منبع مقاله درباره کتاب مقدس، قرآن کریم، کانون توجه، مجمع البیان

دانلود پایان نامه ارشد

معنای نبی و رسول در احادیث 61
آیات دال بر رسالت و نبوت حضرت عیسی علیه السلام 62
نبوت حضرت عیسی علیه السلام و ایتاء کتاب 63
مصادیقی از شأن نبوتی و رسالتی حضرت عیسی علیه السلام 64
1- ملاک إخبار از غیب و آینده 65
2-ملاک معجزه 66
3- ملاک ابلاغ دین 67
4-ملاک اصلاح‌گری 70
5- شأن مسیحایی 73
فصل چهارم: تحلیل داده‌ها، جمع‌‌بندی و نتیجه گیری 77
1-آیا حضرت عیسی علیه السلام قصد تشکیل حکومت داشت؟ 78
الف: آیاتی که بر حکومت و پادشاهی حضرت عیسی علیه السلام دلالت دارند: 79
سخنان عیسی علیه السلام برای مخالفان 88
الف. تحقیر حاکم 88
ب. پرخاش کردن و برهم زدن خانه خدا 88
ت. مرزبندی میان خود و مخالفین 89
ث. تعبیرات تند بر علیه یهودیان مخالف 89
ذ. دادن وعید دنیوی برای دولتمندان و سیرشدگان 91
ز. خوار کردن مهمان 91
د. تحقیر فریسان و کاتبان 91
ر. انتقام گرفتن از یهود بخاطر کشتار انبیاء 91
س. برشمردن اتهامات فقهای یهودی 92
ب: آیاتی که بر عدم دخالت و عدم برپایی حکومت حضرت عیسی علیه السلام دلالت دارند: 92
2-آیا حضرت عیسی علیه السلام از نظر قرآن یک پیامبر جهانی است؟ 94
3-آیا حضرت عیسی علیه السلام از نظر عهد جدید یک پیامبر جهانی است؟ 98
شفا دادن به یهودیان 104
4–تبشیر به چه معناست؟ 110
جمع بندی و نتیجه گیری 110
وجوه مشترک بین قرآن و عهد جدید 111
وجوه مختص به قرآن 113
وجوه مختص به عهد جدید 113
کتاب نامه 115
منابع فارسی 115
منابع عربی 116
ENGLISH RESOURCES 117
منابع عبری 118
ABSTRACT 119

فصل اول: مقدمه و مفاهیم کلّی

مقدمه
دین و دینداری از شاخصه ها و خصیصه های بارز زندگی انسانهاست. دین و دل مشغولیهای دینی در واقع عبارتست از تبیین جهان در نظر متدینان و فهم‌پذیر کردن عالم هستی برای آنان. بنابراین جای تردید نیست که جایگاهی اساسی و عمیق در جان و دل انسانها داشته باشد و به همین جهت تفاوت دیدگاه‌ها در بین ادیان، جهان‌های متفاوتی برای پیروان آنها خلق کند و آنان را با یکدیگر بیگانه کند.
موضوعات تطبیقی بین الأدیانی کلیدی است برای گشودن باب ارتباط بین پیروان ادیان. در این مباحث، موضوعات مشترک و دیدگاههای یکسان و بسط و تبیین آنها زمینه تفاهم بیشتر را فراهم می‌کند همانطور که روشن کردن نقاط متمایز و اختلاف و تا حد امکان قابل اغماض نشان دادن آنها می‌تواند به همزیستی پیروان ادیان کمک شایان کند. در این پایان‌نامه ما به یکی از این موضوعات که هر دو دین اسلام و مسیحیت به طور جدی آن را مطرح کرده‌اند و در کانون توجه پیروان این دو دین است پرداخته‌ایم.
