پایان نامه رایگان با موضوع هنجارگریزی، تقدیم و تأخیر، گسترش زبان، ابراهیم (ع)

دانلود پایان نامه ارشد

استعمال می‌شود در این سوره تنها یک‌بار به‌صورت زائد ذکرشده است که از آن استنباط تأکید می‌گردد مانند آنچه در آیه زیر شاهد آن هستیم:
﴿وَ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ كَذَّبُوا بِآياتِنا فَأُولئِكَ لَهُمْ عَذابٌ مُهِين﴾ (57) تأکید بر جهنمی بودن کافران و تکذیب کنندگان آیات و نشانه‌های خدا دارد و به‌وسیله‌ی این تأکید به نحوی با این افراد اتمام‌حجت شده است.
به کارگیری«باء زائد»
«باء» نیز به‌مانند دیگر حروف مذکور در برخی موارد به‌صورت زائد در این سوره ذکرشده است و هدف از آن تأکید معانی موردنظر است مانند آنچه در ادامه بحث دیده می‌شود:
﴿وَ ما هُمْ بِسُكارى‏﴾ (2)
﴿وَ أَنَّ اللَّهَ لَيْسَ بِظَلاَّمٍ لِلْعَبِيد﴾ (10) همان‌طور که مشاهده می‌شود در دو آیه ذکرشده «با» به‌صورت زائد آورده شده است و دلیل آن تأکید بر مفاهیم کلام است که به ترتیب آیه 2بر مست نبودن مردم در روز برپایی قیامت به‌وسیله شراب و هر نوع خمری تأکید می‌کند و آیه‌ی 10 نیز تأکید خود را بر عدم ظلم خدا بر بندگانش متمرکز کرده است.

3ـ4 سطح صرفی (واژگانی)
در این سطح، به بررسی چینش الفاظ در کنار یکدیگر و توجه به تقدیم و یا تأخیر در برخی از الفاظ سورهی مبارکه حج، انتخاب و گزینش صحیح الفاظ آشنازدایی صرفی و هنجارگریزی در حروف پرداخته می شود که در راستای تحقق این هدف نخست اصل تدرج(ترتیب در ذکر مراتب وجودی) مورد توجه قرار می گیرد:

3ـ4ـ1 مراتب وجودی (تدرج)
همان‌طور که از اسمش مشخص است به معنای بیان و تعبیری است که بر اساس نظام خاصی صورت می‌گیرد؛ بدین معنا که گوینده یا نویسنده به بیان یک سری وقایع و موجودات و پدیده‌های انسانی و غیرانسانی می‌پردازد درحالی‌که بر اساس ترتیب و چینش قاعده‌مندی آن‌ها را ذکر می‌کند، از مقدم به مؤخر، از بزرگ‌تر به کوچک‌تر، از مهم‌تر به بی‌ارزش و…. در این سوره نیز چنین نظم و انضباطی رعایت شده است که به ذکر موارد آن در ادامه بحث پرداخته می‌شود.
﴿ يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنْ كُنْتُمْ فِي رَيْبٍ مِنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِنْ مُضْغَةٍ مُخَلَّقَةٍ وَ غَيْرِ مُخَلَّقَةٍ لِنُبَيِّنَ لَكُمْ وَ نُقِرُّ فِي الْأَرْحامِ ما نَشاءُ إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُكُمْ طِفْلاً ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّكُمْ وَ مِنْكُمْ مَنْ يُتَوَفَّى وَ مِنْكُمْ مَنْ يُرَدُّ إِلى‏ أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَيْلا يَعْلَمَ مِنْ بَعْدِ عِلْمٍ شَيْئاً وَ تَرَى الْأَرْضَ هامِدَةً فَإِذا أَنْزَلْنا عَلَيْهَا الْماءَ اهْتَزَّتْ وَ رَبَتْ وَ أَنْبَتَتْ مِنْ كُلِّ زَوْجٍ بَهِيج﴾ (5) در این آیه، سه مرحله توضیح داده‌شده است اول مرحله‌ای که نطفه یک انسان در داخل رحم مادرش منعقد می‌شود و دوم مرحله تولد تا مرگ انسان بیان می‌شود و مرحله آخر رویش گیاه بر روی زمین است؛ به‌این‌ترتیب که در مرحله نخست بعد از اشاره خداوند به نخستین خلقت خود یعنی حضرت آدم(ع) و هوا به تداوم خلقت انسان به‌صورت کنونی اشاره دارد بر این اساس که ابتدا یک نطفه به رحم مادر منتقل می‌شود سپس از این نطفه‌هایی که درون رحم وارد می‌شوند برخی از آن‌ها منعقد می‌گردد و برخی دیگر تبدیل به جنین نمی‌شود. اما نطفه منعقدشده که در رحم جای می‌گیرد برای مدتی تعریف‌شده در رحم می‌ماند، سپس بعد از گذراندن این مرحله به‌صورت نوزاد از رحم مادر خارج می‌شود اما در مرحله دوم و سیر حرکت انسان را نشان می‌دهد که بعد از گذراندن دوره طفولیت وارد مرحله بلوغ می‌شود و بعدازاین مرحله برخی افراد عمرشان در مراحل جوانی به پایان می‌رسد و برخی دیگر مرحله پیری را نیز درک می‌کنند و آنگاه به دیار باقی رهسپار می‌شوند بعدازاین دو مرحله که مربوط به انسان می‌شد اشاره‌ای به مراحل بیرون آمدن گیاه از دل زمین می‌شود به‌این‌ترتیب که ابتدا آب باران بر روی زمین بایر می‌بارد سپس با رخنه در زمین آن را قطعات خاک را به حرکت درمی‌آورد و در مرحله بعد با ورود آب به دل زمین، آن را سیراب می‌کند به‌نحوی‌که آب دیگر در سطح خاک برای مدتی باقی می‌ماند و آنگاه با مرحله پایانی که در ابتدای این مرحله زمین خشک و بی‌آب‌وعلف است سپس با بارش باران سطح زمین را آب فرامی‌گیرد سپس به ترتیب آب به دل زمین نفوذ می‌کند و پس‌ازاین گیاه از دل زمین سر برمی‌آورد و درنهایت این گیاه به رشد نهایی خود می‌رسد، آیه به پایان می‌رسد.
﴿ إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ الَّذِينَ هادُوا وَ الصَّابِئِينَ وَ النَّصارى‏ وَ الْمَجُوسَ وَ الَّذِينَ أَشْرَكُوا إِنَّ اللَّهَ يَفْصِلُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ شَهِيدٌ﴾ (17) اسکافی در رابطه با سر تقدیم و مرتبت این آیه چنین گفته است: إن الذین آمنوا بکتاب الله مثل صحف ابراهیم که در ابتدا ذکر شده است و الذین آمنوا بما نطقت به التوراة که مراد از آن یهود است و الذین آمنوا بما أتی به الانجیل که منظور نصاری یا مسیحیان است و این ترتیب بر اساس آن ترتیبی است که خداوند باری‌تعالی در نازل کردن کتاب‌هایش انجام داده است به‌این‌ترتیب که صحف حضرت ابراهیم (ع) قبل از کتاب تورات حضرت موسی و کتاب تورات قبل از انجیل حضرت عیسی ناز شدند . بنابراین ترتیب خداوند این آیه را بر اساس ترتیب بعثت رسولان گرامی‌اش از متقدم به متأخّر آورده است. (سعدالشلوی، 1421: 34)
﴿ أَ لَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ يَسْجُدُ لَهُ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ مَنْ فِي الْأَرْضِ وَ الشَّمْسُ وَ الْقَمَرُ وَ النُّجُومُ وَ الْجِبالُ وَ الشَّجَرُ وَ الدَّوَابُّ وَ كَثِيرٌ مِنَ النَّاسِ وَ كَثِيرٌ حَقَّ عَلَيْهِ الْعَذابُ وَ مَنْ يُهِنِ اللَّهُ فَما لَهُ مِنْ مُكْرِمٍ إِنَّ اللَّهَ يَفْعَلُ ما يَشاءُ﴾ (18) ترتیب در این آیه بدین شکل است که؛ آسمان مهم‌تر از ماه و ماه مهم‌تر از ستاره یا شاید بزرگ‌تر و یا شاید از جهت نورانی‌تر بودن و همچنین کوه از درخت و درخت از چهار پاه ـ ازنظر اندازه و حجم ـ بزرگ‌تر است.
﴿ الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلاَّ أَنْ يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوامِعُ وَ بِيَعٌ وَ صَلَواتٌ وَ مَساجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيراً وَ لَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ﴾ (40) راهبان، نصاری(مسیحیت) و یهود و اسلام را ذکر کرده است درواقع بر اساس ترتیب پیدایش و ظهور ادیان ذکرشده است.
﴿وَ إِنْ يُكَذِّبُوكَ فَقَدْ كَذَّبَتْ قَبْلَهُمْ قَوْمُ نُوحٍ وَ عادٌ وَ ثَمُودُ (42) ﴿وَ قَوْمُ إِبْراهِيمَ وَ قَوْمُ لُوطٍ ﴾ (43) ﴿وَ أَصْحابُ مَدْيَنَ وَ كُذِّبَ مُوسى‏ فَأَمْلَيْتُ لِلْكافِرِينَ ثُمَّ أَخَذْتُهُمْ فَكَيْفَ كانَ نَكِيرِ﴾ (44) به این ترتیب که ذکر قدیمی‌ترین قوم در ابتدای آیه مبارکه 42 یعنی قوم نوح پرداخته و پس‌ازآن قوم عاد که از همه اقوام به جزء قوم نوح قدیمی‌تر است و به همین ترتیب از قدیمی‌ترین قوم به جدیدترین اشاره‌شده است تا تعمقی باشد برای واکاوی تاریخ بشریت و فناپذیری همه اقوام و اینکه همه موجودات به جزء ذات پایدار الهی زوال‌پذیرند.
﴿ يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ارْكَعُوا وَ اسْجُدُوا وَ اعْبُدُوا رَبَّكُمْ وَ افْعَلُوا الْخَيْرَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴾ (77) تقدیم و تاخیر در سبقت زمانی و ایجاد: اول رکوع انجام می‌دهیم و سپس سجده که به ترتیب این دو رکن در انجام فریضه نماز اشاره‌شده است.(المسیری، 2005: 136)
﴿… يَأْتُوكَ رِجالاً وَ عَلى‏ كُلِّ ضامِر… ﴾ (27) تقدیم و تأخیر به خاطر مرتبه: مانند تقدیم سمیع بر علیم، در این آیه نیز چنین تقدیمی وجود دارد بر این اساس که در اکثر مواقع افرادی که از مکانی نزدیک هستند، پیاده می‌آیند و افرادی که محل زندگیشان تا خانه خدا دور است سوار بر مرکب به آنجا می‌روند. ( المسیری، 2005: 138 و زرکشی، 1957: 291)
﴿…. وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ مِنْ رَسُولٍ وَ لا نَبِيٍّ إِلاَّ إِذا تَمَنَّى أَلْقَى الشَّيْطانُ فِي أُمْنِيَّتِه … ﴾ (52) تقدیم و تأخیر در شرف و مقام الهی است؛ زیرا در آیه فوق مقام رسول از نبی برتر و بالاتر است. (المسیری، 2005: 139)

