پایان نامه رایگان درباره سهم بازار، تجارت آزاد

دانلود پایان نامه ارشد

همزمان با شركت Edward’s. D.j شركت در سال 1977 تاسيس شدند. oracle اولين سيستم مديريت پايگاه داده‌اي رابطه‌اي را نام SQL)زبان پرس‌وجوي ساختاري) را در سال 1979 معرفي كرد. در سال 1978 جان پان شركتBaanرا در هلند به منظور ارائه خدمات مشاوره‌اي مالي و مديريتي راه‌اندازي كرد.
در سال 1975 IBM سيستم حسابداري و مديريت ساخت و توليد خود را با نام MMASمعرفي كرد كه بيل رابينسون آن را جزء پيشگامان واقعي صنعت ERP مي‌داند. كه قادر بود دفتر معين كل و هزينه‌هاي هر شغل را به علاوه پيش‌بيني‌هاي بدست آمده از تبادلات توليد و موجودي را تهيه كند اين سيستم همچنين قادر بود سفارشات توليد را با استفاده از سفارشات مشتريان محاسبه كند.
در آن زمانIBM تلاش مي‌كرد تا نرم‌افزارهاي جديد خود را با ارائه سيستم‌هاي سخت‌افزار جديد هماهنگ كند در سال 1978 سيستمIBM، يك ميني‌كامپيوتر و ارزان‌تر از مين‌ فريم‌هاي اوليه كه شامل مجموعه‌اي جديد از نرم‌افزارهاي كاربردي بود و با تنظيم ساخت و توليد، حسابداري و اطلاعات توليد و كنترل يا به اصطلاح MAPICS ناميده مي‌شد را معرفي كرد. اين نرم‌افزار يكپارچه كاربردي MMAS را به سطح ديگري با قابليت دفتر معين كل، حسابهاي پرداختي ورودي‌هاي سفارش و فاكتورهاي، حسابهاي دريافتي، تحليل سيستم پشتيباني و جمع‌آوري اطلاعات حقوق، تعريف محصولات و توليد، مديريت موجودي، برنامه‌ريزي احتياجات مواد و كنترل توليد ارتقاء دارد.
توسعه سخت‌افزارها و نرم‌افزارهاي جديد سيستم‌هاي ابتدايي MRP را منسوخ كرد. با بهبود مستقر سخت‌افزارها و در دسترس بودن آن‌ها با قيمت مناسب و روند رو به رشد بهبود نرم‌افزارها امكان اضافه نمودن كاركردهايي با قابليت دسترسي به پايگاه داده مركزي فراهم شد درحقيقت تكنولوژي جديد اجازه گسترش سيستم به منظور پشتيباني از كاركردهاي متنوع‌تر و در عين حال مزيت استفاده از يكپارچگي را مي‌داد. درحقيقت با جايگزيني سريع ديسكهاي سخت محدوديت‌هاي فيزيكي پيش‌روي بسياري از شركت‌ها از جمله توليدكنندگان نرم‌افزارهاي MRP برداشته شد.
در سال 1978، SAPنسخه با قابليت يكپارچگي بيشتري از نرم‌افزار خود را كه سيستم SAP/2ناميده مي‌شد معرفي كرد R/2 تمامي مزيت‌هاي تكنولوژي‌هاي مين فرم‌هاي زمان خود را كه اجازه تعامل بين ماژول‌ها را مي‌داد به علاوه قابليت‌هاي اضافي مانند رديابي سفارشات را نيز دارا بود.
2-1-3 دهه 1980 MRP II:
در اوايل 1980 J.D Edward تمركز و تلاش خود را براي نوشتن نرم‌افزاري براي نوشتن نرم‌افزاري براي سيستم IBM [38] آغاز كرد. اين سيستم بسيار گزينه كم‌هزينه‌تري براي كامپيوترهاي مين فريم بود. اين سيستم ديسك درايوهاي انعطاف‌پذيري به لحاظ ظرفيت را فراهم مي‌كرد كه براي كسب و كارهاي با اندازه كوچك و متوسط مناسب بود، واژه MRP به جاي برنامه‌ريزي احتياجات مواد كم‌كم به عنوان برنامه‌ريزي منابع ساخت و توليد به كار مي‌رفت. سرانجام واژه MRP II براي بيان قابليت‌هاي سيستم جديدتر ابداع شد. در نيمه دوم دهه 1980 ميلادي سيستم MRP II كه شكل توسعه‌يافته MRP بود توسط اوليور وايت معرفي شده در اين سيستم علاوه بر اطلاعات موارد مورد نياز، براي ساير منابع از جمله ماشين‌آلات و تجهيزات، پرسنل، ابزار، ظرفيت، انبار و… نيز برنامه‌ريزي انجام مي‌شد.
بدين ترتيب بهره‌وري منابع و كارايي سازمان به شكل چشمگيري افزايش يافت، قبل هر سيستم MRP II در خودداري منطق MRP بود كه حال به شكل كدهاي مدرن تري بازنويسي شده بود.
