دانلود پایان نامه درمورد گلابدره، خيابان، قديمي، دربند

دانلود پایان نامه ارشد

باغداران اشاره كرد كه پس از انقلاب با رشد رفاه و آسايش، روز به روز به جمعيت اين محله افزوده شد. ساكنان اصلي اين ده در زمان قديم به 2 تيره تقسيم مي شدند . طايفه سيد مرتضي و طايفه سيد جعفر كه بوميان گلابدره از نوادگان اين دو طايفه مي باشند. اين محله داراي يك رشته قنات به نام آبكي مي باشد و ميدان گاه اصلي اين محل ميدان آبك نام دارد و خيابان هاي اصلي اين محله خيابان گلابدره و خيابان شهيد شكيبايي، خيابان شهيد زبردست و خيابان بوكان مي باشد ( سند هويت محله گلابدره ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
رودخانه گلابدره از ارتفاعات شمال تهران سرچشمه مي گيرد و پس از پيوستن به رود دربند به سمت جنوب شهر حركت مي كند. اين رودخانه در شمال شرق تهران و در منطقه يك شهرداري قرار دارد .در گذشته در اين محل فضاي مزين به گل هاي خوشبو و درختان سيب گلاب خودرو وجود داشته كه به همين دليل آن را گلابدره مي ناميدند. همچنين گلابدره از جمله ييلاق هاي خوش آب و هواي شمال شرقي شهر تهران است. اين دره از سمت غرب با امامزاده قاسم (ع) و از شرق با دره دربند همسايه است. در حال حاضر اين دره يكي از نقاط ديدني و تفريحي تهران به حساب مي آيد . (روزنامه تهران امروز ، شماره 228 ) .

نقشه شماره 17- 3 نقشه محله گلابدره

هم اكنون منطقه گلابدره به صورت مستقل و منطقه امام زاده قاسم نيز به همين صورت هستند ، اما روزگاري همه آن محدوده را به عنوان گلاب دره ميشاختند .همچنين ظاهرا در شميران مركزي بزرگترين قلمرو در اختيار منطقه گلابدره و در واقع امام زاده قاسم است مناطقي مانند : آبك ، وزيري ، وزوا ، ميدان امامزاده قاسم ، نخجوان ، تپه نصيري . قسمت هايي از اين منطقه خانه هاي زورآباد، قسمتي خانه هاي كهن و سنتي (با عمري بيش از 350 سال ) قسمتي خانه هايي با معماري شهري و در قسمتي خانه هايي با معماري غربي و اروپايي (لوكس ) همه و همه در فاصله هاي اندكي از هم .ميدان امامزاده قاسم به عنوان مركز امام زاده قاسم است .چندين ورودي به اين منطقه وجود دارد كه مهم ترين آنها عبارتند از :
خيابان ثبت و كوچه تابش از طرف پل تجريش ، خيابان دربند از ميدان تجريش ، گل سنگ، عرفا، مژده و … از خيابان نياوران ، خيابان جماران از سمت شرق ، ظهيرالدوله ، دربند ، سربند ، كوچه آبشار و … از سمت غرب .
