پایان نامه رایگان درباره صومعه سرا، استان گیلان، دریای خزر، حمل و نقل

دانلود پایان نامه ارشد

انجیلی برای ایجاد فضای سبز و همچنین جذب توریست در جنگل ها مناسب است. اگر علاقمند هستید تا گل های این درخت را از نزدیک ببنید باید تا اسفندماه صبر کنید. رنگ این گل‌ها می‎تواند از ارغوانی تا قرمز باشد.

عکس 4-42 نمایی ازعجیب ترین درخت ایران در شهرستان آستارا


گردنه حیران
از مهمترین جاذبه ‌های گردشگری این روستا ، گردنه حیران است که در مسیر راه ارتباطی آستارا – اردبیل قرار گرفته ‌است . این گردنه که آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان می‌ باشد ، از یک طرف مشرف به کوه‎‌هایی است که پوشیده از جنگل ‌های انبوه ‌است و از سویی مشرف به دره ‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می ‌کند این رود تعیین کننده مرز ایران و کشور آذربایجان است.این گردنه در بیشتر زمان‎ها در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره ‌ها و کوهپایه ‌های آن ، پوشیده از گل ‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند.شاید توصیف شکوه حیران از زبان آنوبانینی ناشدنی باشد ؛ ولی بیشک نام این گردنه زیبا و کم نظیر خود بیان کننده شکوه و عظمتی است که انسان در این منطقه احساس می کند . از دیدن مناظر انسان حیران می ماند که آیا اینجا قسمتی از دنیا است یا قطعه ای از بهشت . همه گردشگران و ایرانگردان باید در سفر های تابستانی خود این منطقه را در ذهن داشته باشند که نباید از آن به سادگی گذشت. بی ‌شک می ‌توان حیران را از زیباترین مناطق سرسبز ایران دانست. گردنه حیران تقریباً بیشتر مواقع در زیر ابرى از مه پنهان است. امکانات و تسهیلات تفریحی، گردشگری، حمل و نقل، اسکان و … : این منطقه دارای مناظر بکر طبیعی می باشد و نصف جنگل ها و مراتع آن متعلق به ایران و نیم دیگر در کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. سازمان جنگلداری استان امکانات تفریحی و گردشگری را ایجاد کرده و همچنین تله کابین در حال نصب بر روی این منطقه می باشد.

عکس 4-43 نمایی از گردنه حیران در شهرستان آستارا

– منطقه حفاظت شده حیات وحش آستارا
این منطقه با عنوان پناهگاه حیات وحش در لوندویل آستارا واقع شده است. مساحت پارک حفاظت شده بیش از هزار هکتار است که از سمت شرق به دریای خزر می​رسد، از شمال با شهرستان آستارا همسایه است، از جنوب به شهر لوندویل می‌رسد و از غرب به جاده آستارا وصل می​شود. در این منطقه گونه​‌های گیاهی متنوع زیادی وجود دارد که از جمله آنها می​توان به اناروحشی، ازگیل کوهی، تمشک وحشی و…. اشاره کرد. بیش از صدگونه از جانوران و پرندگان کمیاب و زیبا زندگي​جانوري این منطقه را تشکیل می‌دهند.جهت شناخت بیشتر این‌گونه​‌های جانوری می​توان از عقاب​، پرستو، روباه، ​ حواصیل، سهره، درنا، قرقاول، گراز، سمورآبی، انواع اردک، آبچیلک، فوک دریایی، قوی فریادکش و ده‌ها گونه دیگر نام برد. این مجموعه دارای آبگیر‌های متنوع و تالاب‌های زیبایی است که در آنها پرندگان و جانواران آبزی زیادی زندگی می​کنند. به علت پائین بودن سطح این محوطه از آب‌های آزاد، رطوبت بسیار زیادی دارد که این خودش امتیازی برای بارندگی بیشتر در این فضا محسوب می​شود.بارندگی زیاد باعث رشد روییدنی‌های سطح زمین و به وجود آمدن آبگیر‌های زیادی می​شود و به تنوع زندگی جانوری در این منطقه حفاظت شده کمک زیادی می​کند.

