پایان نامه رایگان درمورد استان گیلان، توسعه گردشگری، ورودی شهر، کارشناسی ارشد

دانلود پایان نامه ارشد

گردش‌های روزانه یا گردش‌های دسته‌جمعی را شامل می‌شود . ویژگی اصلی گردشگری این است که در درجه اول به سفری اطلاق می‌شود که دور از خانه و محل کار صورت می‌گیرد ؛ دوم اقامت کوتاه‌مدتی است که ممکن است بدون توقف شبانه باشد . (شارپلی ، ریچارد جولیا ، 1380: 21 )

1-6-3- مکان اقامتی
مجموعه واحدهايي كه براي اقامت گردشگران خدمات اقامتي و يا وابسته به آن را ارائه می‌دهند، تأسیسات اقامتي ناميده می‌شوند . انواع تأسيسات اقامتي توريستي عبارت‌اند از: هتل، متل، مهمانسرا، مسافرخانه يا مهمان‌پذیر، پانسيون، هتل آپارتمان، اردوگاه جهانگردي، كمپينگ، مجتمع توريستي، ويلا يا آپارتمان شخصي (خانه دوم).
– هتل: اقامتگاهي است با كيفيت و درجه‌بندی مختلف كه متناسب با امكانات، وسعت، تجهيزات، تعداد اتاق و تخت از يك تا پنج ستاره طبقه‌بندی می‌شوند.
– متل: اقامتگاه‌هایی هستند كه به‌صورت مجموعه يا منفرد در مسير راه‌های ارتباطي اصلي عمد تا براي مسافران عبوري احداث می‌شوند.
– مسافرخانه يا مهمان‌پذیر: تأسیسات اقامتي ساده و ارزان‌قیمتی هستند كه عموماً خدمات اقامتي ارائه می‌دهند و ازنظر كيفيت پائين تر از هتل‌ها قرار دارند.
– مهمانسرا: به گروهي از تأسیسات اقامتي گفته می‌شود كه در سال‌های قبل از انقلاب در شهرهاي فاقد هتل و اقامتگاه مناسب توسط سازمان جلب سياحان ساخته شدند. همچنين به اقامتگاه‌های اختصاصي گفته می‌شود كه سازمان‌ها و ادارات مختلف براي اسكان مهمانان خود احداث می‌کنند و معمولاً استفاده از آن‌ها براي عموم مردم امکان‌پذیر نيست.
– هتل آپارتمان: به اقامتگاه‌هایی اطلاق می‌شود كه واحد اقامتي در آن‌ها نه به‌صورت اتاق، بلكه به‌صورت آپارتمان بوده و داراي اتاق‌خواب، پذيرايي، آشپزخانه و سرويس بهداشتي بوده و به‌صورت مبله تجهيز شده و در اختيار مهمانان قرار می‌گیرد.
– مجتمع توريستي: به مجموعه‌ای از تأسیسات اقامتي، پذيرايي، تفريحي، تفرجگاهي، ورزشي گفته می‌شود كه داراي تأسيسات متنوع بوده و مهمانان ضمن اقامت در آن‌ها می‌توانند از خدمات جانبي ديگري كه در آن‌ها وجود دارد استفاده نمايند. تأسيسات اقامتي در مجتمع‌های توريستي متنوع است و می‌تواند به‌صورت اتاق، ويلا، آپارتمان، كمپينگ، محل پارك كاروان يا اتاق‌های سيار كه با اتومبيل يدك كشيده می‌شوند باشد.
– اردوگاه جهانگردي: به مجموعه‌ای از تأسيسات اقامتي منفرد گفته می‌شود كه به‌صورت واحدهاي مجزا از هم در محوطه‌ای باز ساخته می‌شوند . اين اردوگاه‌ها داراي اتاقک‌های كوچك و ساده‌ای هستند كه براي مشتريان کم‌درآمد در نظر گرفته می‌شوند.
– بنگالو: به مجموعه‌ای از اقامتگاه‌های منفرد گفته می‌شود كه داراي يك اتاق بزرگ با امكانات آشپزخانه و سرويس بهداشتي بوده و اغلب به‌صورت يك سوئيت يك اتاقه ساخته می‌شود.
– شاله: به خانه‌های ييلاقي گفته می‌شود كه در نواحي كوهستاني با مصالحي مانند چوب ساخته می‌شوند . شاله ها می‌توانند ابعاد متفاوت داشته باشند.
– پانسيون: به نوعي واحد اقامتي گفته می‌شود كه ظاهري ساده داشته و ضمن اقامت از خدمات پذيرايي نيز برخوردار است. پانسیون‌ها واحدهاي اقامتي هستند كه بيشتر فعاليت جانبي در بخش تأسيسات اقامتي فعاليت دارند.
– پانسیون‌های خانگي: به واحدهاي اقامتي گفته می‌شود كه در تعدادي از اتاق‌های ساختمان مسكوني صاحبان آن خدمات اقامتي ارائه می‌دهند . در این‌گونه پانسیون‌ها، خانواده صاحب پانسيون تعدادي از اتاق‌های مازاد بر نياز خود را به اقامت مسافران اختصاص داده و از آنان پذيرايي می‌کنند.
– ويلاهاي خصوصي: به اين نوع اقامتگاه‌ها در ادبيات گردشگري خانه دوم نيز می‌گویند و خانه‌های دوم كه عمدتاً در مناطق توريستي احداث می‌شوند، به‌صورت اختصاصي توسط صاحبان و مهمانان آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند .مسافران این‌گونه خانه‌ها هرچند كه عملكرد توريستي دارند، ليكن ازنظر اقامت به تأسيسات اقامتي موجود در محل وابسته نيستند وليكن نيازهاي روزمره خود را از محل تهيه كرده و از خدمات موجود در مناطق توريستي استفاده می‌کنند.
– اقامتگاه‌های آزاد: اين نوع اقامتگاه‌ها فضاهاي باز و آزادي هستند كه هیچ‌گونه تأسيساتي ندارند و صرفاً به خاطر زيبايي محل براي برافراشتن چادر يا اقامت در فضاي باز مورداستفاده مسافران قرار می‌گیرند .

