تحقیق رایگان درباره افغانستان، مدارس دخترانه، سپتامبر 2001، دانش آموختگان

دانلود پایان نامه ارشد

به سوي مدارس مذهبي که کمک هزينه تحصيلي آن ها پرداخت شده بود، فرستاده شدند. به موازات اين مهم، ژنرال ضياء دستور داد مدارک تحصيلي اين مدارس معتبر شناخته شود و دستگاه هاي دولتي به ويژه ارتش موظف به جذب اين نيروها در سمت هاي مختلف شدند. حتي براي مدتي ارتقاء درجه نظاميان به اين بستگي داشت که آن ها فرايض را کاملاً به جا آورده و در مدارس مذهبي دوره هايي را گذرانده باشند.
-وقوع انقلاب اسلامي در ايران: وقوع انقلاب اسلامي در ايران و تأسيس جمهوري اسلامي ايران بر اساس آموزه هاي فقهي تشيع عامل ديگر رشد مدارس مذهبي در پاکستان به شمار مي آيد. ژنرال ضياء، انقلاب اسلامي ايران را به حمايت از شيعيان پاکستان متهم نمود و احياء تفکر سني افراطي را گزينه اي مؤثر براي خنثي کردن آن مي دانست. در عين حال پيروزي انقلاب اسلامي ايران با واکنش منفي برخي از کشورهاي جهان عرب مواجه گرديد. کشورهاي عربي مزبور به منظور جلوگيري از گسترش نفوذ انقلاب اسلامي ايران در پاکستان، ضمن حمايت از گروه هاي خاص تندرو در اين کشور، به گسترش و حمايت از مدارس مذهبي پرداختند.
-حمله شوروي به افغانستان: هم زمان با يورش ارتش سرخ در سال 1979 به افغانستان، بار ديگر گسترش مدارس مذهبي پاکستان در الويت قرار گرفت. در حقيقت با حمله اتحاد جماهير شوروي به افغانستان، پاکستان به عنوان خط مقدم جبهه مبارزه با کمونيسم تبديل گرديد و در اين ميان مدارس مذهبي پاکستان زمينه عضويت جهادگران از کشورهاي مختلف را در اردوگاه ها جهت آموزش ايدئولوژيک و جنگ هاي چريکي فراهم آورند. بدين ترتيب علماء متعصب ديوبندي آموزش ايدئولوژيک مدارس مذهبي پاکستان را به عهده گرفتند تا داوطلبان جهاد در افغانستان را آموزش دهند. به بيان ديگر، مدارس نقش سربازان پياده را در بازي شطرنج افراط گرايي مذهبي برعهده داشتند. با وقوع حوادث تروريستي 11 سپتامبر 2001 و گسترش موج افراط گرايي و انديشه هاي راديکاليستي و آشکار شدن جايگاه ويژه مدارس مذهبي پاکستان در تلقين فکري و ايدئولوژيکي و حتي آموزش نظامي به تروريست ها تعدادي از محققان اظهار كردند که تهديد جدي از جانب مدارس مذهبي راديکال پاکستان نه فقط ثبات منطقه جنوب آسيا بلکه امنيت را در سراسر جهان تهديد ميکند. بر اساس تحقيقات صورت گرفته مشخص گرديد فارغ التحصيلان مدارس مذهبي پاکستان غالباً در مسيري قرار مي گيرند که مستعد جذب توسط فرقه هاي مذهبي افراطي براي نبرد در کشمير و افغانستان، مبارزه برعليه حکومت مرکزي پاکستان و حتي گروه هاي مذهبي رقيب مي شوند. تعدادي از اين مدارس در حال صدور بينش خاص خود از جهاد به سراسر دنيا هستند؛ به عنوان نمونه رئيس مدرسه “خدام الدين” اظهار داشت اين مدرسه در حال تعليم و آموزش دانش آموزان متعددي از کشورهاي برمه، نپال، چچن، بنگلادش، افغانستان، يمن، مغولستان