پایان نامه رایگان درباره میراث فرهنگی، بندر انزلی، استان گیلان، دریای خزر

دانلود پایان نامه ارشد

چشم اندازهای منحصر به فرد درون غار (اشكال استالاگتیت واستالاگمیت)، اکوسیستم های طبیعی اطراف (تنوع گونه های مختلف گیاهی و جانوری) و آب و هوای مطبوع زمینه توسعه صنعت اکوتوریسم و ژئوتوریسم را در این ناحیه فراهم نموده است.

عکس 4-18 نمایی از غار آویشو در شهرستان ماسال

– آبشارها

تصویر 4-19 نمايي از دهستان ييلاقي ارده واقع در شمال غرب شهرستان

– آبشار ویسادار (جاده آبویار)
این پدیده زیبا در کیلومتر 15 مسیر جاده ای که شهر پره سر را به ییلاق برین و برزکوه مرتبط می کند واقع است. این آبشاردر انتهای جاده ای باریک و سرسبز قرار دارد. و در نوع خود کم نظیر است و بزرگ و پر آب می باشد. بر روی آن پل عابر پیاده احداث کرده اند که با عبور از روی آن آبشار در زیر پا قرار می‎گیرد و اطراف آن را جنگل سرسبز فرا گرفته است. جاده آنقدر باریک است که به زحمت ماشین ها در جهات مخالف از کنار هم رد می شوند و به طوریکه در روزهای شلوغ و پرتردد گردشگران مجبورند طول 17 کیلومتری جاده را در مدت 2 ساعت و شاید هم بیشتر طی کنند. باریکی جاده و حرکت کند وسایل نقلیه در این جاده توریستی خود بهانه مناسبی برای تماشا و لذت بردن از مناظر زیبای طبیعت چشم نواز اطراف جاده است.
در محل آبشار هیچگونه امکانات زیر ساختی و رفاهی وجود ندارد و تا کنون اقدام عملی برای بهره برداری در جهت توسعه طبیعت گردی انجام نگرفته است. در واقع منطقه و یسادار ، بکر و دست نخورده است ..
در ارتباط با نام ویسه دار می توان گفت “آقوز دار” در زبان محلی به معنی درخت گردو است و احتمال می‎رود و بدلیل وجود درختان متعدد گردو در منطقه، نام قبلی آبشار آقوز دار بوده که به مرور زمان به ویسه دار تغییر یافته است علاوه بر آن ریسه یا ریشه انواع گیاهان و درختان در منطقه گیلان ارتباط نزدیکی با فرهنگ اجتماعی و معیشتی آنان دارد ریشه های درختان اطراف، آبشار که به عظمت و شکوه آبشار جلوه‎ای خاص بخشیده اند، می تواند خود دلیلی برای این نامگذاری باشد.هر چند تماشای آبشار و مناظر اطراف آن در فصل بهار برای گردشگران بسیار جالب و لذت بخش است اما کمتر کسی می‌تواند شب را در کنار آبشار به صبح برساند، چرا که شبها رعب و وحشت عجیبی در سکوت سرد جنگل طنین انداز می شود.به گفته اهالی منطقه این آبشار توسط خود گردشگران کشف و معرفی شده است.

تصویر 4-20 آبشار ویسادارنمای بالا وآبشار ویسادارنمای روبرو

– نهالستان پیلمبرا
در میدان ورودی پره سر از جنوب نهالستان پیلمبرا قرار دارد . در این محل انواع گونه های جنگلی و پهن برگ از قبیل افرا، بلوط، توسکا، شیر دار، نمدار، گیلاس وحشی و مارانک تولید و در اختیار طرح های جبگل داری و جنگل کاری قرار می گیرد.

