پایان نامه رایگان درباره امپراتوری عثمانی، آسیای صغیر، ژئوپلیتیک، قانون اساسی

دانلود پایان نامه ارشد

اواخر قرن سوم ميلادي بعنوان مذهب رسمي كشور برگزيده و طي تاريخ پر فراز و نشيب خود ، كليساي ارمني تاثير زيادي در حفظ هويت ملي ارامنه داشته و گاه نيز نقش رهبري سياسي و اجتماعي را برعهده داشته است .بدليل تاثير فرهنگ ماركسيستي حاكمدر زمان شوروي ، مردم زياد با مفاهيم ديني آشنا نيستند ليكن پس از استقلال مقامات كليساي ارمني تلاش نموده است كه مردم را با مفاهيم ديني آشنا نمايند.اگرچه رهبران ديني مورد احترام مقامات سياسي مي باشند ليكن در صحنه سياست كشور مقامات كليسا از حوزه قدرت خارج بوده وتاثير گذار نمي باشند. (نوری زاده،195،1389)
مصادف با1700 مين سالگرد پذيرش مسيحيت تلاش زيادي بعمل آمد تا ارمنستان به دنيا معرفي گردد تا بدينوسيله از درآمدهاي توريستي بهره مند شود. رهبران مذهبي نیز در صدد نفوذ بيشتر خود وپر رنگ نمودن نقش مذهب در ارمنستان بودند ليكن استقبالضعيف وكمتر از حد انتظار بود و فقط حدود 25000 توريست از 300000توريست پيش بيني شده به اين كشور جهت شركت در مراسم 1700 مين سالگرد پذيرش مسيحيت سفر كردند. در ارمنستان همچنين جوامع كوچكي از پيروان مذهب مسيحي ارتدكس، اسلام، يهودي و زرتشتي نيز وجود دارد. به نظر می رسدبزرگترین اقليت مذهبي در يزديها باشند كه مذهبي آميخته از اسلام ومسيحيت مي باشد. يزديها را كردهاي ارمنستان كه حدود 60000 نفر مي باشند تشكيل مي دهند.ارمنستان از سمت شمال با گرجستان که يك كشور غيرمسلمان می باشد همسايهاست، بهمين دليل ارمنستان مرز بين دنياي اسلام و مسيحيت تعريف شده است.
((www.armanestan.co
3-1-2- موقعیت ژئوپلیتیک ارمنستان
ارمنستان به دلایل موقعیت ژئوپلیتیکی در منطقه قفقاز جنوبي از ديدگاه امنيتي حائز اهمیت می باشد. مي باشد. بر اساس اين نگرش نشان مي دهد كه نگرش امنيتي دولتمردان ارمنستان بيشتر از موقعيت جغرافيايي و ژئوپلتيك اين كشور در منطقه قفقاز و مسائل تاريخي ملت ارمني اهميت دارد. شكل جغرافيايي ارمنستان كه به صورت يك باريكه كم عرض از شمال به جنوب كشيده شده در پديد آمدن اين تلقي بسيار مهم بوده است. ارمنستان در يك منطقه كوهستاني واقع شده و در حد فاصل بين ناحيه اي در جنوب اين كشور به نام قپان تا منطقه مغري در مرز با ايران عرض اين كشور تنها 45 كيلومتر است. تامين انرژي نيز يكي از مسائل مهم و تاثير گذار در ديدگاه امنيتي ارمنستان محسوب مي شود زيرا اين كشور از منابع انرژي محروم و امنيت عرضه انرژي براي آن از اولويت برخوردار است. انرژي و سوخت قبلاً از طريق خطوط لوله از روسيه و از ميان كشورهاي آذربايجان و گرجستان به ارمنستان وارد مي شد. ولي امروزه انرژي تنها بواسطه خط لوله از طريق گرجستان وارد اين كشور مي شود كه تكاپوي نيازهاي داخلي را نمي دهد. علاوه بر آن به علت وجود منازعات قومي در گرجستان واردات گاز و سوخت از اين كشور هميشه باعث نگراني مقامات ارمني بوده است.