پایان نامه ارشد درمورد ارزش شرکت، مدیریت ریسک، ریسک مالی

دانلود پایان نامه ارشد

عنوان: نقش مدیریت ریسک مالی بر ارزش شرکت هاسک مالی به رفتارهای معاملاتی و هزینه های مربوط به خرید یا فروش مشتقات مالی و استفاده از آن ها در جهت کاهش ریسک اشاره دارد . از آن جا که اوراق مشتقه21، مهم ترین جزء تشکیل دهنده مدیریت ریسک مالی هستند ، استفاده شرکت ها از آن ها می تواند منعکس کننده رفتار مدیریت ریسک مالی شرکت ها باشد . بازار مشتقات مالی در ایران نسبت به سایر کشورهای پیشرفته ، بازار نسبتا کوچک و غیر فعالی است . با تصویب دستورالعمل اجرایی در شورای عالی بورس در ایران استفاده از قراردادهای آتی به عنوان مهم ترین ابزار مشتقه به مرحله عملیاتی رسیده است . امروزه با توجه به وجود بازارهای غیررسمی در گوشه های پنهان اقتصاد ایران ، ضرورت استفاده از ابزارهای جدید در جهت رفع نگرانی های طرفین معامله ، ایجاد تنوع22 در ابزارهای مالی بازار سرمایه ، جذب منابع مالی جدید ، امکان مشارکت وسیع افراد با سلایق و میزان ریسک پذیری23 متفاوت و افزایش کارایی بازار24 سرمایه ، در کشور احساس می گردد (میهنی،1389،ص24). در کنار رونق و فعالیت بازار سرمایه ، بورس اوراق بهادار دو ماموریت اساسی دارد که ماموریت اصلی آن تامین مالی دراز مدت شرکت ها است و وظیفه دوم ، مدیریت ریسک است که از طریق ابزارهای پوشش ریسک ، سرمایه گذاران ریسک سرمایه گذاری خود را پوشش می دهند . توجه به سرمایه گذار و اطمینان به حضور وی در بورس در مواقعی که ریسک بازار بالا می رود از موضوعات مهم در بازار سرمایه است و برای اغلب سرمایه گذاران این مساله اهمیت دارد که با کاهش ریسک بازار سرمایه به سهامداران اطمینان دهد که با ورود سرمایه ها به بازار ، از سود مناسبی برخوردار شوند . اهمیت این موضوع باعث شده است که سازمان بورس اوراق بهادار توجه ویژه ای به موضوع ابزارها و روش های پوشش ریسک در بازار سرمایه داشته باشد (خوزین و همکاران،1390،ص149) . کوشش در جهت محدود ساختن ریسک همواره در قلب عملیات مالی بوده و شرکت ها در تلاش هستند تا با بهره گیری از ابزارهای مشتقه به کاهش و پوشش ریسک25 کمک نموده و به خلق ارزش برای خود اقدام نمایند . زیرا سرمایه گذار با توجه به ارزش شرکت اولویت خود را در سرمایه گذاری تعیین می نماید .درکل مطالعه اثربخشی مدیریت ریسک مالی از الزامات مدیریت ریسک و ضرورتی برای توسعه نظری است . لذا این تحقیق سعی دارد نقش مدیریت ریسک مالی بر ارزش گذاری شرکت ها را بررسی کند. بر این اساس سوال تحقیق به این صورت می باشد: آیا مدیریت ریسک مالی(استفاده از اوراق مشتقه) در بورس اوراق بهادار تهران بر ارزش شرکت ها تاثیر دارد؟

