منابع پایان نامه درباره علمای شیعه، منابع تاریخی، منابع اسلامی، تاریخ زندگانی

دانلود پایان نامه ارشد

در تدوین این پایان نامه راهنمائی و مشاوره و مساعدت لازم نمودند .

چکیده
در این پایان نامه پیرامون اثبات ایمان ابوطالب از نظر شیعه و اهل سنت با استناد به ادله و شواهد تاریخی مطالبی در پنج فصل بیان شده است که در ابتدا مباحث کلی و واژگان مطرح شده است سپس ایمان اباء و اجداد ابوطالب و اجداد وی و پیامبر مورد بحث قرار گرفته است و سپس زندگانی موحدانه ابوطالب و اشعار و کلام و وصیت و رفتار ایشان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و همچنین جملات و احادیث پیامبر و نیز روایات ائمه اطهار در این خصوص ابوطالب بیان شده است و همچنین کلام دانشمدان شیعه و سنی در همین رابطه مورد توجه و تحقیق قرار گرفته شده و در پایان شبهات مطرح شده در رابطه با ایمان ابوطالب مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ آنها داده شده است .
لازم به بذکر است که بدلیل ماهیت پایان نامه کارشناسی ارشد سعی شده است از اطاله کلام و ذکر برخی جزئیات و تکرار مکررات خود داری شود . امید است مورد توجه اندیشمندان و صاحب نظران و خوانندگان محترم قرار گرفته و ما را از نظرات و پیشنهادات خود بهرمند سازند‏.

فهرست مطالب
مقدمه 4
فصل اول : کلیات 4
1 – مساله 4
2 – سوال اصلی 4
3 – سوالهای فرعی : 4
4 – پیش فرض مساله 4
5 – فرضیه 4
6 – پیشینه بحث 4
7 – واژگان 4
8 – ایمان 4
9 – اسلام 4
10 – آیا انگیزه اي براي کتمان ایمان وجود دارد؟ 4
11 – فرضیه ها 4
فصل دوم : خاندان ابوطالب و ایمان آنها 4
1 – ایمان اجداد ابوطالب در قرآن 4
2 – ایمان اجداد ابوطالب در روایات 4
3 – گریه پیامبر(ص)هنگام زیارت قبر مادرش 4
4 – ایمان اجداد ابوطالب از نظر اجماع ، عقل 4
5 – مادر و پدر ابوطالب 4
6 – زندگي و خصوصيات حضرت عبدالمطلب جد پیامبر اکرم (ص) 4
7 – جناب عبد المطلب و حمله به كعبه 4
8 – ایمان اجداد ابوطالب از نظر علمای سنی 4
9 – بررسی اشکالات صاحب المنار و پاسخ به آن 4
فصل سوم : زندگی موحدانه ابوطالب 4
1 – تولد ابوطالب 4
2 – نام ابوطالب 4
3 – جوانی ، ازدواج و همسر ابوطالب 4
4 – نسب همسر ابوطالب 4
5 – رسولخدا(ص) در خانهی ابوطالب و فاطمه 4
6 – فاطمه مادر حضرت علی(ع) 4
7 – اسلام فاطمه بنت اسد 4
8 – فاطمه بنت اسد در قرآن 4
9 – هجرت به مدینه 4
10 – وفات 4
11 – فرزندان ابوطالب 4
12 – سرپرستی ابوطالب از پیامبر 4
13 -آئین ابوطالب قبل از بعثت پیامبر 4
14 – آئين نياكان پيامبر اسلام (ص) 4
15 – ايمان عبدالمطلب 4
16 – ايمان ابوطالب پيش از بعثت‏ 4
17 – يكتا پرستى ابوطالب پيش از بعثت. 4
18 – ايمان ابوطالب پس از بعثت‏ 4
19 – پشتیبانی از پیامبر 4
20 – شعب ابیطالب 4
21 – وفات ابوطالب 4
فصل چهارم : ایمان ابوطالب 4
1 – ایمان ابوطالب از نظر پیامبر 4
2 – ایمان ابوطالب ا ز نظر ائمه اطهار 4
3 – ابوطالب هرگز بت نپرستید: 4
4 – آثار و اشعار بجا مانده از ابوطالب دال بر ایمان وی 4
5- اشعار علماء در مورد ایمان ابوطالب 4
6 – شش دلیل بر ایمان ابوطالب (ع) 4
7 – دلائل ايمان ابوطالب‏ از نظر علامه جعفر مرتضی عاملی 4
8 – ایمان ابوطالب از نظر علماء اهل تسنن 4
فصل پنجم : شبهات طرح شده و پاسخ آنها 4
1 – حدیث ضحضاح 4
2 – اشکالات سندی حدیث ضحضاح 4
3 – مخالفت حدیث ضحضاح با قرآن: 4
4 – نفی تخفیف عذاب بر کفار: 4
5 – نفی شفاعت از کفار و مجرمین: 4
6 – حدیث ضحضاح مخالف با سنت نبوی 4
تصاوير 4
منابع 4

