پایان نامه با کلید واژگان دولت اسلامی، بیداری اسلامی، ایالات متحده

دانلود پایان نامه ارشد

4-16 نظام اداری داعش: 90
4-17 حمله به داعش در خاک عراق 90
فصل پنجم 92
نتیجه گیری 92
5-1 مقدمه: 93

1-1 مقدمه:
گروه داعش موسوم به(دولت اسلامی شام و عراق)، در حال حاضر فعال¬ترین و تندروترین گروه‌ تکفیری فعال در مناطق سوریه و عراق به¬شمار می¬رود. این سازمان تروریستی با ترکیبی از نیروهای سلفی، وهابی و بعثی از حمایت آشکار و پنهان برخی از کشورها برخوردار است. گروه تکفیری داعش، ابتدا با شعار حمایت از حقوق مردم اهل سنت سوریه، با دولت این کشور وارد جنگ شد اما به دلایل شکست¬های پیاپی از ارتش سوریه، از دست دادن شهرها و نقاط استراتژیک تحت تصرف و نتایج انتخابات¬های مردمی در کشورهای عراق، افغانستان با پشتیبانی اطلاعاتی و تسلیحاتی برخی از کشورها، تهاجم گسترده¬ای را علیه کشور عراق آغاز و برخی از شهرها و مناطق مهم این کشور را تصرف کرد.
دولت خلافت اسلامی که پیش از این به نام دولت اسلامی در عراق وشام شناخته می‌شد همچنان به صورت اختصاری به عنوان (داعش) نامیده می شود. داعش یک گروه مسلح سلفی ـ جهادی تکفیری است که هدف اصلی خود را بازگرداندن خلافت اسلامی در کشورهای اسلامی اعلام کرده است. بر این اساس هدف این پژوهش بررسی زمینه های شکل گیری این گروه تروریستی بین سالهای 2010 تا 2014 می باشد.
2-1 بیان مسئله
گسترش عملیات ‏های جنایتکارانه ‏ی گروه تروریستی «داعش» در کشور عراق و تصرف دو شهر مهم آن، «موصل» و «تکریت» در 10 ژوئن 2014 به بحرانی بزرگ در عراق و نیز در سطح منطقه مبدّل شده است. این گروه پس از تصرف دو شهر مهم عراق، استان‏های صلاح الدین، الانبار، دیالی و بخش های دیگری از مناطق غرب، شمال غربی و مرکز عراق را به اشغال خود درآوردند. گروه داعش با اعلام دولت اسلامی با مرکزیت موصل، درصدد گسترش آن در پهنه تاریخی خلافت عباسی است. قدرت یابی داعش در عراق در حالی که این گروه نتوانست دایره ‏ی نفوذش را در سوریه گسترش دهد نیازمند بررسی و شناخت بیش­ تری است. شناخت ماهیت و سرشت این گروه ‏ها و نحوه ‏ی قدرت گرفت ن­شان که مؤثر بر تداوم حضورشان در عراق است از مواردی است که در این نوشتار به آن می پردازیم.
