پایان نامه رایگان درباره استان گیلان، توسعه گردشگری، جاذبه های طبیعی، گردشگری مذهبی

دانلود پایان نامه ارشد

ساخته شده است و بافت منحصر به فردی به وجود آورده است. این ساختمان ها که در نوع خود بی نظیر هستند در 1 تا 6 طبقه ساخته می شوند که هر کدام از قسمت های این ساختمان به کاربری خاصی اختاص دارد. طبقه همکف که مربوط به بخش تجاری است مغازه ها و فروشگاه ها را تشکیل می دهد و طبقه دوم در بعضی از ساختمان‎ها به کاربری شخصی و سکونت خانوار اختصاص دارد و در بعضی دیگر به عنوان اتاق به زائر و گردشگران اجارده داده می شود و همین طور طبقه های بعدی در اختیار مسافرین قرار داده می شود. با این توصیف دهکده زیارتی – تفریحی امام زاده ابراهیم یکی از نقاط برجسته توسعه گردشگری مذهبی است که در کنار آن از جاذبه های طبیعی و اقتصادی غافل نبوده است. تمامی موارد فوق موجب گشته تا در زمینه گردشگری توسعه پیدا کند. به عبارت دیگر توان های موجود در روستای زیارتی – تفریحی امام زاده ابراهیم موجب گشته تا از نظر تقاضای گردشگری در سطح استان م طراز شهرک تارخی ماسوله قرار گیرد. به طوری که در فصل تابستان در یک روز جمعه ما شاهد چندین هزار مسافر هستیم. با توسعه روز افزون امکانات در سطح روستا ما شاهد پویایی این روستای زیارتی – تفریحی هستیم. به طوری که از سالی به سال دیگر پیشرفت در روستا بسیار چشمگیر است.
با این توصیف یادآور می شود در استان گیلان سه منطقه تالش نشین دارای ظرفیت جلب مسافر و گسترش فعالیت گردشگری است. این سه مکان عبارتند از: امام زاده ابراهیم، ماسوله، سوباتان تالش که امامزاده ابراهیم در سطح شهرستان رتبه اول گردشگری را به خود اختصاص داده است که یکی از عوامل توسعه گردشگری همین قابلیت و توان مذهبی آن است. پس با وجود چنین قابلیتی باید بدرستی در امر گردشگری از آن استفاده نمود.

– بقعه بابا رکاب
مسیر جاده امامزاده ابرهیم و در 5 کیلومتری نرسیده به آن قرار دارد این بقعه که در مساحت 25 متر مربع ساخته شده است. سالانه زائران زیادی را به سوی خود می کشاند و زائران پس از انجام فرایض دینی به سوی امام زاده ابراهیم مشرف می شوند. بنای این بقعه از آجر و سنگ در یک طبقه ساخته شده است و سقف آن شیروانی در دو طبقه که با حلب پوشانده شده است. و روی تابلوئی که نام الله اکبر درج شده بربالای آن نصب شده است در اطراف این بقعه چند باب مغازه به چشم می خورد که در فصل تابستان راه‎اندازی می شوند و بازار کوچکی برای خود رو به راه می کنند اما در فصول دیگر به جز یک باب مغازه بقیه بسته شده و صاحبان مغازه به فعالیت های دیگر می پردازند.

– بقعه امام زاده اسحق و خواهرش خیرالنساء
این بقعه در ارتفاعات سیاه کوه و در 25 کیلومتری شفت قرار دارد. درست در جائی قرار گرفته است که از سمت شمال بیجار سر، جنوب ییلاقات سیاه مزگی، شرق کوه های ویسرود و لاسک و از غرب سیاه مزگی دیده می شوند. مصالح به کار رفته ساختمان از چوب است و دور تا ور آن را با حلب پوشانده اند و داخل بقعه با گچ سفید کاری شده و ضریحی در وسط آن نصب شده است. هر چند سقف آن با حلب پوشانده شده است ولی دلیل پوشانده شدن دور تا دور آن با حلب سرمای زیادی در زمستان و جلوگیری از پوسیده شدن چوب های بقعه می باشد.
مسافران درگاه حرم امام زاده اسحق از هر دیري به سویش مشرف می شوند. در سطح شهرستان، استان و حتی در سطح ملی جایگاه ویژه ای در امر گردشگری مذهبی دارد.

– بقعه امام زاده نهزم
روستای نهزم در شش کیلومتری جنوب شرقی شفت قرار دارد. امام زاده نهزم تقریبا در مرکز روستا واقع شده و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مصالح بنا از خشت بوده و در داخل سقف بنا سه ردیف واشان کشی مشهود می باشد. همچنین ضریح بنا دارای گرهی چینی بوده و دارای سقف هلالی می باشد و حفاظتی فلزی بر گرداگرد آن ساخته شده است و دور بنا پنجره هایی جهت نورگیری مناسب تعبیه گردیده است. اسامی دیگر مکان های زیارتی مذهبی در جدول 4-1 آورده شده است.