3ـ4ـ2 هنجارگریزی
یاکوبسون،زبان‌شناس روسی،معتقد است که «ادبیات به معنی درهم ریختن سازمانیافته گفتار متداول است» . (ایگلتون،1383:4). این تعریف یاکوبسون از ادبیات، اصل هنجار گریزی را نشان میدهد. قاعدهکاهی یا هنجارگریزی عبارت است از: “انحراف از قواعد حاکم بر زبان هنجار و عدم مطابقت و هماهنگی با زبان متعارف” (انوشه، 1376 :1445 ). در حقیقت هنجارگریزی به معنای انحراف از نُرم است. «انحراف از نرم در حوزه زبانشناسی به هر نوع استفاده زبانی از کاربرد معناشناسیک تا ساختار جمله که مناسبات عادی و متعارف زبان در آن رعایت نشود اشاره دارد». (داد، 1383: 540) ازنظر لیچ، هنجارگریزی در سطوحِ مختلفِ واژگانی، نحوی، آوایی، نوشتاری، معنایی، گویشی، سبکی و زمانی قابل‌بررسی است. وی نخستین ویژگی قاعدهکاهی را ارائه مفهوم میداند. (صفوی، 1390،ج1:53) شایان‌ذکر است که امروزه هنجارگریزی در زبان عربی، با واژه “الانزیاح” شناخته میشود. این اصلاح از ریشه “زَاحَ” یا “زیحَ” به معنی دور شدن و جدا شدن گرفته‌شده است و احتمال میرود مقصود از آن دور شدن از کاربرد معمول و رایج زبان باشد. (لوط، 2011: 11) در این پژوهش به بررسی هنجارگریزی صرفی در سوره حج پرداخته ‌شده است.

