منبع پایان نامه درباره پیامبر (ص)، نعمت الهی، سبک شناسی

دانلود پایان نامه ارشد

يَزِيدُ مَنْ نَقَصَ مِنْهُمْ زَائِدٌ» (دعای اول). «…آن گونه که هیچ کس نتواند از آن کس که خدا فراوان به او داده، چیزی بکاهد، و به آن کس که اندک به او بخشیده، چیزی بیفزاید» (رضایی، 1390: 31). «در این دو جمله مفعول به، بر فاعل مقدم شده است، برای زیاد کردن اعتنا و توجه به بیان فعل آن یعنی همان زیادت و نقصان» (مدنی شیرازی، 1381، ج1: 38). در واقع در این دو جمله مفعول بر فاعل مقدم شده تا اهمیت صله مفعول و به ویژه فاعلِ فعل (زاد و نقص) که خداوند است، مورد تأکید قرار گیرد، به این معنا که رحمت و نعمت الهی جاودان است و کسی نمی تواند آن را از انسان بگیرد و نعمتی که خدا از انسان بگیرد، کسی نمی تواند آن را بر گرداند و این استثنا پذیر نیست.
2-«…الّذِي قَصُرَتْ عَنْ رُؤْيَتِهِ أَبْصَارُ النّاظِرِينَ، وَ عَجَزَتْ عَنْ نَعْتِهِ أَوْهَامُ الْوَاصِفِينَ…» (دعای اول). «خدائى كه ديده‏هاى بينندگان از ديدنش فرو مانده و انديشه‏هاى توصيف كنندگان از وصفش عاجز شده‏اند». در این دو جمله، فاعل ها به همراه مضاف إلیه خود موخر شده اند تا وزن کلام را حفظ کنند و از سویی دیگر، این تأخیر به خواننده، با تأکید می فهماند که خداوند قابل دیدن با چشم سَر نمی باشد و باید او را با چشم دل دید و ستود. «اگر خداوند قابل دیدن با چشم باشد، واجب است که در جهتی یا مکانی واقع شود و یا جوهر جسمانی باشد در حالی که خداوند منزه است، و این که در مکان خاصی باشد، محال است» (مدنی، 1381، ج1: 29).
3-«حَمْداً تَقَرّ بِهِ عُيُونُنَا إِذَا بَرِقَتِ الْأَبْصَارُ، وَ تَبْيَضّ بِهِ وُجُوهُنَا إِذَا اسْوَدّتِ الْأَبْشَارُ» (دعای اول). «سپاسى كه چون از هول رستاخيز، چشم ها خيره شود، ديده‏هاى ما به آن روشن گردد و چون روى ها سياه شود، چهره‏ هاى ما به آن سفيد گردد». تأخیر فاعل، در این دو جمله باز هم سبب ایجاد آهنگ و وزن در فاصله ها شده است. جار و مجرور «به» بر فاعل هر دو جمله مقدم شده تا معنای تأکید را در مرجع ضمیر «ه» که «حمداً» می باشد، ایجاد کند. یعنی حمد و ستایشی که در این دنیا از خداوند به عمل می آوریم، به گونه ای باشد که در روز قیامت به ما کمک کند «زیرا «برق الابصار» یکی از نشانه های قیامت است؛ همان گونه که خداوند در آیه 7 تا 10 سوره قیامت ذکر کرده اند: «فإذا برق البصر و خسف القمر و جمع الشمس و القمر یقول الإنسان یومئذٍ أین المفرّ»» (همان: 66).
4-«…وَ لَا يُوَازِيَهُ لَدَيْكَ مَلَكٌ مُقَرّبٌ، وَ لَا نَبِيّ‏ٌ مُرْسَلٌ…» (دعای دوم). «…و هيچ فرشته مقرب و پيغمبر مرسل نزد تو با او به موازات بر نيايد…». در این جمله نیز فاعل موخر شده و ظرف «لدیک» مقدم شده است و این امر تأکید بر این نکته دارد که پیامبر (ص)، در نزد خداوند از همه ارزش و مقام بیش تری داشته باشند؛ چرا که خداوند تنها حکمران هستی است. به عبارت دیگر، تأخیر فاعل، سببِ تأکید بر آن چه مقدم شده، یعنی «فعل به همراه ظرفِ لدیک» می باشد.
