پایان نامه رایگان درباره استان گیلان، شهرستان فومن، دوره قاجاریه، میراث فرهنگی

دانلود پایان نامه ارشد

“تراشوم” قرار دارد و هرجمعه میزبان تعداد زیادی کوهنورد اعم از حرفه ای و آماتور می باشد.

شکل 4-11 نمایی از ییلاق زودلَ سَر

– ییلاق کوربار ماسوله
یکی از این ییلاق ها که متأسفانه کمتر به آن پرداخته شده ومعرفی چندانی در رابطه باآن صورت نگرفته .ییلاق های دلپذیر کوربار است برای رسیدن به این منطقه 3 ساعت و نیم کوهپیمایی لازم است اما مناظر زیبایی که در طول مسیر وجود داره باعث میشه آدم احساس خستگی نکنه و از طبیعت بکر و دست نخورده آن لذت ببرد.

شکل 4-12 نمایی از ییلاق کوربار ماسوله

– ییلاق اندره
ییلاق اندره از ییلاقات زیبای بخش سردارجنگل فومن ودر فاصله 5کیلومتری ماسوله ودر مرز بین گیلان وزنجان ودر مسیر جاده ماسوله به خلخال قراردارد . طبیعت زیبای این ییلاق آرامش را به روح آدمی برمی گرداند .جاذبه های طبیعی این دیار به قدری زیاد است که دل کندن از آن کاری دشواراست.

شکل 4-13 نمایی از ییلاق اندره

– پارک فومن
این پارک با داشتن انواع مجسمه‌های بینظیر و تاریخی و فضای زیبا و سرسبز و امکانات رفاهی مناسب طی چند سال اخیر که این شهر در روزهای تعطیل پذیرای مسافران زیادی است محلی برای تفریح و استراحت است. بزرگی پارک فومن در کنار درختان همراه با وسائل بازی مفرح و متفاوت از جمله امکانات آن است.
آبشار دوقولی گشت رودخان، بام سبز شهر ماکلوان در مسیر ماسوله پارک بازی شهر، جنگل‌ها و مراتع سبز، غار فوشه، و بقعه متبرکه سبز قبا از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) و مزار شریف شهید سید جواد موسوی از مناطق گردشگری فومن است.

– قلعه رودخان
رودخان نام قلعه‌ای است متعلق به دوره سلجوقیه که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای رودخان بنا شده و 6/2هکتار مساحت و 65 برج و بارو و دیواری به طول 1500 متر دارد.
رطوبت بیش از حد هوا باعث رویش گیاه در لابه‌لای دیوارهای قلعه و پوسیدگی آنها شده، اما با این حال در مقایسه با قلعه‌های دیگر، رودخان سالم مانده است.قلعه عظیم و شگفت‌انگیر رودخان در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی فومن که در حوزه جغرافیایی این شهرستان قرار دارد در قله کوهی در دل جنگل آرمیده است.برای رسیدن به قلعه پس از عبور از شهر فومن، روستاهای گشت، کردمحله، گشت رودخان، سیاه کش، سیدآباد و قلعه رودخان در جاده ای که نیمی از آن آسفالت و نیمی دیگر خاکی است باید طی مسیر کرد و به روستای حیدرآلات که جاده‌ای اتومبیل رو به آن ختم می‌شود، رسید.
این مسیر تا قلعه را باید با پای پیاده که حدود ۵ کیلومتر است طی کرد. زمان لازم برای طی کردن این مسیر با پای پیاده حدود یک ساعت و نیم است که مقداری از آن را از طریق پله‌های احداثی باید طی کرد.بر اساس تحقیقات انجام شده، این دژ عظیم که به قلعه روخان (رودخان) موسوم است، طى وقایع و رویدادهایى که پس از دوره ساسانى به وقوع پیوست، تخریب شد، اما در قرن ۵ و ۶ هجرى قمرى و در زمان حکومت سلجوقیان تجدید بنا شد و به همین جهت در شمار قلاع اسماعیلیه مشهور است.از روستای قلعه رودخان تا قلعه رودخان طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازهای زیادی وجود دارد که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.در مسیر صعود به قلعه درختانی با قدمت طولانی به سمت آسمان قد علم کرده و نور از لابه لای شاخه‌های این درختان به پایین می‌ریزد.ارتفاع قلعه بین 665 تا 715 متر از سطح دریا می‌باشد. در سمت راست قلعه، رودخانه‌‏ای به همین نام قرار دارد که از ارتفاعات، سر چشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جریان است.

شکل 4-14 نمایی از قلعه رودخان

– ماسوله
ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان قرار دارد . این شهر در ناحیه‌ ای کوهستانی و جنگلی در دامنه ‌ای صخره ‌ای با وسعت ۱۶ هکتار و ارتفاع ۱۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد ساخته شده ‌است . ماسوله در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال ، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است .این شهر طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .این شهرک هم اکنون رویارو با مسائلی مانند ریزش سنگ ، سیل ، رانش زمین ، زمین‌لرزه ، تصرف به منظور توسعه عمرانی و انسانی و تخریب و … می ‌‌باشد .زبان مردم ماسوله تالشی است . ماسوله دارای محله‌ های ریحانه بر، خانه بر، مسجد بر، کشه سر و اسد محله است .قلل مهم ماسوله عبارت‌ اند از: شاه‌ معلم (شامولوم)، آسمان کوه ، لاسه سر، تروشوم و کله قندی. که قله شاه معلم با ارتفاع ۳۰۵۰ متر بلند ترین نقطه استان گیلان می ‌باشد.

