منبع پایان نامه درمورد تجارت جهانی، مواد مخدر، بازار تجارت جهانی، توسعه بانکداری الکترونیک

دانلود پایان نامه ارشد

مختلف ابزارهاي مالي و دارايي ها، داراي تخصص و تبحر زيادي شده اند.
برپايي گروه جرايم سازمان يافته در جامعه به تحقق ساير بافت هاي پيچيده ي جنايتكاري كمك كرده است. تهديدهاي دراز مدت و گسترده آن، اقتدار دولتها، ثبات اقتصادشان، ساختارهاي مالي و سيستم عدالت كيفري را تضعيف مي كند.اين جرم فراملي پول شويي است كه گروه جرايم را سازماندهي كرده و از تشكيل گروه هاي مواد مخدر، قاچاق اعضاي بدن و ساير حوزه هاي رو به رشد فعاليت هاي كيفري گرفته وتا دائمي كردن حضورشان، توسعه عملياتشان و رسمي كردن جايگاهشان به عنوان مافيا را پوشش مي دهد.وا‍ژه پول شويي ترجمه دقيق كلمه Money Laundering است و معناي تطهير كردن و تميز كردن مي دهد.
در كشور ما رساله ها و پايان نامه هايي كه در زمينه مبارزه با پول شويي به رشته تحرير درآمده اند با همين رويكرد قديمي و بانك محور به موضوع مبارزه با پول شويي پرداخته اند و تدويني كه به اين موضوع از منظر سوء استفاده ساير بنگاه هاي اقتصادي در جهت پول شويي باشد، نگاشته نشده است.1

مقدمه
الف- بيان مسئله:
در چند دهه اخیر اقتصاد جهانی با پدیده پول شویی و آثار مخرب آن بر اقتصاد کشورها مواجه شده است. براساس تخمین صندوق بین المللی پول و بانک جهانی ، درآمدهای نامشروعی که توسط پول شویان در چرخه تطهیر و پول شویی قرار می گیرند، حدود 2 تا 5 درصد تولید ناخالص جهانی است.2 همچنین طی این دوره و با جهانی شدن اقتصاد، آزاد سازی جریان های سرمایه بین المللی ، توسعه بانکداری الکترونیکی و ابداع و به کارگیری ابزارهای جدید الکترونیکی برای نقل و انتقال وجوه در سطح بین المللی ؛ پول شویی نیز تا حدودی تسهیل شده است. از این رو مقابله با پول شویی نیازمند عزم جهانی وهمکاری کلیه کشورها است. بدیهی است برای مقابله با پول شویی نخستین گام شناخت این پدیده و چگونگی انجام آن است.
در دهه 1930 میلادی گانگسترهای شیکاگو دلارهای حاصل از معاملات غیرقانونی خود را برای به جریان انداختن در سیستم پولی کشور به خشکشویی های این شهر که عمدتا زیر نظر آنها فعالیت می کردند ، می سپردند و آنها هم این دلارها را به مشتریان خود می دادند (رد می کردند) بدین ترتیب این پول ها در سیستم پولی به جریان می افتاد و به اصطلاح تمیز می شد. از آنجا که شیوه ای که گروه مذکور برای تمیز کردن، از خشک شویی استفاده می نمود به پول شویی مشهور شد.
پول شویی فرآیند تبدیل پول های نامشروع ناشی از فعالیت های غیرقانونی و نامشروع به پول های تمیز و قانونی و مشروع است که اختلال در بازارهای مالی، افزایش تورم، کاهش تمایل به سرمایه گذاری در فعالیت های تولیدی، فساد اداری، خروج سرمایه از کشور و کاهش اعتماد عمومی در سطح داخلی و خارجی از جمله پیامدهای جرم پول شویی محسوب می شود.
امروزه پول شویی به دلیل افزایش ارتکاب جرایم، به یکی از معضلات جدی اقتصاد در سطح جهان تبدیل شده است. به همین علت بررسی اثرات منفی و نحوه مبارزه با آن در دستور کار سیاست گذاران اقتصادی و مورد توجه دستگاه قضایی کشورهای مختلف قرارگرفته است.
همگام با سایر کشورها، ایران نیز مبارزه با پول شویی را در دستور کار خود قرارداده است و یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در این راستا تصویب قانون مبارزه با پولشویی در سال 1386و آیین نامه اجرایی آن در سال 1388 می باشد که بر اساس آن بانک ها مکلف به رعایت مقررات مبارزه با پول شویی گردیده اند.
همچنین شورای عالی مبارزه با پول شویی، اقدام به تصویب دوازده دستورالعمل در این رابطه نموده است و بانک مرکزی ج.ا.ا به عنوان یکی از مهمترین دستگاه های نظارتی کشور، رعایت مقررات مبارزه با پول شویی و تامین مالی تروریسم را در بازرسی های خود مدنظر قرارداده و همواره بر اجرای دقیق آن نظارت می کند.

