پایان نامه با واژگان کلیدی ایران و چین، روابط تجاری، روابط اقتصادی، سیاست خارجی

دانلود پایان نامه ارشد

1-9-متغیرهای پژوهش 13
1-10- تعریف مفاهیم و اصطلاحات کلیدی 14
1-11- پیشینه پژوهش 14
1-12-سازماندهی پژوهش 17

فصل دوم: 18
چارچوب نظری 18
2-1- تحریم 19
2-1-1- آسیب پذیری کشور مورد هدف تحریم 21
2-2- ابعاد نظری تحریم: 22
2-2-1- نظریه سمبولیک 24
2-2-2- نظریه بازدارندگی 24
2-3- تحریم به عنوان سیاست بعد از جنگ سرد 25
2-4- هزینه های تحریم 26
2-5- کارایی سیاسی و اقتصادی تحریم ها 28
2-6- اثربخشی تحریم 31
2-7- انواع تحریم ها: 33
2-7-1- تحریم های خصوصی 33
2-7-2- تحریم های بین المللی 34
2-8- تحریم های یک جانبه: ناقض حق توسعه 38
2-9- تحریم های اقتصادی: 39
2-9-1- تحریم اقتصادی و منشور سازمان ملل متحد 43
2-9-2- مقایسه تحریم های مالی و تجاری 45
2-9-3- تحریم اقتصادی یکجانبه ناقض حقوق بین الملل است 47
2-10- سیاست خارجی 49
2-11- عوامل مؤثر بر سیاستگذاری خارجی: 51
2-11-1- ارزش‌ها و اعتقادات 51
2-11-2- زمينه هاي تاريخي و فرهنگي 52
2-11-3- تصوير کلي از سياست بين‌المللي 52
2-11-4- برداشت‌ها 52
2-11-5- مشکلات داخلي و افکار عمومي 52
2-11-6- نيازهاي داخلي 53
2-11-7- ساختار نظام بين الملل 53
فصل سوم: 54
پیشینه روابط ایران و چین 54
3-1- پیشینه تاریخی روابط ایران و چین 55
3-2- مناسبات ایران و چین در دوران اسلامی 56
3-3- روابط ایران و چین پس از تأسیس چین نوین 59
3-4- مناسبات ایران و چین پس از سیاست درهای باز چین 65
3-5- روابط تجاری ایران و چین؛ از دیرباز تاکنون 68
فصل چهارم: 71
تحریم های یک جانبه و بین المللی علیه ایران و تأثیر آن بر روابط ایران و چین 71
4-1- پیشینه تحریم علیه ایران 72
4-2- تحریم های یکجانبه: 73
4-2-1- تحریم های امریکا 74
4-2-1-1- آثار تحریم های امریکا 81
4-2-2- تحریم های اتحادیه اروپا: 85
4-2-2-1- ریشه ها و اهداف تحریم 87
4-2-2-2- آثار تحریم ها 88
4-3- تحریم های بین المللی 89
قطعنامه ۱۶۹۶ 90
قطعنامۀ ۱۷۴۷ 91
قطعنامه 1803 91
قطعنامه 1835: 92
قطعنامه ۱۹۲۹ 93
4-4- اهداف تحریم ها علیه ایران: 93
4-4-1- تسلیم یا براندازی نظام جمهوری اسلامی 94
4-4-2- روی کار آوردن عناصر غربی 95
4-5- پیامد تحریم ها علیه ایران: 96
4-5-1- تأثیر دوجانبه تحریم بر روابط ایران و چین 99
4-5-2- استفاده چین از غیبت رقبای غربی در بازار ایران 100
4-5-3- مشکل در مبادلات بانکی ایران و چین 102
فصل پنجم: 107
کاهش تحریم ها در دولت روحانی و نقش آن در روابط تجاری ایران و چین 107
5-1- نقش سیاست خارجی در کاهش تحریم ها 108
5-2- روند کاهش تحریم ها در دولت روحانی 110
5-3- کاهش تحریم های امریکا 112
5-4- کاهش تحریم های اتحادیه اروپا 113
5-5- رویکرد چین نسبت به اعمال تحریم علیه ایران: 116
5-5-1- منافع چین 118
5-5-2- منافع ایران: 122
5-5-2-1- چشم انداز روابط اقتصادی ایران و چین 122
5-5-2-2- توسعه همکاری اقتصادی 127
5-5-2-3- چشم انداز سرمایه گذاری خارجی چین در ایران 133
5-6-روندروبه رشدروابط تجاری دوکشور پس ازکاهش تحریم ها علیه ایران 137
نتیجه گیری 143
منابع و مآخذ 149
کتب 150
مقالات 151
منابع اینترنتی 154

