پایان نامه رایگان با موضوع كسي، !، كند.، علي(ع)

دانلود پایان نامه ارشد

از كينه هايي كه نسبت به علي(ع) در ميان اين قوم بود، آگاه بود و مي ترسيد تا منافقان امّتش، مردم را متفرّق كرده و به جاهليّت باز گردانند، از جبرئيل خواست كه براي او از خداوند حفظ و نگهداري از شرّ و مكر و حيله ي منافقان را درخواست كند. پيامبر(ص) انجام اين امر را به تأخير انداخت تا به مسجد «خيف »53 رسيدند. جبرئيل در مسجد «خيف » بر پيامبر(ص) نازل شد و خواستار اجراي فرمان الهي شد. امّا به همراه خود جوابي براي درخواست حفظ و عصمت براي رسول الله از طرف خداوند نياورده بود.
حضرت دوباره حركت كرد تا به منزل «كراع الغميم » – بين مكه و مدينه – رسيدند.
جبرئيل دوباره نازل شد و همان درخواست را كرد ولي باز هم جوابي براي درخواست حضرت رسول اكرم(ص) نياورده بود و فرمود : اي جبرئيل ! مي ترسم مرا دروغ گو خطاب كنند و آنچه در مورد علي(ع) بگويم قبول نكنند. سپس به راه خود ادامه داد تا به غدير خم رسيد – غدير خم سه ميل قبل از جحفه قرار دارد – جبرئيل در حالي كه 5 ساعت از روز گذشته بود آمد و گفت : اي محمّد(ص) خداوند به تو سلام مي رساند و مي گويد : «اي پيامبر ! آنچه به تو گفته ايم – درباره ي علي(ع) – به مردم برسان و اگر نرساني گويا هيچ تبليغي انجام نداده اي، بدرستي كه خداوند تو را از مردم حفظ مي كند ».
پيشروان كاروان نزديك «جحفه »54 بودند كه پيامبر دستور داد كساني كه جلو رفته اند برگردند و كساني كه نيامده اند، برسند.
پيامبر كمي راه را به سوي مكان مسجد غدير كج كرد( البته اين كار به دستور خداوند بود ) در آنجا سنگ( يا درختاني ) بود كه پيامبر فرمود زير آن ها تميز شود و از سنگ ها براي حضرت منبري آماده كنند. وقتي همه ي مردم جمع شدند، حضرت بالاي سنگ ها رفت و فرمود :‌سپاس خدايي را سزاست كه شريك و نظيري ندارد، بي همتا و يگانه است سلطنت و حكومت او سراسر چهان را فراگرفته است. علم او همه ي موجودات را احاطه كرده است، همه در پيشگاه قدرت و توانايي او خاضع و خاشع هستند، بزرگي كه پيوسته مورد ستايش است، خالق آسمان ها و گستراننده ي زمين، غالب آسمان و زمين پاك و تسبيح شده اي كه پروردگار ملائك و روح است، همه غرق احسان و نيكوئي و رحمت بي منتهاي اويند .
چشم ها را مي بيند ولي چشم ها او را نمي بينند. بخشنده و حليم، هر چيزي در رحمت اوست .
براي انتقام گنه كاران نمودار است. هيچ مثلي ندارد. خالق همه ي اشياء است، قائم به قسط است. خدايي جز آن عزيز حكيم نيست. بزرگ تر و با شرف تر از آن است كه چشم ها او را بيابند ولي او همه چيز را مي بيند. اوست لطيف و آگاه . عقول و ادراكات مردم در مرتبه ي ادراك و معرفت كنه ذات و صفات کبریائی او عاجز و قاصرند، شهادت می‌دهم که قدس و پاکی پروردگار متعال طبقات دهر را فراگرفته است، و نور مقدّس او جهان يابنده را پوشانيده است.
خدايي كه بدون يار و ياور و مشاور، تقدير و امر خود را اجراء مي كند . پروردگاري كه بدون تصوير و نقشه كشي و بدون سابقه ي تدبير، خواست خود را ايجاد مي كند.