هم زمان با اين تغيير در حوزه كاربرد نرم‌افزارها، فشار رقابتي صنايع ساخت و توليدي در دهه 1980 در سايه توجه به مساله كيفيت و ظاهر شدن اساتيد برگ آن شامل جوران، دمينگ، كراسبي، ايشيكاوا و ديگران تغيير پيدا كرد. استراتژي‌هاي ساخت و توليد در كلاس جهاني و تمركز بيشتر بر كنترل فرآيند، ساخت و توليد در كلاس جهاني و تمركز بر كاهش هزينه‌هاي بالاسري تغيير پيدا كرد، چرخه بسته زمان‌بندي، گزارش‌گيري ارتقاء يافته‌تر از توليد كارگاهي ارتباط آن با زمان تحويل، زمان‌بندي و تامين به علاوه گزارش‌هاي هزينه‌اي با جزئيات بيشتر در سيستم جديد MRP II، به منظور پشتيباني از اين اولويت‌هاي جديد در نظر گرفته شده‌اند. در اين دوره بود كه كم‌كم يكپارچه‌سازي پكيچ‌هاي نرم‌افزاري بوجود آمد. ايده يكپارچه‌سازي كردن پكيچ‌هاي نرم‌افزاري از اينجا بود كه مي‌خواستند تراكنش‌هاي فروش، موجودي خريد، اطلاعات موجودي و حسابداري را به‌روز كند، اين ايده بسيار نوآورانه بود و به كمك اين ايده مي‌شد چندين سيستم مجزا را به كمپاني‌ها در آن زمان براي بخش‌هاي مختلف خود در نظر مي‌گرفتند را با يك سيستم‌ جايگزين كرد، IBM J.D. Edwardsسيستم 38 و سيستم بعدي 400 IBM AS را با هم معرفي كردند، با اين سيستم‌ها در دوره‌هاي معيني از كار به شكل دسته‌اي مورد پردازش واقع شده و خروجي چاپي اين سيستم‌ها وضعيت جاري اين سازمان را نشان مي‌داد. اين كامپيوترهاي كوچك IBAM به كمك زبان برنامه‌نويسي 2PRG كه يك زبان تراكنش‌گرا كه توسط خود IBM توسعه يافته و مناسب پردازش دسته‌اي بود. برنامه‌ريزي شده بود. درعوض شركت تجهيزات ديجيتال EC ميني‌كامپيوترهايي را كه تحت سيستم‌عامل Unix چندكاربره كار مي‌كرد را توسعه داد اين توسعه جديد امكان دستيابي به تراكنش‌هاي آني و لحظه‌اي از سيستم و در نتيجه امكان پشتيباني بهتر از تصميمات را با توجه به فراهم بودن گزارشات در هر زمان كه مديران اراده مي‌كردند را مي‌داد.
در اواخر دهه 1980، IBM, MAPICS به بالاترين ميزان موقعيت خود رسيد. در آن زمان تخمين زده مي‌شد كه حدوداً 65% صنايع ساخت و توليد از سيستم‌هاي IBM 400 AS و 38 استفاده مي‌كردند. حتي IBM سيستم خود را براي تدريس در آن زمان سيستم MAPICS IBM داراي نواقصي بود از جمله اينكه در تابع حسابداري آن توليد از ماده خام به كار در جريان ساخت WIP و موجودي مطلوب تكميل شد FGI به علاوه تراكنش‌هاي ارسال و دريافت به شكل مستقيمي در دفتر معين به شكل بلادرنگ منعكس نمي‌شد و درعوض تراكنش‌ها خلاصه شده و سپس در دفتر معين كل در پايان ماه آورده مي‌شد.
با گسترش جهاني شدن Baan در 35 كشور جهان شعبه ايجاد كرد در سال 1995، Baan داراي حدود 180 مشتري جهاني و بيشتر از 1000 كارمند شد. با ادامه روند جهاني شدن people soft در كانادا، اروپا، آسيا،‌ آفريقا و آمريكاي مركزي و جنوبي دفاتري ايجاد كرد. سال 1992 سال انتشار نسخه R/3 و SAP بود. مشخصه اصلي تمايز R/3 از سيستم‌هاي ERP پيشين استفاده از معماري سخت‌افزاري server-client بود اين معماري به سيستم اجازه مي‌داد كه بر روي دامنه متنوعي از پلتوزم‌هاي كامپيوتري مانند Unix و ويندوز NT اجرا شود. R/3 با رويكرد معماري باز طراحي شده بود كه به كمپاني‌هاي ديگر Third-Partyاجازه توسعه‌هاي نرم‌افزارهايي كه در SAP R/3 موجود بود را مي‌داد. كامپيوتر (متعلق به شرکت های تجهیزات دیجیتال