مقدمه
ابوطالب بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبدمناف ، عمو و حامی پيامبر (صلى الله عليه وآله وسلم) و پدر حضرت على (عليه السلام) ، حدود هشتاد و چند سال قبل از هجرت و‏ سى و پنج سال قبل از تولد پیامبر(ص در خانه پدرش عبدالمطلب (شیبة الحمد)1 متولد شد. نام وى عبدمناف و به نقلى عمران ، و به جهت فرزند بزرگش طالب به «ابوطالب» مشهور شد. ابوطالب رئيس خاندان بنى هاشم و وارث دو منصب مهم رفادت (مهماندارى حاجيان) و سقايت (آب رساندن به حاجيان) بود.
بعد از نبوت برادر زاده اش محمد (صلى الله عليه وآله وسلم با تمام وجود به حمايت از وى پرداخت و در محاصره اجتماعى و اقتصادى بنى هاشم توسط قريش با مسلمانان به «شعب ابوطالب» رفت و كمی پس از پايان يافتن محاصره در اثر رنج و سختى ، در ماه ذى القعده يا شوال سال دهم (سه سال قبل از هجرت) وفات يافت2.
ابوطالب در ميان قريش مشهور به سخاوت بود ، و به سبب درايت و عدالت ونفوذ كلام ، قبايل عرب در مكه وى را به داورى اختيار می‏كردند.3 در عصر جاهليت نخستين كسى بود كه سوگند در شهادت براى اولياى دم را بنا نهاد و بعدها اسلام نيز اين امر را امضا كرد.4. وى در عصر جاهليت از پليدى ها دورى می‏گزيد و به شيوه پدرش شراب را بر خود حرام كرده بود. 5
به خاطر بغض نواصب و بنی امیه با علی امیرالمومنین (علیه السلام ) بحث پیرامون ایمان ابوطالب پدر گرامی حضرت علی را مطرح کرده اند و بدون شک طرح آن از سوی عده ای خاص و با اهدافی خاصی صورت گرفته است به طوری که در سالهای اخیر هجمه های سازمان یافته در شبکه های ماهواره ای و سایت های اینترنتی شدت یافته و با ساختن فیلم ها و کلیپ های توهین آمیز به حضرت ابوطالب در صدد تضعیف پایه های اعتقادی تشیع هستند که نوعا توسط وهابیون افراطی برنامه ریزی می شود ولی شیعه اجماع بر ایمان آن حضرت داشته و دارد لکن ما در این مقاله در صدد بررسی روایات تاریخی و شواهد و قرائن بر آن برآمده و در حد توان و گنجایش این مقال مطالبی را به عنوان ایمان ابوطالب از نگاه فریقین با راهنمائی حجه الاسلام والمسلمین استاد دکتر محرمی خدمت خوانندگان محترم تقدیم می کنیم امید است مورد قبول حق تعالی و خشنودی امام زمان قرار بگیرد .