آنچه را خواهد لباس هستي مي پوشاند و براي آفرينش كائنات كوچك ترين زحمت و چاره انديشي نمي كند. او خداي واحد و يگانه اي است كه از روي نظم و محكم كاري و با زيبائي عمل مي كند. كمترين خلل و سستي و تجاوزي در او راه ندارد‌، كريم و مهرباني كه بازگشت همه ي امور به سوي اوست.
گواهي مي دهم، تمام اشياء در پيشگاه قدرت او خاضع و متواضع اند. خورشيد و ماه، فلك و ملك همه و همه تحت تسخير و نفوذ او هستند. اوراق و صفحات تكوين به دست تواناي او پيوسته در تغيّر و تبدّل بوده و روز و شب و حيات و ممات و فقر و غني و خوشي و گرفتاري و گرما و سرما و رنگ هاي گوناگون هيچ مخالف و هيچ همتايي ندارد. واحد بي نيازي كه نزائيده و زائيده هم نشده، پروردگار بزرگ و با شرافت! آنچه مي خواهد انجام مي دهد، آنچه اراده مي كند پديد مي آورد، مي داند و مي شمارد! مي ميراند و زنده مي سازد، فقير و بي نياز مي كند، مي خنداند و مي گرياند، دور و نزديك مي كند، همه ي هستي از اوست و سپاس براي اوست كه همه ي خوبي ها در دستش و بر همه چيز توانا است. اوست كه شب را داخل روز و روز را داخل شب مي كند. نيست خدايي جز آن بخشنده و عزيز!، دعاها را مستجاب مي كند، زياد كننده ي عطايا، شمارنده ي نفس ها و پروردگار مردم و بهشت است.
چيزي بر او اشكال نمي كند، فرياد كنندگان او را ناراحت و دلتنگ نمي سازد پروردگاري است كه مستحقّ شكر همه ي مخلوقاتش در سختي و آسايش آنان است. به او و ملائك و رسولانش ايمان آورده شده است. فرمان او را مي شنوم و اطاعت و اجراء مي كنم، تسليم قضاي او هستم به خاطر اشتياق فرمانبرداري از او! و ترس از عقوبتش، چرا كه كسي از مكر او در امان نيست، ولي ستمي نمي كند.
شهادت مي دهم كه بنده ي او هستم و گواهي مي دهم كه او پروردگار من است. هر آنچه او فرمان داد اجرا مي كنم كه اگر سرپيچي كنم از عذاب او در امان نيستم، نيست خدايي جز او .
او به من ابلاغ نموده است كه اگر اين پيغام را نرسانم گويا هيچ تبليغي انجام نداده ام و براي من حفظ و نگهداري از شرّ مردم را تضمين كرده است.
و اوست بخشنده و كفايت كننده . او بر من وحي فرستاده است : بسم الله الرحمن الرحيم(يَأَيهَا الرَّسولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْك مِن رَّبِّك وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْت رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُك مِنَ النَّاسِ) .
اي مردم ! من در رساندن دستورات الهي هيچ كوتاهي نكرده ام، پس سبب نزول اين آيه را هم براي شما بيان مي كنم . جبرئيل سه بار بر من نازل شد و از طرف خداوند امر كرد كه : به همه ي مردم اعلام كنم كه عليّ بن ابي طالب برادر، وصيّ، امام و جانشين بعد از من است.
جايگاه او نسبت به من مانند جايگاه هارون نسبت به موسي است جز آن كه بعد از من ديگر پيامبري نخواهد بود. او سرپرست شما بعد از خدا و رسولش است، چرا كه خداوند به من چنين امر كرده و فرموده است :(إنّما وليكم الله و رسوله والذين آمنوا الذين يقيمون الصلوه و يؤتون الزكوه و هم راكعون) .55
كسي كه در ركوع نمازش، زكات داد و هميشه رضايت او را مي خواهد عليّ بن ابيطالب(ع) است.
