دانلود تحقیق در مورد آداب و رسوم، امام علی (ع)، نادرشاه افشار، استان کرمانشاه

دانلود پایان نامه ارشد

چله که صرف ناهار و همچنین نامگذاری برای نوزاد تازه متولد شده انجام می گردد . در روز چهلم نیز تازه زائو با برگزاری مراسمی ، زن تازه زائو را به حمام می برند و غسل می دهند این کار به جهت آن است که مادر از این پس می تواند در هر مراسمی شرکت کند. لازم به تذکر است اگر نوزاد تازه بدنیا آمده پسر باشد با توجه به ختنه کردن بچه که امروزه خیلی زود و در روزهای اول انجام می شود پدر باید طی یک مراسم دیگر به اهالی خانواده ،دوستان و نزدیکان شام و شیرینی بدهد.
در ادامه از ایشان خواستیم تا به چهار سوال دیگر پژوهش پاسخ دهند.
1-ایل کاکاوند را ازنظرموقعیت تاریخی چگونه ارزیابی می کنید؟ بخش کاکاوند در عرض جغرافیایی 43 درجه و 33 دقیقه و طول جغرافیایی 47 درجه و 32 دقیقه و ارتفاع 1450 متری از سطح دریا در منطقه دلفان لرستان واقع شده است .کاکاوند از شمال به نهاوند همدان و از جنوب به مرکز کوهستان های کوهدشت لرستان از غرب استان کرمانشاه (هرسین و صحنه) و از شرق به نور آباد دلفان منتهی می شود. کاکاوند تا سال 1368 به صورت دهستان اداره می شد که جز بخش نور آباد دلفان بوده است اما دلفان که از بخش های خرم آباد بود به موجب تصویب نامه 762 ت 1006 مورخه 14/1/1368تبدیل به شهرستان شد و دارای 2 بخش مرکزی و کاکاوند و یک شهر به نام نور آباد و 9 دهستان می باشد. کاکاوند از نظر آب و هوا تابستانی خنک و زمستانی نسبتا سرد و خشن دارد .دهستان های و تیره های کاکاوند عبارتند از :الف) کاکاوند شرقی(هفت چشمه)، ب) کاکاوند غربی ( چشمه کوزان ) ، ج) کاکاوند جنوبی(وروشت) ،د) کاکاوند شمالی(کن کت). کاکاوند دارای هفت تیره می باشد که عبارتست از : مظفروند ، ولدوند، باریکه وند ، علی، غیب غلام ، تاجدین وند ، زید بهرام ، مرکز کاکاوند هفت چشمه می باشد .

2.آیاآداب ورسوم ایل کاکاوند ساکن شهرقزوین ازکارکردهای فرهنگی- اجتماعی،اعتقادی برخوردارند؟
لازم به ذکراست که کاکاوندی ها دارای زبان لکی می باشندکه بسیاربه زبان لری وکردی کرمانشاهی نزدیک می باشد .ولی خود زبان لکی هم دراین منطقه دارای لهجه های متفاوتی است . درموردمذهب وعقاید مردم کاکاوند بایدبگویم که مذهب کاکاوندی ها شیعه اثنی عشری می باشد وپیامبر (ص) وائمه اطهار دربین مردم ازجایگاه بالایی برخورداراست. این ارادت به ویژه به امام علی (ع) وامام حسین دربین مردم زیاداست. درمورد تعصبات مردم نیزباید گفت که مردم کاکاوند ازغیرت ومردانگی، دلاوری، روحیه جنگجویی، شجاعت زیادی برخوردارند که از افتخارات زیادی برای مردم به حساب میآید. اکثرجنگ ها ودرگیری ها برسرمسائل جزیی وخانوادگی به خاطرعدم تفاهم ها وگذشت منجربه جنگ تیر ه های خانوادگی دربین آنان می شود. امایکی دیگر از
ویژگی های مردم کاکاوند روحیه مهمان نوازی است که از خصوصیات بارز این مردم خوب است شاهد این ادعا سفر مردمانی که به این منطقه مسافرت کرده اند می باشند آنان می گویند وقتی مهمان آنها شدی هرچه دراختیارداشتند برای مابه عنوان مهمان درطبق اخلاص و صفا آوردند و ما هیچگاه این روحیه را از یادنمی بریم .