عکس 4-44 نمایی ازمنطقه حفاظت شده حیات وحش آستارا

4-1-6 جاذبه های گردشگری شهرستان صومعه سرا
در میان زیباییهای گیلان ناشناخته ماندن منطقه صومعه سرا اولین پایگاه مبارزه میرزا کوچک خان جنگلی و شهر نوادگان امام موسی کاظمی(ع) موجب شده تا این شهرستان پرجاذبه از دید مسافران و گردشگران پنهان بماند. این شهرستان در غرب استان گیلان و حدود کیلومتری شهر رشت واقع شده است. این شهرستان با وسعتی حدود کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر هزار نفر شامل سه بخش مرکزی، تولمات و گوراب زرمیخ است.
شهر ستان سوماً سرا را که به غلط صومعه سرا نگاشته اند، به معنی دیر یا عبادتگاه راهبان نصاری است . این نام به هیچ وجه با توجه به سابقه تاریخی این شهر تناسب ندارد . با توجه بــه اینکه، این نام در تلفظ عامیانه اهالی این شهر سوماً،نه صومعه ادامی گردد. نــام سومـا سرا از ترکیب سه واژه (سو + «ما » یا «مان» + سرا) به وجود آمده است. واژه «سو» بــه معنی روشنایی و نور است . واژه «ما» همان پسوند «مان » کــه در کلماتـی مــثل ساختمـان و خانمـان آمـــده است، و معنــی جایگـاه را مــی دهد . پسوند «سرا » نیز کـه بـه دنبال آبادی های زیادی آمـــده معنی محل و مکان را می دهد . بنابر این بـه نظر مـی رسد کـــه نـام سوماً سرا بـه معنـی محلـی است کـــه دارای جایگـــاه روشن و دلبــاز است،یـا محلی است کــه از چشم اندازی روشن و زیبا بر خوردار است. صومعه سرا در قدیم یکی از روستاهای کسماء بشمار میرفته و بنا به نوشته ها نام صومعه سرا میتواند برگرفته از عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری، شیخ عبدالله صومعی باشد.
این شهر تاریخی با یکهزار و ساله قدمت نمادی از تمدن و تاریخ کهن استان گیلان است.این شهر قدیمی و تاریخی در منطقه “گسکر” شهرستان صومعه سرا قرار دارد که در گذشته مرکز حکومت گسکرات بوده است. وجود جاذبه هاي تاريخي ، فرهنگي و طبيعي نظير تالاب و پناهگاه سياه کيشم،رودهاي سياه درويشان و نرگستان، مناطق جنگلي و کوهستاني تنيان، غار نارنج پره تنيان، مناره آجري گسکر، پلهاي خشتي بزرگ و کوچک پردسر ،بازار گسکر، سيد خروسه هفت دغنان ضيابر و مقبره پري سلطان و 10 رودخانه کوچک و بزرگ در شهرستان صومعه سرا و همچنين بازارهاي محلي و هفتگي در شهرستان که از رونق فراواني برخوردار است منجمله بازارهاي عمده در شهر مرجغل (بازار جمعه سابق)، دهستان ضيـابر، شهر گوراب زرميـخ وشهر صومعه سرا براي توسعه گردشگري ،توسعه اقتصادي و جذب توريسم و اکو توريسم و همچنين قرار گرفتن در مسير کريدور حمل و نقل بين المللي شمال – جنوب و نزديکي به مرکز استان و منطقه آزاد تجاري بندرانزلي و گمرکات استان همه وهمه در کنار هم زيبايي هاي خاصي به شهرستان داده و زمينه جذب سرمايه گذار و جذب توريسم را فراهم آورده است. شهرستان صومعه سرا داراي 5 پارک عمومي به مساحت 70750 متر مربع و 7 ايستگاه آتش نشاني مي باشد.
-تالاب
