منبع پایان نامه درمورد فناوری اطلاعات، اوقات فراغت، صنعت گردشگری، فرهنگ نامه

دانلود پایان نامه ارشد

ا از سوی آنان متأسفانه دایره کاری را برای ما محدود کرده بود .
با توجه به اینکه هنوز زیرساخت ، ابزار ، افراد کارشناس و خبره در زمینه فناوری نوین جذب توریسم با استفاده از IT به طور کافی وجود ندارد و متأسفانه سازمان‌های وابسته به گردشگری نیز هنوز یا اقدامی در این رابطه نکرده‌اند و یا در ابتدای راه هستند ، نتوانستیم به طور کامل از این پتانسیل‌ها استفاده نماییم .

فصل دوم
مبانی نظری ، تعاریف و مفاهیم

2-1. تعاریف و مفاهیم
بالطبع برای دستیابی به فن آوری گردشگری الکترونیکی باید زیر ساخت‌ها و امکانات و همچنین نیروی انسانی آن را فراهم کرد . امروزه توسعه فن آوری های دیجیتالی چنان راه پیشرفت را در پیش گرفته است که دور ماندن هر علمی ، حتی علوم انسانی از این پیشرفت‌ها یعنی عقب ماندگی محض. در این فصل به تعاریف و پیشینه تاریخی خواهیم پرداخت ، ابعاد آنرا بررسی می‌کنیم و در نهایت در پایان هر مبحث امکانات موجود در ایران را چه به لحاظ سخت افزاری و چه از حیث نرم افزاری مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد .
2-1-1. تعريف گردشگر
در شناخت توريست يا گردشگر تعاريف مختلفي از سوي سازمان‌ها و افراد مختلف ارائه شده است که ذيلاً به بخشي از آن اشاره می‌گردد.
واژه گردشگر2 به مجموعه مسافرت‌های افراد گفته می‌شود كه بين مبدأ و مقصدي با انگيزه هاي استراحتي، تفريحي، تفرجي، ورزشي، ديداري، تجاري، فرهنگي و يا گذران اوقات فراغت انجام می‌گیرد و در آن شخص گردشگر در مقصد اشتغال و اقامت دائم ندارد.
در سال 1925 کميته مخصوص آمارگيري مجمع ملل افراد زير را توريست شناخت:
کساني که براي تفريح و دلايل شخصي با مقاصد پزشکي و درماني سفر می‌کنند.
کساني که براي شرکت در کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها، مراسم‌ها مذهبي، مسابقات ورزشي و از اين قبيل به کشورهاي ديگر سفر می‌کنند.
کساني که به منظور بازار يابي و امور بازرگاني مسافرت می‌کنند.
افرادي که با کشتي مسافرت می‌کنند و در بندري در مسير راه تا 24 ساعت اقامت می‌نمایند. (وای گی ،1377،ص 29)
2-1-1-1. تعریفی دیگر
واژه گردشگر نخستين بار در سال 1811 در مجله ای انگليسی به نام اسپورتينگ3 آمد. در اين زمان لغت به معنای مسافرت به منظور تماشای آثار تاريخی و بازديد از مناظر طبيعی برای کسب لذت به کار می‌رفت . (محلاتی .1380،ص 3)
در کنفرانس بین‌المللی سال 1991که در شهر اتاوا پايتخت کانادا تشکيل گرديد صاحب‌نظران و انديشمندان با جمع شدن دور هم و با پيشنهادات زيربنائی و اساسی، مطالب مربوط به گردشگری را ، مسافر را (Traveler) و گردشگر را (Tourist) نامیده‌اند. نهایتاً اين معانی از ماه مارس 1993 به صورت يک اصل پذيرفته شده و اجرا می‌گردد. در جاهای ديگر توريسم را جابجایی موقتی مردم به مقصد های خارج از زندگی روزمره کاری و اقامتی و ساکن شدن در مقصدی با فعالیت‌های متنوع و با اهداف زندگی شاد و مشغوليات فرح انگيز می‌دانند.
سازمان جهانی جهانگردی4 نیز گردشگری را چنين تعريف می‌کند:
گردشگری عبارت از مجموعه کارهایی که يک فرد در سفر در مکانی غير از محيط عادی خود انجام می‌دهد. اين سفر بيش از یک سال طول نمی‌کشد و هدف آن سرگرمی، استراحت، ورزش، و فعالیت‌هایی از اين قبيل است.(1999WTO,)
2-1-2. طبقه بندی تعریفی گردشگر
توريسم داراي انواع مختلفي بوده که بر اساس عوامل متعدد تقسيم بندی‌هایی را براي آن قائل شد. مهم‌ترین عواملي که می‌توان بر اساس آن انواع مختلفي از توريسم را تعريف و طبقه بندي نمود عبارتند از:
از نظر زماني
فعالیت‌های گردشگري را به شکل كوتاه مدت (كمتر از يك روز) ، ميان مدت ( يك تا سه روز) و دراز مدت ( بيش از سه روز) از يكديگر تفكيك می‌کند.
از نظر مكاني
گردشگري را به صورت فعالیت‌های گردشگري در حوزه نزديك، حوزه مياني و حوزه خارج يا دور تقسيم بندي می‌کند.
از نظر تابعيت
گردشگران به دو گروه گردشگران خارجي و بین‌المللی و گردشگران داخلي تقسيم می‌گردد.
از لحاظ انگيزه سفر
بر اساس آن گردشگري با انگیزه‌ای استراحتي، تفريحي، درماني، زيارتي، فرهنگي، اقتصادي، ورزشي و … از يكديگر تفكيك می‌شوند.