ب-اهداف تحقيق:
هدف از اين رساله دست يابي به تعريفي جامع از جرم پول شويي در قوانين كشورهاي مختلف و از جمله قوانين جمهوري اسلامي ايران و آثار جرم پول شويي و اقتصاد و بازار تجارت جهاني است.
در اين راستا تاثيرات مخرب جرم پول شويي بر روي رشد اقتصادي و سرمايه گذاري، فرار مالياتي، قاچاق كالا و…. مورد بررسي قرار خواهد گرفت و سازمان هاي بين المللي و نهادهاي داخلي كه در مبارزه با جرم پول شويي نقش فعالي دارند، بررسي مي گردند.

ج-پيشينه تحقيق:
نظر به اين كه قانون مبارزه با پول شويي در سال 1386 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده و آيين نامه اجرايي آن نيز در سال 1388 مصوب گرديده است، لذا جرم پول شويي از جرايم نوظهور در قوانين جمهوري اسلامي بوده و كتب و مقالات محدودي در رابطه با جرم پول شويي به رشته تحرير درآمده است.
هرچند در خصوص پديده جرم پول شويي كتاب هايي به چاپ رسيده است، ليكن در خصوص آثار مخرب آن بر اقتصاد و بازار تجارت جهاني، آثاري در ايران به حيطه تاليف در نيامده است
د-سئوالات تحقيق:
1- آيا پول شويي موجب افزايش تصنعي قيمت برخي از كالاها، افزايش نرخ تورم، كاهش رفاه عمومي، رقابت ناعادلانه، تغيير در واردات و صادرات كالاها و … خواهد شد؟
2-آيا پول شويي مانعي براي خصوصي سازي تجارت، افزايش نوسانات نرخ ارز و نرخ سود بانكي و افزايش جريان ورود و خروج سرمايه خواهد شد؟
3-آيا پول شويي در بخش گمرك و قاچاق كالاو فرار مالياتي تاثير گذار است؟
4-چه سازمان ها و تشكيلاتي در دنيا و ايران عهده دار مبارزه با جرم پول شويي هستند؟
5-بانك ها و موسسات مالي و اعتباري چه وظايفي در مبارزه با جرم پول شويي دارند؟