1-7-منابع مورداستفاده
در این پژوهش از منابع کتابخانه ای شامل دایره المعارف ها، کتب دانشگاهی، کتب تاریخی، سفرنامه ها و نشریات مکتوب، منابع اینترنتی شامل مقالات پژوهشی، شکل ها و کتب الکترونیکی و نیز اسناد بالادستی شامل طرح های توسعه کشوری و استانی و اسناد آماری استفاده شده است.

فصل دوم
مبانی نظری تحقیق

2-1- پیشینه تحقیق
با توجه به بررسی‌های انجام‌شده و جستجوهای صورت گرفته در راستای این تحقیق به منابع زیر دسترسی پیدا شد که تا حدی مشابه تحقیق این‌جانب می‌باشد.
-مقاله بررسی کیفیت کالبدی و کار کردی مبادی ورودی شهری(موردمطالعه شهر بابلسر) هدف این مقاله به بررسی کیفیت کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهر بابلسر به‌عنوان شهر توریستی و دانشگاهی است بدین منظور از روش‌های توصیفی و تحلیلی با استناد به معیارها و شاخص‌های مربوطه استفاده شده است(بررسی و مطالعه توریسم شهری در رشت به‌منظور ارائه راهکارهای ماندگاری گردشگران .این تحقیق به‌صورت پایان‌نامه توسط دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد رشت به راهنمایی دکتر کشوردوست انجام گرفته. بررسی اثرات توریسم بر سازمان فضایی شهر چالوس.این تحقیق به‌صورت پایان‌نامه توسط دانشجوی دوره کارشناسی ارشد به راهنمایی دکتر رحیم مشیری انجام گرفته است.شناخت مشکلات شهر چالوس در هنگام ورود گردشگران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود یعنی نزدیکی به پایتخت و ورودی بودن آن .
– کتاب گردشگری شهری در ایران وجهان که در آن ارتباط بین توسعه شهری و گردشگری پیامدها و آثار مثبت و منفی گردشگری در شهرها ویژگی‌های توریستی شهرها و جایگاه کاربردی جهانگردی در شهرها و الگوهای برنامه‌ریزی توریستی در شهرها بررسی شده است. پرداختن به جاذبه‌ها و کمیت و کیفیت تأسیسات توریستی شهرها و اهمیت آن‌ها در توسعه گردشگری شهر انواع جاذبه‌ها و تأسیسات توریستی و اهمیت آن‌ها در شهرها و روش‌های افزایش قدرت جاذبه شهرها و معرفی جاذبه‌های انواع شهرها مورد بررسی قرار گرفته است.
-طرح تحقیقی با عنوان «طرح و تجهیز نواحی گردشگاهی» توسط سازمان ایران‌گردی و جهانگردی با هدف شناسایی نواحی گردشگری و چگونگی توسعه و تجهیز آن صورت گرفته است
-طرح تحقیقاتی دیگری با عنوان طرح جامع جهانگردی گیلان در دو جلد توسط معاونت پژوهشی دانشگاه تهران و موسسه جغرافیا که کارفرمای آن استانداری گیلان بوده در سال 1377 تهیه گردیده است در این طرح به بررسی موقعیت گردشگری استان گیلان و جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها پرداخته‌شده و پیشنهاد‌هایی در خصوص توسعه گردشگری در استان و شهرستان‌ها ارائه شده است.