3.خصوصیات اقتصادی ومعیشتی ایل کاکاوند ساکن درشهرقزوین برچه اساسی است؟
ایلات دیگر معتقد بودند که با ورود کاکاوندی ها به قزوین آنها به کارهای جزء و پایین
می پرداختند از جمله رمالی و فال گیری و دست فروشی. اما با گذشت زمان و بالا رفتن سطح سواد مردم و ارتباط با دیگر اقوام ، رفته رفته مشاغل بهتر و همسان با مردم شهر برایشان ایجاد شد.

4.خصوصیات کلی اجتماعی ایل کاکاوندشهرقزوین چیست؟
در کل مردم ایل کاکاوند شهر قزوین از خصیصه های اجتماعی مانند روحیه ی جمع گرایی، مهمان دوستی، علاقه به پیشرفت در تمامی ابعاد زندگی ، خانواده دوست می باشند.

– مصاحبه از نفر چهارم ( ن . ب ):
از نفر چهارم مصاحبه شونده خواسته شد تا نظر خودش را پیرامون مراسم ترحیم و سوگواری نزد مردم ایل کاکاوند ساکن شهر قزوین بیان نماید . ایشان در پاسخ گفتند : مراسم سوگواری مردم ایل در حال حاضر متاثر از رسوم قدیمی در کردستان است . براستی با مرگ یک نفر ، ناراحتی و غم همه خانواده را در برمی گیرد . پوشیدن رخت عزا ، خاک بر سر و روی ریختن و … از جمله این مراسم است . هرچند در گذشته های نه چندان دور وقتی فردی از دنیا می رفت مراسم غسل و کفن او در خانه انجام می شد اما امروزه این سنت در روستاها به جا مانده و افراد در شهر این رسم را ندارند . وقتی فردی در میان افراد ایل می میرد تدارکات اولیه جهت غسل و کفن او در غسالخانه انجام می شود . خریدن قبر، تدارک غذا برای پذیرایی از مردم ، تهیه وسایل پذیرایی از جمله چای ، حلوا و میوه و دیگر چیزها توسط افراد نزدیک و دوستانی است که درک از اوضاع فرد داغدیده دارند . از جمله دیگر مراسم ،اطلاع دادن به افراد و دوستان دورو نزدیک توسط همین دوستان نزدیک است . مراسم عزاداری از خاکسپاری ، برگزاری ختم روزهای اول ، سوم ، هفتم و چهلم نیز هنوز با آب و تاب فراوانی انجام می شود . مویه کشیدن ، روضه خوانی و نوحه سرایی برای فرد تاگذشته از آن جهت که تسلی برای افراد وابسته به میت است . آنچه عزاداری میان مردم ایل کاکاوند را از دیگر شهرها ازجمله شهرهای بزرگ متفاوت نشان می دهد، احترام و تنها نگذاشتن اهالی صاحبان عزاست. بی شک مهربانی ، همراهی و شریک بودن دوستان ، همسایه ها و آشنایان نزدیک در غم و ناراحتی با خانواده عزادار در طول یک سال از مهمترین آنهاست . این رسم سالیان سال است که در نزد مردم ایل دیده می شود .حفظ این رسومات در عزاداری ها موجب شده است تا مردم به یکدیگر نزدیکتر شوند.
در ادامه از ایشان خواستیم تا نظر خود را درمورد سوالات زیر ارائه بفرمایند.
1-ایل کاکاوندراازنظرموقعیت تاریخی ارزیابی کنید؟
در ابتدا باید بگویم که مهاجران ایل کاکاوند ، کردهایی هستند که از منطقه سنندج به قزوین و چند جای دیگر مهاجرت کرده اند .آنها ابتدا در روستاهای اطرف تاکستان ،قاقازان و خود قزوین در محله انتهای خیابان سعدی و خیابان حیدری ساکن شدند .البته در حال حاضر در سطح شهر پراکنده هستند. کردهای ایل کاکاوند به خواست و رضایتخود محل زندگی خود را ترک و به نواحی مختلف نه فقط قزوین کوچ کرده اند و بعد از این کوچ برای گذران زندگی خود به مشاغل مختلفی دست زده اند .
2.آیاآداب ورسوم ایل کاکاوندساکن شهرقزوین ازکارکردهای فرهنگی- اجتماعی،اعتقادی برخوردارند؟
درحال حاضربا توجه به افزایش سطح سوادواهمیت آن بسیاری از افراد جامعه طرز تفکر متفاوتی نسبت به گذشته پیداکرده اند. بسیاری ازآنها دین اسلام ومذهب شیعه را با مطالعه وانتخاب خود پذیرفته اند. امادرگذشته های دور این قوم دارای عقاید خاصی بودند و البته تعداد بسیار کمی از آنها هم اکنون باقیمانده اند. از ایشان پرسیدیم منظور شما از عقاید خاص چیست؟ ایشان اشاره کردند که بعضی از آنها خود را “اهل حق” میخواندند. بدین معناکه آنهاحضرت علی (ع) امام اول شیعیان را حق در پنهان و غائب می دانستند. واین امام رامی پرستیدند . نام دیگراینها نزدمردم علی اللهی بود. این افرادبا این اعتقاد نمازنمی خواندند وهیچ یک ازتعالیم دیگرمسلمانان را انجام
نمی دادند.در طول سال فقط 3 روزاول راروزه می گیرند. اما باید متذکر شوم که تعداد این افراددرحال حاضرکم شده است .