از نظر فصل گردشگري
موسم گردشگري را بر اساس فصول مختلف سال طبقه بندي می‌گردد. در اين طبقه بندي ; دو فصل تابستان و زمستان از اهميت بالاتري نسبت به فصول بهار و پائيز می‌یابند.
-از نظر شكل و سازمان دهي سفر
مانند سفرهاي انفرادي، گروهي، خانوادگي و … كه تركيب گردشگري را تعيين می‌کند.
از نظر وسيله نقليه مورد استفاده
بر اساس نوع وسيله نقليه مورد استفاده براي انجام سفر طبقه بندي می‌شود.
از لحاظ نوع و محل اقامت
گردشگران را بر اساس نوع و محل اقامت، هم از نظر كيفي و هم كمي طبقه بندي می‌کند. مانند گردشگران مقيم در هتل‌ها ، مهمان‌پذیرها ، خانه هاي ويلايي و يا پانسیونی‌های خانگي، گمپينگ و … . (وای گی ،1377،ص45)
2-1-3. تعریف صنعت گردشگری
تعاریف زیادی از جهانگردی وجود دارد که از دیدگاه های بسیار متفاوتی بیان می‌شوند. در راستای اهداف این پایان نامه ما از تعریف “سازمان جهانگردی” استفاده می‌کنیم.”فعالیت افراد برای مسافرت به مکانی خارج از محیط روزمره نه برای بیشتر از یک سال متوالی و با هدف گذراندن اوقات فراغت، تجارت یا اهداف دیگر”.
گردشگري معادل فارسي و كاملاً دقيق واژه Tourism در زبانهاي انگليسي، فرانسه و آلماني است كه به صورت مصطلح در زبان فارسي به صورت جهانگردي ترجمه شده است. ريشه اين واژه از اصطلاح Tornus يوناني و لاتين گرفته شده كه يكي از معاني آن گردش كردن و يا گشتن است و با پسوند Ism يا گري به صورت اسم مصدر Tourism يا گردشگري در آمده است.
اصطلاح توريست5 از قرن نوزدهم معمول شده است. در آن زمان اشراف زادگان فرانسه می‌بایست براي تکميل تحصيلات و کسب تجربه هاي لازم زندگي، اقدام به مسافرت می‌نمودند. اين جوانان در آن زمان توريست ناميده می‌شدند و بعدها در فرانسه اين اصطلاح در مورد کساني به کار می‌رفت که براي سرگرمي ، وقت گذراني و گردش به فرانسه سفر می‌کردند و بعداً با تعميم بيشتر به کساني اطلاق می‌شد که اصولاً به اين منظور به سفر می‌رفتند.
کم کم کلمه توريست به بعضي زبان‌های ديگر نيز وارد شد و از آن واژه توريسم (Tourism) به وجود آمد. از همان زمان توريسم و توريست به بعضي از مسافرت‌ها و مسافريني گفته می‌شود که هدف آن‌ها استراحت و گردش و سرگرمي و آشنايي با مردم بود و نه کسب درآمد و اشتغال به کار. (ویکی‌پدیا ،2011)
2-1-3- 1. تعریف دیگر در صنعت گردشگری
صنعت که یک پدیده هنری و ابداع تکنولوژی متنوع زایده فکر و دست بشر بود . در جریان گردش معاملات درآمد حاصل آن در گردش چرخ‌های اقتصادی کشوری به کار گرفته می‌شود. در جهانگردی هم که از نظر اقتصادی پدیده ای است سودآور که با انجام آن و ورود این افراد به سرزمین کشوری نیز به ذخایر ارزی آن می‌افزاید گفته می‌شود صنعت جهانگردی و یا به عبارت دیگر عصر ما که عصر ارتباطات است و جهانگردی به ویژه برای شکوفایی و معرفی فرهنگ پیشرفته انقلاب اسلامی و میلی و جاذبه های متنوع و با ارزش طبیعی و فرهنگی کشور ما امری است ضروری و به همین خاطر باید گفت صنعت جهانگردی و یا به عبارت دیگر یک صنعت بدون دود . ( نبوی فر، 1389، مسئول دایره جهانگردان اداره حراست ویژه اداره کل اتباع خارجه)
2-1-4. تعریف امنیت