جدول 4-1 جاذبه های زیارتی – مذهبی شهرستان شفت
ردیف
نام جاذبه مذهبی
نام روستا
نام بخش
فاصله تا مرکز شهرستان به کیلومتر
1
مزار شاه درویشان
تکرم
مرکزی
7
2
بقعه سید ابوالقاسم
نهزم
مرکزی
6
3
آقا سید کاس آقا
سیاه مزگی
احمد سرگوراب
20
4
آقا نور سه تن
آقا نور سه تن
احمد سرگوراب
18
5
ذوالپیران
ذوالپیران
مرکزی
1
6
آقا سید یعقوب
آقا سید یعقوب
مرکزی
14
7
آقا میر منصور
لیفکوخندان
مرکزی
9
8
آقا سید زکی
کلاچ خندان
مرکزی
13
9
پیر مومن
عثماوندان
مرکزی
5/2
10
پیله آقا کوزان
کوزان
مرکزی
7
11
سید ابراهیم
کلاشم بالا
مرکزی
18
12
فاطمه السادات
شادخال
مرکزی
6
13
امام زاده احمد
چماچا
مرکزی
13

– آبشارها
شهرستان شفت به لطف الهی از وجود این جاذبه بی بهره نبوده و در نوع خود دارای آبشارهای متعددی است از جمله مهم ترین این آبشارها که می توان در زمینه گردشگری از آن ها بهره گرفت عبارتند از:

– آبشار قتلگاه
در انتهای جنوب شرقی روستای امام زاده ابراهیم در پایین دامنه جنگل آبشار زیبایی است که در مجاورت رودخانه با ارتفاع 2 متر از بستر رودخانه قرار دارد قسمتی از این آبشار به ارتفاع 5 متر در گودی محراب شکلی می ریزد و در کنار آن مسیری است که امکان صعود به بالا را فراهم می کند بالای این آبشار تا فاصله یکصد متری دو آبشار دیگر هم وجود دارد دو طرف آبشار به صورت دامنه ای با شیب بسیار تند دیده می شود که در فصل بهار و تابستان پوشیده از علف و درختچه های گوناگون است و شادابی خاصی به این منطقه می بخشد به طوری که 90 درصد از مسافرانی که به این روستا مشرف می شوند از این آبشار دیدن کرده و 30 درصد نیز به رسم یادبود از آن جا فیلمبرداری و عکس تهیه می کنند.

– آبشارهای روستای سله مرز
این روستا به خاطر کوهستانی بودن و ارتفاع زیاد، موجب پدید آمدن آبشارهای متعددی در سطح روستا شده است. روستای سله مرز که در اقع از دو قریه متمایز یعنی سله مرز و بیجارگاه تشکیل یافته است در قریه بیجارگاه شاهد آبشارهایی هستیم که از آب چشمه های ونی بن، رزاراستون و اسپی خونی تغذیه می کند آب این چشمه ها همان طور که قبلا گفته شد بسیار سرد بوده و محیط مناسبی برای پرورش ماهیانی نظیر آزاد و کپور می باشد و همچنین به خاطر صخره ای بودن و جاری شدن آب از صحنه ها، آبشارهایی به وجود آورده است که در اطراف این آبشارها محیط سرسبز جنگلی با تنوع گونه های درختی نظیر راش، توسکا و خاکهایی با دانه های ریز و درشت می باشند. این آبشارها با توجه به پتانسیل طبیعی محیط تشکیل یافته اند بسیار حائز اهمیت هستند و چون در نواحی جلگه ای این شهرستان به خاطر عدم شیب مناسب، فاقد این گونه پتانسیل است می تواند به عنوان مقصدی برای گردشگران طبیعت دوست به حساب آید. لازم به ذکر استکه روستای سله مرز از لحاظ ساختار محیطی به شدت به دامداری و دامپروری وابسته است توسعه توریسم در سطح روستا شاید بتواند آن ها را از ساختار تک معیشتی بیرون آورد و درآمدی باشد در کنار دامداری و دامپروری در فصولی که احشام به ییلاقات می روند و با توجه به ماهیت فصلی بودن گردشگری در این زمان می توانند با ارائه سرویس های مناسب محیطی برای توسعه گردشگری ناحیه فراهم آورند و بر سطح درآمد سالیانه خود بیفزایند.

– آبشار دودوزن خرم کش
این آبشار در 21 کیلومتری شفت و در روستای خرم کش قرار دارد. ارتفاع این آبشار حدود 20 متر می باشد و در دل جنگل چشم انداز منحصر به فردی به وجود آورده است که می تواند مقصد مناسبی برای اکوتوریست ها باشد. به خاطر کوهستانی بودن منطقه و مطلوب بودن شرایط آب و هوایی در فصل گردشگری می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد.
سرسبزی طبیعت اطراف این آبشار و درختان تنومند خود بر زیبایی این مکان افزوده و ارزش آن را دو چندان نموده است. امید است با بهره برداری صحیح و برنامه ریزی مناسب بتوان از این قابلیت استفاده نموده و صنعت گردشگری را در شهرستان توسعه بخشید.