5-«وَ لَا تَشْغَلُهُمْ عَنْ تَسْبِيحِكَ الشّهَوَاتُ، وَ لَا يَقْطَعُهُمْ عَنْ تَعْظِيمِكَ سَهْوُ الْغَفَلَاتِ» (دعای سوم). «و هوس ها ايشان را از تسبيح تو باز نمى‏دارد و سهوى كه ناشى از غفلت ها است، رشته تعظيمشان را در پيشگاه تو نمى‏گسلد». در این دو جمله، فاعل موخر شده است؛ و این تأخیر به جهتِ اهمیت دادن به آن چه مقدم شده، یعنی «فعل و جار و مجرور» می باشد؛ و به خاطر این که فاعل جمله دوم از لحاظ وزن و موسیقی با فاعل جمله اول هماهنگ شود، کلمه «سهو» را اضافه به «غفلات» نموده تا با شهوات هماهنگ گردد.
6-«وَ يَا مَنْ تَنْقَطِعُ دُونَ رُؤْيَتِهِ الْأَبْصَارُ…» (دعای پنجم). «و اى كسى كه ديدگان از ديدنت فرو مى‏مانند…». تأخیر فاعل، تأکید بر این نکته دارد که چشم سَر، نمی تواند خداوند را دریابد.
7-«وَ يَا مَنْ تَصْغُرُ عِنْدَ خَطَرِهِ الْأَخْطَارُ…» (دعای پنجم). «و اى كسى كه در برابر قدر و منزلتت قدرها و منزلت ها خوار و بى‏مقدار است…». تأخیر فاعل در این جمله نیز، تأکید بر قدرت حقیقی یعنی خداوند می کند؛ چرا که سرچشمه همه قدرت ها، خداوندِ قادرِ متعال است.
8-«وَ يَا مَنْ تَظْهَرُ عِنْدَهُ بَوَاطِنُ الْأَخْبَارِ…» (دعای پنجم). «و اى كسى كه اسرار اخبار در نظرت آشكار است…». تأخیر فاعل در این جمله، این را می رساند که «اخبار پنهان» از خداوند پوشیده نیست و اطلاع از آن کار دشواری نخواهد بود؛ بلکه خداوند به تمامی نیت ها و آن چه در قلب ها می گذرد، آگاه است. به عبارت بهتر، تأخیر فاعل، سبب تأکید معنای فعل «تظهر» شده است. «در این جمله «بواطن» را آورده و از ذکر «ظواهر» صرف نظر نموده اند و این بدان معناست که حال اشیا، چه پیدا و چه پنهان باشند، در نزد پروردگار، فرقی ندارند چون به همه آگاه است» (مدنی، 1381، ج1: 188).
9-«ذَلّتْ لِقُدْرَتِكَ الصّعَابُ، وَ تَسَبّبَتْ بِلُطْفِكَ الْأَسْبَابُ، وَ جَرَى بِقُدرَتِكَ الْقَضَاءُ، وَ مَضَتْ عَلَى إِرَادَتِكَ الْأَشْيَاءُ» (دعای هفتم). «و اى كسى كه بيرون شدن از تنگى به راحتى فرج از تو طلبيده مى‏شود. دشواري ها به قدرت تو هموار شده و سلسله اسباب به لطف تو بر قرار گشته، و قضا به قدرت تو جريان يافته و اشياء بر وفق اراده تو روان شده‏اند».
در بند بالا، تأخیر فاعل، دلالت بر کوچک بودن سختی ها (الصعاب) در برابر قدرت الهی می کند و این که لطف خداوند، مقدم بر سلسله اسباب دنیایی است؛ و این که قدرت خدا از قضا پیش است و فقط با اراده اوست که کارها انجام می گیرد. از طرفی دیگر، این تأخیر، سبب ایجاد موسیقی شده است.
10-«فَإِنْ قَدّرْتَ لَنَا فَرَاغاً مِنْ شُغْلٍ فَاجْعَلْهُ فَرَاغَ سَلَامَةٍ لَا تُدْرِكُنَا فِيهِ تَبِعَةٌ، وَ لَا تَلْحَقُنَا فِيهِ سَأْمَةٌ» (دعای یازدهم). «و اگر براى ما فراغتى از كارها تقدير كرده باشى، پس آن را فراغت توأم با سلامتى قرار ده كه به سبب آن گناهى دامنگيرمان نشود، و خستگى‏اى به ما نپيوندد». دو فاعلی که زیرشان خط کشیده شده، ایجاد موسیقی کرده اند. در این بند، تأخیر فاعل، موجب تأکید و اهمیت دادن به آن چه مقدم شده است، می باشد.