3.خصوصیات اقتصادی ومعیشتی ایل کاکاوند ساکن درشهرقزوین برچه اساسی است؟
به واسطه آنکه در یکی دو نسل جدید میل به تحصیل در میان افراد دیده می شود، افراد تحصیل کرده دارای مشاغل بالایی از جمله وکالت، ریاست بانک، مدرس دانشگاه ، دبیری، کارمند عالی رتبه مشغول به کار می باشند.

4.خصوصیات کل اجتماعی ایل کاکاوند شهرقزوین چیست؟
از نظر خصوصیت اجتماعی می توان به ارتباطات اجتماعی قوی مردم این ایل اشاره کرد. مردم ایل با توجه به مسافرت ها و گردشگری هایی که انجام می دهند بسیار علاقه مند به شناخت فرهنگ و آداب و رسوم مردم دیگر مناطق و شهرهای مختلف می باشند و همین ذهنیت آنها را بسیار متفاوت نسبت به گذشته آنها نسبت به اقوام دیگر ساخته است.

– مصاحبه از نفر پنجم( ت. ط):
از نفر پنجم مورد مصاحبه خواستیم تا نظرش را در مورد بازی ها بیان کند .ایشان در پاسخ گفتند : بی شک مردم ایل کاکاوند یکی از شادترین مردمان کشور ایران هستند . آنها با ایجاد جشنها و سرورها و بازی های محلی ، سنتهای دیرین خود که از آبا و اجداد شان به آنها رسیده است حفظ می نمایند. هرچند امروزه بازی های محلی که در گذشته میان مردم مرسوم بود کمتر به چشم می خورد اما هنوز هم بازی ها در ایام مختلف از جمله روزهای تعطیل ، ایام نوروز و روز سیزده بدر بچشم می خورد .مانند بازی چرب بازی که توسط دو نفر در مراسم عروسی و ختنه سوران اجرا می شود .این بازی چیزی شبیه رقص با چوب است . بازی دیگر بازی شلی ملی است که از سرگرمی جوانان و نوجوانان است . در روزهای پایان سال نزدیک به اول بهار آنها به درب منازل رفته و از صاحب خانه می خواهند تا به آنها آذوقه ، پول و یا غذایی بدهند . در واقع بچه ها می خواهند با جمع آوری این اموال یا آذوقه ها به افراد بی بضاعت کمک کنند . یا بازی پلان برای طلب باران که هنوز هم در میان مردم ایل کاکاوند دیده می شود و آن دوگروه افراد است که عده ای از افراد که مرد هستند با پوشیدن لباس زنانه با خواندن اشعاری و کاسه ای در دست به بازی می پردازند .لازم به ذکر است که هریک از بازی های نام برده شده در میان عده زیادی از افرادی انجام می شود که نقش بیننده را دارند و این بازی ها سبب شور و شعف زیادی میان آنها می شود
در ادامه نظر ایشان را در مورد پاسخ به سوالات پژوهش جویا شدیم.
1-ایل کاکاوند را ازنظر موقعیت تاریخی چگونه ارزیابی کنید؟
ایل کاکاوند بیش از 200 تا 300 سال قبل در زمان نادرشاه افشار در شیراز و کرمانشاه زندگی کردند. و بعدها به دهات ها و دشت های تاکستان قزوین منتقل شدند و به نظر می رسد قدمت این ایل در قزوین به بیش از 50 سال بر می گردد.