مسلمانان بنابر دستور قرآن کریم به حضرت عیسی بن مریم علیهما السلام به عنوان مسیح و پیامبر خداوند ایمان دارند و نیز او را به عنوان بشارت دهنده به آخرین پیامبر می‌شناسند البته بین مسلمانان و مسیحیان اختلافاتی درباره رسالت و مقام حضرت عیسی علیه السلام وجود دارد که قرآن با ارائه این راه که می‌فرماید:
بگو: «اى اهل كتاب، بياييد بر سر سخنى كه ميان ما و شما يكسان است بايستيم كه: جز خدا را نپرستيم و چيزى را شريك او نگردانيم، و بعضى از ما بعضى ديگر را به جاى خدا به خدايى نگيرد…»1 به گفتگوی مسالمت آمیز حول محور مشترکات دعوت می‌کند.
در این پایان‌نامه از ترجمه قرآن آقای فولادوند استفاده کرده‌ایم و در مواردی که ترجمه دیگری لازم بوده است نام مترجم یا کتاب را بعد از واژه ترجمه آورده‌ایم. آیات اشاره شده از عهدین را از کتاب مقدس، ترجمه معروف به قدیم از انتشارات ایلام آورده‌ایم و جایی که ترجمه دیگری نیاز بوده، متذکر شده‌ایم.
در قسمتهایی که متن استفاده شده عربی یا انگلیسی بوده است فقط با نوشتن «ترجمه: » مشخص شده است که متن مورد نظر فارسی نبوده و نویسنده آن را ترجمه کرده ‌است.
چون این پایان‌نامه صرفا به شئون رسالت حضرت عیسی علیه السلام پرداخته لذا نیازی به طرح مسائل فرقه‌ای اسلام و مسیحیت نبوده زیرا هم قرآن بین همه مسلمانان حجت تام است و هم کتاب مقدس در هر سه فرقه عمده مسیحی کاتولیک، ارتدوکس و پروتستان حجت تام است به همین خاطر سعی کرده‌ایم هم قرائتی را که بین همه مسلمانان درباره حضرت عیسی شایع و منبعث از قرآن است درباره ایشان ذکر کنیم و هم قرائتی که بین اغلب مسیحیان درباره حضرت عیسی رایج و منبعث از عهد جدید است در این پایان‌نامه بکار ببریم. با اینحال در تفسیر قرآن از معروفترین تفاسیر مطرح شیعه و سنی که نقاط قابل ملاحظه‌ای در رابطه با عنوان پایان‌نامه داشتند استفاده کرده‌ایم که عبارتند از: مجمع البیان فی تفسیر القرآن طبرسی، المیزان فی تفسیر القرآن علامه طباطبائی، تفسیر موضوعی قرآن کریم و تفسیر ترتیبی جوادی آملی، الکشاف عن حقائق غوامض التنزیل زمخشری، مفاتیح الغیب ( تفسیر کبیر) فخر رازی، تفسیر المنار رشید رضا و چند تفسیر دیگر. در مفردات الفاظ قرآنی نیز از مفردات الفاظ قرآن راغب اصفهانی، مجمع البحرین طریحی و لسان العرب ابن منظور و چند لغتنامه دیگر استفاده کرده‌ایم در تفسیر کتاب مقدس، ما در حد وسع خود به منابع موجود مراجعه کردیم که عبارتند از تفسیر آنطونیوس فکری، تفسیر یعقوب تادرس و تفسیر کاربردی عهد جدید و چند تفسیر دیگر. و در اعلام و اصطلاحات عهد جدید نیز به قاموس کتاب مقدس، فرهنگ ادیان جهان، دایرة المعارف کتاب مقدس، دایرة المعارف بریتانیکا مراجعه کرده‌ایم.
طرح مسأله
داستان مختصری از زندگی و آموزه‌های حضرت عیسی علیه السلام به عنوان یکی از پیامبران بزرگ الهی در قرآن بیان شده است. این پیامبر عظیم الشأن جایگاه ویژه‌ای بین مسلمانان دارد همچنین عهد جدید نیز مهمترین موضوع‌اش پرداختن به شخصیت، آموزه‌ها و داستان زندگی آن حضرت است.