تصویر 4-21 نهالستان پیلمبرا در شهرستان رضوانشهر

– پارک جنگلی گیسوم
این منطقه به دلیل دارا بودن طبیعت زیبا وخاص خود مورد توجه بسیاری از گردشگران می باشد.
پارک جنگلی مورد مطالعه در کنار جاده اصلی بندر انزلی به آستارا قرار گرفته و فاصله آن تا بندر انزلی 42 کیلومتر و تا هشتپر 25 کیلومتر و فاصله از مرکز استان 78 کیلومتر می باشد. وسعت این پارک 1058 هکتار است و قسمتی از جنگل های گیسوم را شامل می شود. ارتفاع همین مکان از سطح دریا 15 – تا 25 – متر است و طول متوسط منطقه حدود 4300 متر و عرض متوسط آن 2500 متر است. محدوده طرح پارک به صورت یک نوار جنگلی بازمانده از منطقه جنگلی کهن تالش دولاب واقع در شمال غربی استان گیلان و غرب دریای خزر در کیلومتر 43 جاده اصلی بندر انزلی به آستارا در بخش تالش دولاب واقع گردیده است که در جنوب آن رضوانشهر و در شمال شهر هشتپر قرار دارند.
هم چنین از دیگر نقاط طبیعی دیدنی شهرستان رضوانشهر می توان به غار شلاش در ییلاق شاله رضوانشهر و مناطق ییلاقی اورما اشاره کرد.

تصویر 4-22 پارک جنگلی گیسوم در جنگلهای گیسوم

4-1-4 شهرستان تالش

– پارک جنگلی سیاه داران
شهرستان تالش (هشتپر) با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص از یک سو به چشم انداز جلگه , شهر و دریا و از سوی دیگر به کوهپایه های پوشیده از جنگل منتهی می باشد و مکان ها و جاذبه های دلپذیر گردشگری بسیاری دارد که یکی از این مناطق روستا ی سیاه داران است که در گذشته دارای درختان عظیمی از بلوط که بزرگ و سر به فلک کشیده بوده اند و از طرف دیگر توده عظیم درختان مانع ورود افراد به داخل روستا(جنگل ) می شد و بنابراین این منطقه با نام منطقه پوشیده از درختان سیاه (بلوط و آزاد) بعد از ساکن شدن افراد ییلاق نشین, آن روستا به “سیا داران” معروف گشت . این منطقه در جنوب غربی شهر تالش (هشتپر ) واقع می باشد که در سالهای اخیر توسط شهرداری تالش به محدوده ای برای گذاران اوقات فراغت و تفریح تبدیل شده است . پس از احداث راه و پله گذاری بخش هایی از دامنه این تپه در بلندترین نقطه آن تفریحگاهی بکر و دیدنی با امکاناتی جون رستوران , آلاچیق, سرویس بهداشتی بر پا گردیده است و سپس طرح سورتمه جنگلی ریلی در دامنه های پوشیده از جنگل تاسیس شده که عبور از مسیر آن برای مسافران بسیار هیجان انگیز و جالب می باشد ضمن آنکه در داخل محدوده پش از عبور از مسیر حیاط وحش طبیعی ایجاد شده وحیواناتی مثل آهو و غزال وحشی قابل روئت می باشند.

عکس 4-23 نمایی از منطقه سیاه داران شهرستان تالش

– کاخ ییلاقی سردار امجد
کاخ زمستانی نصرت اله خان سردار امجد از مهمترین بناهای حکومتی گیلان در شهر تالش (هشتپر) به شمار می رود . سردار امجد که از اواسط دوره ی ناصرالدین شاه قاجار تا انقلاب مشروطه حاکم کرگانرود تالش بود, از قدرت و نفوذ زیادی در منطقه تالش برخوردار بود و برای قدرت نمایی و تدارک مکانی مناسب برای پذیرایی از بزرگان و درباریان قاجار تصمیم به ساخت این بنا می گیرد. بنابر روایت منابع محلی احداث و تکمیل این بنا 25 سال به طول انجامیده است. سنگ های بکار رفته در بنا از ارتفاعات ییلاقی تالش به این مکان آورده شده اند و کارگران زیادی بطور روزانه در ساخت این بنا مشغول به کار بوده اند. این بنا محل استقرار اطاقسرا نامیده می شد که اکنون در ضلع غربی میدان اصلی شهر تالش (هشتپر) واقع گردیده است. این بنای آجری با نمای بیرونی آبی رنگ و به همراه طاق نماها و درگاه های هلالی توجه هر رهگذری را به خود جلب می کند