دارای تعاریف گوناگونی است که به دو نمونه آن اشاره می‌شود.
– عبارت است از نیل به سطحی از اطمینان خاطر برای تحصیل و صیانت منابع ملی
– عبارت است از توانایی کشور در رفع تهدیدهای خارجی علیه حیات سیاسی یا منافع ملی خود. (ویکی پدیا،1390)
2-1-5. تعریف گردشگری بین‌المللی
شخصی که به کشور دیگری غیر از کشور محل اقامت خود برای مدت حداقل یک شب و حداقل یک سال سفر و در مراکز اقامتی عمومی یا خصوصی آن کشور اقامت نماید هدف او از سفر انجام فعالیت‌هایی برای کسب موقعیت شغلی (مهاجرت بر کاری) نباشد.
هیئت‌های سیاسی، دیپلمات‌ها، کارمندان عالی سفارت خانه‌ها، اعضای نیروهای مسلح که از کشور مبدأ خود به کشور مورد مأموریت یا بالعکس سفر می‌کنند مهاجرانی برای کار یا اقامت، پناهندگان، آوارگان، مسافران عبوری، افرادی که مستقیماً میان فرودگاه‌ها و دیگر ترمینال‌ها جا به جا می‌شوند یا برای مدت کوتاهی در محل معینی در ترمینال هوایی باقی می‌مانند، افرادی که به شاغلان مرزی معروف هستند در زندگی مرز کشور سکونت دارند لیکن در کشور همسایه مشغول به کار می‌باشند، همچنین کسانی که کمتر از یک شب در کشور اقامت داشته باشند جزء گردشگران بین‌الملل محسوب نمی‌شوند. (طباطبایی مؤتمنی، 1386،ص 52)
2-1-6. تعریف جاذبه های جهانگردی
عواملی که در یک کشور یا سرزمین که موجب جلب جهانگردی شود را جاذبه های جهانگردی گویند.
عواملی که در جلب توریست می تواند مؤثر باشد 2 دسته است:
1- عوامل طبیعی شامل : آب و هوای خوش، مناظر مطلوب، دریاها، اماکن مقدس، جنگلها جانوران
عوامل مصنوعی و ساختگی: آثار باستانی و موزه‌ها، اماکن یا ابنیه‌ها . (الوانی مهدی و همکار ، 1372 ، ص 108)
2-1-7. تعریف سفر
فرهنگ نامه‏ها از«سفر» تعریف‏هاى مشابهى ارائه داده‏اند. در فرهنگ معین آمده است: سفر، در لغت به معناى بیرون آمدن از شهر خود و به محل دیگر رفتن است، نیز به معناى قطع مسافت و راهى كه از مكانى به مكان دور طى مى‏كند، آمده است. 
فرهنگ‏هاى عربى سفر را “كشف حجاب و كنار زدن پرده” معنا كرده‏اند، حجاب‏هایى كه معمولاًَ از جنس اعیان و اشیاى خارجى است.  راغب اصفهانى می‌نویسد: «سفر العمامة عن الرأس، و الخمار عن الوجه» یعنى عمامه را از سر، و نقاب را از صورت، كنار زد. 
البته “سِفر” (به كسر سین) به معناى كتاب آمده كه جمع آن اسفار است. از تعریف‌های لغوى و فرهنگ نامه‏اى كه بگذریم، آنچه ما را به مقصود نزدیک‌تر مى‏كند، ماهیت سفر در منظر عالمان اخلاق و تربیت است.  مرحوم فیض كاشانى كه از بزرگ‌ترین دانشمندان شیعى و آگاهان علم اخلاق است در اثر مهم خود المحجة البیضاء، سفر را این‌گونه می‌ستاید:
از رهگذر سفر، آدمى از آنچه مى‏هراسد، رهایى مى‏یابد و به آنچه میل دارد، نایل مى‏شود.
این ویژگى براى مسافرت، نكته مهمى است كه مرحوم فیض كاشانى بدان اشاره می‌کند. بر این اساس، سفر باز گیرنده و باز دهنده است:
هراس و اضطراب را از مسافر باز مى‏ستاند و جاى آن، محبوب و مطلوب‏هاى وى را مى‏نشاند.  سفر به انسان مى‏آموزد كه چگونه از امور ناهنجار و ناخوشایند بپرهیزد و آنچه را كه مایه كمال و خرسندى است، جایگزین كند. ( ناظم‏زاده قمى و همکاران ، 1385 ، ص 34 )