فصل اول : کلیات
1 – مساله
1 – مساله ، اثبات ایمان ابوطالب ابن عبد المطلب در زمان حیات خود به پیامبر اکرم است و برای تبیین مساله لازم است در ابتدا معنای ایمان و اسلام توضیح داده می شود و سپس تاریخ زندگانی ابوطالب و روایات و تاریخ اسلام و کلام اندیشمندان اسلام بررسی می شود .
2 – نکته ای که لازم است به آن اشاره شود این است که هیچکدام از دانشمندان در مورد ایمان ابوطالب و از دست دادن آن ایمان بحثی را مطرح نکرده اند بلکه آنچه مورد نزاع است فقط اثبات ایمان آوردن ابوطالب است .
2 – سوال اصلی
سوال اصلی این است که آیا ابوطالب ابن عبد المطلب در زمان حیات خود به پیامبر اکرم (ص) ایمان آورده است یا نه ؟
3 – سوالهای فرعی :
1 – ایمان به چه معناست و با اسلام چه تفاوتی دارد ؟
2 – رابطه ابوطالب با پیامبر و بالعکس چگونه بوده است ؟
3 – آیا زندگی ابوطالب موحدانه بوده است ؟
4 – چه شبهاتی در رابطه با ایمان ابوطالب مطرح شده است ؟
4 – پیش فرض مساله
1 – منظور از بحث در باره ایمان ابوطالب ، ایمان به معنای اعم ( یعنی اسلام ) است نه ایمان به معنای اخص که در مقابل اسلام قرار دارد .
2 – موضوع بحث فقط اثبات ایمان ابوطالب در زمان حیات است نه از دست دادن ایمان قبل از وفات که البته در خصوص ایمان آوردن وی و از دست دادن آن ایمان قبل از وفات هیچکدام از دانشمندان بحثی را مطرح نکرده اند و اصولا خارج از بحث می باشد .
ما در این مقاله در صدد تحلیل و بحث پیرامون ایمان ابوطالب به اسلام و پیامبر قبل از وفات وی می‏باشیم و در این خصوص روایات و منابع تاریخی را مورد بررسی قرار خواهیم داد .
5 – فرضیه
با توجه به تحقیقات فراوان تاریخی باید گفت که :
اولا : ابوطالب در زمان پیامبر به وی ایمان آورده است .
ٍٍثانیا : علمای شیعه و سنی اتفاق نظر دارند که بحث ایمان در مورد ابوطالب به معنای عام آن است که همان آوردن اسلام و داشتن ایمان قلبی است .
ثالثا : پیامبر رابطه بسیار حسنه ای با ابوطالب داشته است و مدارک و شواهد تاریخی گویای رابطه بسیار خوب پیامبر و ابوطالب و بلعکس می باشدو همچنین پیامبر در مقاطع مختلف جملاتی بیان فرموده که بیانگر ایمان ابوطالب است .
رابعا : شبهات مطرح شده در رابطه با ایمان ابوطالب با اغراض خاص سیاسی و حسادت های قومی و تعصبهای جاهلی مطرح شده است و پاسخ این شبهات با استناد به ادله روائی و تاریخی داده شده است .
6 – پیشینه بحث
بحث مربوط به ايمان ابو طالب وتشکيک در اسلام آن بزرگوار از ابتدا جريان داشته است و بد خواهان همواره در مقام اين بوده اند که او را بي ايمان ونا مسلمان معرفي نمايند و در برخي از کتب اهل تسنن6 جملاتي در مورد حضرت ابوطالب ديده مي شود که حکايت از کم لطفي يا کينه نويسندگان آن کتاب ها نسبت به شخصيت حضرت ابو طالب عليه السلام دارد. جاي شک نيست که اگر اندکی از ادله ایمان و اسلام ابوطالب است، درباره هر فرد ديگري آمده بود، همگي بالاتفاق اسلام و ايمان او را تصديق مي کردند؛
