پایان نامه رایگان درباره فیزیولوژی، تلفن همراه، انعطاف پذیری

دانلود پایان نامه ارشد

را برای آن ﻣﯽتوان نام برد: 1- استفاده گسترده از تلفن های همراه با قابلیت های فنی که به طور فزاینده ای رو به پیشرفت است [53]، 2- گرایش مردم به حمل تلفن های خود در هر مکانی، 3- دلبستگی مردم به تلفن های خود [54]، و 4- ویژﮔﻰهای آگاه از محتوا که از طریق حسگرها و اطلاعات شخصی مبتنی بر تلفن فعال ﻣﯽشوند [55].
در طول 10 سال گذشته، تلفن های همراه به وسایلی تبدیل شدﻩاند که در همه جا حاضر هستند. بر اساس آخرین گزارش ها از Pew Internet & American Life Project، 83 درصد از بزرگسالان آمریکایی یک تلفن موبایل دارند [53]. از این تعداد، بیش از یک سوم (35٪) از تلفن های خود نه تنها برای برقراری تماس و ارسال پیام های متنی، بلکه برای دسترسی به اینترنت استفاده ﻣﯽکنند و این روند شتاب گرفته است. با توجه به اطلاعاتی که از شرکت اطلاعات بین المللی (IDC19) منتشر شده است، بازار گوشی های هوشمند در سطح جهانی، مانند آیفون ها و دستگاههای آندروید تا 39 درصد در سال گذشته رشد کرده است [56]. این اعداد نه تنها استفاده از تلفن های همراه به صورت جهانی، بلکه بازار به سرعت در حال تغییر که به سمت استفاده از تلفن ها به عنوان کامپیوترهای جیبی قدرتمند که ﻣﻰتواند به اینترنت دسترسی داشته و انواع برنامه های کاربردی پیچیده اجرا کند نشان مـﯽدهد. نفوذ عمیق و توانایی های فنی گوشی های جدید، مداخلات بهداشتی مبتنی بر تلفن را پیچیده، جذاب و به طور گسترده ای قابل اجرا کرده است [55].
نکته دیگر این است که بر خلاف کامپیوترهای رومیزی و یا حتی لپ تاپ ها، گوشی های تلفن همراه تقریبا همیشه با فرد هستند. بسیاری از ما به ندرت اتفاق می افتد از تلفن های همراه خود بیش از چند متر فاصله داشته باشیم، آنها در دست، در جیب و یا کیف پول ما هستند. مطالعات در سال 2006 نشان مـﯽدهد که اندازه دسترسی افراد به تلفن های خود به طور متوسط ​​58٪ از زمان در یک شبانه روز بوده است [57]. واقعیت این است که در دسترس بودن بیشتر تلفن ها این امکان را فراهم ﻣﯽآورد که تعداد نقاط مورد مراقبت20، در محدوده هر مکان و زمانی که بیمار نیاز به پشتیبانی دارد نسبت به درمانگاه (در روش استاندارد) و خانه بیماران (در پزشکی از راه دور سنتی) افزایش یابد [58].
ماهیت شخصی تلفن های همراه ﻣﻰتواند باعث کاهش موانع پیش رو، برای قبول و پذیرش مداخلات بهداشتی مبتنی بر تلفن همراه توسط یکپارچه سازی آموزشی_ بهداشتی و دیگر اشکال ارتقاء سلامت با یک ابزار شود که بخشی جدایی ناپذیر از امور روزمره افراد شده است و با آنها اغلب دلبستگی عاطفی مثبت دارد. در نهایت، ترکیبی از توانایی های فنی تلفن ها و نزدیکی به صاحبان آنها بدان معنی است که تلفن ها ﻣﯽتوانند اطلاعات زیادی در مورد وضعیت کنونی کاربران ارائه کنند [59].
از طریق حسگر های تعبیه شده و دسترسی به تقویم کاربر، مخاطبین و سایر اطلاعات شخصی، برنامه های کاربردی تلفن همراه ﻣﻰتواند پی ببرند که کاربران آنها کجا هستند(مانند GPS برای ردیابی مکان) و چه کاری انجام می دهند(مبتنی بر شتاﺏسنج). این دانش، به نوبه خود، این امکان را به وجود ﻣﯽآورد که مداخلاتی در اسرع وقت برای کاربران در زمانی که به حمایت بیشتری نیاز دارند فراهم شود [60] [61].