ساكنين محله گلابدره در بدو شكل گيري افرادي متوسط و روبه فقير بوده اند . قبرستان ظهير الدوله كه جمعي از رجال در آن مدفونند در گلابدره كه نام قديمي آن گود دره بوده واقع شده است . راه اصلي اين آبادي از راه توچال، جماران، دزاشيب، دربند و پشت باغ ملك مي باشد . اين دهكده داراي محل هاي معروف ده آبك، حصار فرج، گلابدره 1 ، باغ پشت وزوا، باغ انجير، باغ افشار، سرچال بزرگ و سرچال كوچك مي باشد. حسنعلي خان و ديگر هنرمندان بزرگ و ابوالحسين صديقي كه در گلابدره ساكن بوده اند مجسمه ي سياه ني زن را ساخته اند كه يكي از شاهكارهاي هنري است از ديگر هنرمندان ساكن در گلابدره مي توان به آقاي علي نقي خان كه شاگرداني همچون رفيع خان استاد سينما و تئاتر را پرورش دادند اشاره نمود. جمعيت كنوني گلابدره بالغ بر 55 هزار نفر است كه بيشتر آنان مهاجرين آذربايجان و لرستان مي باشند.اين محله در جنگ تحميلي عراق عليه ايران بالغ بر 200 نفر شهيد به انقلاب اسلامي ايران تقديم داشته است . (سند هويت محله ) . ده گلابدره از جمله ييلاق هاي خوش آب و هواي شمال شرقي شهر تهران است .جدا از ساكنان محلي ، مسير كوهستاني گلاب دره، هر هفته ميزبان كوه نورداني است كه راه خاكي و خلوت آن را انتخاب مي كنند . در بهار 1366 سيل مخربي از ده گلاب دره سرازير گشت و بسياري از خانه هاي دربند را ويران كرد و تعداد زيادي نيز كشته شدند (http://uni17.blogfa.com ) .
سيلاب ها به طور طبيعي در ماه هاي سرد، مازاد آبها را از دشت خارج و به سمت حوضه انتهايي هدايت سيماي ” ، مي كنند. از مهمترين سيلابهاي تهران سيلاب گلابدره در چهارم مرداد 1366 ، بود ( محمودي ، فرج الله ، 1369 ) . اين دره از سمت غرب با امامزاده قاسم و از شرق با دره دربند همسايه است. بر افراز اين تپه دو محله گلابدره و باغ شاطر جاي گرفته اند. با ايستادن بر فراز اين بلندي ها، نماي بسيار زيبايي از شهر تهران ديده مي شود. راه رسيدن به اين دره زيبا از ميدان تجريش و خيابان دربند است كه در ميانه ي راه خيابان گلابدره خود نمايي مي كند. دليل نام گذاري اين دره وجود فراوان درختان سيب گلاب خودرو در اين دره بوده است. در حال حاضر اين دره يكي از نقاط ديدني و تفريحي تهران به حساب مي آيد و علاقه مندان بسياري از مسير كوهنوردي آن استفاده مي كنند. مسير گلاب دره در نهايت به مسير اصلي قله كلك چال كه از پارك جمشيديه شروع مي شود منتهي مي گردد ( www.kibod.com) .
3-5-16-1 مکان هاي تاريخي ، اماکن مذهبي و مجموعه هاي ورزشي گلابدره :
اين محل در قسمت بالاي محل امامزاده قاسم قرار داشته است.
– در جوارامامزاده قاسم چندين نفر دفن گرديده اند.
– قصر مادر محمد شاه در اين محل بوده است.
– باغ حاجي بهاء الدوله ميان امامزاده قاسم و دربند قرار داشت.
– باغ سلطان علي خان – وزير دربار- در امامزاده قاسم بود.
– باغ و قصر و استخر ملك در امامزاده قاسم بود.
– باغ شاهزاده ابراهيم ميرزا در حوالي جعفرآباد و امامزاده قاسم بود.
– باغ الله يار صالح در امامزاده قاسم بود.
– مدفن ميرگوهر عليشاه و تاج علشاه رشتي و بعضي از فقراي خاكسار جلاليه در امامزاده قاسم بود .
– قصر آغاباجي- يكي از زنان فتحعلي شاه قاجار- در امامزاده قاسم بود.
– باغ ملك / باغ روح الله ( www.tehran1.ir ) .