و کويت مي باشد. هم چنين دانش آموزاني از کشورهاي ازبکستان، تاجيکستان، روسيه و ترکيه در مدرسه “دار العلوم الحقانيه”، ديگر مدرسه مذهبي افراطي پاکستان تعليم مي بينند. با نظر به اينکه مدارس مذهبي پاکستان شخصيت هايي مانند بن لادن و ملا عمر را به عنوان قهرمانان شکست ناپذير معرفي نموده و از طريق شستشوي مغزي محصلان، آن ها را تشويق به اجراي عمليات هاي تروريستي و انتحاري در هر نقطه از جهان مي نمايند، مي توان بازتاب تفکرات راديکاليستي و گستره تأثير آن ها را در اين مراکز به وضوح مشاهده نمود.(شفيعي:46:1388)
– گروه هاي تروريستي پاکستان: به اين دليل از پاکستان به عنوان بهشت امن تروريست ها ياد مي شود که انواع مختلف گروه هاي افراطي و خشونت طلب تروريست در خاک اين کشور حضور داشته و بدون محدوديت به فعاليت مي پردازند. از جمله گروه هاي تروريستي پاکستان: 1- گروه هاي تروريستي فرقه اي مانند سپاه صحابه، لشکر جهنگوي، 2- گروه هاي تروريستي ضد هندي مانند لشکر طيبه، جيش محمد، 3- و تحريک نفاذ شريعت محمدي و تحريک طالبان پاکستان مي باشداين گروه ها به انجام فعاليت هاي تروريستي در راستاي اجراي راديکاليسم اسلامي مي پردازند که در ذيل به صورت مختصر آن ها را شرح مي دهيم.
-سپاه صحابه پاکستان: تکوين سپاه صحابه، واکنشي به تشکيل تحريک فقه جعفري محسوب مي گردد. بعد از تأسيس تحريک فقه جعفري به عنوان سازمان مدافع حقوق شيعيان پاکستاني، دو کنفرانس توسط جماعت اسلامي پاکستان و جمعيت علماء اسلام براي مبارزه با جنبشي که توسط شيعيان ايجاد شده بود، ترتيب داده شد. در همين راستا سرويس اطلاعاتي پاکستان (آي.اس.آي) با حمايت آمريکا، عربستان و عراق گروهي از مسلمانان مهاجر ديوبندي را تشويق به مبارزه عليه فعاليت هاي تحريک فقه جعفري نمود. بدين ترتيب، انجمن سپاه صحابه پاکستان که بعد ها به سپاه صحابه پاکستان تغيير نام داد- به رهبري مولانا حق نواز جهنگوي که خود يکي از روحانيون جمعيت العلماء الاسلام بود، به منظور به توازن کشيدن قواي سياسي پاکستان و پيشبرد منافع مسلمانان اهل تسنن در سال 1985به وجود آمد.
در خصوص عمده ترين اقدامات تروريستي صورت گرفته توسط اين گروه مي توان به ترور صادق گنجي، سرکنسول ايران در لاهور در تلافي مرگ جهنگوي در دسامبر سال 1990 اشاره نمود. هم چنين افراطي هاي سپاه صحابه در ژانويه سال 1997 به مرکز فرهنگي ايران در لاهور حمله نمودند و نيز هفت ديپلمات ايراني در مولتان را به شهادت رساندند. در تلافي مرگ ضياء الرحمن فروغي( رهبر اين گروه) پنج افسر نظامي ايران در پاکستان در سپتامبر سال 1997، توسط سپاه صحابه و لشکر جهنگوي کشته شدند. اين گروه با مدارس مذهبي تندرو پاکستان ارتباط گسترده داشته و تعداد عمده اي از نيروهاي خود را از بين دانش آموختگان اين مدارس فراهم مي آورد. گفتني است ارتباط اعضاي لشکر جهنگوي با القاعده در راديکال شدن اين گروه عاملي مؤثر بوده است.