ضرورت و اهمیت تحقیق
محقق باید بتواند با توجه به دانش و ادبیات موجود ، ضرورت انجام تحقیق خود را بیان نماید و برای این کار باید نشان دهد که تحقیق مزبور از دیدگاه جدید و خلاقانه به مسائل نگاه می کند . بیان اهمیت موضوع تحقیق باید بتواند اهمیت و ارزش تحقیق را نسبت به نظریه های موجود به اثبات برساند(خاکی،1387،ص28). حضور در بازار سرمایه همواره یکی از گزینه های جذاب برای سرمایه گذاران بوده است اما سؤالی که همیشه در ذهن یک سرمایه گذار ایجاد می شود این است که با حضور در بازار سرمایه ، کدام سهام برای خرید مناسب تر است؟ در طول سالیان اخیر ، صاحب نظران تلاش زیادی برای پاسخ به این سؤال کرده اند . یکی از مقاصد ارزش گذاری شرکت ها ، تعیین گران یا ارزان بودن یک سهم است . با تعیین ارزش یک شرکت ، سرمایه گذاران می توانند اولویت های خود را در سرمایه گذاری مشخص نمایند (علیمی،1390،ص82).
امروزه شرکت ها حجم زیادی از منابع اقتصادی نظیر نیروی کار ، مواد اولیه و سرمایه را در اختیار خود دارند و نقش حائز اهمیتی در توسعه و پیشرفت کشورها ایفا می کنند . به این دلیل بحث در خصوص نقش شرکت ها ، اهداف شرکت ها و عملکرد آن ها مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار دارد . از آن جا که سهامداران ، مالکان اصلی شرکت ها می باشند و پیوسته به دنبال حداکثر نمودن ثروت خویش هستند ، این ثروت برای آن ها تنها در نتیجه عملکرد مطلوب شرکت ها حاصل خواهد شد . بنابراین عملکرد یک شرکت می تواند منعکس کننده ارزش آن باشد . در كنار رونق و فعاليت شرکت ها در بازار سرمايه ، بورس اوراق بهادار دو ماموريت اساسي دارد كه ماموريت اصلي آن تامين مالي دراز مدت شرکت ها است و وظيفه دوم مديريت ريسك است كه از طريق ابزارهاي پوشش ريسك ، سرمايه‌گذاران ریسک سرمایه گذاری خود را پوشش می دهند . توجه به سرمايه‌گذاران و اطمينان به حضور آن ها در بورس در مواقعي كه ريسك بازار بالا مي‌رود از موضوعاتي مهم در بازار سرمایه است و براي اغلب سرمايه‌گذاران اين مساله اهميت دارد كه با كاهش ريسك ، بازار سرمايه به سهامداران اطمينان دهد كه با ورود سرمايه‌ها به اين بازار ، از سود مناسبي برخوردار شوند . اهميت اين موضوع باعث شده سازمان بورس اوراق بهادار توجه ویژه ای به موضوع ابزار و روش‌هاي پوشش ريسك در بازار سرمايه داشته باشد . مدیریت ریسک مالی ، قادر است با استفاده از ابزارهای مشتقه اقدام به پوشش ریسک شرکت ها و ارزش آفرینی برای آن ها نماید . (گروه کارشناسان بورس،1392،ص1). بنابراین تعیین ارتباط بین مدیریت ریسک مالی و ارزش شرکت امری ضروری به نظر می رسد . در این راستا ، سرمایه گذاران می توانند از نتایج این تحقیق ، ارزش شرکت های موجود در بازار بورس اوراق بهادار را در جهت سرمایه گذاری ، پیش بینی نمایند . همچنین مدیران شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با آگاهی از چگونگی تاثیر متغیرهای این مدل بر ارزش شرکت ها ، قادر خواهند بود عملکرد شرکت ها را کنترل نموده و ریسک سرمایه گذاری در شرکت ها و ریسک تامین مالی را کاهش دهند و از بروز درماندگی های مالی که همانا منجر به ورشکستگی شرکت ها می گردند ، جلوگیری نمایند.