-طرحی تحت عنوان نتایج مطالعات طرح توسعه (جامع) گردشگری استان گیلان به درخواست معاونت عمرانی استانداری گیلان توسط شرکت مهندسین مشاور شهرسازی و معماری شمال در پاییز سال 1382 انجام گرفته که در آن هدف مکان‌یابی و امکان‌سنجی بسترهای مستعد توریستی استان بوده است.
-پروژه‌های تحقیقاتی نیز توسط اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان در مورد شهرستان لاهیجان انجام شده که عبارت‌اند از :
الف- پروژه‌ای با عنوان ابنیه باستانی لاهیجان به‌صورت غیر پایان‌نامه‌ای که مجری آن آقای بهروز همرنگ بوده در سال 1373 انجام شده است در این تحقیق پس از دیباچه و مطالعات جغرافیایی در مورد ابنیه زیر توضیحاتی داده شده است: بقعه امیر شهید، مسجد اکبریه، بقعه میر شمس‌الدین، بقعه چهار پادشاهان ، مسجد جامع و پل خشتی.
ب-پروژه ای با عنوان بررسی بناهای تاریخی لاهیجان به‌صورت غیر پایان‌نامه‌ای که مجری آن آقای بهروز همرنگ در سال 1374 انجام شده است. این تحقیق در ادامه تحقیق سال قبل انجام شده و مطالب آن عبارتنداز:
نظری اجمالی به تاریخ شرق گیلان، شناخت ویژگی‌های شهرسازی و بافت سنتی شهرستان لاهیجان، بقعه و تکیه پیر علی در گابنه، بقعه آقا پیر رضا، بقعه امیر صادق، خانه یاورزاده، حمام گلشن، خانه محمد صادقی و همچنین بررسی و شناخت مناره‌های شهر لاهیجان.

2-2-مفاهیم و تعاریف
2-2-1- تعاریف جهانگردی
دانش جهانگردی یکی از علوم وابسته و نزدیک به علم اقتصاد از اوایل دهه دوم قرن بیستم در کشورهای ایتالیا ، سویس و آلمان به وجود آمد و وظیفه مطالعات و تحقیقات علمی درباره جهانگرد به عهده گرفت. در مارس 1993 کمیسیون آمار ملل متحد ،تعریف ارائه‌شده از جهانگردی توسط سازمان جهانی جهانگردی را پذیرفت . بر اساس این تعریف جهانگردی عبارت است از مجموعه فعالیت‌های افرادی که به مکان‌هایی خارج از محل زندگی و کار خود به‌قصد تفریح و استراحت و انجام امور دیگر مسافرت می‌کند و بیش از یک سال متوالی در آن مکان نمی‌مانند.(داس ویل 1384)
آرتور بورمن در سال 1931 جهانگردی را چنین تعریف کرده است: جهانگردی مجموعه مسافرت‌هایی را دربرمی گیرد که منظور استراحت،تفریح و تجارت یا دیگر فعالیت‌ها می‌باشد و سفر جهانگرد از محل سکونت خود از مکان و غیبت خود رفتن به مکان دیگر به‌طور موقتی می‌باشد(رضوانی1385).