-لشگر جهنگوي: از مهم ترين گروه هاي تروريستي پاکستان لشکر جهنگوي مي باشد که امروزه به عنوان اسب تروا جديد القاعده براي انجام عمليات هاي تروريستي معرفي شده است در حقيقت اين گروه تروريستي، يکي از گروه هاي افراطي مذهبي پاکستاني است که توسط سپاه صحابه با هدف مبارزه با نهضت جعفري تأسيس گرديد. لشکر جهنگوي چندين سال به عنوان شاخه نظامي سپاه صحابه فعاليت مي نمود. اعضاي آن عمدتاً مسلح بوده و فعاليت هاي آن بيشتر از نوع تروريستي و دامن زدن به مسائل فرقه اي مي باشد. لشکر جهنگوي به عنوان سازماني با ايدئولوژي وهابي، داراي احساسات ضد آمريکايي، ضد هندي، ضد اسرائيلي، ضد ايراني و ضد شيعه مي باشد و همواره به عنوان مسئول قتل شيعيان در پاکستان و هزاره افغانستان متهم بوده است. بر طبق گزارشات، همواره پيوند مستحکمي ميان لشکر جهنگوي و طالبان افغانستان وجود داشته است و اين سازمان تروريستي پاکستاني از پناه گاه هاي طالبان در افغانستان جهت آموزش اعضاي خود استفاده مي نمايد. در همين راستا مقامات اسلام آباد معتقدند نوع روابط لشکر جهنگوي با طالبان به گونه اي مي باشد که اعضاي دو گروه در کنار يکديگر مي خورند، آموزش مي بينند و مبارزه مي کنند. هم چنين طبق تحقيقات صورت گرفته مراکز تحقيقاتي پاکستان در سال 2002 القاعده نقش به سزايي در آموزش اعضاي لشکر جهنگوي حتي پس از حمله آمريکا به افغانستان ايفا مي نمايد. در ضمن اين گروه تروريستي پاکستاني، عضو جبهه بين المللي اسلامي اسامه بن لادن مي باشد. از آن جايي که القاعده نمي تواند به دلايل امنيتي و هم چنين آشکار شدن هويت اعضايش، مستقيماً در بعضي مناطق اقدام به عمليات نمايد بنابراين از لشکر جهنگوي در اين راستا استفاده مي کند. اين موضوع موجب مطرح شدن لشکر جهنگوي به عنوان اسب تروا جديد القاعده در محافل سياسي گرديد.
– لشکر طيبه: لشکر طيبه يک سازمان بنيادگراي اسلامي فرقه اهل حديث در پاکستان است که توسط هواداران اسامه بن لادن به رهبري حفيظ محمد سعيد، جهت آموزش داوطلبان مبارزه در کشمير تأسيس گرديد. لشکر طيبه از ناحيه آي.اس.آي به ويژه پس از سال 1996 حمايت شده است؛ اين حمايت از زماني که آمريکا در سال 1997، حرکت الانصار را جزو گروه هاي تروريستي قرار داد، افزايش يافت. لشکر طيبه به عنوان يکي از مهم ترين گروه هاي تروريستي پاکستان، در صدد تقويت گروه هاي بنيادگرا مذهبي مي باشد تا از آن ها به عنوان مخالفان سرسخت ظهور جنبش هاي دموکراتيک و غير نظامي استفاده نمايد. ناظران معتقدند که اين ائتلاف بنيادگراها و عناصر تروريست در پاکستان و رابطه آن ها با طالبان و القاعده، نه تنها ثبات پاکستان بلکه ثبات منطقه را تهديد نموده و موجب صدور تروريست ها به سراسر جهان مي گردد. ايدئولوژي لشکر طيبه به چالش کشيدن حاکميت هند بر جامو کشمير است. اين گروه تروريستي در منطقه کشمير داراي اردوگاه هاي متعدد آموزشي بوده و نخستين منطقه عملياتي اش نيز جامو و کشمير است. در خصوص ارتباط لشکر طيبه با القاعده نيز بايد گفت، پيوند لشكر طيبه با القاعده از زماني كه پرويز مشرف، بعد از ساقط كردن حكومت طالبان به‌ وسيله آمريكا تغيير جهت داد و بنا به درخواست مشترك آمريكا و هندوستان، لشكر طيبه را گروه‌ تروريستي اعلام کرد و فعاليت آن را در پاكستان ممنوع نمود، قوي‌تر شده است زيرا مولانا الياس كشميري، رهبر معنوي لشكر طيبه به مناطق قبايلي پاكستان رفت و در كنار رهبران القاعده و گروه طالبان افغانستان قرار گرفت.