این مداخلات به ویژه برای رفتارهای ناسالم، مانند خوردن مواد غذایی ناسالم و یا سیگار کشیدن، ﻣﻰتواند مفید باشد. توانایی تشخیص چنین زمینه هایی قبل از اینکه چنین رفتارهای ناسالمی باعث درگیری کاربران شود ما را قادر به ارائه کمک خواهد کرد، و تا حد زیادی با ارائه بازخورد عملی، به طور بالقوه، باعث افزایش اثر بخشی مداخلات در تغییر رفتار ﻣﯽشود [55].
2-7 M-health
تلفن های همراه به طور فزایندﻩای در حال تبدیل شدن به یک پلت فرم مهم برای ارائه اقدامات و مداخلات سلامت هستند. در سال های اخیر، محققان، تلفن های همراه را به عنوان ابزارهایی برای تشویق فعالیت بدنی، ارائه رژیم غذایی سالم، نظارت بر علائم آسم و بیمارﻯهای قلبی، ایجاد یادآوری برای بیماران، حمایت از ترک سیگار، و برای طیف وسیعی از دیگر مسائل بهداشتی استفاده کردﻩاند [55]. تلفن های همراه هوشمند جدید، با ارائه ویژﮔﻰهایی چندرسانه ای قوی و آگاه از متن21 برای اپلیکیشن های سلامت الکترونیکی22 بسیار مفید هستند. بنابراین این وسایل به عنوان ابزارهای هدف برای برنامه های کاربردی سلامت الکترونیک مورد مقبولیت عام واقع و به برنامه های کاربردی موبایل سلامت23 تبدیل شدﻩاند [62].
در یک پیاده سازی آزمایشی و همکاری سیستمهای پزشکی_اورژانسی24 با بیمارستاﻥها در منطقه بالتیمور واشنگتن و حومه آن، سیستم miTag (برچسب اطلاعات پزشکی) توسعه یافت که یک پلت فرم حسگر بیسیم مقرون به صرفه است و به طور خودکار بیماران را در طول هر مرحله از فرایند پاسخ به بحران، از صحنه های حادثه، تا آمبولانس و بیمارستان ردیابی و دنبال ﻣﯽکند. miTag، یک پلت فرم بسیار توسعه پذیر است که افزوده شدن سنسورهای متفاوت مانند GPS، پالس اکسیمتری، فشار خون، درجه حرارت و ECG را پشتیبانی و داده را بر روی یک شبکه بیسیم توری خود سازمانده تقویت ﻣﯽکند [63]. در یک سیستم نظارت بر سلامتی همراه دیگر، که شامل پارامترهای فیزیولوژیکی چند منظوره قابل حمل است سیستم قادر به تشخیص یک گره 3AHcare ﻣﯽباشد و برنامه موبایل برای تله متری دادﻩها در زمان واقعی بر اساس گوشی های هوشمند با سیستم عامل آندروید است. گره 3AHcare یک دستگاه نظارت بر سلامتی با تعبیه ماژول بلوتوث در آن است و قادر به اندازﻩگیری ECG، فشار خون، اکسیژن خون، تنفس، درجه حرارت و حرکت یک فرد ﻣﯽباشد که تقریباً برابر با مجموعه ای از ویژﮔﻰهای یک مانیتور بیمار بر روی تخت بیمارستان است. با کمک نرﻡﺍفزار آندروید در این سیستم، پارامترهای فیزیولوژیکی همچون ECG از طریق اتصال سوکت بین دستگاه آندروید و ماژول تشخیص، دادﻩهای دریافتی با الگوريتم‏های خاصی، به طور مداوم پردازش ﻣﯽشود. دادﻩها به صورت محلی در یک حافظه ذخیره شده، و توسط شکل موج و به صورت دیجیتال نمایش داده ﻣﯽشود و با کمک یک الگوریتم آستانه، هشدار در صورت نیاز داده شده و انتقال دادﻩها از راه دور از طریق پروتکل TCP/IP انجام ﻣﯽشود. عملکرد سیستم نظارت، در گرفتن، ضبط کردن، انتقال و نمایش دادﻩهاﻯ سیار و سرپایی ارزیابی ﻣﯽشود. این سیستم برای استفاده آسان و با دقت بالا است. [64].