2-2-2-تعریف توریست
توریست در تعریف به معنای گشت‌وگذار و تفریح و گذران اوقات فراغت می‌باشد که فردی از مکانی به مکان دیگر برود را شامل می‌شود توریسم نه‌تنها در زبان‌های فرانسوی انگلیسی بلکه در اکثر زبان‌های زنده دنیا با اندکی اختلاف در تلفظ مفهوم مشترک دارد . در زبان فرانسه تور علاوه بر نوبت به مفهوم حرکت ،مسافرت و گردش است این گردش به دور دنیا و یا حرکت به دور محور می‌باشد. در فرهنگ لغات فارسی گردشگری را چنین تعریف کرده‌اند:در اقطار عالم سفرکردن و شناختن ،مسافرت برای تفریح و سرگرمی سفری که در آن مسافر به مقصد می‌رود و سپس به محل سکونت خود بازمی‌گردد(کاظمی1385).
پل روبر توریسم را این‌گونه تعریف می‌کنند: توریسم عمل مسافرت کردن و طی مسافت نمودن و رفتن به جایی غیر از مکان همیشگی و متعارف زندگی به‌منظور تفنن و لذت بردن است. حتی اگر این کار شامل جابه‌جایی کوچک باشد .توریست کسی است که این کار را انجام می‌دهد. به دلیل کنجکاوی با بیکاری با لذت بردن و تفریح کردن.

2-3-گردشگری و توسعه آن
در دهه 1980 مفهوم توسعه پايدار با اين درك كه تداوم بدون محدوديتِ رشد اقتصادي، اثرات نامطلوب زیست‌محیطی و اجتماعي در پي خواهد داشت، مطرح شد و الگوهاي رشد و توسعه اقتصادي تا آن زمان را به چالش كشاند . بدين ترتيب به دنبال گزارش برتلند در سال 1987 ، توسعه پايدار سفر طولانی‌اش را به‌سوی تبدیل‌شدن به يك پارادايم توسعه، در دوره جديد آغاز كرد.در همين راستا از دهه 1980 ، به دنبال گزارش‌های متعدد تهیه‌شده توسط صدها محقق، كارشناس دولتي و دانشگاهي و نهضت طرفداران محیط‌زیست، سرانجام رویکردهای توسعه گردشگري و دولت‌ها به چالش كشيده شدند و به‌منظور بازساخت چارچوب سنتي توسعه گردشگري همسو با رويكرد توسعه پايدار به شكلي كه الزامات و استانداردهاي جديد طرفداران محیط‌زیست و پايداري يك سطح بهينه از منافع اقتصادي اجتماعي را تأمين كند، تحت‌فشار قرار گرفتند. بدين شكل از دهه 1990 ، حركت از گردشگري انبوه به‌سوی رويكرد توسعه پايدار گردشگري آغاز شد و مفهوم توسعه پايدار وارد ادبيات گردشگري شد.
توسعه پايدار گردشگري، فرآيندي است كه با بهبود كيفيت زندگي ميزبانان، تأمين تقاضاي بازديدكنندگان و به همان نسبت حفاظت منابع محيطي طبيعي و انساني در ارتباط است.
برخي نويسندگان، گردشگري پايدار را به‌عنوان رويكردي كه مستلزم عملكردي براي حيات و كيفيت بلندمدت هم منابع طبيعي و هم

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درمورد مصرف‌کننده، تحلیل SWOT Next Entries پایان نامه رایگان درمورد اوقات فراغت، اثرات گردشگری، اجتماعی و فرهنگی، عوامل فرهنگی