ه-فرضيه تحقيق:
1-نظر به اين كه هدف از پول شويي اين است كه درآمدهاي نامشروع به شكل قانوني و مشروع تبديل گردد، لذا شخص پول شو ابايي از پرداخت مبالغي بالاتر از قيمت متعارف و معقول بازار ندارد و اين امر منجر به افزايش تصنعي قيمت ها و متعاقبا افزايش نرخ تورم و كاهش رفاه عمومي مي گردد.از طرفي ارائه محصولات و خدمات با قيمتي كمتر از سطح قيمت بازار و در برخي موارد كمتر از هزينه توليد، منجر به رقابت ناعادلانه و حتي ورشكستگي شركت هاي قانوني مي گردد.
2-سازمان هاي مجرم كه از توان مالي بالايي برخوردار هستند مي توانند با خريد شركت ها و موسسات مورد نظر خود، چرخه پول شويي را تكميل و از پوشش شركت هاي خود براي پنهان كردن عوايد حاصل از فعاليت هاي مجرمانه استفاده كنند.
پول شويي موجب مي گردد كه منابع مالي به سمت كشورهايي جريان يابد كه در آنها قوانين مالي سهل تر و نيز منافذ پول شويي بيشتر است.
3-گمرك تاثير مهمي بر تجارت داخلي و خارجي داشته و تسريع كننده روند توسعه و تجارت و سرمايه گذاري مي باشد و مي تواند در توسعه و گسترش سياست هاي اقتصادي كشورها نقش به سزايي ايفا كند.
اما پول شويي كه از طريق قاچاق كالا صورت مي پذيرد مي تواند علاوه بر ضربه زدن به پيكره سياست هاي اقتصادي، موجب كاهش درآمدهاي گمركي كشوري كه در آن جرم پول شويي واقع گرديده، گردد.
فرار مالياتي يكي از مصاديق فساد مالياتي و پول شويي در نظام مالياتي بوده و به هرگونه تلاش غير قانوني براي پرداخت نكردن ماليات گفته مي شود.
4-گروه اقدام مالي ( FATF)، كميته پازل، گروه ناظران فني بانكداري ساحلي، كنوانسيون نيويورك، كنوانسيون پالرمو، گروه پمپيدو شوراي اروپا ازجمله سازمان هاي بين المللي در امر مبارزه با پول شويي در سطح جهان هستند.
شوراي عالي مبارزه با پول شويي به رياست وزير امور اقتصادي و دارايي و با عضويت وزيران بازرگاني، اطلاعات، كشور و رييس بانك مركزي با هدف هماهنگ كردن دستگاه هاي ذي ربط به منظور مقابله با پول شويي در ايران تشكيل گرديده است.
5- وظايف بانك ها و موسسات مالي و اعتباري در امر مبارزه با جرم پول شويي به طور خلاصه عبارتند از: مستند سازي جريان وجوه و قابل رديابي نمودن آنها، گزارش دهي معاملات مشكوك، جمع آوري و پردازش اطلاعات، نگهداري اسناد و مدارك، تبادل اطلاعات داخلي و تبادل اطلاعات با ساير كشورها.

و-روش تحقيق:
در اين تحقيق از روش كتابخانه اي و بررسي كتب، مقالات، پايان نامه ها، روزنامه ها، سياست هاي اينترنتي و … استفاده شده است.

ز-ساختار تحقيق:
در این پایان نامه در نظر است پول شویی و آثار آن در تخریب بازار تجارت جهانی با تأکید بر راه های مبارزه با آن در سیستم بانکی مورد بررسی قرار گیرد؛ لذا این موضوع در پنج فصل مورد نگارش قرار گرفته است.
در فصل اول با پول شویی و مفاهیم آن، انواع پول، انواع پول شویی، مراحل پول شویی، روش های پول شویی و … آشنا می گردیم. در فصل دوم آثار سوء جرم پول شویی بر بازار تجارت جهانی و اقتصاد، رشد اقتصادی، درآمد، اشتغال، میزان سرمایه گذاری و … مورد بحث قرار خواهد گرفت و بر دو بخش گمرک و نظام مالیاتی تأکید ویژه می گردد.
در فصل سوم با سازمان ها و تشکیلات مبارزه کننده با پول شویی در سطح دنیا آشنا می شویم و در فصل چهارم اصول مبارزه با پول شویی در ایران و وظایف و اصول الزامی بانک ها و موسسات اعتباری در مبارزه با پول شویی و نحوه گزارش دهی موارد مشکوک و دستورالعمل های اجرایی مربوط با جرم پول شویی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و نهایتا در فصل پنجم نمونه هایی از پول شویی در سطح دنیا گزارش می گردد.