عکس 4-24 نمایی از کاخ ییلاقی سردار امجد

– مسجد آق اولر
این مسجد در فاصله 40 کیلو متری روستای آق اولر قرار دارد . این بنا منزل مسکونی شیر خان ,پسرعموی سردار امجد بود که وقف مسجد شد .ساختمان در دو طبقه ساخته شده و مصالح به کار رفته در آن ملات گل و خشت است . در تصویر زیر بنا توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شده است .

عکس 4-25 نمایی از مسجد تاریخی آق اولر

– محوطه باستانی و ییلاق تول
پس از آق اولر و در امتداد جاده خاکی به چادرهاي عشایر کوچ رو می رسیم که به زبان ترکی به آن (پری) می گویند. از یال کوه پایین می آییم ، دره اي پهن و پر سنگلاخ پیش رو باز می شود.از آق اولر تا این محل، خانه هاي نوسازوزمین هاي کشاورزي به خصوص لوبیا کاري دیده می شود. بعداز چادر عشایر ییلاقات تول شروع می شود.راهی طولانی با جاه اي خاکی و بد .توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کاوش هاي باستانشناسی بسیار مهم در تول انجام گرفته که نتایج آن درگزارشهاي استاد محمد ضاخلعتبري در چند جلد منتشر شده است.ییلاقات تول نسبت به سایرروستاههاي مسیر از امکانات کمتري برخوردار است.

عکس 4-26 نمایی از محوطه باستانی و ییلاق تول

– حمام قدیمی مریان
حمام قدیمی مریان قبل از آق اولر قرار دارد و از نظر سابقه تاریخی و تمدنی تفاوتی با آن ندارد. حمام مریان بازمانده آن دوران پر هیاهو و دیر گذر است.این حمام در سمت چپ جاده به سمت آق اولر واقع است.توسط سازمان میراث فرهنگی باز سازي گردید.

عکس 4-27 نمایی ازحمام قدیمی مریان

– منطقه ییلاقی سوباتان
منطقه ییلاقی–جنگلی سوباتان در اوایل محور تالش به آق اولر و در کیلومتر1/2، پس از روستاي کیش دبی جاده به دو راه تفکیک می شود.راهی خاکی در سمت راست به سمت جنگل کشیده شده است که انتهاي آن به ییلاق سوباتان و استان اردبیل ختم می شود.حدو د2ساعت زمان لازم است تا با ماشین به سوباتان برسیم. ییلاق فصلی است.در زمستان3الی4خانوار در آن سکونت دارند.در تابستان شلوغ می شود.در داخل روستا و در دو طرف جاده تعداد زیادي مغازه احداث شده که به مسافرین سرویس می دهند.باوجود استقبال زیاد از این روستاي ییلاقی، راه آن خاکی وبد است.

عکس 4-28 نمایی ازمنطقه ییلاقی سوباتان شهرستان تالش

– قلعه صلصال
یکی دیگر از قلعه های تاریخی استان گیلان با قدمتی حدودا هزار ساله، قلعه صلصال واقع در روستای قلعه دوش لیسار از توابع تالش می باشد ،بعضا” معتقدند دلیل نامگذاری روستای “قلعه دوش موقعیت جغراقیایی آن نسبت به قلعه صلصال می باشد ، در نمائی زیبا از روستا چنین به نظر میرسد که روستا قلعه را به دوش می کشد. ارتفاع این قلعه از سطح دریا تقریبا 100 متر بوده و ساکنان بومی این منطقه معتقدند که سازنده آن شخصی به نام صلصال ( و یا سلسال ) که زمانی در این ناحیه حکمران بوده می باشد. این قلعه چشم انداز زیبایی بر دشت و ساحل خزر داشته و به خاطر معماری نظامی آن جاذبه فراوانی برای گردشگران دارد. متاسفانه بدلیل دستبرد، قسمت هایی از دیوار های خارجی و داخلی آن تخریب شده ولی بخش های دیگر نسبتاً در امان مانده است. دسترسی به قلعه از جاده ی آسفالته ی لیسار، بعد از طی حدود ۱۰۰۰ متر از سمت شرق میسر می باشد.