اهداف تحقیق
این یک اصل است که هر عمل باید دارای هدف باشد و عمل بدون هدف ، عملی است که راه به جایی نمی برد . اهداف تحقیق در واقع بیان کننده خلاصه ای از آن چه که بایستی با انجام تحقیق به آن دست یافته شود،می باشد.در واقع هدف تحقیق،پاسخگویی به یک نیاز است.نیازی که در ارتباط با سؤال تحقیق ایجاد شده است(خلعتبری،1387،ص114). اهداف علمی و کاربردی تحقیق به شرح زیر است:
الف)اهداف علمی- هدف اصلی این تحقیق پاسخ به سؤال تحقیق است ؛ به عبارت دیگر هدف اصلی تحقیق ، معرفی ارزش شرکت به عنوان یک عامل مؤثر در سرمایه گذاری و ارائه مدلی رگرسیونی که بتواند رابطه مدیریت ریسک مالی با ارزش شرکت را به بهترین نحو ممکن بیان نماید ، است . در راستای این هدف ، اهداف علمی دیگری نیز قابل دستیابی است که عبارتند از:
اندازه گیری متغیرهای تحقیق- متغیر وابسته در این تحقیق ارزش شرکت می باشد و استفاده از ابزار مشتقه ، نسبت آنی و نسبت بدهی متغیرهای مستقل و هزینه سرمایه ، تمرکز مالکیت و سودآوری متغیرهای کنترل تحقیق می باشند .
برقراری رابطه بین متغیرها در چهارچوب مدل تحقیق .
بررسی آزمون فرضیه های تحقیق .
ب)اهداف کاربردی- سرمایه گذاران می توانند از طریق نتایج این تحقیق ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهند . در واقع یکی از اهداف کاربردی تحقیق کمک به سرمایه گذاران در جهت سرمایه گذاری بهتر و کم ریسک تر با ارائه ارزش شرکت ها است . به دلیل سابقه اندک استفاده از ابزارهای مشتقه در شرکت های بورس اوراق بهادار تهران یکی دیگر از اهداف کابردی تحقیق معرفی ابزارهای مشتقه به عنوان پوشش دهندگان ریسک شرکت ها به مدیران شرکت ها است تا از این طریق بتوانند اقدام به پوشش ریسک نمایند . در واقع مدیران شرکت ها از این طریق می توانند ریسک تامین مالی را کاهش داده و از بروز بحران در شرکت ها جلوگیری نمایند .