تالاب بين المللي بزرگ صومعه سرا که بخش ديگري از تالاب انزلي بوده و در واقع 55 درصد از کل اين تالاب در شهرستان صومعه سرا واقع گرديد اين تالاب از نظر موقعيت ژئوپولوتيکي اهميت بسيار فراواني در منطقه داشته و همه ساله پذيراي گونه هاي مختلف پرندگان در فصول مهاجرت مي باشد. پرندگاني نظير «قو،غاز، خوتکا، پليکان، فلامينگو» و بسياري ديگر از گونه هاي زيبا و کم ياب. طبيعت بکر و دست نخورده و زيبايي هاي خيره کننده اين منطقه با توجه به تمام امکانات بالقوه ديگري که در آن موجود مي باشد يکي از بهترين مناطق گردشگري در گيلان و شايد کشور باشد . اين تالاب که در شمال شهرستان صومعه سرا و در بخش هاي «سلکه ، سياکيشم ، سرخانکل و سياه درويشان» واقع گرديده و چشم اندازهاي طبيعي آن از جمله «گل نيلوفر مرداب» و حيات وحش و نادر آن علاقه مندان فراواني را به خود جذب مي نمايد.
– پناهگاه حیات وحش سلکه
منطقه پناهگاه حیات وحش سلکه براساس مصوبه شماره ۱۵ مورخه ۱۷/۱۰/۱۳۴۹ در محدوده ای به مساحت ۳۶۰ هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش تعیین گردید که در قسمت جنوبی تالاب انزلی و در محدوده شهرستان صومعه سرا قرار دارد که از شمال به تالاب از جنوب به حاشیه مزارع روستاهای هنده خاله و صوفیانده از غرب به رودخانه هنده خاله و از شرق به رودخانه ترابخاله محدود است.این منطقه در عرض شمالی ۲۷ درجه و ۲۰ دقیقه و طول شرقی ۴۹ درجه و ۲۵ دقیقه قرار گرفته است ارتفاع این منطقه از سطح آبهای آزاد ۲۰ الی ۲۴ متر در نوسان بوده. پناهگاه حیات وحش سلکه یکی از تالابهای با ارزش شمال کشور است که سالانه تعداد متنابهی از پرندگان مهاجر در این تالاب زندگی می نمایند.بخشی از این منطقه به صورت تالابی و بخشی دیگر آن بصورت چمنزار و مرتع بوده که از نظر زیستگاه انواع غازها فوق العاده حائز اهمیت و موردنظر بوده که در طول سالیان متمادی در اثر پایین رفتن سطح آب دریای خزر و در نتیجه پائین رفتن سطح آب تالاب انزلی منطقه سلکه نیز با خطر نابودی مواجه گردید که در سال ۱۳۵۴ مطالعاتی در زمینه جلوگیری از نابودی این منطقه با ارزش انجام گرفت که درنهایت جهت احیاء این منطقه یک سد خاکی در ضلع شمالی منطقه حد فاصل رودخانه هنده خاله و ترابخاله به طول ۲۴۰۰ متر به عرض ۶ متر در پایه و ۳ متر در تاج و ارتفاع ۵/۱ متر احداث گردید تا در طول فصل مهاجرت پرندگان به این تالاب نزولات جوی را در خود ذخیره نموده و محیط زندگی پرندگان در آن حفظ گردد.اما در طول دو الی سه سال گذشته در نتیجه بالا آمدن سطح آب دریای خزر و تالاب انزلی سطح آب پناهگاه سلکه نیز افزایش یافته به طوریکه کلیه سطح منطقه حالت تالابی بخود گرفته و نقاطی که قبلاً بصورت چمنزار و مرتع بود کاملاً از بین رفته که در نتیجه این تغییرات زیستگاهی جمعیت غازهای مهاجر نسبت به گذشته فوق العاده تقلیل و جمعیت گونه هایی دیگر که با محیط آبی منطقه سازگاری بیشتری دارند بهمان نسبت افزایش یافته است. یکی از عوامل مخرب در تخریب منطقه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران احداث کانال و زهکش در جنوب شرقی منطقه و جداسازی بیش از ۲۴ هکتار از اراضی منطقه و واگذاری آن توسط هیئت واگذاری زمین به مردم جهت شالیکاری بوده که محدوده منطقه را بیش از پیش کاهش داده است. سلکه بعنوان اولین مرکز بازدیدکنندگان علاقمند به حیات وحش در استان گیلان دنیایی را در مقابل شما به تصویر می کشد که متفاوت از مفاهیم روزمره است و سرعت انسانی شما را به یادتان می آورد این منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست هر ساله هزاران پرنده مهاجر را که در بدو پرواز، سرزمینهای دوردست را نشانه می‎گیرند بسوی خود می کشد و بسیاری از ادامه مهاجرت منصرف می کند.