دراین نوشتار به موضوع مشترک بین قرآن و عهد جدید که همان وجود مقدس حضرت عیسی بن مریم علیهما السلام است پرداخته می‌شود و تلاش می‌شود نظر صریح دو متن مقدس درباره حضرت عیسی علیه السلام بیان شود اما این مانع نشده ‌است که موارد اختلاف نادیده گرفته شود و آنچه مد نظر بوده صرفا بیان دیدگاههای دو متن مقدس درباره آن حضرت است.
همه مسیحیان به حضرت عیسی علیه السلام اعتقاد دارند و همه مسلمانان هم به او به عنوان پیامبر خدا ایمان دارند اما گاه این دو گروه از مومنان در طول تاریخ باهم تنش داشته‌اند و کمتر بوده که این دو گروه به دور از عقده‌های تاریخی یک زندگی برادرانه و یک گفتمان تقریب گرایانه داشته باشند. شاید رفتار امرای دو گروه در دور افتادن مومنان این دو دین از هم بی‌تاثیر نبوده است و دوران جنگهای صلیبی و اتحاد صلیبیان با مغولها برای از بین بردن جهان اسلام و تنشهای دهها و صدها ساله گواه این مدعاست که این دو گروه فهم مشترکی نسبت به هم نداشتند2 اما مراجعه به متن مقدس هر دو طرف و بررسی شخصیت مشترک میان این دو گروه می‌تواند نغمه وحدت بین این دو دین بزرگ را همراه با حفظ تفاوتها بنوازد. در این راستا این پایان‌نامه با مراجعه به متن مقدس هر دو طرف و طرح تفاسیر مهم و مطرح که دارای جایگاه و ارزش علمی هستند، سعی می‌کند این نسیم خوش را به همه طرفداران خود برساند که عیسای قرآنی هدایت و نور را آورد و همو با تاکید بر خدمت به انسانها در عهد جدید معنای حیات جاودان را به انسانها یاد داد.
علاوه بر آنچه گفته شد عنوان پایان‌نامه نیز این را می‌نمایاند که ما در این مکتوب بنا داریم که ببینیم حضرت عیسی علیه السلام در قرآن و عهد جدید دارای چه ویژگیها و کارکردهایی است آیا همچون یک معلم و ربی یا کاهن صرفا جنبه موعظه‌ای و تعلیمی و اصلاح دیدگاههای منحرف دینی دارد؟ یا چون یک فرد انقلابی و اصلاحگر و همچون یک پیامبر هدفش ایجاد حرکت اجتماعی و دینی برای برانداختن نظام دینی قبلی و پایه‌گذاری دینی جدید با اصول و فروعی کاملا جدید است؟ و یا شکل دادن نوعی جریان سیاسی و رهبری آن و در نهایت رسیدن این مرحله که در مقام یک پادشاه، نظام سیاسی جدیدی را طراحی کند؟
هرکدام از اینها که باشد ما به این نیازمندیم که آن جناب را در هر دو متن دینی بصورت ریز و دقیق بررسی کنیم و برداشتها را در عناوین کلی بگنجانیم تا بتوانیم در آخر کار نتیجه لازم را از مقایسه نگاه دو متن دینی در رابطه با شئون رسالت آن حضرت بدست آوریم.
برای این کار در فصل اول منظور خود را از عنوان پایان‌نامه و کلمات کلیدی بصورت کامل و واضح بیان کرده و سپس در فصل دوم شئون آن حضرت را از منظر عهد جدید تحت سه عنوان کلی درآوردم و در فصل سوم نیز شئون ایشان را در دو شأن از منظر قرآن بررسی کرده‌ام.