چهارچوب نظری تحقیق
چهارچوب نظری بنیادی است که تمامی تحقیق بر آن استوار می گردد . این چهارچوب شبکه ای است منطقی ، توصیفی و مشتمل بر روابط موجود میان متغیرهایی که در پی اجرای فرآیندهایی چون مصاحبه ، مشاهده و بررسی پیشینه شناسایی شده اند . این متغیرها ناگزیر با مسئله تحقیق مرتبط هستند . پس از شناسایی متغیرهای مناسب ، باید شبکه ای از روابط میان متغیرها تدوین گردد تا بتوان فرضیه های مرتبط با آن ها را پدید آورد و سپس آزمود . نتایج آزمون فرضیه ها (متضمن تایید یا عدم تایید است) ، درجه حل شدن مشکل به یاری یافته های تحقیق را آشکار می سازد . بدین ترتیب ، چهارچوب نظری گام مهمی در فرآیند تحقیق به شمار می آید(سکاران،1381،ص94). در این تحقیق به بررسی جایگاه مدیریت ریسک مالی در ارزش شرکت ها پرداخته می شود . هر دارایی اعم از مالی یا واقعی ارزشی دارد . مقصود از تعیین ارزش شرکت ، بحث ارزش دارایی های مالی شرکت مانند اوراق قرضه و سهام عادی و سهام ممتاز است . محققان مختلفی ارزش شرکت را مورد بررسی قرار داده اند و با توجه به تحقیقی که در این رابطه توسط وانگ26 و لی27 در سال 2009 انجام شده است مدل و متغیرهای تحقیق تعریف می گردد . در این تحقیق ، بر اساس تحقیق وانگ و لی ، ارزش شرکت متغیر وابسته بوده و به عنوان مهم ترین متغیر تحقیق به شمار می آید و استفاده از ابزار مشتقه ، نسبت آنی و نسبت بدهی به عنوان متغیرهای مستقل تحقیق و هزینه سرمایه ، تمرکز مالکیت و بازده دارایی ها متغیرهای کنترل تحقیق می باشند(Wang&Li,2009,p.12).
ابزار مشتقه- ابزار مشتقه ، قراردادهای مالی هستند که ارزش آن ها از ارزش دارایی های اصلی از قبیل اوراق بدهی یا اوراق سهام گرفته شده است . بسیاری از ابزارهای مشتقه ، سرمایه گذاران را به سوی مدیریت ریسک سوق می دهند(عباسی و دیگران،1388،ص13) . در واقع ابزار مشتقه ، ابزاری برای کاهش یا انتقال خطر است که فاصله زمانی موجود تا اعمال آن ها کمک می کند تا مخاطرات تعدیل گردد(راعی و دیگران،1383،ص20) . ابزار مشتقه در واقع یک بدهی در زمانی مشخص هستند و بدهی در اوراق مشتقه بیانگر تعهدی است که در مقابل خریدار وجود دارد(راعی و دیگران،1383،ص530) . از آن جا که ابزار های مشتقه مهم ترین جزء تشکیل دهنده مدیریت ریسک مالی هستند ، در این تحقیق استفاده شرکت ها از این ابزارها به عنوان متغیر جایگزینی رفتار مدیریت ریسک مالی معرفی می گردد و آن را می بایست از طریق متغیر های ساختگی استفاده شرکت ها از ابزار مشتقه اندازه گیری نمود .
نسبت آنی- این نسبت یکی از مفیدترین نسبت ها است و به وضوح نشان می دهد که آن قسمت از دارایی های جاری که از لحاظ ارزش ، ثبات بیشتری دارد و احتمال کاهش در آن ها کمتر است تا چه میزان می تواند پشتوانه طلب کاران کوتاه مدت قرار گیرد . در این تحقیق از نسبت آنی می توان برای انعکاس انعطاف پذیری سرمایه ها در استفاده از مشتقات مالی استفاده نمود .
نسبت بدهی- این نسبت ارزیابی نسبتا جامعی از درجه وابستگی شرکت را به وام نشان می دهد . نسبت بدهی بالا نشان دهنده این است که شرکت از لحاظ مالی دچار بحران گشته است . در این تحقیق از نسبت بدهی می توان به عنوان متغیر جایگزینی هزینه درماندگی مالی شرکت ها در استفاده از مشتقات مالی استفاده نمود .
بنابراین در تحقیق فوق ، مدیریت ریسک مالی بر اساس استفاده شرکت ها از ابزار مشتقه ، نسبت آنی و نسبت بدهی تبیین می گردد و نقش آن بر ارزش شرکت ها مورد بررسی قرار می گیرد . مدلی که در این تحقیق جهت بررسی نقش مدیریت ریسک مالی در ارزش شرکت مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت بر اساس مدلی است که در تحقیق وانگ و لی در سال 2009 استفاده شده است . بر مبنای این مدل ، رابطه هر یک از متغیرهای مستقل بر اساس متغیرهای کنترل با ارزش شرکت ها بررسی می گردد . مدل تحقیق به صورت زیر است:
Vjt = β0 + β1Djt + β2QRjt + β3ALRjt +β4CEjt+β5CRjt+β6ROAjt + Ejt

Vjt = ارزش شرکت
Djt = استفاده از ابزار مشتقه
jt QR = نسبت آنی
=ALRjt نسبت بدهی
CEjt= هزینه سرمایه
CRjt= تمرکز مالکیت
ROAjt= سودآوری(بازده دارایی)
Ej = جمله خطای تصادفی

فرضیه های تحقیق

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع انعطاف پذیری، جذب دانش، ظرفیت جذب دانش Next Entries پایان نامه ارشد درمورد دارایی ها، ارزش شرکت، هزینه سرمایه