از جبرئيل خواستم كه از تبليغ اين موضوع مرا معاف دارد، چرا كه مي دانستم مؤمنين كم، و منافقين زيادند، و نيرنگ و فساد گنه كاران و مسخره كنندگان اسلام فراوان است.
همان ها كه خداوند در وصف شان مي فرمايد 🙁 يقولون بألسنتهم ما ليس في قلوبهم ) 56 و( و تحسبونه هيّناً‌و هو عند الله عظيم ) .57 كساني كه پيوسته با من صحبت كرده و مرا اذيت مي كردند تا آن كه مرا «گوش » ناميدند . گمان مي كردند به خاطر توجّه و ملازمتي كه با ايشان داشتم، من هم داراي چنين صفتي هستم . تا اين كه خداوند فرمود 🙁 و منهم الذين يؤذون النبيّ و يقولون هو اُذُن قل اُذُن ) به كساني كه فكر مي كنند تو «گوش » هستي بگو گوش(خيرّ لكم )58 بهتر است براي شما.
و اگر بخواهم آن ها را نام ببرم مي توانم، ولي پيوسته شرف و عزّت و آبرو و بزرگواري شما را خواستارم، ولي با همه ي اينها اگر اين وظيفه را انجام ندهم خداوند از من راضي نمي شود چرا كه فرمود :(يَا أَيهَا الرَّسولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْك مِن رَّبِّك وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْت رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُك مِنَ النَّاسِ) .
اي مردم بدانيد! بدرستي كه خداوند او را وليّ و سرپرست و امام واجب الإطاعه براي شما قرار داده است. اطاعت او بر مهاجران و انصار، و تابعين آن ها، بر بيابان نشين و شهر نشين، بر عرب و غير عرب، بر آزاد و بنده، بزرگ و كوچك، سياه و سفيد و بر هر يگانه پرستي واجب است.
فرمانبرش مطاع و مخالفش ملعون است. هر كه او را پيروي كند مورد رحمت خداوند است و هر كه او را تصديق نمايد خداوند او را مي آمرزد.
اي مردم! اينجا آخرين جايي است كه با شما سخن مي گويم پس خوب گوش كنيد و از فرمان خداوند تان اطاعت كنيد.
بدرستي كه خداوند پروردگار شماست . او وليّ و إلاه شماست. بعد از او رسولش محمّد(ص) – همان كسي كه با شما صحبت مي كند – وليّ و سرپرست شماست. سپس بعد از او عليّ صلوات الله عليه وليّ و امام شما به دستور پروردگارتان است – و بعد از او امامت و سرپرستي امّت تا روز قيامت در ذريّه و نسل اوست.
هر آنچه خداوند حلال كرده است، حلال است و آنچه حرام كرده است، حرام است.
همه ي حلال و حرام ها را به من آموخت و آنچه او به من آموخته بود به علي(ع) تعليم دادم.
اي مردم ! هيچ علمي نيست مگر آنكه خداوند به من داده است و هر آنچه به من داده است به عليّ-امام المتّقين – آموخته ام.
اي مردم ! از راه او گمراه نشويد و از او كناره گيري نكنيد و از ولايت او دست بر نداريد. او كسي است كه شما را به سوي حقّ، راهنمايي مي كند و قبل از آن به حق عمل مي كند. باطل را مي گويد و از آن نهي مي كند. در راه خدا به سرزنش هيچ سرزنش كننده اي گوش فرا نمي دهد. او كسي است كه به خدا و رسولش ايمان آورد و خود را فداي رسول الله كرد. هيچ كس جز او همراه رسول خدا مشغول عبادت خداوند نبود.