مقدمه
در سال‌های گذشته رابطه بازرگانی و اقتصادی ایران و چین گسترش قابل ملاحظه‌ای داشته است. بخشی از این روند طبیعی است، چون چین به عنوان یک قدرت اقتصادی نوظهور رابطه بازرگانی خود را با بسیاری از کشورها گسترش داده است. در سال ۲۰۰۰ مجموع صادرات و واردات کالا بین آمریکا و چین کمتر از ۱۱۷ میلیارد دلار بود. در سال ۲۰۱۲ این رقم بیش از ۵۳۸ میلیارد دلار و در 9 ماهه نخست سال ۲۰۱۳ بیش از ۴۰۷ میلیارد دلار بوده است. از سوی دیگر تحریم‌ها و تشدید آن علیه ایران موجب شد ایران به دنبال شریک‌های تجاری ای بگردد که حاضر به دور‌زدن تحریم‌ها یا دستکم سختگیر نبودن باشند. در این راستا بی‌گمان چین رتبه نخست را داشته است. ولی باید توجه داشت که چنین رابطه‌ای در مجموع به سود ایران نمی‌توانست باشد.
تردیدی نیست که بازرگانی بین‌المللی به سود هر دو طرف است. ولی این در صورتی است که هر دو کشور بی‌هیچ محدودیتی شریکان تجاری و طرف‌های معامله خود را انتخاب کنند. افزون بر این، دست دو طرف باید باز باشد تا بتوانند شرایط معامله را تا حد امکان با نیازهای خود هماهنگ سازند و سود خود را در داد و ستد تضمین کنند. هرگاه به دلیلی دست یک طرف بسته باشد یا گزینه دیگری نداشته باشد، حکم کلی که بازرگانی بین‌المللی به سود هر دو طرف است الزاماً درست نیست. با وجود تحریم‌ها و تهدیدهای آمریکا، به ویژه پس از محدود شدن دسترسی ایران به شبکه پولی و بانکی بین‌المللی، رابطه با چین یک‌طرفه و به زیان ایران بود. در ظاهر چین وانمود می‌کند که در کنار ایران و در برابر آمریکا ایستاده است. ولی کل تجارت چین و ایران یک دهم بازرگانی کالا بین چین و آمریکا نیست. هیچ آدم عاقلی مشتری به آن بزرگی را به خاطر مشتری کوچک ناراحت نمی‌کند. کاری که چینی‌ها کرده‌اند این است که نفت ایران را که کالایی ارزشمند است خریده‌اند و در برابر اجناس کم‌کیفیت خود را به ایران فروخته‌اند. البته در این راه پایین نگه داشتن نرخ ارزهای خارجی با ریختن پول نفت در بازار که تا سال گذشته ادامه داشت به واردات از چین و دیگر کشورها کمک کرده بود. در واقع این یارانه‌ای بود که دولت به تولیدکنندگان خارجی می‌پرداخت و عملاً مانع گسترش صادرات ایران می‌شد. پس از آنکه تحریم‌های بانکی و پولی هم به میان آمد، مشکل ایران بیشتر شد.
اکنون که برخی تحریم‌ها برداشته شده یا سبک‌تر شده‌اند و امید است که در آینده همه تحریم‌ها برداشته شوند، لازم است که ایران در سیاست‌های مربوط به بازرگانی خارجی خود تجدیدنظر کند. این حرف بدان معنی نیست که ایران الزاماً روابط خود را با چین کاهش دهد. بلکه به این معنی است که در هر موردی از جمله واردات، صادرات و سرمایه‌گذاری کشورهای دنیا برای معامله با ایران در یک ردیف هستند و آن که شرایط و کیفیت بهتر و هزینه کمتر داشته باشد البته شریک تجاری و طرف معامله خواهد بود.