وجود بيش از 6 مسجد در اين منطقه كه مهم ترين آنها مسجد جامع امامزاده قاسم است ؛
آستانه امام زاده قاسم ،
آستانه آقا سيد يحي تقوي ، قبرستان امام زاده قاسم ،
گلزار شهدا،تكيه امام زاده قاسم و …
درضمن هيئت امام زاده قاسم در دوران محرم پرجمعيت ترين و بزرگترين هيئت شميران به حساب مي آيد كه هر ساله مراسم محرم را با شكوهي بيش از مناطق ديگر برگذار مي كنند و در تار يخ معاصر هم اهميت خاصي داشته است .از اقوام بومي اين منطقه ميتوان به اقوامي چون : قادري (خاندان مرتضوي) ، الفت، وزوائي، كيهان و … اشاره كرد . در محله اصلي امامزاده قاسم يا همان توده تقريبا همه مردم با هم نسبت فاميلي دارند و اگر ندارند با يكديگر آشنا هستند و يك فرد غريب به سادگي در جمع شناسايي مي شود . مجموعه هاي ورزشي در گلابدره و سوهانك به مساحت هر يك 900 مترمربع به اتمام رسيده … اجراي اين پروژه ها موجب تبديل فضاهاي بدون استفاده ، به فضاهاي ورزشي فرهنگي براي گذراندن اوقات ( فراغت شهروندان شده است . (خبرگزاري آريا 13، 1387) .
به گزارش شاپرك به نقل از شهرداري، مجتمع خدماتي و پاركينگ طبقاتي الغدير در محله گلابدره طي دوفاز در زميني به مساحت 6 هزار متر مربع در 8 طبقه با زير بناي كل بيش از 44 هزارمترمربع با كاربريهاي فرهنگي، ورزشي، خدماتي، تجاري و اداري در حال احداث است كه 18 هزارمتر مربع آن به پاركينگ طبقاتي اختصاص داده شده و فاز اول آماده بهره برداري آزمايشي شده است.منطقه يك هرهفته پذيراي بيش از 70 گردشگر است كه فراهم نمودن امكانات لازم جهت سهولت وايمني در دسترسي آنها به نقاط گردشگري از برنامه هاي شهرداري محسوب مي شود لذا احداث مجموعه فوق با ظرفيت پارك 560 خودرو يكي از راهكارهاي مناسب براي تامين نيازهاي گردشگران، شهروندان و ساكنين محله هاي دربند ، گلابدره و… است.در حال حاضر احداث پاركينگهاي همت و امامزاده قاسم (ع) نيز در دست اجراست و به بهره برداري مي رسد. ( روزنامه شاپرك ؛ 1388 ) .
3-5-17 محله جماران :
جماران نام دهكده اي در شمال شهر تهران بود. جماران از توابع شميران است و جزئي از منطقه 1 شهرداري تهران به حساب مي آيد. دهكده جماران از جنوب به دزاشيب، از شرق به منظريه و از غرب به امامزاده قاسم و از شمال به رشته كوه البرز منتهي مي شد. با توجه به نوشته ها و اسناد موجود مشخص مي شود كه اين محل از نظر محدوده زماني بسيار قديمي و شايد اولين دهات شميران باشد . در مورد وجه تسميه جماران گفته شده است كه صورت قديم تر نام جماران، جاموران بود هاست.درباره نام جماران برخي گفته اند كه جمهران ري، كه امامزاده ادريس در آن مدفون بوده است، همان جماران امروزي است . اما به اعتقاد اهالي، چون در كوه هاي اين محل از قديم مار فراوان بوده و همواره مارگيران براي گرفتن مار به اين ده مي آمدند، اسم آن مخفف ” جمع ماران ” بوده است که بعدها به جماران معروف شد . عده اي نيز معتقدند که جمر و کمر به معني سنگ بزرگ اسن و چون اين منطقه کوهستاني بوده و مردم از اين محل سنگ جمع آوري مي کردند ، آنجا را جمران يعني محل به دست آوردن جمر ناميده اند . طبق گفته ي بزرگان محله جماران از جمله محلات و روستاهايي است كه داراي آب و هواي بسيار خوب جهت باغدراي و كشاورزي بود. در كتاب جغرافياي تاريخي شميران آمده است كه در زمان ناصرالدين شاه قاجار زمين هاي جماران متعلق به آقا سيد محمد باقر جماراني بوده است.