البته بطور دقیق نمی‌توان همه افعال یک پیامبر را از هم تفکیک و تمایز کرد و در ذیل عناوین کلی قرار داد زیرا بعضی از این افعال قابلیت درج در ذیل عنوان دیگر را نیز دارند و از طرفی معنای بعضی از افعال با معنای افعال دیگر همپوشانی دارد از طرفی می‌توان ادعا کرد همه افعال یک پیامبر نشأت گرفته از عنوان پیامبری شخص است و لذا همه رفتارها، کارها و گفتارهای آن نبی ذیل عنوان پیامبری اوست اما ما در این پایان‌نامه ناچاریم که یک تقسیم بندی بین افعال حضرت عیسی(ع) ایجاد کنیم تا هم از شکل منظم یک پایان‌نامه دور نشویم و هم بتوانیم همه افعال او را از دو متن دینی احصاء کرده و آنها را تحت شئون مطرح شده قرار دهیم زیرا در افعال ایشان نکات ریزی هست که نه می‌شود آنها را نادیده گرفت و نه می‌توان برای هر یک جداگانه عنوان زد.
پیشینه تحقیق
تلاش برای معرفی عیسای قرآنی از طرف مسلمانان به همان زمان نزول قرآن می‌رسد. قرآن ایشان را بنده و رسول خدا معرفی می‌کند و پیروان ایشان را نزدیکترین امت به مسلمانان معرفی کرده‌است و ایمان اسلامی را منوط به اعتقاد به همه پیامبران گذشته از جمله حضرت عیسی علیه السلام و ایمان به همه کتابهای پیشین از جمله انجیل، کرده ‌است. مفسرین قرآن در تفسیر آیاتی که درباره ایشان و مادر مکرمه‌شان و کتاب او است، به بیان شأن و عظمت او پرداخته‌اند و اوصاف او را برشمرده‌اند. از طرف مسیحیان اولین و جدی‌ترین حرکت در این زمینه نیز در شورای دوم واتیکان «1962-1965» مطرح شد در این شورا که سه شاخه مهم مسیحیت در آن حضور داشتند بیانیه‌ای صادر شد که در آن مسلمانان محترم شمرده شدند و نظر مسلمانان درباره حضرت عیسی علیه السلام و نگاه آنها به ایشان مطرح و به همین سبب از همه طرفین خواسته شد گذشته را فراموش کرده و تلاش کنند تا فهم متقابلی به عمل آید.3
در باب حضرت عیسی علیه السلام گذشته از آنچه در تفاسیر آمده است کتابهای فراوانی نگاشته شده است.4 این کتابها گاه به دیدگاه مسیحیان و نوع باورهای آنها در مورد حضرت عیسی علیه السلام هم نظر داشته‌اند. البته بسیاری از این کتابها به زبان عربی نوشته شده‌اند و به نوعی نگاه تند انتقادی دارند اما در این میان کتابهایی که به زبان فارسی نگاشته شده‌است، هم اندک است و هم به کار مقایسه‌ای مستند و دقیق در این باب نپرداخته‌اند مثلا کتاب پژوهشی درباره انجیل و مسیح به قلم آیت الله شیخ محمد حسین کاشف الغطاء و ترجمه آقای سید هادی خسروشاهی بر تفاوتهای ماهوی بین عیسای قرآنی و عیسای عهد جدیدی استوار است.
با توجه به کتابهای موجود و نوع نگاه آنها به این موضوع جای چنین اثری در بین کتابهایی که با این موضوع در ارتباط‌اند خالی بود زیرا کاستیهایی که آن آثار داشتند در این اثر به چشم نمی‌خورد.
در بین کتابهایی هم که در دنیای مسیحیت نوشته شده اثر جامع و عالمانه‌ای را ندیدم مثلا کتاب ما بین الانجیل و القرآن یوسف حداد نیز نتوانسته حیث علمی را رعایت کند و برداشتهای شخصی و غیر مستند به تفاسیر را، درباره قرآن مطرح کرده است.
ضرورت تحقیق
کم رنگ شدن خطوط مرزها و بیشتر شدن ارتباطات انسانی و تبدیل جهان به یک دهکده و

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه ارشد با موضوع دادرسی کیفری، قانون مجازات، ارتکاب جرم، حقوق فرانسه Next Entries منبع مقاله درباره جهان بینی، تحلیل داده، کتاب مقدس، روش تحقیق