فصل اول:
کلیات تحقیق

1-1-بیان مسئله
استفاده از ابزار اقتصادی،‌ مالی و تکنولوژیکی، یکی از روش‌های مؤثر در اجرای سیاست خارجی و تحقق اهداف و تأمین منافع دولت‌هاست. در ساختار کنونی نظام بین الملل کشورهایی به چنین روش‌هایی مبادرت می‌ورزند که دارای ثبات هژمونیک باشند. قراین و شواهد نشان داده‌اند که کشور یا کشورهایی که دارای ثبات هژمونیک باشند، الگوهای رفتاری آن‌ها به عنوان دولت پیشوا، می‌تواند در حفظ همکارهای بین المللی تأثیر به سزایی داشته باشد.
در ساختار کنونی نظام بین الملل، ایالات متحده آمریکا را می‌توان به عنوان کشوری یاد کرد که از ویژگی‌های ثبات هژمونیک، ویژگی‌هایی چون: تسلط در فناوری و اقتصاد پیشرفته، برخورداری از یک اقتصاد رو به رشد و حمایت قدرت سیاسی از طریق قدرت نظامی برخوردار است و الگوهای رفتاری آن در عرصه‌های سیاست خارجی توانسته مجموعه ای همسو از دولت‌ها را گرد هم آورد تا از منافعی که این کشور به صورت کالای عمومی و مجانی برای آنان فراهم کرده است، استفاده کنند. (قوام، 1388: 118)
تحریم‌های یک جانبه اعمال شده از سوی آمریکا و کشورهای حامی آن که با هدف محروم کردن برنامه هسته ای ایران از تأمین منابع مالی وضع شده‌اند در حالی در سال‌های اخیر شدت گرفت که این تحریم‌ها با ورود به حوزه فروش نفت و صادرات نفتی ایران وارد مراحل جدیدی شده و با محدود کردن بخش درامدهای ارزی کشور به دنبال فشار وارد کردن به لایه‌های ضعیف جامعه و زمین گیر کردن صنعت نفت کشور بود.
این تحریم‌ها که نخستین آن به سالهای ملی شدن صنعت نفت باز می‌گردد همواره به عنوان عاملی بازدارنده در برابر رشد و توسعه کشورهایی که در مقابل تمامیت خواهی آمریکایی‌ها و کشورهای استعماری ایستاده‌اند به کار رفته است و در این بین ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین تحریم‌های اقتصادی به آن تحمیل شده است. (بولتن نیوز، 1391: 1)
تبدیل تحریم‌های یک جانبه اقتصادی آمریکا به تحریم‌های چند جانبه سازمان ملل، مسئله را وارد برهه جدیدی کرد که هم از نظر سیاسی و دیپلماسی و هم از بعد اقتصادی مسئله مهمی تلقی می‌گردد. نتایج نشان داد که از نظر اقتصاد، سیستم مالی بیشترین تأثیر را نسبت به سایر بخش‌ها متقبل می‌شود. تحریم‌های اخیر سیستم مالی کشور را نشانه گرفتند که در صدد فلج کردن روابط مالی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای خارجی بود. تحریم‌های اقتصادی، واردات مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای را از نظر کمی و کیفی متأثر می‌سازند که به دنبال خود کاهش کمی، کاهش تولید و بیکاری را به همراه دارد. (اسفندیار، 1391: 1)
ایران برای کاهش اثر تحریم‌ها راهکارهایی چون دور زدن و خنثی سازی تحریم‌ها و در صورت امکان مقابله به مثل، تغییر طرف‌های تجاری، تولید برخی از کالاها در داخل، کاهش مصرف برخی از کالاها و … را در پیش گرفت. اما اخیراً ایران درصدد مذاکره با 1+5 برای حل مسئله و از میان برداشتن تحریم‌ها برآمد. هرچند تحریم‌ها به طور کامل از میان برداشته نشده است اما تا حدودی تعدیل شده است. از آنجا که چین یکی از بزرگ‌ترین شرکای اقتصادی ایران محسوب می‌شود، لذا در تحقیق پیش رو در صدد پاسخگویی به این سؤال هستیم که با کاهش تحریم‌ها علیه ایران، چشم انداز آینده روابط اقتصادی و تجاری ایران و چین چگونه خواهد شد؟