البته امروزه ارمنستان با تمهيداتي خاص درپي حل مشكل سوخت خود است. اين كشور بر اساس توافق انجام شده با ايران ، با اتمام پروژه خط لوله گاز 140 كيلومتري ايران به ارمنستان در سال 2009كه 40 كيلومتر آن در خاك ارمنستان مي باشد روزانه 10 ميليون متر مكعب گاز با تعهد سالانه ايران به مقدار يك ميليارد و يكصد ميليون متر مكعب گاز دريافت مي كند ولي باز هم در اين زمينه نگراني دارد. (گل افروز،1388 ،73) مشكل ديگري كه امنيت ارمنستان را در منطقه تهديد مي كند رقابت شديد قدرت هاي منطقه اي است. مقامات ارمني معتقدند براي حفظ ثبات داخلي و پيشرفت كشورشان و ايجاد صلح و ثبات در قفقاز بايد منافع بازيگران ذي نفوذ در منطقه مورد توجه قرار گيرد. (حيدري،97،1383)
3-1-2-1-موقعیت ارمنستان قبل از شوروی (سابق)
سرزمین نخستین و زادگاه ارمنیان میان دریای مازندران و آمودریا و دریاچه آرال بوده است ، و بنابر وندیداد (بخشی از اوستا) همین سرزمین خاستگاه آریاییان است، و از همین روی ارمنیان یكی از تیره های آریایی هستند. به قولی در اوایل هزاره دوم پیش از میلاد گروه كثیری از اقوام آریایی از شمال دریای مازندران به سوی جنوب به حركت درآمدند. بخشی از آنان كه ارمنیان بودند، چون به سرزمینی رسیدند، كه بعدها، ارمنستان نامیده شد، در آن سرزمین اقامت گزیدند، دسته دیگر به حركت خود به سوی جنوب ایران ادامه دادند. ارمنیان امروزه در بسیاری از شهرهای ایران منجمله ارومیه و اصفهان و اهواز و … سكونت دارند.آرمن هااز نژاد هندو اروپایی بوده و در قرن 6 یا 7 پيش از ميلاد به سرزمین اورارتو وارد شدند، آنجا را فتح کردند و زبان خود را در آنجا رواج دادند. نام ارمنستانبرای اولین بار در کتیبه داریوش در بیستون که مربوط به سال 521 پيش از ميلاد است دیده می شود..
درنظام حكومتی ایران در روزگار هخامنشیان سومین جایگاه بعد از پارس ها و مادها از آن ارمنیان بود. روابط ایرانیان و ارمنیان در روزگار اشكانیان بسیار صمیمانه تر و نزدیك تر گردید و یک شاخه از سلاطین اشكانی نزدیك به چهارصد سال در ارمنستان سلطنت كردند. در سال 428 میلادی سلسله اشكانیان در ارمنستان منقرض شد. امیران ارمنستان به اطاعت دولت ساسانی درآمدند. یزدگرد دوم در سال 447 میلادی دستور داد كه ارمنیان باید دین مسیح را ترك گفته پیرو دین زرتشت گردند. پافشاری پادشاهان ساسانی برای تغییر دین ارمنیان باعث گردید كه ارمنیان و ایرانیان كه دو برادر هم خون و هم نژاد بودند از یكدیگر فاصله بگیرند. پس از ظهور اسلام، این کشور به تصرف نیروهای عرب در آمد و خلفاءجانشين ساسانيان شدند و حکام آنان در ارمنستان حکومت کردند (هفتم ميلادي) از آن پس ارمنيان طولانی ترین سابقه استقلال خود را تجربه کردند. تا این که به هجوم ترکان سلجوقی استقلال خویش را از دست دادند. در این دوران قشر عظیمی از ارمنيان که حاضر نبودند تن به سلطه سلجوقیان نهند با مهاجرتی عظیم به سمت سیلیسیه رفته و در انجا حکومت تحت عنوان ارمنستان جدید پایه گذاری کردند و استقلال خود را به مدت سه قرن حفظ کردند .