2-1-8.تعریف ابزار سفر و گردشگری
2-1-8-1.گذرنامه
سندی است که از طرف (نیروی انتظامی) به اتباع کشور، که قصد مسافرت به خارج دارند، داده می‌شود. (قانون گذرنامه- ماده 1)
2-1-8-2. ویزا یا روادید بین المللی
اجازه نامه ای است که از طرف مأموران کنسولی در خارج به بیگانگانی که دارای گذرنامه معتبر خارجی‌اند به منظور ورود به کشور و یا عبور از آن داده می‌شود. (طباطبایی مؤتمنی،386،ص52)
2-1-9.تعاریف فناوری اطلاعات
تعاریف مختلفی از فناوری اطلاعات ارایه شده است اما با این وجود همه آن‌ها حول یک موضوع واحد شکل گرفته‌اند:
فناوری اطلاعات، تلفیقی از دستاوردهای مخابراتی، روش‌ها و راه کارهای حل مسئله و توانایی راهبری با استفاده از دانش رایانه است.
فناوری اطلاعات، تلفیقی از دانش سنتی رایانه و فناوری ارتباطات به منظور تولید، ذخیره،

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی فناوری نوین، فلسفه اخلاق، نهاد اجتماعی، بنیان خانواده Next Entries منبع پایان نامه درمورد روابط عمومی، روابط عمومی الکترونیک، فناوری اطلاعات، افکار عمومی