11-«اللّهُمّ إِنّهُ يَحْجُبُنِي عَنْ مَسْأَلَتِكَ خِلَالٌ ثَلَاثٌ، وَ تَحْدُونِي عَلَيْهَا خَلّةٌ وَاحِدَةٌ» (دعای دوازدهم). «خدايا سه خصلت مرا از مسئلت تو باز مى‏دارد و يك خصلت مرا بر آن برمى‏انگيزد…». در این بند به علتِ رویکرد خاشعانه، فاعل ها موخر شده اند و امام (ع) برای استرحام و استعطاف، فاعل ها را موخر کرده اند.
12-«وَ يَا مَنْ لَا تُفْنِي خَزَائِنَهُ الْمَسَائِلُ‏، وَ يَا مَنْ لَا تُبَدّلُ حِكْمَتَهُ الْوَسَائِلُ‏…» (دعای سیزدهم).
«و اى كسى كه مسئلت ها گنج هايش را فانى نمى‏سازد، و اى كسى كه توسل به وسيله ‏ها حكمتش را تغيير نمى‏دهد…». در این بند، «فاعل» از «مفعول به» هم موخر شده است، و فاعل ها (المسائل و الوسائل) ایجاد سجع متوازی کرده اند. در این دو جمله، تأخیر فاعل نشان از اهمیتِ آن چه مقدم شده است، دارد؛ یعنی خزائن الهی بزرگ تر از آن است که در خواستِ بندگان موجب کم شدنش شود و حکمت خدا پابرجا تر از آن است که چیزی آن را تغییر دهد. در این تأخیر ها، رویکرد امام (ع)، به معنای ایمان و اعتماد کامل بر خداوند، آشکار است.
تأخیر فاعل در 22 جمله، از دعا های منتخب روی داده است؛ و این تأخیر به دلیل اهداف بلاغی مثلِ زیاد کردن توجه و اعتنا به بیان فعل، و اهمیت دادن به ذکر آن چه بر فاعل مقدم شده و در کل به قصد تأکید بر معانی گوناگونی است که در بالا ذکر شده است. از اهداف دیگر این تأخیر، ایجاد موسیقی است که در هر نمونه مشهود است. همان گونه که مشاهده می شود تأخیر «مفعول به» در جملات، و ذکر آن ها در فاصله ها به اهداف بلاغی که ذکر شد، نسبت به تأخیر فاعل، بسامد بیش تری دارد.
1-4 حذف :
حذف، از احوالات مسند و مسند إلیه است. و حذف مسند، به اهداف زیر می باشد:
«الف) اختصار و دوری کردن از عبث. ب) ضیق مقام از طولانی بودن کلام. ج) تبعیت و همراهی با آن چه در کلام عرب وارد شده است» (تفتازانی، 1392: 127). ذکر، اصل است و حذف نوعی عدول به شمار می رود؛ بنابر این، حذف به عنوان یکی از مباحث مهم هنجار گریزی نحوی و یکی از محور های بحث سبک شناسی است.
1-4-1 حذف فعل:
حذف فعل یا مسند از جمله، به گونه ای که مخلّ فهم نباشد، همراه وجود یک قرینه که بر محذوف دلالت می کند، از مواضع ایجاز است. و همان طور که «احمد هاشمی» در جواهر البلاغه اشاره کرده است، کاربرد ایجاز در استعطاف و شکر نعمت ها، نیکو است. «از اهداف حذف مسند، می توان به قصد اختصار و دوری از عبث، ضیق مقام، حفظ وزن، زیاد نمودن فائده و … اشاره کرد» (تفتازانی، 1392: 128).
-«وَ الّذِينَ لَا تَدْخُلُهُمْ سَأْمَةٌ مِنْ دُؤُوبٍ، وَ لَا إِعْيَاءٌ مِنْ لُغُوبٍ وَ لَا فُتُورٌ» (دعای سوم). «فرشتگانی که از کار خسته نمی شوند تا از آن دل زده شوند، و سختی نمی کشند تا درمانده و سست گردند» (رضایی، 1390: 42). فعل از دو جمله «وَ لَا إِعْيَاءٌ مِنْ لُغُوبٍ وَ لَا فُتُورٌ» حذف شده است، و حرف نفی «لا»، از تکرار فعل بی نیاز کرده و جمله را مختصر نموده است.