400 IBM AS و يا UAX) و مين فريم 370 IBM بود. درحقيقت قابليت توزيع بار كامپيوتر (اصلي) به چندين كامپيوتر كوچك به واسطه هزينه نسبتاً پائين سخت‌افزارهاي جايگزين، بسيار نوآورانه و جذاب بود. پس از بحث تاريخچه و در ادامه در مورد معماري Client-Server بيشتر بحث خواهيم كرد.
در سال 1999 تسلط IBM در دهه 1980 از بين رفت وSAP, Baan, People-Soft, Oracle, J.D. Edwards قسمت‌ عمده‌اي از بازار ERP را تحت كنترل خود درآوردند. در اين دوره شركت‌هاي ذكر شده رشد زيادي كردند و شايد تنها فاكتور موثر بر رشد سريع نرم‌افزارهاي ERP مساله Y2K يا مساله سال 2000 بود. موفقيت در حل اين مساله مصادف با رشد سريع تكنولوژي و سپس شروع ادغام صنايع مختلف بود. در سال 1997 انستيتو علوم تصميم‌گيري اولين كنفرانس سالانه خود را در باب معرفي ERP تشكيل داد.
2-1-4 دهه ابتدايي 2000 – ادغام شركت‌‌هاي نرم‌افزاري
در سال 2002 و به دنبال فشار رقابتي كمپاني‌هاي تامين‌كننده در سال 2002 و به دنبال فشار رقابتي كمپاني‌هاي تامين‌كننده ERP هركدام از اين كمپاني‌ها به فكر يافتن راه‌هايي براي بهبود كيفيت محصولات و افزايش سهم بازار خود بودند. در طي سال‌هاي 2000 تا 2002 اين كمپاني‌ها با فشار جدي‌اي براي كاهش اندازه خود پس از روند چشمگير خود تا سال 2000 روبرو شدند. در سال 2002 كمپاني‌هاي اصلي اين صنعت به ترتيب اندازه عبارتند از Baan, J.D. Edwards, People Soft Oracle, SAP در اين دوره .J.D. Edwards براي دستيابي به سهم بازار بيشتر و رشد كسب و كار تحليل‌هاي زيادي انجام داد. راه‌حل‌هاي بدست آمده از اين تحليل‌ها شامل خريد كمپاني‌هاي رقيب، ادغام و يا سرمايه‌گذاري‌هاي جديد براي توسعه محصولات مي‌شد. سرانجام در 31 اكتبر 2002 گريك كان‌ ري رئيسPeople Soft با باب داكووسكي رئيس شركت J.D. Edwards تماس گرفته و در مورد ادغام دو كمپاني با هم به تبادل نظر پرداختند. ادغام اين دو كمپاني از چند جهت براي دو طرف جذاب بود زيرا اولاً محصولات دو شركت مكمل هم بودند – .J.D. Edwards در زمينه‌هاي ساخت و توليد، حسابداري و مالي قوي بود و People Soft داراي محصولات قوي در زمينه منابع انساني بود – ثانياً تداخل بسيار كمي بين محصولات دو شركت وجود داشت. نكته ديگر اين بود كه ادغام اين دو كمپاني باعث به وجود آمدن كمپاني‌اي بزرگتر از oracle مي‌شد يعني تبديل شدن رقيب اصلي SAP ادغام اين دو كمپاني در 3 ژوئن سال 2003 اعلام شد. در جمعه همان هفته يعني در 6 ژوئن و در كمال شگفتي oracle پيشنهاد خريد People Soft را مطرح كرد. ادغام نهايي دو كمپاني People Soft J.D. Edwards در آگوست 2003 نهايي شد و دو كمپاني فرصت يافتند تا درباره پيشنهاد خريد oracle تصميم بگيرند با وجود مخالفت‌هاي زيادي كه در اروپا و آمريكا بر اساس قانون تجارت آزاد و جلوگيري از انحصار بر سر راه اين پيشنهاد وجود داشت سرانجام در ژانويه سال 2005 اين ادغام نيز صورت پذيرفت. بدين ترتيب 5 بازيگر اصلي صنعت Erp تنها به دو شركت oracle و SAP تقليل يافتند.
2-2 ضرورت بررسي شاخص‌هاي عملكردي ERP
در اين مبحث به ضرورت بررسي شاخص‌هاي عملكردي مي‌پردازيم
تا اينجا عمده‌ترين موانع و مشكلات پيش‌روي پياده‌سازي سيستم‌هاي ERP مورد بررسي قرار گرفته است. به دليل اينكه هواپیمایی هما نرم‌افزار Oracle E business را پياده‌سازي كرده است در اينجا مروري خواهيم كرد بر تجربيات پيشين پياده‌‌سازي اين تامين‌كننده نرم‌افزار در سال 2009 سهم بازار هركدام از تامين‌كنندگان طراز اول جهان به شكل زير بوده است.
سهم بازار تامين‌كنندگان ERP