4-15 معماری ماسوله

– آبشار لارچشمه
آبشار لارچشمه در موقعیت جغرافیایی N370935 E490222 در استان گیلان واقع است. این آبشار قبل از روستاي ماسوله قرار دارد. در همین محل و در کنار جاده فومن به ماسوله چشمه لارچشمه از کوه می‎جوشد. رستوران ، قهوه خانه و استراحتگاه در مجاورت آن ایجاد شده است. ارتفاع آبشار در حدود 6 متر و حوضچه آب کوچکی در پای آن ایجاد شده است. آبشار در ارتفاع 670 متری از سطح دریا واقع است و در میان منطقه ای با جنگلهای انبوه قرار گرفته است. وجود آبشارها و چشمه هاي متعدد در اطراف ماسوله ، زيبايي طبيعت آن را دو چندان نموده است .آبشارهاي اين منطقه بصورت پراكنده در اطراف ان ديده مي‎شوند. از آبشارهاي ماسوله ميتوان به آبشار كوشم ، آبشار ماسوله رودخان ، آبشار خرم بو (خربو) و آبشار لارچشمه اشاره نمود كه هر كدام مي‎توانند بهانه اي جهت بازديد از طبيعت زيباي ماسوله باشند.

4-16 نمایی از آبشار لارچشمه
– آبشار ماسوله
آبشار ماسوله ماسوله در موقعیت جغرافیایی E4859 N3709 در استان گیلان واقع است. شهر ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در ۲0 کیلومتری شهر ماکلوان ، ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۶۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.این شهر با وسعتی معادل ۱۰۰ هکتار محدوده­ آن از سمت شمال به شهرستان ماسال، از سمت جنوب به طارم علیا(استان زنجان)، از سمت شرق به جلگه شهر فومن و از سمت غرب به شهرستان خلخال(استان اردبیل) می رسد. محدوده مرکزی ماسوله از سه جهت شمال،جنوب و غرب به کوه و از طرف شرق بر دره­ای زیبا مشرف است .ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد برابر با ۱۰۵۰ متر است. آب و هوای ماسوله کوهستانی، با تابستانهای خنک و زمستانهای سرد و پر برف است. اطراف ماسوله پوشیده از جنگل است. و راه اصلی ارتباطی آن، جاده­ای است که به سمت فومن کشیده شده است.شهر تاریخی و توریستی ماسوله به دلیل داشتن معماری منحصر به فرد در جهان شناخته شده است. ماسوله با کوهستان‎های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز از توریستی ترین مناطق شمالی ایران با جلوه های طبیعی فراوان به ویژه در اواخر بهار و فصل تابستان است و قله شاه معلم در ماسوله با ارتفاع ۳۰۵۰ متر بلندترین نقطه استان گیلان و هدفی جذاب برای گروههای کوهنوردی می باشد.
آبشار کوشم ماسوله در انتهاي دره جنگلي ماسوله و در ارتفاعات اين منطقه واقع شده و ارتفاع آن حدود 30 متر است.مسير دسترسي به اين آبشار با شيبي ملايم و در امتداد رودخانه و در جهت مخالف جريان آب است که پس از حدود يکساعات کوهپيمايي و گذر از چند آبشار کوچک ديگر، در انتهاي تنگه به ديواره اي سنگي برمي خوريم که آب از فراز آن به پايين فرو مي ريزد. از ديگر آبشارهاي گزارش شده از اين منطقه مي توان به آبشار ماسوله رودخان با ارتفاع بيش از 20 متر، آبشار خرم بو(خربو) و آبشار لارچشمه نيز اشاره کرد که جلوه اي بسيار زيبا داشته و هر کدام مي‎توانند بهانه هاي جهت بازديد از طبيعت زيباي ماسوله باشند.

شکل 4-17 نمایی از آبشار ماسوله
4-1-2 شهرستان شفت
جامعه اسلامی ایران با تکیه بر تعالیم عالیه اسلام و فرهنگ عظیم نشات گرفته از آن و کوشش در پاسداری از ارزش های والای انسانی از آثار برجای مانده از گذشتگان، چه آن ها که نشان دهند رفتار، منش، گویش و آداب و رسوم جامعه است و چه ساخت و سازهایی که در زندگی روزمره جامعه مورد بهره برداری قرار می گیرد. بهتر می تواند رسالت خود را به انجام برساند. با چنین دیدگاهی «سازمان میراث فرهنگی ایران» مسئولیت خطیر شناسائی و شناساندن و حفظ میراث فرهنگی غنی این ملت را به عهده دارد و هدف اصلی برنامه ریزی های خود قرار داده است که بر اساس تعالیم الهی چهارده قرن گنجینه عظیم فرهنگ و تمدن اسلامی را لابلای وجود خود حفظ و آثار مادی و معنوی به جای مانده از تمدن های قومی و کیفیت زندگی گذشتگان سرزمین خود را ارج نهاده و به فرهنگ بشری القاء کرده است. تمدن های قومی و آثار بازمانده متنوع در جای جای این سرزمین پهناور و کهن بیانگر این مدعاست که ایران در میان قطب‎های تاریخی – توریستی جهان ، جایگاه ویژه ای داشته است (طاهری، 1375، ص 147).
در شهرستان شفت نیز آثار فراوانی از گذشتگان بر جای مانده است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

