پایان نامه رایگان درمورد تولید دارو، انقلاب اسلامی، دارالفنون، کشورهای درحال توسعه

دانلود پایان نامه ارشد

یکی از شاخه های بسیار مهم دانش پزشکی زمان ما دانش دارو شناسی و دارو سازی است، که مهارت روزمره را می طلبد و دانش داروشناسی از نیاز های اولیه است و هیچ کدام از دست اندر کاران رشته های پزشکی از این دانش بی نیاز نیستند پزشک، داروساز، دندانپزشک، پرستار، ماما و دیگر وابستگان این رشته اگر دارو شناس نباشند در کار خود موفق نخواهند بود.  استفاده از دارو به قبل از تاریخ مکتوب می رسد(تسکین درد زخم های بدن از طریق قرار دادن عضو در آب سرد و یا استفاده از برگ تازه درختان و یا گل آلود کردن عضو) از هنگام تهیه و جمع آوری مواد داروئی دانش داروسازی آغاز شد و به این ترتیب در اثر بروز بیماری های مختلف و غریزه بقاء در طول اعصار متمادی داروهای مختلف کشف گردیدند. در قرن هفتم قبل از میلاد آسك لپیوس101 به عنوان بزرگ ترین خدایان تندرستی مورد اعتقاد یونانیان بود و در آن زمان بیمار می بایست دست یا عصای آسک لپیوس و یا زبان مار مقدس را می بوسید تا مورد رحمت خدا  قرار می گرفت عصای آسک لپیوس و مار مقدس که دور آن حلقه زده بود به عنوان نشانه رسمی پزشکی در دنیا شناخته شد. در سمت راست آسک لپیوس دخترش هاي‌جيا102 می ایستاد که در دستش یک جام از شربت شفاء بخش برای بیمار قرار داشت و مار مقدس نیز بر بازویش حلقه زده بود از آن پس جام و مار نیز به عنوان نشانه دارو سازی در جهان شناخته شد. احمدیان(1381)،اطلاعات جامعی را در رایطه با تاریحچه داروسازی و کلیه اطلاعات را در مورد داروسازی فراهم نموده است.

2-20-2 سیر تکاملی داروسازی
تعداد زیادی لوح و طومار و آثار دارو پزشکی کشف و تفسیر گردیده است که قدمت آن ها به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد. ایرانیان باستان جزء اولین کسانی بودند که دارو را می شناختند در زندواستا قسمتی به نام وندیدا به امور درمان اختصاص دارد. اوستا دو نسخه داشت یک نسخه آن در تخت جمشید در آتش سوزان اسکندر از بین رفت ولی دیگری که در آتشکده آذر گشسب نگهداری می‌شد به دست یونانیان افتاد و دانشمندانی نظیرجالینوس از آن بهره گرفتند.
گلاديوس جالن103 که ما او را جالینوس104 می نامیم در سال 131 میلادی به دنیا آمد 400 تالیف داشته که بیشتر آن ها از بین رفته است وی با مخلوط کردن مواد، فراورده های داروئی می ساخت و به بیماران تجویز می کرد. امروزه به احترام او داروهائی را که به صورت ترکیبی ساخته می شود داروهای جالینوسی می گویند. محمدزکریای رازی(251ه- ق، 313 ه- ق) پزشک، فیلسوف و شیمیدان ایرانی که آثار ماندگاری در زمینه پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است به عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد(اسید سولفوریک) مشهور است. به گفته جرج سارتن(پدر تاریخ علم)رازی بزرگترین پزشک اسلام و قرون وسطی بود. این دانشمند ایرانی از آن جا که کتاب های خود را به زبان عربی می نوشت نزد غربیان به جالینوس عرب نیز مشهور بوده است. به پاس زحمات فراوان رازی در امر داروسازی روز پنج شهریور ماه(27اوت)، روز بزرگداشت زکریای رازی شیمی دان بزرگ ایرانی و روز داروساز نام گذاری شده است. در سال 1229شمسی جهت پیشرفت علوم به همّت امیرکبیر دارالفنون تأسیس شد که در قسمت پزشکی یک معلم داروساز ایتالیائی داشت در سال 1297 کلاس طب جدا شد و مدرسه عالی طب نام گرفت و در سال 1301مدرسه دواسازی تاسیس گردید، در سال 1311دوره داروسازی 5سال بود و دانشجویان به جز ساعات درس باید در یکی از داروخـانه های تحت نظر یک  داروسـاز مجرب و معروف مشغول آمـوزش عملیات داروسازی می شدند. در سال 1313 که دانشگاه تهران تاسیس گردید مدرسه دواسازی به دانشکده تبدیل گردید. اولین داروخانه با داروهای گیاهی در سال 1227شمسی در مریض خانه دولتی که توسط امیرکبیر تأسیس شد دایرگردید و اولین داروخانه به سبک جدید توسط شوربن آلمانی معلم داروسازی دارالفنون در خیابان ناصر خسرو تاسیس شد از نخستین ایرانیانی که داروخانه تاسیس کردند آقای دکتر هوشنگ نظامی بودند که داروخانه نظامی را در خیابان چراغ برق افتتاح کردند. . احمدیان(1381)، اطلاعات جامعی را در رابطه با تاریحچه داروسازی و کلیه اطلاعات را در مورد داروسازی فراهم نموده است.