-«فَصَلّ عَلَيْهِمْ وَ عَلَى الرّوْحَانِيّينَ مِنْ مَلَائِكَتِكَ، وَ أَهْلِ الزّلْفَةِ عِنْدَكَ، وَ حُمّالِ الْغَيْبِ إِلَى رُسُلِكَ، وَ الْمُؤْتَمَنِينَ عَلَى وَحْيِكَ‏ وَ قَبَائِلِ الْمَلَائِكَةِ الّذِينَ اخْتَصَصْتَهُمْ لِنَفْسِكَ، وَ أَغْنَيْتَهُمْ عَنِ الطّعَامِ وَ الشّرَابِ بِتَقْدِيسِكَ، وَ أَسْكَنْتَهُمْ بُطُونَ أَطْبَاقِ سَمَاوَاتِكَ» (دعای سوم). «پس رحمت فرست بر ايشان و رحمت گستران از فرشتگانت، و اهل قرب و منزلت در پيشگاهت و حاملين پيام غيب به سوى پيغمبرانت، و امناء بر وحيت، و بر آن قبائل از فرشتگان كه ايشان را به خود اختصاص بخشيده‏اى و به وسيله تسبيح و تقديس خود از خوردنى و آشاميدنى بى‏نياز كرده‏اى و در اندرون طبقات آسمان هايت جاى داده‏اى».
در این بند طولانی، فعل و حرف جر «علی»، از جمله دوم به بعد با قرینه ذکر در جمله اول، حذف شده و کلام مختصر شده است؛ و چون این جملات در مورد درود بر حاملان عرش و فرشتگان مقرب است؛ امام (ع) خواسته اند تا با حذف فعل، سرعت جملات و در نتیجه سرعت فرستادن درود ها را زیاد نمایند.
-«وَ اكْفِنَا حَدّ نَوَائِبِ الزّمَانِ، وَ شَرّ مَصَايِدِ الشّيْطَانِ، وَ مَرَارَةَ صَوْلَةِ السّلْطَانِ» (دعای پنجم). «و ما را از تندى و سختى مصائب روزگار و شر دام هاى شيطان و تلخى قهر سلطان نگاه دار». این جمله نیز با حذف فعل مختصر شده است، از سویی دیگر امام (ع)، نیازی به ذکر آن نمی بینند، پس حذفش می کنند تا از عبث دوری کنند.
-«وَ اجْعَلْ سَلَامَةَ قُلُوبِنَا فِي ذِكْرِ عَظَمَتِكَ، وَ فَرَاغَ أَبْدَانِنَا فِي شُكْرِ نِعْمَتِكَ، وَ انْطِلَاقَ أَلْسِنَتِنَا فِي وَصْفِ مِنّتِكَ» (دعای پنجم). «و سلامت دل هاى ما را در ياد كردن عظمت خود و آسايش بدن هامان را در شكر نعمت خود و گویایی زبان هایمان را در توصيف عطاى خود قرار ده». در این جملات نیز به دلیل اختصار و سرعت درخواست از خداوند، فعل به قرینه، حذف شده است.
-«وَ اجْعَلْنَا مِنْ دُعَاتِكَ الدّاعِينَ إِلَيْكَ، وَ هُدَاتِكَ الدّالّينَ عَلَيْكَ، وَ مِنْ خَاصّتِكَ الْخَاصّينَ لَدَيْكَ، يَا أَرْحَمَ الرّاحِمِينَ» (دعای پنجم). «و ما را از دعوت كنندگانت كه به سوى تو دلالت مى‏كنند و از خاصانت كه نزد تو اختصاص يافته‏اند قرار ده، اى مهربان ‏ترين مهربانان». در این بند نیز، فعل و حرف جر «من» به علت اختصار، حذف شده است
حذف فعل یا مسند، به هدف کوتاه کردن جمله ها یا اختصار و پرهیز از تکرار و عبث، از سویی دیگر سرعت انتقال اندیشه، در دعا های منتخب، به خصوص دعای بیستم، بسامد بالایی دارد. در بند های زیر، امام (ع)، خوی های نیک را طلب می کنند و این امر نیاز به افعال امری زیادی دارد که دلالت بر دعا بکند؛ ولی امام

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه درباره تقدیم و تأخیر، زبان معیار، سبک شناسی، علم معانی Next Entries منبع پایان نامه درباره فرا هنجاری، وزن و آهنگ، زبان معیار، حسن معاشرت