گروه داعش از بی رحم ­ترین تروریست‏ های حاضر در سوریه و عراق تشکیل شده اند. فیلم‌ ها و تصاویر منتشر شده از جنایت ‏های این گروه تروریستی موجب شد که حامیان آن ها مدعی شوند که از این گروه حمایت نمی ‌کنند. در این خصوص ایمن الظواهری مرد شماره دو القاعده، خیلی پیش ‏تر یعنی در سال 2005 در نامه ای به زرقاوی استراتژی و تاکتیک ‏های او را با این استدلال زیر سوال برد که اعمال خشونت در مقابل غیرنظامیان شیعی، نهادهای مذهبی و کشتار مردم می تواند حمایت مردم عراق از القاعده و به صورت وسیع ‏تر از «مقاومت سنی» را تضعیف کند.
گستردگی کمک ‌های مالی، تسلیحاتی و پشتیبانی که با آغاز جنگ در سوریه برای نیروهای معارض فراهم شده است منازعات را میان گروه های مسلح برای کسب سلطه و افزایش سهم از حمایت ها تشدید نموده است. با وجود اعلام برائت حامیان گروه‌ های مسلح از داعش، کمک­ ها و منابع حمایتی همچنان به دست آن ‏ها می ‌رسد. این کمک‏ ها در قالب حمایت های مالی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی کشورهایی مانند عربستان، قطر، ترکیه و رژیم صهیونیستی به همراه چند کشور غربی، همچون آمریکا و فرانسه تأمین می شود. پس از حوادث سوریه و الانبار، داعش از توان مالی بالایی برخوردار شده است، که محورهای این قدرت مالی را چاه‏های نفتی شرق سوریه، صدقات، اعانات کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا تشکیل می دهند.
اکنون و با توجه به مقدمه ای که شرح آن رفت، به طرح سوال اصلی و فرضیه اصلی پژوهش حاضر می پردازم:
3-1 سوال اصلی:
علل شکل گیری گروه تروریستی داعش بین سالهای 2010 تا 2014 در عراق چیست ؟
1-4 فرضیه اصلی:
وجود ریشه های بنیاد گرایی و افراط گرایی در منطقه، رویکرد دوگانه ایالات متحده نسبت به گروه تروریستی داعش و سلف آن القاعده، رویکرد دوگانه قدرت های منطقه ای از جمله قطر، عربستان و ترکیه و بقایای حکومت میلیتاریستی صدام حسین بر عراق از اصلی ترین علل به وجود آمدن گروه تروریستی داعش در عراق می باشند.
1-4 متغیرها:
متغیر مستقل: علل شکل داعش
متغیر وابسته: وجود ریشه های بنیاد گرایی و افراط گرایی در منطقه، رویکرد دوگانه ایالات متحده نسبت به گروه تروریستی داعش و سلف آن القاعده، رویکرد دوگانه قدرت های منطقه ای از جمله قطر، عربستان و ترکیه و بقایای حکومت میلیتاریستی صدام حسین