2-20-3 شرکت های دارویی در ایران
به طور خلاصه قبل از انقلاب عمده بازار تولیدات دارویی در کشور به دست کمپانی های خارجی (آمریکائی، آلمانی و…) بوده است. بدین ترتیب بسیاری از شرکت های دارویی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، تحت پوشش شرکت های داروساز غربی و یا خانواده هایی که مالک شرکت ها بوده و به طور غیر مستقیم وابسته به شرکت های داروساز خارجی بودند، قرار داشته است. به عنوان مثال شرکت تهران دارو در سال 1334 به نام لابراتوار میسین به ثبت رسیده است. و یا شرکت داروسازی سبحان در سال 1355 تحت نام شرکت سویران کمپانی با 49 درصد سهام متعلق به سرمایه گذاران خارجی و مابقی به خانواده خسروشاهی تعلق داشت و ….
در این بین بسیار نادر بودند شرکت هائی که تحت مالکیت و مدیریت ایران باشند و در میان انبوهی از نیروهای بازاریابی و فروش شرکت های رقیب، همراه با برترین متخصصان دارویی خارجی و فرمولاسیون جدید دارویی به علاوه دانش فنی بالا و جدیدترین تکنولوژی روز دنیا، فعالیت خود را ادامه می دادند. به عنوان مثال شرکت داروسازی دکتر عبیدی جزو معدود شرکت های داروسازی ایران بود که با وجود فضای تنگ رقابت آن روز، موفق به بقا و ادامه حرکت گردید. به هر ترتیب پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سازمان صنایع ملی ایران، عمده این شرکت ها را به دستور دادگستری کل کشور، ملی اعلام نمود و پس از یک پروسه قابل ملاحظه، به نهادها و سازمانهای متفاوتی واگذار کرد. در حال حاضر ایران دارای سه سازمان هولدینگ و تخصصی می باشد که حجم قابل ملاحظه ای از شرکت های دارویی را تحت مالکیت خود دارند. کبریایی زادگان (1391) سایت جامع داروسازی ایران میباشد.
2-21 معرفی شرکت های دارویی برتر و شرکت اسوه
2-21-1 معرفی شرکت فايزر
شرکت فایزر بزرگترین شرکت داروسازی جهان از لحاظ فروش است. این شرکت که دفتر مرکزی آن در نیویورک و مرکز تحقیقات آن در کانتیکت قرار دارد، به تولید داروهایی نظیر لیپیتور (برای کاهش کلسترول خون)، لایریکا (برای دردهای عصبی) و دیفلوکان (ضدقارچ) می‌پردازد. در دهه 1840 یك شیمیدان آلمانی به نام «چارلز فایزر» و یك قناد آلمانی به نام «چارلز ارتارت» در حین مهاجرت به آمریكا با یكدیگر آشنا شدند و چند سال بعد یعنی در سال 1984شركت فايزر105 را برای تولید مواد شیمیایی از جمله‌تركیبات ید، اسید سیتریك و اسید بوریك تاسیس كردند. مطالعات و تلاش آنها موجب رشد و تعالی تكنولوژی تخمیر و تولید اسید سیتریك در مقادیر زیاد شد. از جمله موفقیت‌های اولیه فایزر و ارتارت، داروی «سانتونین» بود كه هنوز هم در درمان كرم‌های انگل بدن موثر می‌باشد شرکت فایزر آمریکا بوده که در سال 1983 ماده اولیه دفروکسامین مزیلات را به روش سنتتیک تولید و خلوصش را بیش از نوع تخمیری اعلام کرد و از آن پس، آن را برای تولید فرآورده‌های دارویی به شرکت‌های دارویی مختلف می‌فروخت. در سال 2000 با خرید شركت وارنر ـ لامبرت فایزر كاملا متحول شد و نتیجه این خرید، فروش بسیار بالای لیپیتور بود. این شرکت در سال 2006 خط تولید ماده اولیه خود را به شرکت «اکسلا» واگذار کرد. فایزر تنها شركتی است كه بیش از 5 دارو با فروش بیش از یك میلیارد دلار در بازار دارد، با داشتن بیش از 116 هزار کارمند در سراسر جهان، در سال گذشته میلادی درآمدی بالغ بر 50 میلیارد دلار داشته است. فایزر(1983)، کلیه اطلاعات راجع به این شرکت در آن ذکر شده است.