1-2-اهمیت موضوع تحقیق
تحریم‌هایی که در چند سال اخیر علیه ایران اعمال شده، روابط این کشور را با دیگر کشورها تحت تأثیر قرار داده است. در نقطه مقابل، کاهش این تحریم‌ها نیز روابط ایران را با دیگر دولت‌ها متأثر خواهد کرد. چین یکی از بزرگ‌ترین شرکای اقتصادی ایران است؛ همین امر ضرورت انجام پژوهشی را در زمینه روابط اقتصادی و تجاری ایران و چین می‌طلبد که پژوهشگر به دلیل اهمیت موضوع در پی واکاری اثرات کاهش این تحریم‌ها در روابط اقتصادی دو کشور خواهد بود.

1-3-سؤال تحقیق
با کاهش تحریم‌ها علیه ایران، چشم انداز روابط اقتصادی ایران و چین چگونه است؟

1-4-فرضیه تحقیق
با کاهش تحریم‌ها علیه ایران، چشم انداز اقتصادی ایران و چین روند روبه رشدی خواهد داشت.

1-5-انگیزه تحقیق
از تئوری تحریم‌ها برای بررسی نقش و اثر تحریم‌ها بر زندگی مردم استفاده می‌شود. با توجه به اینکه پژوهش‌های صورت گرفته پیرامون آن کم است و یا منابع متقنی در این زمینه وجود ندارد، لذا تحقیق پیش رو در صدد پر کردن این خلأ است.

1-6-روش تحقیق
تحقیق پیش رو جزو پژوهش‌های نظری محسوب می‌شود؛ لذا روش انجام آن، توصیفی- تحلیلی بوده و داده‌های گردآوری شده، پس از توصیف در راستای بررسی فرضیه مورد نظر مورد تحلیل قرار می‌گیرند. روش بررسی فرضیه اثباتی است بدین صورت که از اطلاعات جمع آوری شده برای تأیید فرضیه بهره برده می‌شود.
1-7- قلمرو تحقیق
این پژوهش به بررسی روابط تجاری ایران و چین پس از تعدیل و کاهش تحریم‌های بین المللی علیه ایران در دوران حسن روحانی می‌پردازد.

1-8-روش گردآوری اطلاعات
در تحقیقات مربوط به حوزه علوم انسانی، معمولاً داده‌ها به صورت کتابخانه ای گردآوری می‌شود و نیاز به روش‌های میدانی چون پرسش، مصاحبه و … نیست؛ بنابراین اطلاعات از کتب، مقالات، منابع اینترنتی معتبر گردآوری می‌شود.

1-9-متغیرهای پژوهش
متغیر مستقل: عوامل مؤثر در کاهش تحریم‌ها
متغیر وابسته: روابط تجاری ایران و چین-دولت روحانی

1-10- تعریف مفاهیم و اصطلاحات کلیدی
تحریم
عمل دسته جمعی و کیفری که متضمن اقدامات لازم دیپلماتیک، اقتصادی یا نظامی در برابر کشوری است که بر خلاف مصوبات منشور ملل متحد رفتار می‌نماید.
تحریم‌های بین المللی
این تحریم‌ها از جمله ساز و کارهای اجرایی عمده است که در سال‌های اخیر به دفعات از سوی شورای امنیت علیه بسیاری از کشورها اعمال شده است. هدف تحریم‌های بین المللی پیشگیری از دستیابی یک کشور یا گروه به توانمندی‌هایی است که می‌توانند برای صلح و

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد مدیریت ارتباط با مشتری، ارتباط با مشتری، مدیریت ارتباط، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری Next Entries دانلود پایان نامه درمورد تلفن همراه، مدیریت ارتباط، مدیریت ارتباط با مشتری، ارتباط با مشتری