پایان نامه رایگان درباره خانواده گسترده، آزمون و خطا

دانلود پایان نامه ارشد

بتوانند بازگشت سرمايه ي صرف شده براي خريد و حفظ زمين را جبران كنند. از اين رو چنين هتل هايي معمولا از نوع كلاس تجاري و لوكس هستند.

2-14-10هتل هاي خانوادگي
چنين هتل هايي معمولا براي اقامت يك يه چند خانواده طراحي شده اند. اتاق هاي اين هتل ها به يكديگر راه دارد و در هر اتاق آشپزخانه و لوازم و امكانات پخت و پز موجود است. در اين چنين هتل هايي معمولا مكان هايي وجود دارد كه داراي تلويزيون و اسباب بازي كودكان است و به صورت مشترك مورد استفاده قرار مي گيرد. در حياط اين نوع هتل ها، پارك هاي بازي كوچك براي كودكان و تعداد زيادي اجاق كباب پزي مجزا وجود دارد.
2-14-11 هتل هاي گروهي
اين گونه هتل ها مي توانند تعداد زيادي مسافر را در هر زمان در خود جاي دهند. چنين هتل هايي معمولا در اختيار آزانس هاي مسافرتي قرار مي گيرد و آنها گروه مسافران و گردشگران خود را براي اقامت در فصل هاي پر تردد گردشگري به اين گونه هتل ها مي برند. قسمت لابي در اين گونه هتل ها از لحاظ وسعت بزرگ است تا گروهي از گردشگران و يا مسافراني كه همزمان وارد هتل مي شوند را در خود جاي دهد. مشخصه هاي ديگر هتل هاي گروهي عبارتند از: وجود چندين واحد پذيرش مهمان، كاركنان باربري مجهز به امكانات حمل بارهاي زياد، آسانسورهاي مجزا جهت حمل بارهاي مسافران، اتاق هاي داراي تخت هاي دو نفره ي بزرگ، سالن غذاخوري بزرگ چند قسمتي، امكانات براي معلولين، خدمات درماني و واحد پرستاري و نگهداري كودك (ملازاده، 1389).
2-14-12 هتل رستوران بين راه
از لحاظ تاريخي اين هتل ها به دوران امپراتوري روم باز مي گردند. يكي از اقدامات بزرگ امپراتوري روم احداث بزرگ راه هاي ارتباطي در حدود دو هزار سال پيش است. چنين هتل هايي در مسير اين راه هاي ارتباطي تاسيس گرديدند و مكان هايي بودند كه در آنها غذا، نوشيدني و امكانات اقامتي ارائه مي گرديد. اين اصطلاح امروز نيز براي اين گونه هتل ها به كار مي رود و خدمات اقامتي براي مسافران بين راهي فراهم مي آورد.
2-14-13 متل