به گفته سيد بن طاووس مخالفان در مسلمان شمردن هيچ كس آن اندازه سخت گيرى نكرده اند كه در مورد مسلمان بودن ابوطالب سخت گيرى كرده اند ، زيرا روش آنان اين است كه با استناد به خبرهاى واحد افراد را مسلمان می شمارند 7
در باره ایمان آن حضرت کتابهاى مستقلى نوشته شد و علماى بزرگ عامه و خاصه این موضوع را مورد توجه قرار داده، و به طور مبسوط از آن بحث نموده‏اند و صدها حدیث و نظرهاى مثبت در ایمان آن حضرت در منابع اسلامی ثبت و ضبط است؛ چنان که علامه مجلسى(ره) بیش از یکصد و پانزده صفحه، و با بیان هشتاد و پنج حدیث در این مورد، این مسئله مسلّم تاریخى را مورد امعان‏نظر قرار داده، و دیدگاه‏ها و منابع بزرگ اهل سنت را نیز نقل نموده است8.
همچنین صاحب الغدیر در جلد هفتم و هشتم کتابش، صدها حدیث را از منابع معتبر (شیعه و سنى)، همراه با اعترافات محققین و مورخین آنان نقل نموده، و در بیش از یکصد و ده صفحه به تحقیق این مطالب پرداخته است و با آن آگاهى و اشراف محققانه خود، از شخصیت مظلوم تاریخ، ابوطالب،
دفاع نموده است9.
علما و اندیشمندان و محققان اهل «سنت» نیز کم و بیش و به طور پراکنده در کتابهاى خود به ایمان حضرت «ابوطالب» اشاره نموده و معمولا نتیجه مثبت گرفته‏اند؛ هر چند بعضى‏ها نتوانسته‏اند بغض و دشمنى خود را نسبت به ولایت على(ع) و پدر بزرگوارش نادیده بگیرند .
در این میان به نظر می‏رسد که ابن ابى الحدید، بیش از دیگران به این موضوع پرداخته و احادیث و قضایاى بسیار جالبى را نقل نموده، که براى افراد حقجو سودمند است 10 بیش از سه‏هزار شعر از ابوطالب، در مدح رسول خدا نقل شده است .
علمای شیعه و سنی برای اثبات اسلام ایشان و بیان صحیح تاریخ ، کتابهائی را به رشته تحریر در آورده‏اند که برخی از آنها به شرح زیر است :
1 – ایمان ابوطالب ، احمدبن قاسم از روات شیعی،
2 – ایمان ابوطالب ، ابی علی کوفی از مشایخ اجازه، متوفی 346قمری،
3 – ایمان ابوطالب ، سیدبن طاوس از علمای بزرگ شیعه، متوفی 664قمری.
4 – “اسنی المطالب فی ایمان ابی طالب” از علامه احمد دحلان مفتی شافعیه (عالم سنی مذهب)،
5 – “اثبات اسلام ابی طالب” از محمد معین حنفی (عالم سنی مذهب )،
6 – “ایمان ابی طالب” از شیخ مفید، متوفی 413 قمری ،
7 – “ابوطالب مومن قریش” از استاد شیخ عبدالله قطیفی.
8 – فضل أبي‏طالب و عبدالمطلب و أب النبى عبدالله ابن النبي، سعد بن عبدالله اشعرى قمی متوفّى (299، 301 ه‍)،.11
9 – ايمان أبي‏طالب، ابوعلى كوفى احمد بن محمّد عماره متوفى (346 ه‍)،.12
11 . ايمان أبي‏طالب، ابونعيم على بن حمزه بصرى تميمی لغوى، متوفى (375 ه‍)،.13
12 . منى الطالب فى ايمان أبي‏طالب، ابو سعيد محمّد بن احمد بن حسين خزاعى نيشابورى. 14
13 . البيان عن خيرة الرحمن فى إيمان أبي‏طالب و آباء النبي، ابوالحسن على بن بلال بن ابى معاويه
مهلّبى ازدى.15
14 . إيمان أبي‏طالب، احمد بن قاسم. 16
15 . إيمان أبي‏طالب، ابوالحسين احمد بن محمّد بن احمد بن طرفان كندى جرجانى، متوفى (450 ه‍).17
16 . الحجة

پایان نامه
Previous Entries منبع مقاله درباره میکروتیوب، میگرفت.، موئینهای، SSC Next Entries منبع مقاله درباره نمونه برداری، استان خراسان