-جيش محمد: جيش محمد در مقايسه با ساير گروه هاي تروريستي فعال در جامو و کشمير يک گروه تندرو نسبتاً جديدي مي باشد که ارتباط تنگاتنگي نيز با لشکر طيبه دارد و به عنوان قسمتي از شبکه تروريست هاي اسلامي افراطي، حضور فعالي در خشونت هاي تروريستي در جامو و کشمير دارد. جيش محمد نيز توسط پاکستان شکل گرفته و کنترل مي شود. اين گروه در 31 ژانويه 2000، توسط مولانا مسعود اظهر در کراچي به وجود آمد. درخصوص احساسات ضد هندي و ضد آمريکايي مسعود اظهر مي توان به سخنراني او پس از آزادي از زندان اشاره نمود؛ او در حضور طرفداران خود در پاکستان اعلام نمود: من در راستاي انجام وظيفه به اينجا آمده ام که بگويم تا زماني که هند و آمريکا را نابود نکرده ايم، مسلمانان نبايد در وضيعت صلح و آرامش بمانند. بر طبق برخي گزارشات، جيش محمد با طالبان و القاعده و بن لادن ارتباط نزديکي داشته و در مکان هاي مختلف با سران رهبران آن ها ملاقات نموده است. هم چنين اين گروه روابط نزديکي با گروه هاي تروريستي سني در پاکستان مانند لشکر جهنگوي و سپاه صحابه پاکستان دارد.
– تحريک نفاذ شريعت محمدي: تحريک نفاذ شريعت محمدي يا نهضت اجراي شريعت محمدي، توسط مولانا صوفي محمد پيرو مکتب وهابي و از اعضاي فعال جماعت اسلامي در سال 1992 تأسيس گرديد. هدف اين گروه اجراي شريعت البته طبق برداشت خود آنها در پاکستان مطرح شد. طبق جهان بيني اين گروه افراطي، پاکستان نيز بايد به شيوه حکومت طالبان اداره شود. مولانا صوفي محمد پس از حمله نيروهاي آمريکا به افغانستان، به همراه هزاران نفر از هوادارانش جهت کمک به طالبان به سمت اين کشور حرکت نمود. تعداد زيادي از مبارزان او توسط جبهه ائتلاف شمال افغانستان دستگير يا کشته شدند و فقط تعداد کمي از آن ها از جمله صوفي محمد به پاکستان بازگشتند. صوفي محمد نيز در پي بازگشت به پاکستان توسط مقامات اين کشور دستگير و روانه زندان گرديد. بعد از دستگيري مولانا صوفي محمد دامادش مولانا فضل ا… معروف به ملا راديو هدايت تحريک نفاذ شريعت محمدي را بر عهده گرفت. مولانا فضل ا… از طريق ايستگاه راديويي خود اجراي خشن دستورات شريعت، تعطيلي مدارس دخترانه ، بسيج نيروها براي کمک به طالبان در افغانستان را ضروري اعلام نمود.
-تحريک طالبان پاکستان: در سال هاي اخير نگراني محافل سياسي با ظهور نيروهاي شبه نظامي افراطي تحت عنوان تحريک طالبان پاکستان به رهبري بيت ا… محسود در مناطق قبيله اي خودمختار پاکستان، شدت يافته است. اين گروه افراطي همواره متهم به اجراي انواع حملات تروريستي مي باشد؛ از جمله اقدامات طالبان پاکستان در منطقه وزيرستان، اعلام ممنوعيت فروش سي دي موسيقي و فيلم، اخذ ماليات از کالاهايي که از منطقه مزبور عبور

پایان نامه
Previous Entries تحقیق رایگان درباره افغانستان، جهان اسلام، آموزش و پرورش Next Entries تحقیق رایگان درباره افغانستان، فرهنگ و تمدن