فصل اول :

پول شویی و مفاهیم آن

فصل اول :
پول شویی و مفاهیم آن
1.1. تاریخچه و خاستگاه اصطلاح پول شویی
پول‌شويي پدیده جدیدی در دنیا نبوده و به تازگی اتفاق نیفتاده است. سابقه پول شویی به وقوع فساد در دنیا باز می‌گردد. در گذشته های دور خلافكاران وجوه حاصل را به صورت علنی و آشکار استفاده نمي‌كردند به همين دليل، در خصوص نخستین زمان استفاده از واژه پول شویی و رواج آن میان محققان اتفاق نظر وجود ندارد؛ گفته مي‌شود واژه پول شویی  با نگرش امروزی، برای نخستین بار در سال 1979 و با كشف یك چمدان حاوی ششصد میلیون دلار پول نقد در فرودگاه پالرمو، كه حاصل فروش مواد مخدر بود، مطرح گردید. موضوعي كه به تشكیل پرونده ایتالیایی – امریكایی  ارتباط پیتزا  منجر شد و در سال 1985 محاكمه آن برگزار گردید.
همچنين گفته  مي‌شود اين اصطلاح از مالكيت مافيا بر دستگاه‌هاي رخت‌شويي سكه‌اي در امريكا نشئت گرفته است در دهه 1920 گانگسترها مبالغ هنگفتي را به صورت نقد از راه اخاذي، فحشا، قمار، قاچاق، مشروبات الكلي و غيره به دست آورده و ناچار بودند منبعي براي وجوه غير قانوني خود معرفي كنند. بنابراين يكي از راه هاي رسيدن به اين هدف، خريد واحدهاي تجاري قانوني و تلفيق عايدات غير قانوني خود با عايدات قانوني و مشروعي بود كه از اين مركز تجاري به دست مي‌آوردند. دستگاه‌هاي رختشويي سكه‌اي به اين دليل انتخاب شدند كه از طريق اين دستگاه‌ها روزانه وجوه نقد زيادي كسب مي‌شد و حساسيتي هم بر نمي‌انگيخت. در قضيه واتر گيت در سال 1973 در امريكا براي نخستين بار اصطلاح پول‌شويي وارد مطبوعات شد و در سال 1982 به متون قضايي و حقوقي امريكا نيز راه يافت.3

2. 1. مفهوم پول شویی
“پول شويي” يا “تطهير درآمد ناشي از جرم” يا “پاك نمايي اموال ناشي از جرم” اصطلاحاتي هستند كه در جهت تبيين اين فرآيند به كار برده مي شوند.تطهير در زبان فارسي به معناي پاك كردن، غسل دادن و آب كشيدن است و پول نيز وسيله داد و ستد است4.
استفاده از “پول شويي” به جاي “تطهير درآمد ناشي از جرم” مناسب تر است.زيرا “تطهير” به معناي “پاك كردن” و داراي بار مثبت ادبي است و پديده مجرمانه مورد نظر بايد با تعبيري بيان شود كه اين بار را نداشته باشد. لذا در زبان انگليسي به جاي “Money Cleaning” از 5Money Laundering”” تعبير شده است و در عربي “تبييض الاموال” به جاي “تطهير الاموال” و در زبان آلماني از “Geldwachen” به جاي “Gelderningen” استفاده شده است6.
تعاریف متعددی برای پول شویی عنوان شده است که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره كرد:
1. بنا به تعريفي پول شویی یعنی شسته شدن و تبدیل پول کثیف به پول تمیز به نوعی که پس از خروج از این چرخه قانونی جلوه کند؛ به عبارت دیگر پول شویی عبارت است از هر نوع عمل برای مخفی کردن یا

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد درباره کارآفرینی، عملکرد مالی، مدل کسب و کار، اعتبار سازه Next Entries منبع پایان نامه درمورد بازارهای مالی، مواد مخدر، دارایی ها، سنگ های قیمتی