2-21-2 معرفی شرکت جانسون & جانسون
جانسون و جانسون، شرکت آمریکایی و چندملیتی فعال در زمینه ارائه تجهیزات پزشکی، داروسازی، تولید کالا و خدمات بسته‌بندی کالاهای مصرفی می‌باشد. این شرکت در سال ۱۸۸۶ تاسیس شد. سهام عادی جانسون & جانسون، بخشی از میانگین صنعتی داو جونز است. این شرکت همچنین، در فهرست فرچون ۵۰۰ ذکر شده است. دفتر مرکزی شرکت جانسون & جانسون، در نیوبرانزویک، نیوجرسی قرار دارد. این شرکت دارای ۲۵۰ شرکت تابعه است، که در بیش از ۵۷ کشور فعالیت می‌کنند و محصولات آن، در بیش از ۱۷۵ کشور جهان، عرضه می‌شود. شرکت جانسون و جانسون در طول سال مالی ۲۰۱۱ فروش دارویی معادل ۶۵ $ میلیارد دلار را رقم زده است. امروزه جانسون اند جانسون دارای بیش از 118 هزار كارمند و زیرمجموعه‌هایی در 175 كشور جهان است. این شرکت بزرگ‌ترین تولید كننده وسایل تشخیص پزشكی، داروهای اُ تي سي106، داروهای ژنریك، فرآورده‌های بهداشتی و فرآورده‌های بیمارستانی در سطح دنیا بوده و در سال گذشته میلادی با داشتن درآمد 61 میلیارد دلاری، سود خالصی بالغ بر 12 میلیارد دلار را از آن خود کرده است. جی اند جی (1886)، کلیه اطلاعات راجع به این شرکت در آن ذکر شده است.