1-5 سوالات فرعی:

1) رویکرد ایالات متحده نسبت به گروه تروریستی داعش چگونه قابل توضیح است؟
2) رویکرد کشورهای منطقه عراق از جمله ایران، عربستان و ترکیه نسبت به گروه داعش چیست؟
1-6 هدف پژوهش ، اهمیت و ضرورت آن:
با توجه به همسایگی دو کشور عراق و عراق و شباهت های بسیاری( اعم از فرهنگی-مذهبی-اقتصادی و … ) که میان این دو کشور وجود دارد، و موقعیت حساس این دو کشور، تحولات منطقه ای و ظهور گروه تروریستی داعش با امنیت ایران اسلامی ارتباط تنگاتنگ داشته و لازم است مسئولین کشوری و لشگری در جریان چرایی ظهور این گروه تروریستی قرار بگیرند.

1-7 پیشینه تحقیق:
کتاب دوم ((کالبد شکافی انقلاب های معاصر در جهان عرب))نوشته دکتر سید امیر نیاکوئی است. نویسنده در این کتاب با بررسی ماهیت و مدل تحولات اخیر در جهان عرب و ریشه ها و بسترهایی شکل گیری اعتراضات، بررسی گرایشات و احزاب سیاسی و فکری در بین معترضان و بررسی نتایج این جنبش ها در کشورهای این مناطق و اهمیت ژئوپولتیکی آنها و در پایان تأثیر این تحولات بر کشور ایران فرصتها و چالشهای آن را مورد بررسی قرار می دهد. نویسنده با استفاده از روش جامعه شناسی تاریخی سعی در تحلیل تحولات داشته است.از ویژگیهایی این کتاب این مورد است که هر یک از کشورها به صورت جداگانه مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته اند و نویسنده سعی نداشته با یک الگوی کلی و مشخص به بررسی تمام این کشورها بپردازد.
و همچنین کتاب بیداری اسلامی در نظریه و عمل دکتر اصغر افتخاری این کتاب مجموعه مقالات مختلف از نویسندگان مختلف درباره بیداری اسلامی است در مقاله نخست دکترافتخاری با استفاده از نظریه (ملت قوی، دولت ضعیف) بیداری اسلامی را با رویکرد جامعه شناختی مورد بررسی قرار داده . در مقاله اول دوم افتخاری و روح الامین ابعاد و چارچوب نظری این جنبش ها را روشن می کنند.این کتاب در سه بخش کلی تنظیم شده و بیشتر مسائل ایدئولوژیکی ودین و توان وحدت بخشی آن مورد بررسی قرار گرفته است.از منابع انگلیسی هم که مورد استناد این پایان نامه قرار گرفته می توان به مقاله فرهنگ سیاسی در مصر: ارزشها و هنجارهای سیاسی رأی دهندگان مصری اشاره کرد که توسط مرکز الااهرام بعد از انقلاب 25 ژانویه تهیه شده است. در این مقاله بابررسی آماری سعی شده ارزشها و هنجارهای سیاسی رأی دهندگان بعد از انقلاب مورد سنجش قرار گیرد مسائلی مانند آگاهی سیاسی مردم،اعتماد یا عدم اعتمادشان به نظام سیاسی و در کل سرمایه اجتماعی مصر. از ویژگی های این مقاله آماری بودن و بررسی ارزشها و هنجارهای سیاسی مردم مصر بعد از انقلاب 25 ژانویه است.
با توجه به توضیحات بالا، در این پژوهش محقق سعی دارد، تا با عنایت به ریشه های ظهور گروه تروریستی داعش ، امکان دست یابی به دلایلی را به آزمون بگذارد.