متل ها گونه اي از مكان هاي اقامتي هستند كه در مسير بزرگراه ها، جاده ها و تقاطع هاي بين شهري قرار دارند. يك متل، داراي حدود 50 تا 100 اتاق و يا سوئيت اقامتي براي مسافراني است كه با وسيله نقليه ي شخصي خود و يا از طريق جاده مسافرت مي كنند. هر يك از اين اتاق ها و سوئيت ها داراي ورودي مجزا بوده، از ديگر واحد ها مستقل است. در مقابل هر يك از اين سوئيت ها فضاي كافي براي پاركينگ اتومبيل قرار دارد. امكانات اوليه پخت و پز و تهيه چاي نيز در اتاق ها وجود دارد(ملازاده، 1389).
2-14-14هتل آپارتمان
اين گونه هتل ها امكانات اقامتي براي مدت هاي طولاني تر نسبت به ديگر هتل ها براي مسافران و مهمانان فراهم مي آورند.
هتل آپارتمان ها داراي سوئيت هايي با دو و يا سه اتاق هستند. در چنين هتل هايي معمولا آشپزخانه و كليه وسايل آشپزي ارائه مي شود.
هر هتل آپارتمان داراي يك مسئول نگهداري و امنيت مي باشد و خدمات نظافتي آن پس از ترك مهمانان توسط مستخدمين روزمزد انجام ميگيرد. اين هتل ها براي اقامت هاي طولاني مناسب هستند(ملازاده، 1389).
2-14-15 هتل ويلا
اين گونه هتل ها معمولا در مناطقي با جاذبه هاي طبيعي احداث مي شوند.
مانند مناطق كوهستاني، سواحل دريا، پيست هاي اسكي، آبشارها و غيره. مناطق نزديك به آثار باستاني و بناهاي تاريخي از جمله اهرام ثلاثه مصر نيز از جمله مكان هاي چنين هتل هايي است(ملازاده، 1389).
2-14-16 هتل هاي حومه شهر
چنين هتل هايي معمولا خارج از محدوده شهري و يا نزديك شهر ها قرار دارند. از آن رو كه قيمت زمين در اين مكان ها نسبت به داخل شهر ارزان تر است بنابراين هزينه اقامت نيز در مقايسه با هتل هاي درون شهري كمتر است. مسافراني كه دو عامل صرفه جويي در هزينه و همچنين دوري از شلوغي و آلودگي شهري را مدنظر قرار مي دهند، چنين هتل هايي را انتخاب مي كنند(ملازاده، 1389).
2-14-17 هتل هاي قصر
اين هتل ها جزء تجملي ترين هتل هايي است كه همزمان فضاي تاريخي را نيز تداعي مي كنند. چنين هتل هايي كاخ و يا قصر سلطنتي پادشاهان گذشته است كه امروزه آنها را تبديل به هتل هاي اقامتي كرده اند. امروزه بسياري از فرزندان و نوادگان پادشاهان معزول قديم، قصرهاي پدرانشان را تبديل به هتل هايي براي جهانگردان كرده اند كه در حين اقامت، فضاي اقامت در قصر را براي مهمانان فراهم مي آورد. فضا، معماري و نماي اين قصرها، فضاي اقامتي شاهانه را در ذهن مهمانان ايجاد مي كند. البته چنين هتل هايي مجهز به امكانات نوين اقامتي امروز از قبيل سيستم تهويه، سيستم گرمايشي وسرمايشي پيشرفته، تلويزيون، ارتباطات مخابراتي و ماهواره اي و ديگر امكانات از اين دست شده اند(ملازاده، 1389).