4-1-3 شهرستان ماسال
ماسال وشاندرمن که در غرب استان گیلان و در جنوب دریای خزر قرار دارد از شمال به رضوانشهر، از جنوب به فومن، از شرق به صومعه سرا و از مغرب با بخش شاهرود از شهرستان خلخال همجوار است. این شهرستان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی ونزدیکی به مرکز استان و شهرستانهای توریسم پذیر غرب گیلان و همچنین به علت دارا بودن توانهای طبیعی و انسانی فراوان می تواند به عنوان قطب گردشگری استان معرفی گردد.از آنجاییكه توان های طبیعی شهرستان برجسته ترجلوه می كند لذا با تكیه بر توریسم طبیعت پسند (اکوتوریسم) می توان زمینه توسعه همه جانبه شهرستان را فراهم نمودزیرااكوتوریسم ازوجوه گردشگری پایدار قلمداد می گردد.یعنی سفر مسئولانه به پهنه طبیعت، سفری که محیط زیست را پاس می‎دارد و به زندگی مردمان محلی رونق می بخشدو منافع میزبانان را از جنبه های زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مدنظر قرار می دهند. در این نوشتار به اختصار جاذبه های اكوتوریستی ماسال و شاندرمن معرفی می گردد.

– رودخانه ها
یکی از جاذبه های طبیعی ماسال و شاندرمن وجود رودخانه هاست.رودخانه های بزرگ و کوچک زیادی در شهرستان جاری است كه رودخانه های خالکایی در ماسال و مرغک در شاندرمن مهمترین آنها است.با توجه به مناظر طبیعی بستر رودها،وجود انواع آبزیان،تنوع پوشش گیاهی اطراف رودها و…انجام انواع تفریحات از قبیل شنا، ماهیگیری، قایق سواری، تفرج و .. را در بستر و حاشیه این رودها قابل اجرا است. در شرایط كنونی با اینکه هیچگونه برنامه ریزی برای رودهای فوق انجام نگرفته ولی روزانه گردشگران و مسافران زیادی در حاشیه این رودها به خصوص درفصول گرم سال در مسیر بالادست اوقات فراغت خود را سپری می كنند.

– استخرها
استخرها، آبگیر های کوچک یا بزرگی هستند که به طور طبیعی در ابتدا، انتها و یا طرفین مسیر رودهای جاری شکل گرفته اند.استخر ها كاركردهای فراوان دارند كه یكی از كاركردهای مهم آن تامین نیازهای روحی وروانی مردم و پر كردن اوقات فراغت است.ماسال و شاندرمن دارای 36 دهنه استخر یا آب بندان است با توجه به كاركردهای متعدد استخرها بهره برداری چند منظوره از این آبگیرها زمینه توسعه همه جانبه را برای کل شهرستان به ارمغان می آورد و فرصتهای شغلی جدید را در منطقه ایجاد می کند و تأسیسات رفاهی و زیر بنایی در گستره این استخرها شکل می گیرد.استخر طبیعی خشکه دریا كه در ارتفاعات 2600 متری ییلاقات شاندرمن قرار دارد ازلحاظ موقعیت نسبی در غرب شهرستان و استان واقع شده و از نظر تقسیمات هیدرولوژی جزء حوضه آبریز دریای خزر محسوب می گردد که با کانالیزه شدن در شاخه اصلی با نام مرغک در نهایت در تالاب انزلی تخلیه می شود.

– غارها
غارها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. غارهای طبیعی در اثر عوامل مختلفی چون نفوذ آب در طبقات آهکی، وقوع زمین لرزه و .. به وجود می آید. اکثر غارهای طبیعی از سنگهای آهکی تشکیل می شود که ارتباط مستقیم با تشکیلات سنگ های رسوبی دارد.در ماسال و شاندرمن بیش از 17 غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگترین آن غار آویشوكه در بلندای 1300 متری از سطح دریا قرار دارد. این غارکه در قلب جنگل های شاندرمن جای دارد از غارهای منحصر به فرد در کشور ایران است که با انتهای ناشناخته در سنگهای آهکی حفر شده و به لحاظ زمین شناختی و ژئومورفولوژی جای مطالعه فراوان دارد دیدن قندیل های زیاد و هفت آبشار این غار برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب است. تاکنتون بیش از دو کیلومتر از ژرفای غار آویشو که طویل ترین غار استان گیلان محسوب می شود توسط غارنوردان و کوهنوردان محلی اکتشاف شده است. بر اساس پژوهش های زمین شناسان قدمت غار آویشو به حدود 75 میلیون سال قبل بازمی گردد. اهمیت علمی این غار به لحاظ مطالعه فرایندهای مختلف رسوب شناختی و ژئوشیمیایی موثر در تشکیل این رخساره عظیم کارستی در درون سنگهای آهکی دوران مزوزوئیک بوده و اهمیت اقتصادی آن در صنعت توریسم است. با توجه به

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درباره استان گیلان، شهرستان فومن، دوره قاجاریه، میراث فرهنگی Next Entries پایان نامه رایگان درباره میراث فرهنگی، بندر انزلی، استان گیلان، دریای خزر