1-8 تعریف مفاهیم:
1-8-1 گروه تروریستی داعش:
نحوه پیدایش داعش
گروه “دولت اسلامی در عراق” در 15 اکتبر 2006 و پس از نشست شماری از گروه‌های مسلح در عراق شکل گرفت. در این نشست “ابوعمر البغدادی” به عنوان سرکرده آن تعیین شد. (BBC. 4 January 2014)
این گروه از زمان تشکیل در سال 2006 عملیات و حملات تروریستی بسیار را در عراق برعهده گرفت. پس از هلاکت “ابوعمر البغدادی” در 19/4/2010 “ابوبکر البغدادی” به عنوان جایگزین وی معرفی شد. با روی کار آمدن ابوبکر البغدادی، دامنه عملیات و حملات این گروه تروریستی وسعت گرفت و همزمان با آغاز بحران در عراق، عناصر این گروه در عراق نیز فعال شدند. (BBC. 4 January 2014)
* تشکیل “جبهه النصره” در عراق
گروه “جبهه النصره لاهل الشام” در اواخر سال 2011 و با آغاز بحران و جنگ در عراق به عنوان شاخه گروه “دولت اسلامی در عراق” تشکیل شد و به سرعت به یکی از گروه‌های مطرح در این عرصه تبدیل گشت.( weaselzippers.us. 11 June 2014)
سرانجام در 9/04/2013 ابوبکر البغدادی سرکرده “دولت اسلامی در عراق” در پیامی صوتی ادغام جبهه النصره و “دولت اسلامی در عراق” را اعلام کرد تا بدین ترتیب گروه “دولت اسلامی در عراق و شام” شکل بگیرد. ( weaselzippers.us. 11 June 2014)
عناصر “داعش” از اواخر دسامبر 2013 و اوایل سال 2014 و با آغاز عملیات نیرهای ارتش عراق برای پاکسازی الانبار، وارد شهر فلوجه در این استان شدند.
* هدف از تأسیس داعش
پس از تشکیل گروه “توحید و جهاد” به سرکردگی “ابومصعب الزرقاوی” در سال 2004 و بیعت او با “اسامه بن لادن” سرکرده سابق “القاعده”، این گروه به شاخه سازمان القاعده در عراق تبدیل شد. ( weaselzippers.us. 11 June 2014)
این گروه با گسترش عملیات خود به یکی از قدرتمندترین گروه‌های تروریستی در عراق تبدیل شد، تا اینکه الزرقاوی در سال 2006 در اظهاراتی ضبط شده به صورت مصور از تشکیل “شورای مجاهدین” به سرکردگی “عبدالله رشید البغدادی” خبر داد. (The Guardian (London). 22 July 2013)
پس از هلاکت زرقاوی در سال 2006 “ابوحمزه المهاجر” به عنوان سرکرده این گروه تعیین شد. در پایان آن سال نیز گروه “دولت اسلامی عراق” به ریاست “ابوعمر البغدادی” تشکیل شد.
در19/04/2010 نیروهای مشترک عراقی و آمریکایی در عملیاتی در منطقه “الثرثار” منزلی را که “ابوعمر البغدادی” و “ابوحمزه المهاجر” در آن پناه گرفته بودند، هدف قرار دادند. با شدت گرفتن تبادل آتش، جنگنده‌ها آن منزل را بمباران کردند که در نتیجه آن این دو تروریست از پای در آمدند. (The Guardian (London). 22 July 2013)
اجساد این دو تروریست در معرض دید عموم گذاشته شد. یک هفته بعد این گروه در بیانیه‌ای در اینترنت به هلاکت این دو تروریست اذعان کرد و پس از حدو 10 روز “ابوبکر البغدادی” به عنوان جانشین و سرکرده جدید تعیین شد. “الناصر لدین الله سلیمان” نیز به عنوان وزیر جنگ معرفی شد. (The Guardian (London). 22 July 2013)
مناطق حضور عناصر “داعش”
داعش در عراق
عراق
عناصر داعش در مناطق محدودی از برخی استانهای عراق به ویژه استان “الانبار” حضور دارند و عملیات تروریستی در کل عراق را پوشش می دهند. بر اساس گزارشها و آمار منتشر شده، داعش در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱۴۰۰ خانه را در عراق منفجر و ویران کرد. طی این حملات ۱۹۹۶ نفر کشته و ۳۰۲۱ نفر زخمی شدند. عناصر داعش در 20 خرداد 93 در اقدامی بی سابقه به موصل مرکز استان نینوا یورش برده و ظرف چند ساعت این شهر را تصرف کردند. آنان همچنین چند روستا در صلاح الدین را تحت کنترل خود در آوردند. سلاح ها و مهمات و تجهیزات کشف شده از عناصر داعش بیانگر گستردگی حمایت های خارجی از این گروه تروریستی در عراق است. دولت عراق بارها عربستان را به حمایت از این تروریستها در عراق متهم کرده است. (The Guardian (London). 22 July 2013)
نحوه ورود عناصر داعش به سوريه و محل استقرار آنها
عراق
عناصر داعش در عراق در مناطقی از استانهای “رقه”، “حلب”، “حومه لاذقیه”، “ریف دمشق”، “دیرالزور”، “حمص”، “حماه”، “حسکه” و “ادلب” پراکنده هستند و در برخی از این مناطق نیز کنترل کامل را به دست گرفته‌اند. تصمیم این گروه تروریستی برای تحت کنترل در آوردن دیگر گروه های مسلح در عراق به درگیریهای خونباری میان این گروه های تروریستی منجر شده است. (The Guardian (London). 22 July 2013)
* اختلاف داعش و جبهه النصره از کجا شروع شد
با آغاز اختلافات و درگیری‌ها بین عناصر جبهه

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان امام صادق، منابع معتبر، ابوسهل نوبخت Next Entries پایان نامه با کلید واژگان امام صادق، امام زمان، دانش آموختگان