– خانه عبدالرزاق شفتی
در روستای کمسار در 10 کیلومتری شفت قرار دارد. این بنا مربوط به عبدالرزاق شفتی، حاکم محلی دوره قاجاریه می باشد. ساختمان این بنا با آجر و ملاط ، ساروج ساخته شده است. بنا دو طبقه و دارای زیر زمین بوده و تزئینات آن به صورت مقرنس کاری و انرود آهکی بر روی دیوار و همچنین کاشی هایی با لعاب فیروزه ای، می باشد. در داخل بنا شومینه ای جهت برقراری گرما تعبیه شده است.

– حمام قدیمی روستای کمسار
روستای کمسار در ده کیلومتری جنوب شرقی شفت و پنج کیلومتری روستای جیرده واقع شده است. حمام قدیمی کمسار در وشو بازار وستا قرار دارد.
بنای حمام قدیمی کمسار با مصالحی از خشت و گچ و ساروج ساخته شده است. قسمت ورودی بنا تخریب گردیده و بر اثر گذشت زمان کف آن پرشده است. متاسفانه بنای مذکور بر اثر بی توجهی مردم منطقه به محل تخلیه زباله تبدیل شده و هر روز بر تخریب آن افزوده می گردد. این بنا مربوط به دوره قاجاریه می باشد. با برنامه ریزی صحیح و مرمت این بنا می توان از آن به عنوان جاذبه باستانی تاریخی در امر گردشگری استفاده نمود.

– خانه ابوالقاسم پورلطفی
خانه قدیمی ابوالقاسم پورلطفی در منطقه بالای محله روستای کمسار قرار دارد و دارای قسمت های مختلفی همچون بخش چای خشک کنی (به روش سنتی و به همراه کوره و قفسه های چوبی چهار طبقه) می باشد. کوره این بخش از خشت و ملاط کاهگل و گچ ساخته شده است.
مصالح بنا از خشت های دستی و ملاط کاهگل و گچ ساخته شده است. همچنین در تزئینات بنا از کاشی هایی استفاده شده و نقوش مارپیچ فیروزه ای دارند و این کاشی ها در سطح بنا رویت می گردد.

– – جاذبه های مذهبی و زیارتی
اسلام به عنوان کاملترین و آخرین دین معتقد به توجید به توسط پیامبر آن یعنی حضرت محمد (ص) در اوایل قرن هفتم میلادی بنیانگذاری شده و سپس در طی قرون و مراحل تکاملی مختلف تاریخی از خاستگاه اصلی اش در مکه و مدینه (غرب عربستان) شروع شده و به بسیاری از نواحی و سرزمین های جهان گسترش یافته است.
ارزش های اسلامی در جامعه ایران به شکلی خاص نمود یافته اند. بسیاری از مظاهر زندگی اجتماعی و اقتصادی گذشته با ارزش های اسلامی حاکم تطبیق داده شده اند که این خود می تواند انگیزه اسلامی مسافرت به ایران باشد. مراکز زیارتی مشهد، قم و بسیاری دیگر نیاز الهی هزاران زائر در گوشه و کنار ایران و دیگر کشورهای همسایه هستند. مساجد قدیمی و جدید ایران با بهره گیری از هنر وم عماری کرمان، کاشان، همدان، قزوین ، یزد، ماهان، گیلان و بسیاری دیگر دارای اماکن مذهبی فراوانی هستند. شهرستان شفت نیز یکی دیگر از مکان های مذهبی و زیارتی در سطح منطقه و حتی کشور است چرا که پیکر چند تن از بازماندگان پیامبر اسلام را در خود جای داده است. از جمله امامزاده ابراهیم و امام زاده اسحق و خیرالنساء که مقصد هزاران زائر در طول سال می باشند. به طور کلی می توان توان های مذهبی و زیارتی شهرستان را به شرح زیر برشمرد:

– بقعه امام زاده ابراهیم
بقعه امامزاده ابراهیم که در 5 طبقه مساحت 200 متر مربع در دامنه ای پرشیب بنا نهاده شده است. در 23 کیلومتری شفت قرار دارد. مساکن یا به عبارتی مهمانپذیرهای این روستای زیارتی از چوب

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درباره بندر انزلی، منطقه آزاد، شهرستان فومن، استان گیلان Next Entries پایان نامه رایگان درباره استان گیلان، توسعه گردشگری، جاذبه های طبیعی، گردشگری مذهبی