شكل 2-1 سهم بازار تامين‌كنندگان ERP

شکل 2-1 سهم بازار تامین کنندگان

منظور از تامين‌كنندگان Epicor Tier II شركت‌هاي Sage، Infor، IFS، QAD، Lawson و CDC software است. زمان لازم براي پايان پروژه پياده‌سازي با توجه به انتظار سازمان‌ها از اين زمان در شكل زير آمده است. براي تامين‌كنندگان اصلي ERP در شكل 2-2 متوسط زمان انتقال 1302 ماه بوده و 48 درصد از استفاده‌كنندگان از ERPهاي سطح 1 (سپ، اوراكل و مايكروسافت) برش از زمان مورد نظرشان براي پياده‌سازي زمان صرف پياده‌سازي كرده‌اند.

شكل 2-2 متوسط زمان انتظار
51 درصد از كل پروژه‌هاي ERP با بودجه بيش از بودجه پيش‌بيني شده به پايان مي‌رسند. و اين رقم براي تامين‌كنندگان سطح يك 53 درصد است. فقط به طور متوسط 25 درصد از هزينه‌هاي كل پياده‌سازي مربوط به خريد نرم‌افزار است براي تامين‌كنندگان سطح يك، متوسط زماني كه طول مي‌كشد سرمايه‌گذاري انجام شده بازگردد حدود 302 سال است. درباره سطح رضايت سازمان‌ها از سيستم جديد فقط 18 درصد از سازمان‌ها استفاده‌كننده از ERPهاي سطح يك از سيستم خود بسيار راضي‌اند.

شكل 2-3 انتظارات سازمان‌ها از سيستم

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درباره متغیر مستقل، منابع سازمان، مقایسات زوجی، عوامل کلیدی موفقیت Next Entries پایان نامه رایگان درباره بر عملکرد سازمان، عملکرد سازمان، توانمندسازها، ارزش افزوده