البته ده اصلي جماران در قديم محدود به خانه ها و دكان هايي بوده كه در حال حاضر در مركز اين محله قرار دارد و اطراف آن را كشتزارها و باغات احاطه كرده بود. مردم اين ده براي تفريح و تفرج به كوهستان يا امامزاده قاسم و يا امامزاده صالح مي رفتند. جماران يكي از اولين و قديمي ترين محلات شميران بود و اين منطقه از قديم الايام به واسطه آب و هواي مطبوع و باغ ها و كشتزار هاي متعدد و نزديكي به سلسله جبال البرز مركزي، مورد توجه اقشار مختلف مردم بوده است. يكي از شاخص هاي مهم جماران كه نشانه قدمت بسيار بالاي آن مي باشد وجود دو درخت چنار قديمي است كه عمر يكي از اين درخت ها را بيش از 800 سال تخمين زده اند. وجود قنات ها ي متعدد، باغ هاي ميوه، حمام، گورستان محلي و دكان هاي قديمي از ديگر ويژگي هاي جماران قديم بوده است كه در روزگار كنوني شايد جز خاطره اي از آنها باقي نمانده است . اكنون محله جماران براساس تقسيمات شهرداري به محله اي واقع در ناحيه 4 منطقه 1 كه از شمال به ارتفاعات حصارك و پارك جمشيديه، از جنوب به خيابان شهيد باهنر(نياوران)، از شرق به مسيل فيضيه و از غرب به خيابان ياسر محدود است گفته مي شود ( سند هويت محله جماران ، منطقه 1شهر تهران ، 1385 ) .
اين محله طبق سرشماري سال 1385 ، داراي 7433 نفر جمعيت و مساحت آن 1373814 مترمربع مي باشد. با توجه به قدمت تاريخي جماران اين منطقه حتي تا به امروز بخشي از هويت تاريخي خود را حفظ كرده و كماكان مي توان خانه هاي قديمي كاهگلي با سقف هاي چوبي و كوچه هاي تنگ و باريك و پيچ در پيچ را در آن مشاهده كرد. گرچه در سالهاي اخير اين محله نيز از هجوم بي امان ساخت و ساز ها مصون نمانده و تعدادي از خانه هاي قديمي و باغ هاي مصفّاي آن تخريب و به آپارتمان تبديل شده اند. ساكنين قديمي اين محل كه در مركز محله زندگي مي كنند در گذشته همگي به صورت قومي بوده و در حال حاضر نيز نيمي از ساكنين آن با يكديگر قوم و خويشند. بيشتر آنها با فاميل عرفاني، عرفاتي و شيرازي شناخته مي شوند.شيرازي ها در شرق اين محله داراي حسينيه اي به نام حسينيه شيرازي ها مي باشند. ده جماران نيز مانند تمام دهات كشور به محله بالا و پايين تقسيم مي شده است كه وجود دو مسجد يكي در مركز ده و ديگري در قسمت حصارك مي تواند اين مسئله را تأييد كند. مردم جماران در گذشته از يك حمام قديمي و آب انبار هاي درون خانه ها و قنات هاي فراوان و پر آب موجود در محله استفاده مي كردند كه حمام قديمي و تاريخي جماران در كوچه حمام در سال هاي 60 تخريب (البته هنوز اين كوچه به اين نام خوانده مي شود) و به جاي آن حمام جديدي در كوچه هاشمي ساخته شد. از معابر اصلي جماران مي توان به خيابان باهنر و خيابان جماران اشاره كرد. از تحولات مهم اين محل كه باعث رشد جمعيت و شهرت اين محله شد مي توان به انقلاب اسلامي و مهم تر از آن ساكن شدن رهبر معظم انقلاب امام خميني (ره ) در

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد حل اختلاف Next Entries دانلود پایان نامه درمورد وزارت امور خارجه، آموزش و پرورش، اوقات فراغت جوانان، وزارت خارجه