با قدرت گرفتن امپراتوری عثمانی در آسیای صغیر از یک سو و حاکم شدن صفویه بر فلات ایران از سوی دیگر و تقسیم ارمنستان به دو قسمت در سال 1639ميلادي فصل جدیدی در تاریخ ارمنيان آغاز می شود که تاثیرات بسیاری در روند جمعیت ارمنيان داشته است.عمده ترین تحول جمعیتی که برای ارمنيان ساکن در ارمنستان در این دوران قابل ذکر است كوچ گروه عظیمی از ارمنيان ساکن در این منطقه به سرزمین های مرکزی فلات ایران بوده است. این كوچ گسترده که به دلیل جنگهای ایران و عثمانی و ترغیب شاه عباس صفوی صورت گرفت، باعث گردید که تعداد قابل توجهی از ارمنيان در مناطق غربی و مرکزی ايران سکونت گزینند.دولت روسيه که گرجستان را به سال 1802 م . تصرف کرده بود، بسوي ارمنستان آغاز پيشرفت کرد. نتیجه معاهده اندرينوپل(1828)وجنگهای1853-1855و1877م،سبب شدتا مملکت ارمنستان امروزه بين ترکيه و روسيه و ايران تقسیم گرديده است.(http://www.armen12.com)
نتیچه جنگهای روس وایران و روس وعثمانی سبب گردید تا ارامنه ساکن درآسیای صغیرتحت حاکمیت سلاطین عثمانی دوران فاجعه آمیزی را آغاز کردند و طی قرن های 17 و 18ميلادي آنها تلاشهایی را برای رهایی از یوغ امپراتوری عثمانی انجام دادند. رفتار سرکوب گرانه عثمانی باعث بروز قیام های مردمی ارمنيان علیه امپراتوری عثمانی در سالهای پایانی قرن 19 و دهه اول قرن بیستم گردید. منطقه‌ای که جمهوری سوسیالیستی ارمنستان شوروی در آن تشکیل شد تا سال ۱۸۲۸ بخشی از خاک ایران بود. در آن تاریخ ایران پس از شکست از ارتش روسیه با امضاء عهدنامه ترکمنچای این منطقه را نیز (در بند ۴ عهدنامه) به روسیه واگذار کرد. این منطقه تا سال ۱۹۱۷ در امپراتوری روسیه باقی‌ماند و با وقوع انقلاب اکتبر در آن سال، حکومت ولادیمیر لنین به اقلیت‌ها اجازه جدایی داد و ارمنستان نیز خود را مستقل از روسیه اعلام کرد. طی جنگ ترکیه و ارمنستان و نسل‌کشی ارامنه از سوی ترکیه عثمانی کشور ارمنستان با خطر نابودی روبرو شد تا این‌که بلشویک‌ها در سال ۱۹۲۰ وارد منطقه کنونی ارمنستان شده آن را تسخیر کردند. در آن تاریخ این منطقه به عنوان یکی از جمهوری‌های شوروی نامیده شد.جمهوری ارمنستان در اثر جنگ با ترکیه تلفات زیادی داده بود و استالین به ارمنیان بیرون از جمهوری اجازه مهاجرت به جمهوری سوسیالیستی تازه را داد. طی سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۸ در حدود ۱۵۰ هزار ارمنی به جمهوری سوسیالیستی ارمنستان مهاجرت کردند. بیشتر آن‌ها از پناهندگان یا ساکنان ارمنی ساکن قبرس، فرانسه، یونان، عراق، لبنان و سوریه بودند.http://fa.wikipedia.org/wiki))

3-1-2-2-موقعیت ارمنستان در زمان شوروی سابق
در 29 نوامبر سال 1920 با ورود نیروهای بلشویکی به ارمنستان، صفحه ی تازه‌ای در تاریخ این کشور ورق خورد و جمهوری سوسیالیستی در این کشور ایجاد گردید و در دسامبر 1922ارمنستان به عضویت جمهوری فدراتیو سوسیالیستی ماوراء قفقاز در‌آمد. در سال 1936 براساس قانون اساسی جدید اتحاد جماهیر شوروی، با حذف جمهوری ماوراء قفقاز، جمهوری سوسیالیستی ارمنستان به عنوان یکی از جمهوری‌های اتحاد شوروی سابق مطرح گردید. در سال 1987 در نتیجه‌ی سیاست گلاسنوست که توسط میخاییل گورباچف