پایان نامه رایگان درمورد اوقات فراغت، صنایع‌دستی، عوامل جذب

دانلود پایان نامه ارشد

ویلایی و پانسیون‌ها می‌توان تفکیک کرد.(طرح جامع گردشگری تهران 1385).

طرح و سياست گردشگري شناخت شکل‌های مختلف توسعه گردشگري و انواع گردشگري مرتبط با انگیزه‌های خاص مسافرتي كه بتوان براي كشور يا منطقه در نظر گرفت حائز اهميت است . شکل‌های گردشگري كه در بخش‌های زير شرح داده خواهند شد عمدتاً آن اشكالي هستند كه شیوه برنامه‌ریزی‌شده‌ی توسعه را نشان می‌دهند.

2-5-1- گردشگري تفريحگاهي
يكي از رایج‌ترین اشكال گردشگري نوين تفريحي نوعي از توسعه گردشگري مبتني بر ايجاد تفريحگاه (استراحتگاه ) براي گردشگران است . يك تفريحگاه توريستي را می‌توان به‌عنوان يك مقصد توريستي تعريف كرد كه نسبتاً خودكفاست. اين نوع تفريحگاه معمولاً دامنه وسيعي از خدمات و امكانات گردشگري ازجمله امكانات تفريحي و استراحتي را ارائه می‌کند . به علت روند كنوني كه بيشتر گردشگران خواهان مشاركت در فعالیت‌های تفريحي،ورزشي، فرهنگي و ساير فعالیت‌ها هستند، تفریحگاه‌ها در حال حاضر بر تأمين خدمات و امكانات بسيار متنوع تأكيد دارند. اين امكانات غالباً تسهيلات عمده‌ی تجاري و برگزاري کنفرانس‌ها و جلسات را در بردارند.
تفریحگاه‌ها به چندين نوع از جاذبه‌ها و فعالیت‌ها گرايش دارند، استراحت و تفريح ساحلي، ورزش‌های آبي در درياچه و مناطق ساحلي، تفريحات آبي و ورزش‌های رودخانه‌ای، اسكي زمستاني، پیاده‌روی تابستاني و اسب‌سواری،گلف و تنيس، تسهيلات تندرستي مرتبط با چشمه‌های آب‌معدنی يا آب‌وهوای خشك تابستاني، آثار باستاني و تاريخي و پارک‌های ملي يا تركيبي از اين ویژگی‌ها . بعضي از تفریحگاه‌ها بسيار وسيع و داراي انواعي گوناگون از محل‌های اقامت، از جمله واحدها و تسهيلات تفريحي و تجاري زياد هستند . تفریحگاه‌های ديگر ممكن است فقط از يك هتل تشكيل شده باشند ولي بازهم گستره‌ای از فعالیت‌ها، امكانات و خدمات را ارائه دهند . تفریحگاه‌های نوع خلوت ممكن است كوچك و دورافتاده باشند، ولي خدمات و تسهيلاتي با سطح كيفي بالا داشته باشند . اين نوع تفریحگاه‌ها از ميهماناني كه خواهان يك محيط دورافتاده‌ی آرام هستند پذيرايي می‌کنند . روستاهايي كه گردشگران تعطيلاتشان را در آنجا می‌گذرانند از اين نوع تفریحگاه‌ها هستند.
تفریحگاه‌های شهري کاربری‌های معمول زمين و فعالیت‌های يك اجتماع شهري را در خود جمع می‌کنند، ولي از لحاظ اقتصادي بر روي فعالیت‌های تفريحي تكيه می‌کنند. اين تفریحگاه‌ها، هتل‌ها، ساير انواع محل‌های اقامت و امكانات و خدمات متنوع توريستي را در بردارند . اين تفریحگاه‌ها، ویژگی‌های مهم جذاب را در خود جای‌داده‌اند يا نزديك آن‌ها واقع‌شده‌اند، از قبيل سواحل يا امكانات اسكي . تفریحگاه‌های شهري غالباً از ابتدا به‌عنوان آبادی‌های يكپارچه برنامه‌ریزی شده بودند . بسياري از اینجاها در حال حاضر در معرض عمران مجدد هستند و کنترل‌هایی را به منظور بهبود بخشيدن به كيفيت محيطي و كارايي اقتصادي اعمال می‌کنند . بعضي از تفریحگاه‌های جديد برنامه‌ریزی‌شده شهرک‌های جديدي را در کنار خود دارند كه اشخاص شاغل در تفريحگاه در آنجا زندگي می‌کنند . بنابراين شهرک‌های مزبور به‌عنوان شهرک‌های تفريحي خودكفا عمل می‌کنند.
منطقه ساحلي درياي خزر زيباترين منطقه ساحلي ايران است كه هر ساله جمعيت زيادي از مردم ديگر استان‌ها به‌خصوص در فصل تابستان براي استراحت و گذراندن تعطیلات به آن مسافرت می‌کنند . طبيعت زيبا و سواحل آرام می‌تواند اين منطقه را به‌صورت مهم‌ترین مركز جذب توريست به‌خصوص از كشورهاي مجاور درآورد.
يكي از مهم‌ترین عوامل جذب توريست و مسافر وجود جاذبه‌های طبيعي و مناظر زيبا در محيط استان گيلان است . نواحي زيباي طبیعی جنگل و پارک‌ها جنگلي، مناطق كوهستاني، سواحل دريا، رودخانه و آبگيرها و غيره از جمله اين جاذبه‌ها و مناظر محسوب می‌شوند . هر چه ویژگی‌ها و شرايط طبيعي يك منطقه متنوع‌تر و گيراتر باشد، ميزان جذب توريست به آن بيشتر خواهد بود . ارتباط بين عناصر محيطي و توسعه فعالیت‌های توريستي و س یا حتی با توجه به عوامل طبيعي، مناظر و معيارهاي طبيعي موجود در محيط و نيز عوامل انتخاب معیارها، سنجیده و تبيين می‌گردد . تشريح شرايط محيط طبيعي استان گيلان اين نتيجه را حاصل می‌کند كه تنوع زیبایی‌های و گيرايي نواحي مختلف استان مانند : دريا،
ساحل، جلگه، كوهپايه، كوهستان و جنگل بر شدت و درجه جذب مسافر و توريست به منطقه نقش اساسي ايفاء می‌کند. بهترين بهره‌گیری از دريا شايد راه‌اندازی تورهاي سياحتي دریایی با استفاده از کشتی‌های كوچك مسافربري و نيز قايقراني بر روي دريا می‌باشد كه در مناطق تفريحي – توريستي تعیین‌شده، انجام می‌گیرد.