2-8 شبکه های سنسوری بدن (BSNs25)
به تازگی، میزان علاقه مندی، محققان، طراحان سیستم و توسعه دهندگان برنامه های کاربردی بر روی یک نوع معماری شبکه که عموماً با نام شبکه های سنسوری بدن شناخته ﻣﯽشوند، افزایش یافته است. دلیل این پیشرفت را ﻣﯽتوان در وزن سبک، اندازه کوچک، توان مصرفی کم و مانیتورینگ هوشمند سنسورهای پوشیدنی دانست [65]. چندین مزیت در استفاده از BSN های بیسیم وجود دارد که عبارتند از: 1- انعطاف پذیری: سنسورهای غیر تهاجمی را ﻣﯽتوان به طور خودکار برای نظارت بر خواندن علائم فیزیولوژیکی استفاده کرد، و ﻣﯽتوان این علائم را به دستگاه های در دسترسی، مانند تلفن همراه، ساعت مچی، هدست، PDA، لپ تاپ، و یا یک ربات، بر اساس برنامه مورد نیاز فرستاد. 2- اثربخشی و کارآیی: سیگنال هایی که سنسورهای بدن در دسترس قرار می دهند ﻣﻰتواند به طور موثر برای به دست آوردن برآوردهای فیزیولوژیک قابل اعتماد و دقیق پردازش شود. علاوه بر این، با مصرف توان فوق العاده کم، باتری های خود را مدت طولانی خواهند داشت. 3- مقرون به صرفه بودن: با افزایش تقاضا برای سنسورهای بدن در بازار لوازم الکترونیکی، سنسور بیشتری، به خصوص در بازی سازی و محیط های پزشکی، به تولید انبوه با هزینه نسبتا کم خواهد رسید [66].
2-9 خلاصه‏ي فصل
در فصلي که گذشت تلاش شد به بررسي جامعي از کارها و سنسورهای مرتبطي که تاکنون ساخته و ارائه شده‏اند، پرداخته شود. و در ادامه، نحوه دریافت سیگنال های بدنی هر یک از سنسورهای تجاری، که در زمينه تشخیص تشنج عرضه شدﻩاند، بررسی گردید و همچنین چگونگی برقراری ارتباط این سنسورها با وسایل رابط، جهت اطلاع رسانی پرستار، پزشک و خانواده بیمار مورد بررسی قرار گرفت. در بخشﻫﺎی بعدی به مزایای استفاده از تلفن های همراه در گسترش و پذیرش M-health اشاره شد. و در نهایت به طور مختصر از مزایا، انعطاف پذیری و کارآیی شبکه های سنسوری بدن در گسترش نظارت مداوم بر وضعیت سلامتی افراد صحبت شد.

فصل سوم :
اطلاعات بالينی برای تشخيص تشنج

3-1 مقدمه
برای تشخیص حرکت و فعاﻟﻴﺖﻫﺎی روزانه و استخراج الگو، شتاﺏسنجﻫﺎ به عنوان یکی از بهترین گزینهﻫﺎ هستند. از آن جایی که مد نظر این پژوهش تشخیص حرکت در تشنج تونیک-کلونیک عمومی ﻣﯽباشد، قرار دادن شتاﺏسنج در عضو حرکتی بیمار یکی از دلایل انتخاب این سنسور است. سنسور بعدی سنسور اندازﻩگیری سطح رسانایی پوست شخص در تشخیص میزان فعالیت عصب سمپاتیک در زمان تشنج است، چرا که فعالیت این عصب ﻣﯽتواند به عنوان یک شاخص در تشخیص تشنج و تاثیری که بر بخشﻫﺎی حیاتی مانند قلب و مغز می گذارد، مفید باشد.
3-2 شتاﺏسنج
یک سنسور شتاﺏسنج سه محوره تخمین با ارزشی از شتاب واقعی با کمک سه محور X، Y و Z را خواهد داشت، و از آن ﻣﯽتوان سرعت و جابه جایی را برآورد کرد. شتاﺏسنجﻫﺎ ﻣﯽتوانند به عنوان آشکارساز حرکت، موقعیت بدن و همچنین سنجش وضعیت فرد استفاده شوند. سنسور تشخیص سقوط، محصول شرکت اپل شامل یک شتاﺏسنج جاسازی شده و یک میکروکنترلر برای تشخیص افتادن، شوک و یا حرکات تشنجی است [67].