عکس 4-45 نمایی از پناهگاه حیات وحش سلکه
– مناره گسگر
این مناره در روستای مناره بازار دهستان طاهرگوراب از توابع شهرستان صومعه سرا و در ۳۶ کیلومتری غرب شهرستان رشت واقع شده‌است. مناره گسگر در سر راه یک جاده قدیمی معروف به جاده شاه عباسی واقع شده‌است و یاد آور مناره‌های عظیم سلجوقی در دیگر مناطق ایران است. ارتفاع مناره گسکر ۲۹ متر و قطر آن در پایه ۷ متر و در بخش فوقانی ۳۵/۲ متر است و مناره شکل مخروطی دارد. یک ستون نگهدارنده در وسط به عنوان تکیه گاه به ابعاد ۵۵×۵۵ سانتیمتر به پلکان مارپیچ داخلی و جدارهٔ بیرونی مناره ایستائی داده‌است. هیچ کتیبه‌ای که تاریخ بنا و بانی آن را معرفی کند، وجود ندارد. مناره با آجرهای مربع شکل به ابعاد ۱۳×۱۳ سانتیمتر و قطر ۶ سانتیمتر بنا گردیده و جز در قسمت فوقانی که دو نوار آجرکاری تزئینی آن را زینت داده، در سایر قسمت‌ها کاملاً ساده و بدون آلایش است. با توجه به شکل مناره و مصالح بکار رفته در آن می‌توان مناره گسگر را در رده میلها و مناره‌های دوره سلجوقی قرار داد. این مناره در زلزله ۱۳۶۹ گیلان به شدت آسیب دید.

عکس 4-46 نمایی از مناره گسگر در روستای مناره بازار

– بقعه ی پیر موذنان، صوفیان ده صومعه سرا
رابینو در سال 1294 ه.ش درباره ی این بقعه چنین می نویسد:
“زیارتگاه پیر موذنان در آن جا واقع است. متولی این مقبره ار اعقاب شخصی به نام پیر محمد موذنان است، بر طبق اسناد و فرمان های قدیمی، منطقه ی وسیعی وقف این محل بود که عبارتست از: جوکی، سفید لیزار،کفته رود، تورخاله، نیزار، نمکهان، لیه خاله و پازکی پشت. یکی از این فرمان ها به تاریخ محرم سال 939 ه.ش (33-1532م) نوشته شده و به مهر مظفر سلطان، حاکم بیه پس، مهمور می باشد و در آن کلمات زیر دیده می شود: الله تعالی الحکیم المنان الموید القادر السلطان المظفر ابوالمظفر.”
دو فرمان دیگر، یکی متعلق به شاه عباس دوم است که به تاریخ 1052 هجری(43-1642 م)نوشته شده و دیگری مربوط به شاه تهماسب دوم است که در 1137 هجری(30-1734م)نوشته شده و دارای مهر فرمانده کل امپراتریس آن می

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درباره استان گیلان، ایلخانان مغول، ظرفیت پذیرش، پیاده روی Next Entries پایان نامه رایگان درباره صومعه سرا، جامعه آماری، شهر تاریخی، استان گیلان