2-5-2- گردشگري شهري
گردشگري در شهرهاي كوچك و بزرگ متداول است . اين شهرها غالباً گستره‌ی وسيعي از جاذبه‌های تاريخي و فرهنگي، خريد، رستوران‌ها، و جنب‌وجوش شهري را ارائه می‌کنند.
بسياري از جاذبه‌ها و تسهیلات رفاهي اساساً براي خدمت به شهروندان توسعه یافته‌اند، ولي استفاده گردشگران از اين تسهيلات می‌تواند به تداوم آن‌ها كمك كند . از اين گذشته، شهرها ممكن است مبادي ورود و خروج گردشگران به كشور يا منطقه باشند، و به‌عنوان پايگاهي براي گردشگراني درآيند كه به نواحي اطراف آن شهر مسافرت می‌کنند. هتل‌ها و ساير تسهيلات توريستي بخشي تفکیک‌ناپذیر از بافت شهري هستند و به مسافران تجاري و تفريحي خدمات می‌دهند.
گردشگري شهري بايد به‌دقت نيز برنامه‌ریزی شود . محل احداث هتل‌ها و ساير تسهيلات توريستي، محل احداث جاذبه‌ها، بايد به‌دقت تعيين شود و شايد اصلاحات سازماني نيز صورت بگيرد . امروزه احداث يا عمران مجدد برخي از نواحي شهري از قبيل محله‌های تاريخي و نواحي ساحلي، كه به‌خصوص در جهت استفاده‌ی گردشگري و اوقات فراغت ساكنان آن ناحیه‌ها قرار دارند امري متداول است . به‌علاوه به‌منظور جلب تعداد بيشتري گردشگر غالباً به برگزاري گردهمایی‌های مهم و ايجاد امكانات ورزشي اهتمام می‌شود.