در حوزه پزشکی بالینی شتاﺏسنج اغلب برای نظارت بر فعاﻟﻴﺖﻫﺎی روزانه مورد استفاده قرار ﻣﯽگیرد، به عنوان مثال، در پزشکی توانبخشی، بین فعاﻟﻴﺖﻫﺎی مختلف، مانند ایستادن، و نشستن، دراز کشیدن، راه رفتن، و دویدن، ﻣﯽتوان بر اساس دادﻩهای ثبت شده توسط شتاﺏسنج، تمایز قائل شد. برای تشخیص تشنج هنگامی که پدیده های حرکتی رخ مـﯽدهد شتاﺏسنجﻫﺎی سه بعدی پتانسیل خوبی دارند. سیگنال ارسال شده با این سنسورها، حاوی اطلاعاتی درباره رفتار حرکتی است و پزشکان به طور مستقیم در فیلم های ضبط شده مشاهده کرده و ﻣﯽتوانند تطبیق دهند [37]. در مقایسه با فیلم های ضبط شده این سیگنالﻫﺎ برای استخراج ویژگی به صورت خودکار بسیار سادهﺗر هستند. برای تجزیه و تحلیلﻫﺎی ویدئویی برای تشخیص تشنج، باید مفاصل بیمار توسط یک شخص علامت گذاری شده، و بیمار نیاز دارد به طور مداوم در حوزه یک یا چند دوربین فیلمبرداری باشد [68].
سیستم های میکروالکترومکانیکی (MEMS26) پتانسیل کافی هم برای نظارت و ثبت از حملات صرعی تقلیدی و هم واقعی با الگوهای حرکتی را دارند [69]. سنسور شتاﺏسنج شامل سه محور مبدل، یک ریز پردازنده، یک واحد ارتباطی بیسیم و یک باتری قابل شارژ است. زمانی که سنسور بر روی اندام فوقانی مانند بازو قرار داده ﻣﯽشود، حرکت های غیرتشنجی کمتر روی آن اثر مصنوعی داشته و شناسایی تشنج مشخص تر و سریعتر خواهد بود [70].
در یک کار علمی و با استفاده از مفهوم کامپیوتر پوشیدنی یک رابط کاربری قابل حمل و شخصی، مانند خدمات چند رسانه ای و خدمات اتوماسیون خانگی ارائه شده است. هر کامپیوتر پوشیدنی به صورت منطقی باید توانایی هایی جهت سنجش حالات و نیات کاربر داشته باشد. در این کار روش بهبود یافته ای برای کاوش فعاﻟﻴﺖﻫﺎی کاربر با استفاده از شتاﺏسنج ارائه شده است. اطلاعات در مورد فعاﻟﻴﺖﻫﺎی کاربر که ﻣﻰتواند به یک کامپیوتر پوشیدنی کمک کند تا خدمات مناسبی را به کاربر در زمان مناسب ارائه دهد. به عنوان مثال، PDA، ﻣﻰتواند یک سرویس چند رسانه ای فراهم کند، ولی ممکن است در زماﻥهایی این سرویس را متوقف نماید، مثلاً زمانی که کاربر در حال دویدن است. علاوه بر چنین اهدافی، از همین روش با ترکیب دیگر سنسورها دادﻩهایی را به منظور برآورد هزینه انرژی، و یا محل و وضعیت سلامت کاربر ﻣﯽتوان بدست آورد [71].
الگوهایی که در طول تشنج با پدیده های حرکتی در سیگنال شتاﺏسنج 3-بعدی قابل مشاهده هستند الگوهای کلیشه ای در سراسر جامعه بیماران دارند. این الگوها به وضوح به عنوان تشنج ساده حرکتی از قبیل تشنج میوکلونیک، کلونیک و تشنج تونیک قابل

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژه های حقوق مالکانه، ارتکاب جرم، مبارزه با مواد مخدر Next Entries پایان نامه با کلید واژه های اجاره نامه، عنصر زمان، ضمن عقد