2-21-3 معرفی شرکت باير
شرکت داروسازی آلمانی است، که در زمینه تولید مواد شیمیایی نیز، فعالیت گسترده‌ای دارد. این شرکت، در سال ۱۸۶۳ توسط فردریک بایر، در بارمن (که امروزه بخشی از ووپرتال محسوب می‌شود) تاسیس شد. بیشترین شهرت شرکت بایر، به دلیل اختراع داروی آسپیرین، در سال ۱۸۹۷ می‌باشد. این شرکت کماکان بعنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دارو در آلمان و جهان، شناخته می‌شود. دفتر مرکزی شرکت بایر، در شهر لورکوزن، آلمان قرار دارد. سهام این شرکت در بازار بورس فرانکفورت معامله می‌شود. شرکت بایر همچنین، بعنوان جزئی از شاخص یورو استاکس ۵۰ محسوب می‌شود. تعداد کارکنان این شرکت ۱۰۸.۴۰۰می باشد. زمینه فعالیت این شرکت در زمینه دارو ،پلاستیک و بیو تکنو لوژی می باشد و در آمد این شرکت در سال جاری ۳۱.۱۶۸میلیارد یورو . شرکت بایر آلمان شامل بخش هایی نظیر مواد صنعتی107، داروهای پزشکی108 و دام پزشکی و سموم کشاورزی109 می باشد که در تمامی نقاط جهان در حال فعالیت می باشد . بایر در ایران بالغ بر64 سال در حال فعالیت مستمر و پویا می باشد. بخش کراپ ساینس در ایران یکی از موفق ترین بخش های بایر ایران (بایر پارسیان) می باشد که با داشتن کارمندان خود در استان های مختلف ایران ساپورت فنی و فروش محصولات را بر عهده دارند بایر(1864)، کلیه اطلاعات راجع به این شرکت در آن ذکر شده است.

2-21-4 معرفی شرکت گيلاد
درسال 1987 در شهر فوستر ایالت کالیفرنیا بنیانگذاری شد و در حال حاضر 4200 نفر کارمند دارد. فیلدهای اصلی :
اچ.آي.وي110 / ايدز111
بيماري‌هاي كبد112
بيماريهاي جدي قلبي / متابوليك113
در سال 2009 موسسه بوزينسويك114 شرکت گيلاد را درمیان 50 شرکتی که بهترین کارایی را داشته اند بعنوان بهترین شرکت انتخاب کرده است. این شرکت در سال 2009 نسبت به سال 2008  به میزان 31.4% رشد در درآمدهای خود داشته است و از این لحاظ در بین همه شرکتهای برند ساز برتردنیا مقام نخست را داراست. این شرکت داروهای آنتی اچ. آي. وي خود را با کمترین سود و گاهی بدون سود در کشورهای درحال توسعه به فروش میرساند. حتی در خود امریکا برخی افراد که هنوز تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند و یا بدلیلی منتظر قرارگرفتن در لیست بیمه هستند،داروهای خود را از این شرکت بصورت رایگان دریافت میکنند. در واقع این شرکت مصمم است که دسترسی افراد به داروهای ضد اچ.آي.وي را تسهیل نماید و کل فرآیندهای مرتبط با این امر تحت نام اكسس پيروگرام115 پیگیری میشود که نتیجه آن تحت پوشش قرار گرفتن 1.8 میلیون نفر میباشد.گیلاد(1987)، کلیه اطلاعات راجع به این شرکت در آن ذکر شده است.

2-21-5 معرفی شرکت سيپلا
شرکت سیپلا در سال نتوسط خواجه عبدالحامد تاسیس شد.این شرکت یک شرکت داروسازی ژنریک ساز میباشد و در کشورهای زیادی بیشتر از هرچیز بدلیل تولید داروهای آنتي اچ.آي.وي ارزان قیمت مشهور شده است بطوریکه بیش از 40% از بیمارانی که تحت درمان با داروهای آنتی رتروویرال هستند از داروهای سیپلا استفاده میکنند. ولی از آنجا که قیمت این داروها نازل است در بسیاری از جداول میزان درآمد حاصله کمتر از شرکتهای چند ملیتی میباشد. شرکت سیپلا محصولات خود را در بیش از 180 کشور توزیع میکندو

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درمورد بازاریابی، مستندسازی، تولید دارو، رضایت مشتریان Next Entries پایان نامه رایگان درمورد تولید دارو، بازاریابی، صنعت دارو، بهداشت و سلامت