2.آیا آداب و رسوم ایل کاکاوند ساکن شهر قزوین از کارکردهای فرهنگی- اجتماعی، اعتقادی برخوردارند؟
دین اسلام و به قولی شیعه دوازده امامی بودن ، اعتقاد به نذر ، قربانی کردن خروس، روزه گرفتن، پخش غذای آبگوشت به عنوان نذری، رعایت حجاب و مهمان نوازی ، کاربرد زبان کردی و … از مهمترین کارکردهای فرهنگی افراد کاکاوندی هست. به همین واسطه آنها این رسومات را نه به تنهایی بلکه در آئین ها، جشن ها ، عروسی ها و عزاداری ها که از افراد زیادی تشکیل می شود اجرا می کنند. همین امر موجب می شود تا سنت دیرینه فرهنگی اجتماعی خود را به نسل های بعدی انتقال دهند. و این مهمترین کارکرد است.

3.خصوصیات اقتصادی ومعیشتی ایل کاکاوندساکن درشهرقزوین برچه اساسی است؟
کاکاوند ها در گذشته و در زادگاه اصلی خویش بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول بوده اند ولی با توجه به تبعیدی که شدند ، امکان دامداری برای آنها دیگر سخت بوده است به همین خاطر به مشاغل کارگری و وردستی در مغازه ها مشغول شدند تا اینکه بتوانند به استقلال مالی برسند و پس از مدتی خود شغل ها و حرفه هایی خصوصی برای خویش ایجاد کردند و در حال حاضر ما در شهر قزوین برخی کاکاوندهای متمکن را می بینیم و این نشانگر پیشرفت اقتصادی آنهاست.

4.خصوصیات کلی اجتماعی ایل کاکاوند شهرقزوین چیست؟
با توجه به اینکه کاکاوندها در قزوین ، به عبارتی غریبه محسوب می شوند لذا با وجود درگیری های که در ابتدا با دیگر اقوام و مردمان منطقه داشتند، بعد از گذر زمان به این نتیجه رسیدند که برای بهبود شرایط خویش باید در مراودات خویش کمی نرم تر و با تساهل برخورد کنند و همین به این مسئله ختم شد که هم اکنون ما شاهد ازدواج کاکاوندی ها با دیگر اقوام هم هستیم.

– مصاحبه با نفر ششم (س. ز ):
در ادامه از نفر ششم خواستیم تا نظرش را پیرامون مراسم چله بری بیان نماید . ایشان در مورد این رسم در میان اهالی ایل کاکاوند ساکن شهر قزوین گفتند : از گذشته های دور یک فرهنگ و باور قدیمی نزد مردم ایل وجود

پایان نامه
Previous Entries دانلود تحقیق در مورد بیمارستان، آداب و رسوم، ادارات دولتی، زندگی روزمره Next Entries دانلود تحقیق در مورد آداب و رسوم، استان لرستان، امام حسین، استان کرمان