2-14-18 هتل هاي ديجيتالي
اين روزها گردشگري مجازي يا حتي گردشگري تكنولوژي سهو قابل توجهي از صنعت گردشگري دنيا را به خود اختصاص داده و در آمد چشمگيري را هم در اختيار كشورهاي فعال در اين زمينه مي گذارند.درست به همين دليل است كه صنعت هتلداري هم به تكنولوژي هاي جديد روي آورده است.مسافران و گردشگران امروزي به دنبال اتاق ها و هتل هايي با امكانات مدرن و مطابق با تكنولوژي روز هستند كه بتوانند تمام نيازهاي آنها را برآورده كنند. به این ترتیب هم وب سایتAksMen.com به تازگی فهرستی از ده هتل تکنولوژیک برتر دنیا منتشر کرده است. این هتل ها در واقع از تکنولوژی های مدرن و جدید در ساختارشان بهره می برند(قندیلی، 1388).

2-15 انواع اتاق

2-15-1 اتاق يک نفره : اتاق يک نفره که سينگل ناميده مي شود . داراي يک تخت مي باشد و اختصاراً با علامت SGL نشان داده مي شود.
2-15-2 اتاق دو نفره :اتاق دو نفره که دبل يا توئين ناميده مي شود . دبل يعني اتاقي که يک تخت دو نفره به هم چسبيده دارد و توئين اتاقي است که دو تخت مجزا دارد و اختصاراً با علامت DBL نشان داده مي شود.
2-15-3 اتاق سه نفره :اتاق سه نفره که تريپل ناميده مي شود . داراي 3 تخت تک نفره و يا يک تخت تک نفره و يک تخت دونفره به هم چسبيده مي باشد و اختصاراً با علامت TPL نشان داده مي شود.
2-15-4 سوئيت (Suite) به اتاقي گفته مي شود که قسمت جلوي آن مختص پذيرايي و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است ، در بعضي از هتل ها قسمت پذيرايي در پايين و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمام قرار دارد ( دوبلکس ) البته مي توان در سوئيت يک آشپزخانه کوچک نيز داير نمود.
2-15-5آپارتمان Apartment :عبارت است ازيک هال و پذيرايي با يک ، دو و يا سه اتاق خواب که هر کدام داراي دو تخت است . در صورتي که دواتاقه باشد، معمولاً يک اتاق ( دبل ) يک تخت دو نفره و اتاق ديگر توئين، دو تخت يک نفره خواهد داشت .هر آپارتمان يک حمام مشترک دارد و يک آشپزخانه کوچک.معمولاً در قسمت پذيرايي به تعدادکافي صندلي يا مبل راحتي وجود دارد.
2-15-6 استوديو Studio : به اتاقهايي گفته مي شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذيرايي ديده مي شود ولي در صورتي که مبلها يا کاناپه ها را به صورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهد يافت، از اين رو روزها اتاق پذيرايي و شبها اتاق خواب است .البته کاناپه ها طوري ساخته شده اند که مي توان بالش و پتو و ملحفه را داخل آن جاي داد. اتاق استوديو حمام نيز دارد، استوديو مي تواند آشپزخانه کوچکي نيز داشته باشد.
2-15-7 کانکتد روم Connected Room : دو اتاق تودرتو را مي گويند، هر دو اتاق به راهرو اصلي هتل راه دارد و هر کدام به تنهايي يک اتاق کامل است و حمام جداگانه اي هم دارد، اين دو اتاق به وسيله يک در از وسط به هم متصل است. چنانچه يک خانواده چهار نفره ، چنين اتاقي را درخواست نمايد ، بچه ها در يک اتاق و پدر و مادر در اتاق ديگر اقامت خواهند نمود ، بدون اين که درب راهرو اصلي را باز کنند، دو اتاق از درب وسط مي توانند با هم در ارتباط باشند.
2-15-8 کابانا Cabana :اتاقي است هم کف، که پنجره آن به محوطه اي باز مي شود که متصل به استخر شناست. ساکن چنين اتاقي مي تواند براي تعويض لباس از اتاق مخصوص خود استفاده نمايد.
فيستا سوئيت Fiesta Suite : اين نوع سوئيت ها معمولاً در هتل هائي قرار دارند که داراي سالن عروسي است و پس از پايان مجلس عروسي ، براي استراحت و خواب در اختيار عروس و داماد قرار مي گيرد . معمولاً مخارج اين سوئيت قبلاً جزو هزينه هاي مجلس عروسي منظور گرديده و حساب جداگانه اي ندارد.
اتاقهاي ديگري هم در هتل ها و متلها وجود دارند که بنا به علاقه وتمايل مسافران دراختيار آنان گذاشته مي شود که عناوين آنها در جدول “انواع اتاق ” آورده شده است (ژيان دربندي،1365).