اي مردم ! او از طرف خداوند امام است و خدا توبه ي كسي را كه انكار او كند، قبول نمي كند و مطمئناً او را نمي آمرزد چرا كه مخالفت امر خدا كرده است و خداوند كساني را كه در اين موضوع مخالفتش كنند براي هميشه عذاب مي كند. پس بر حذر باشيد كه با او مخالفت كنيد و در آتشي بيافتيد كه آتشگيره ي آن خودتان و سنگ ها باشيد.(ناراً‌ وقودها الناس و الحجاره أعدّت للكافرين ) .59
اي مردم! به خدا قسم تمام انبياء و پيامبران به وجود من بشارت داده اند. من خاتم انبياء و آخرين پيامبر خدا هستم. خداوند مرا حجّت و دليل بر تمام مخلوقات آسمان و زمين قرار داده است. هر كس در اين مطلب شك كند مانند كفر جاهليّت ابتدائي كافر است. و هر كس در بعضي از گفته هايم شك كند گويا درهمه ي آن شك كرده است و چنين كسي در آتش است. مردم! خداوند با اين نعمت هايش بر من منّت گذاشت و در حق من احسان كرد.
خدايي جز او نيست و او را براي هميشه ستايش مي كنم.
اي مردم! او را برتري دهيد چرا كه برترين انسان ها بعد از من است. خداوند به خاطر ما مردم را باقي مي گذارد و روزي مي دهد . ملعون و ملعون است، مورد خشم خدا و مورد خشم خداست كسي كه اين مطالب مرا ردّ كند اگر چه موافق آن نباشد.
جبرئيل به من خبر داد كه خداوند مي فرمايد : هر كس با علي(ع) دشمني كند و او را دوست نداشته و پيروي نكند لعنت و خشم مرا خريده است( فلتنظر نفس ما قدمّت لغدٍ و اتقوا الله أن تخالفوه ) ( فتزلّ قدّم بعد ثبوتها) 60( إنّ الله خبيرٌ بما تعملون ) 61
اي مردم ! او «جنب الله » اي است كه خداوند در قرآن مي فرمايد 🙁 يا حسرتي علي ما فرّطت في جنب الله ) .62
اي مردم ! در قرآن تدبّر كنيد و آياتش را بفهميد . به محكماتش نظر داشته باشيد و از متشابهات آن پيروي نكنيد. به خدا قسم، كسي براي شما نواهي خداوند را روشن نمي كند و براي شما تفسير قرآن نمي گويد، مگر اين كسي كه دستش در دست من است. هر كس من مولاي او هستم، اين علي – بعد از من – مولا و سرپرست اوست. او برادر، وصيّ و جانشين من است كه دوستي او را خداوند واجب كرده است.
اي مردم! علي(ع) و فرزندان پاك من – صلوات الله عليهم اجمعين – ثقل اصغراند و قرآن ثقل اكبر است. هر كدام موافق ديگري و از هم خبر مي دهند. از هم جدا نمي شوند تا در كنار حوض بر من وارد شوند، امر خداوند در ميان خلقتش و فرمانروايان او در زمينش هستند.
اي مردم ! آگاه باشيد كه من وظيفه ام را اداء كرده و پيام خدا را به شما رساندم . آگاه باشيد و بدانيد كه براي شما روشن كردم.
بدانيد كه خداوند چنين فرمود و من هم از طرف او گفتم . آگاه باشيد كه امير المؤمنين(ع) غير از اين برادرم كسي نيست و سرپرستي مؤمنين بر كسي جز او جايز نيست.
سپس با دستش بازوي علي(ع) را گرفت و آنقدر بلند كرد كه پاهاي علي(ع) به زانوي پيامبر رسيد و فرمود : اي مردم! اين علي(ع) برادر من و جانشين من و درك كننده ي علم من است. او جانشين من بر امّتم و در تفسير كتاب خدا و دعوت كننده ي به سوي آن است.
اوست كه به رضاي خداوند عمل مي كند و با دشمنانش مي جنگد و دوستار طاعتش است،

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان با موضوع بيرون، ولايت، مدينه، خويش Next Entries پایان نامه رایگان با موضوع امر به معروف