مطرح گردید، ارمنستان شاهد تظاهرات بر علیه فساد و بی‌کفایتی مسئولین حزب کمونیست ارمنستان بود. یک سال بعد گروهی از روشنفکران ارمنی که کمیته‌ی قره‌باغ را تشکیل داده بودند، تقاضای خود را درباره‌ی جدایی منطقه‌ی قره‌باغ کوهستانی از آذربایجان و الحاق آن به ارمنستان تسلیم حزب کمونیست کردند. پیامدهای این تقاضا منجر به اقدامات شدیدی بر علیه ساکنین ارمنی شهر صنعتی سومگائیت آذربایجان و کشتار عده‌ای از آنان شد.(منتظمی،91:1374)

3-1-2-2-1- مناقشه‌ی قره‌باغ
قره‌باغ ولایتی است تاریخی در آذربایجان و در شمال رود ارس که قلمرو آن از کوه‌های قفقاز صغیر آغاز می‏شود و تا اراضی واقع در بین رودهای‏ کورا و ارس امتداد می‏یابد. اراضی ولایت تاریخی قره‌باغ در حال حاضر کلا در ترکیب دولت‏ جمهوری آذربایجان قرار دارد. قسمت کوهستانی قره‌باغ به قره‌باغ‏ کوهستانی موسوم است که به صورت استان خودمختار در تقسیمات‏ کشوری جمهوری آذربایجان اداره می‏شود. استان خودمختار قره‌باغ کوهستانی در هفتم ژوئن سال 1923 شکل‏ گرفت و مساحت استان 4400 کیلومتر مربع-حدود 1/5 درصد از کل مساحت‏ جمهوری آذربایجاناست.از نظر تقسیمات داخلی، این استان به 5 ناحیه‏ (رایون)به نام‌های زیر تقسیم می‏شود: عسگران، مارتونی، هادروت، شوشا، مارداکرت. به استثنای چند آبادی،ساکنان 12 محله را نیزکلا آذربایجانی‏ها تشکیل‏می‏دادند.محله‌های دیزاخ، ورند، چیله بیرد، خاچین و طالش نیز از آبادیهای آذربایجانی و ارمنی‏نشین تشکیل شده بود. در بعضی از آبادیها، آذربایجانی‏ها و ارامنه در کنار هم زندگی می‏کردند. در سال 1813 در پی امضای معاهده گلستان، قره‏ باغ کوهستانی به انضمام سایر شهرهای شمالی رود ارس، به دولت روسیه‏ تزاری واگذار شد. پس از انحلال خانات قره‌باغ در سال 1822، بجای آن‏ ایالتی به نام قره‌باغ تشکیل شد. این ایالت در سال 1850 با تبدیل شدن به‏ بخش شوشا در ترکیب ایالت کاسپی قرار گرفت.در سال 1883 در ترکیب بخش‏ شوشا، ناحیه‏های جدیدی به نام جوانشیر و جبرائیل به وجود آمد.این‏ تقسیمات اداری قره‌باغ تا سال 1921 پابرجا بود.در اثنای تشکیل جمهوری‏ ارمنستان شوروی، قسمت بزرگی از قره‌باغ تاریخی، به نام زنگه‌زور در سال 1921 به این جمهوری الحاق شد. در سال 1923 نیز مناطق کوهستانی‏ قره‌باغ در اختیار ارامنه قرار گرفت و ارامنه در آن ساکن شدند. به این ترتیب استان خودمختار قره باغ کوهستانی معروف به ناگورنو قره‌باغ به وجود آمد.( امیراحمدیان،27:1372)
هنگام تشکیل جمهوری ارمنستان در سال 1920، فرمانداری ایروان و فرمانداری تفلیس نیز جزو خاک آذربایجان بود.براساس مندرجات تقویم آذربایجان، در سال 1920 کل مساحت این جمهوری‏ 67/97297 کیلومتر مربع بوده در حالی که مساحت کنونی آن 86600 کیلومتر مربع است. به عبارتی، آذربایجان مساحتی برابر 67/10697 کیلومتر مربع

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درباره امنیت ملی، هند و اروپایی، شورهای اسلامی، جنگ جهانی دوم Next Entries پایان نامه رایگان درباره ایالات متحده، ریاست جمهوری، موازنه قدرت، اتحادیه اروپا