عکس 4-29 نمایی از قلعه تاریخی ودیدنی صلصال

– آبشار ورزان
آبشار ورزان یا ورازان در فاصله 36کیلومتری شمالغرب شهر تالش (از میدان نماز تالش تا ابتدای بازار سوباتان) و22 کیلومتری جنوب (از ایست و بازرسی جنگلبانی سوباتان تا دریاچه)دریاچه نئور اردبیل(ازمسیر فیبر نوری اردبیل گیلان) در ارتفاع 1900-1970 متری ازسطح دریاهای آزاد قرار دارد.آبادی ییلاقی سوبانان روبروی بلندترین كوه رشته كوه تالش ««ریشکاجی یا ریشگاسر»» قراردارد.جمعیت منطقه ییلاقی سوباتان (شامل گزنه هونی، بیده پشت و…) بصورت فصلی متغیر است ،بهار تابستان و اوایل پائیز منطقه پر از هیاهو و جنب و جوش است، ترکیب جمعیتی عمداٌ از تالشان و بومیانی است که به دامداری و دامپروری مخصوصاٌ گوسفند مشغول هستند. سایر ساکنین از اهالی بخش مرکزی و بخش لیسار تالش هستند. طبیعت زیبا ،محیط دلرباوهوائی به غایت نیکوپذیرای خیل طبیعت گردان و کوهنوردان ملی و محلی و به ندرت گردشگران خارجی است. نام سوباتان که سووتن تلفظ می شود از ترکیب واژه سو به معنای گلپر و تن به معنای وطن است و یک واژه تالشی است. بیشترین تولید گلپر از زمینهای این منطقه در تالش به عمل می آید.

عکس 4-30 نمایی از آبشار ورزان در شهرستان تالش

– آتشکده ايسپيه مزگت
بناي ايسپيه مزگت باقيمانده يک آتشکده قديمي و بزرگ در ديناچال تالش است. تمامي نشانه هاي معماري وکاربردي آن عملکرد مذهبي اين بنا را تاييد مي کند.اين بنا دردوران پس از اسلام احتمالا بعد ازقرن سوم هجري به مسجد تبديل شد و ظاهرا تا مدتها ي مديد مورد استفاده قرار مي گرفته است. گذشته از اهميت تاريخي و معماري بنا اينکه در اطراف آن بايد شهري بزرگ وجود داشته باشد. مشغله فکري بسياري از انديشمندان در گير با اين موضوع است. بازسازي اين بنا وتعريف حريم حفاظتي و برنامه عملياتي مي تواند هويت آنرا روشنتر ساخته و مجددا زندگي را به اين محل بازگرداند.بناي تاريخي اسپيه مزگت ايسپيه مزگت از دو کلمه “ايسپي “در زبان تالشي به معناي سفيد و”مزگت” در زبان اوستا به معناي مسجد تشکيل شده است. ايسپيه مزگت در دهکده کيش خاله در شمال آبادي ديناچال از آباديهاي جنوب اسالم در فاصله حدود 22 کيلومتري جنوب شهر تالش واقع شده است.بناي مذکور در کرانه شمالي ديناچال رود و در يک و نيم کيلومتري شرق جاده تالش –انزلي واقع است. اين

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درباره استان گیلان، توسعه گردشگری، جاذبه های طبیعی، گردشگری مذهبی Next Entries پایان نامه رایگان درباره استان گیلان، ایلخانان مغول، ظرفیت پذیرش، پیاده روی