2-5-3- گردشگري با انگیزه‌ی خاص و گردشگري ماجراجويانه
يكي از انواع گردشگري به‌سرعت در حال گسترش، گردشگري با انگیزه‌ی خاص و ماجراجويانه است . گردشگري با انگیزه‌ی خاص به گردشگراني اشاره می‌کند كه معمولاً در گروه‌های كوچك براي يادگيري و كسب تجربه درباره‌ی ویژگی‌های خاص يك منطقه به آنجا سفر می‌کنند . اين موضوعات خاص موردعلاقه غالباً با علائق حرفه‌ای، شغلي يا تفنني درازمدت گردشگران مرتبط است.
گردشگري باانگیزه‌ی خاص می‌تواند بر دامنه‌ی وسيعي از ویژگی‌ها تأكيد كند . موضوعات فرهنگي، رقص، موسيقي، نمايش، هنرهاي زيبا، صنایع‌دستی، معماري، باستان‌شناسی، تاريخ و مسیرهای تاريخي، سبک‌های سنتي زندگي، و فعالیت‌های غیرعادی اقتصادي را در برمی‌گیرند . موضوعات مرتبط با طبيعت گياهان، جانوران، زمین‌شناسی، مناظر تماشايي، پارک‌های ملي و محیط‌های دريايي را شامل هستند . علاقه‌های حرفه‌ای مستلزم بازديدهايي براي ملاقات مردماني با حرفه‌های مشابه و تبادل عقايد است . گردش‌های آموزشي نوعي از گردشگري با انگیزه‌ی خاص است . فعالیت‌های مشاركتي، مانند گردشگراني كه تحت نظارت در يك محل حفاري باستان‌شناسی كار می‌کنند اموري متداول هستند.
گردشگري ماجراجويانه به گردشگراني اشاره می‌کند كه به‌طور جسماني و شخصي خودشان را درگير فعالیت‌های غالباً خطرناك می‌کنند . اين فعالیت‌ها شامل شكار حيوانات وحشي، سفرهاي طولاني و دشوار در مناطق دو ر افتاده، پیاده‌روی ، کوه‌پیمایی و قایق‌سواری در تند آب است . شكار و ماهيگيري ممكن است به‌عنوان جنبه‌ای از علاقه خاص و گردشگري ماجراجويانه در نظر گرفته شود . شكلي از گردشگري كه به گردشگری با انگیزه‌ی خاص مربوط می‌شود با عبارات مختلفي ناميده شده است مانند گردش گري جايگزين، گردشگري مسئولانه، گردشگري مناسب و حتي گردشگري پايدار (با وجود اين، روش به‌کاربرده شده در اين پژوهش اين است كه تمام شکل‌های توسعه گردشگري بايد طوري برنامه‌ریزی شود كه مسئولانه، مناسب و پايدار باشد).

2-5-4- گردشگري در مقياس كوچك و غيرمعمول
انواعي از گردشگري به شكلي توسعه از گردشگري در مقياس كوچك و غیرمعمولی است، ازجمله:
گردشگري روستايي: گروه‌های كوچكي از گردشگران در روستاهاي سنتي و غالباً دورافتاده يا در نزديكي آن‌ها اقامت می‌کنند و درباره زندگي روستايي و محيط محلي شناخت پيدا می‌کنند . روستاييان مالك تسهيلات گردشگري هستند و آن‌ها را اداره می‌کنند.
گردشگري مزرعه‌ای يا كشاورزي: گردشگران در خانواده‌های مزرعه نشين اقامت و درباره فعالیت‌های مزرعه‌داری دانش كسب می‌کنند، يا با اقامت در مزارع گرمسيري درباره زندگي و فعالیت‌های مردم آنجا اطلاعاتي می‌آموزند، يا بازندگی در روستاهاي ماهيگيري و در خانواده ماهيگيران همراه آنان به سفرهاي ماهيگيري می‌روند.
گردش‌های راهپيمايي و دوچرخه‌سواری: گردشگراني كه با پاي پياده يا به‌وسیله دوچرخه مسافرت و در مهمانخانه‌ها، مهمان‌پذیرها و منازل شخصي اقامت می‌کنند، ب ا مردم محلي آشنا می‌شوند و شناختي از فرهنگ و محيط آنان پيدا می‌کنند.
گردشگري طبيعت (اكوتوريسم): گردشگراني در مناطق طبيعي همراه با راهنماهای محلي پیاده‌روی يا قایق‌سواری می‌کنند و راهنماها به آن‌ها درباره گياهان و جانوران و محیط‌زیست توضيح می‌دهند . اين نوع از گردشگري كه شكلي کنترل‌شده از گردشگري طبيعت است، در حال حاضر توجه زيادي را جلب كرده است زيرا تأكيد آن بر حفظ و نگهداري محیط‌زیست و يادگيري درباره طبيعت است.
برنامه‌های كمك به اجتماع: گروه‌های كوچكي از گردشگران، غالباً سازمان‌های اجتماعي در كشورهايشان ، از يك منطقه بازديد می‌کنند و با يك پروژه خاص عمراني مانند احداث خانه‌های ارزان‌قیمت يا ساخت منبع آب دهكده به مردم محلي ياري می‌رسانند.