3ـ4ـ2ـ1 آشنایی‌زدایی صرفی
گاه شاعر دست به ساخت واژگان تازه با گریز از شیوههای معمولی ساختن واژه در زبان هنجاری میزند. این نوع هنجارگریزیها برشکوه، طنطنه، شگفتی و تأثیر شعر میافزاید و باعث غنای زبان میشود؛ چراکه بسیاری از این واژهها آرام‌آرام جذب زبان میشوند و درنتیجه اعتبار ادبی آن‌ها به نفع زبان از دست میرود. هنجارگریزی واژگانی یکی از شیوههایی است که شاعر از طریق آن زبان خود را برجسته میسازد. (صفوی، 1390، ج:1 49) اگر میان واژهها برخوردی نباشد، شعر به وجود نمی‌آید. شعر از زبان فراتر رفته، قواعد آن را درهم میریزد. (حقوقی، 1371: 342) شاعران بزرگ نه‌تنها در حوزهی معناآفرینی و تصویرسازی خوش درخشیدهاند که در غنیسازی حوزهی واژگانی زبان و گسترش قلمرو زبان بیشترین سهم را داشتهاند. “وقتی گنجینهی زبان، عناصر واژگانی لازم را برای بیان اندیشهی تازهی شاعر ندارد، به ناگزیر بخش توانش زبانی شاعر فعال میشود… برای یک شاعر واقعی واژهسازی، تجربهی گذشتن از آتش است و با هر واژه‌ای که خلق میکند، فکری را میآفریند… و این یعنی توسعهی اندیشگی زبان در چارچوب واژگان” (علیپور، 1378: 237). در شعر برخی از شاعران معاصر نیز ساخت واژگان جدید دیده میشود؛ مثلاً در شعر اخوان وسعت واژگان جدید بسیار فراوان است و اخوان توانسته واژگان زیادی را به دایرهی واژگانی شعر خود راه دهد12 شفیعی نیز با ساختن واژهها و ترکیبات جدید در این راه کوشیده است. کاربرد پارهای از ترکیبات جدید میتواند به گسترش زبان شعری کمک کند؛ ازآنجاکه شفیعی پدید آوردن هرگونه ترکیب جدید را با بهرهگیری از دانش لغوی و بر پایه دستور زبان فارسی انجام میدهد، کارش به انحراف و آشفتگی نمیانجامد. در ادامه به بررسی موارد هنجار گریزانه صرفی پرداخته می شود:
﴿تَذْهَلُ كُلُّ مُرْضِعَةٍ عَمَّا أَرْضَعَت﴾ (2) آوردن مرضع که صفت مونث است به همراه تاء تأنیث قبیح است زیرا هر آنچه جزء صفات ثبوتی مؤنث هستند مانند حاملة و مرضعة را به خاطر عدم نیاز به تاء تأنیث به‌صورت حامل و مرضع می‌آوریم مگر در لغاتی که امکان اشتباه در آن‌ها رخ می‌دهد مانند: ضامر، عاشق، أیم، عانس. ( الدرویش، 1999، 5: 97) اما درآوردن مرضع با تاء تأنیث رازی بلاغی نهفته است به این معنی که منظور از مرضعة آن مادری است که هنوز بچه‌اش را از شیر نگرفته باشد اما در هنگام وقوع این حادثه از روی ترس از شیر دادن به نوزاد شیرخوار خود امتناع می‌کند و این امتناع ورزیدن یک مادر دلیل بر مستولی شدن

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان با موضوع فعل مضارع، قرآن کریم Next Entries پایان نامه رایگان با موضوع تصویرسازی، تصویرپردازی، سوره مؤمنون، تصاویر خیالی