2-16 آموزش و تاثير آن در هتل
پيش از بكار گماردن و استخدام افراد و پرسنل، همواره بايد صفات و ويژگي هاي اخلاق پسنديده و صلاحيت معنوي آنها با دقت بررسي نمود و روحيه مسئوليت پذيري و همكاري صميمانه آنها با مدير و مسئول هتل را در نظر گرفت.
توان و كاربري افراد از ديگر خصايلي است كه مي بايد در آنها ريشه بگيرد و انتخاب و شناخت چنين افرادي چندان به آساني نخواهد بود كه بتوان پيش بيني كرد.
هر يك از هتل ها، عضوي از خانواده گسترده و عظيم هتل هاي جهاني بشمار مي رود كه كاركنان هر يك از هتل ها نيز همچون اعضا به هم پيوسته خانواده جهان گستر، هتل هاي ديگر در پهنه گيتي به حساب مي آيند. يك هتل خود، همچون يك خانواده است كه رشته پيوستگي ميان كاركنانش، بصورت همان روابط صميمانه شغلي و حرفه اي برقرار مي گردد. هرچه استحكام شخصيت افراد پايدارتر و روحيه مسئوليت پذيري و احساس صميميت در ميان اعضا چنين خانواده اي قوي تر باشد، محبوبيت و شهرت نيكو و موفقيت روز افزون آنها نيز بيشتر خواهد بود.سستي يا بي علاقگي و نبود احساس مسئوليت در هر يك از اين اعضا، همچون بيماري واگيرداري است كه نبايد بدان فرصت گسترش داد. استحكام درون و قدرت روحي و شخصيت فرد، عامل تعيين كننده براي دستيابي به موفقيت فردي و اجتماعي است كه كاركنان يك هتل مي بايست از اين امتيازها بطور هر چه كاملتر برخوردار باشند.
تجربه داشتن و بر خورداري از پيشينه نيكو و خوشنام بودن در جامعه هتلداران، امتيازي ارزشمند است، ليكن همچنان كه پيش از اين ياداور شديم ، روحيه پذيرش مسئوليت و شيوه اجراي آن و برخوردار بودن از منش و بينش فردي و اشتياق دروني به كار هتلداري، وديعه اي است كه در نهاد هر كس نمي توان سراغ آن را گرفت.
مديران هتل ها بايد توجه دقيق بدين نكات مبذول داشته و در پي آن باشند كه شناخت كافي از تمامي كاركنان هتل بدست آورند، توان و استعدادهاي شغلي هر يك از آنها را بسنجند و آنگاه به هر يك از كاكنان خود، مسئوليتي در خور توان و شغلي متناسب با شايستگي هاي او به وي بسپارند.
ولي سر آغاز اين عوامل را بايد علاقمندي مديريت هتل به كار آموزش كاركنان و نيروهاي انساني هتل و بالا بردن سطح فرهنگ و دانش يك يك آنها دانست، اجراي برنامه هاي صحيح آموزشي به يك مدير دور انديش و آينده نگر اين نويد را خواهد داد كه چشم اندازي پر اميد و درخشان به همراه نام نيك و آوازه بلند در انتظار اوست و اين است موفقيتي كه يك مدير واقعي بايد در تحصيل آن بكوشد.
در اجراي برنامه هاي آموزشي كاركنان هتل مي بايست تا آنجا كه ممكن است از شيوه هاي آموختن مربوط به حافظه هاي مختلف كه در نهاد هر كي وجود دارد، بهره گيري نمود. حافظه شنوايي، حافظه بينايي و شيوه آزمون و خطا، از مراكز مغزي و استعدادهاي يادگيري افراد شمرده مي شوند. نمايش فيلم ها و اسلايد هاي آموزشي، توصيف و شرح مطالب و بازديد از ديگر هتل ها و آشنايي با طرز كار گردانندگان آنها، بخصوص در صورتي كه به كسب موفقيت هايي در كارهاي خود نيز، شهرت يافته باشند، مي تواند تاثير شگرفي در آموزش كاركنان هتل داشته باشد( ژيان دربندي، 1365)
2-17 نگهداري و بازسازي هتل
نگهداري و حفاظت از ساختمان هتل و يا رستوران، اهميت فراواني دارد و نه تنها از نظر راحتي و آسايش خاطر، بلكه بيشتر از نظر اقتصادي بايد مورد توجه قرار گيرد.
بكار انداختن مقداري سرمايه و تهيه يك هتل خوب و ساختمان مناسب،

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درباره حمل و نقل، فضاهای عمومی، فضای عمومی، روابط عمومی Next Entries پایان نامه رایگان درباره زیست محیطی، زمین گردشگری، رونق اقتصادی، صنعت گردشگری