2-5-5- ساير شکل‌های گردشگري
چندين شكل ديگر از گردشگري وجود دارد كه براي بسياري جاها مناسب هستند. ازجمله:
گردشگري حمل‌ونقل آبي: مسافرت با کشتی‌های تفريحي، قايقراني در رودخانه‌ها و کانال‌ها، كه تمام این‌ها در برخي مناطق دنيا بسيار محبوبيت دارند . براي اين نوع گردشگري احداث اسکله‌ها، باراندازها، لنگرگاه‌ها و ايجاد امكانات و خدمات مرتبط با آن‌ها ضروري است.
گردشگري مسكوني : احداث انواع مختلف مسكن، و ايجاد امكانات و خدمات مرتبط، و استفاده از اين خانه‌ها به‌عنوان محل اقامت براي گردشگراني كه تعطيلات يا دوران بازنشستگي خود را می‌گذرانند . اين شكل از گردشگري بسيار متداول است.
گردشگري اردويي و كارواني: توسعه امكانات اردويي، معمولاً نزديك يك جاذبه يا محل تفريحي، ورزشي مهم، و احداث محل‌هایی براي توقف کاروان‌ها و خودروهاي تفريحي نزديك بزرگراه‌ها يا جاذبه‌ها.
گردشگري با گرايش به حمل‌ونقل: هتل‌ها و ساير امكانات و خدمات مستقر در كنار مراكز مهم حمل‌ونقل، به‌ویژه فرودگاه‌ها براي مسافران رهگذر . توسعه گردشگري مرتبط با فرودگاه در حال حاضر امكانات برگزاري جلسات را براي اشخاصي كه به‌منظور امور بازرگاني مسافرت می‌کنند فراهم می‌آورد . توسعه مهمان‌پذیرها در طول بزرگراه‌های اصلي، به‌ویژه در ناحیه‌های پيراموني شهرهاي كوچك و بزرگ در تقاطع‌های بزرگراه‌ها با مسافرت جاده‌ای مرتبط است.
گردشگري جوانان : مسافرت جوانان و دانشجويان براي يادگيري، ورزش و تفريح سال‌هاست كه به‌عنوان شكلي از گردشگري تثبیت‌شده است و در حال حاضر در بسياري از كشورها اين نوع گردشگري تشويق می‌شود . گردشگري جوانان مستلزم توسعه محل‌های اقامت ارزان‌قیمت غالباً مهمانخانه‌ها يا خوابگاه‌هاست . طرح احداث مهمانخانه براي بزرگ‌سالان براي بزرگ‌سالانی كه سفرهاي آموزشي می‌کنند و در اتاق‌هایی از نوع مهمانخانه اقامت می‌گزینند نيز اكنون بسيار موردتوجه است.
انواع مهمي از گردشگري كه در سطور زير شرح داده خواهند شد به هيچ شكل خاصي از گردشگري مرتبط نيستند، ولي بر انگیزه‌های مخصوص مسافرتي مبتني هستند:
گردشگري مذهبي : مسافرت زائران به اماكن مهم مذهبي ، مانند سفر حج به مكه و بازديد از واتيكان در رُم و واراناسي در هند، در بعضي كشورها بسيار مهم است .

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درمورد تابع تقاضا، توزیع متعادل، اوقات فراغت، افزایش درآمد Next Entries پایان نامه رایگان درمورد شهرستان رشت، استان مازندران، شهرستان رودبار، انقلاب مشروطه