پایان نامه رایگان با موضوع زبان عربی، اغراض بلاغی، فنون بلاغت

دانلود پایان نامه ارشد

در آيات قرآنى فراوان و شايع است. يكى از كارهاى عمده مفسران پيشنهاد كلمه‏ها و جمله‏هاى مقدر به‌جای كلمه‏ها و جمله‏هاى محذوف است. البته پی بردن به جمله مقدر چندان كار دشوارى نيست، اما مى‏توان با تدبر در آيه و توجه به آيات قبل و بعد، به آن دست‌یافت. زبان عربي از معدود زبان‌های دنيا است كه داراي غناي زباني سرشار است ؛ بااین‌وجود به ايجاز و گزيده گويي متمايل و از اطناب و درازگويي روی‌گردان است. ایجاز و گزیده گویی در سخن از فنون بلاغی مهم در رساندن پیام و موضع موردنظر گویند است. این اسلوب بیانی از شیوایی و بلاغت سخن به شمار می‌رود. یکی از انواع این اسالیب، حذف است که در آن بخشی از روساخت آیه حذف می‌شود این حذف ممکن است شامل حذف حرف، واژه یا در بخشی بزرگ‌تر، جمله یا جملاتی از آیات باشد. این عنصر اغراض بلاغی گوناگونی را دنبال نموده و در آفرینش زیبایی‌های لفظی و ظرافت‌های معنایی نقش شگرفی، ایفاء می‌کند. قرآن كريم با اين شيوه به خواننده امكان مى‏دهد كه مطابق با گنجايش ذهن و ظرفيت وجودى و سطح معرفت خود به نتايج مهم و والايى دست پيدا كند. شايد موضوع بطون هفتگانه قرآن كه در روايات آمده است، به اين مطلب هم ناظر باشد.
عبدالقادر جرجانى استاد بزرگ و صاحب سبك در فنون بلاغت، درباره موضوع حذف در كلام و اهميت آن چنین گفته است: «اين بابى است كه شيوه آن دقيق و جايگاه آن لطيف و كار آن شگفت‏آور است و به سحر شباهت دارد، چون تو مى‏بينى كه ذكر نكردن فصيح‏تر از ذكر كردن و سكوت سودمندتر از بيان مطلب است و خود را مى‏بينى كه با سخن نگفتن گوياتر از حال سخن گفتن هستى و بابیان نكردن، كامل‏ترين بيان راداری. چه‌بسا كه حذف در كلام چون گلوبند بر گردن و شيوه نکو گفتن است».(جرجانی، 1954: 105-109) بنابراین از مطالب گفته‌شده اهمیت ویژه حذف به‌خوبی نمایان است، که در ادامه ، به بلاغت حذف در سوره مبارکه حج پرداخته‌شده است: … لِنُبَيِّنَ لَكُم (5). قدرته مفعول به نبین حذف‌شده چراکه اوج قدرت خدا را نمی‌توان در قالب لفظ بیان کرد و اینجاست که هر لفظی برای بیان عظمت و شوکت خداوند ناتوان است یا اگر لفظی باشد بی‌شک انسان از دریافت و فهم کامل آن عاجز است بنابراین حذف‌شده است تا هر کس به‌اندازه قوه ادراکش عظمت خدا را درک کند. چنانچه در آیه‌ی زیر نیز حذف صورت گرفته است: ﴿ ثانِيَ عِطْفِهِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّه﴾ (9) مفعول به یضل حذف‌شده است که می‌تواند الناس باشد و یا الآخرین است که به دلیل سیاق جمله حذف‌شده است. با دقت در آیه کریمه‌ی زیر نیز می‌توان به ظرافت استعمال این صنعت پی برد: ﴿ أَ لَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ يَسْجُدُ لَهُ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ مَنْ فِي الْأَرْضِ وَ الشَّمْسُ وَ الْقَمَرُ وَ النُّجُومُ وَ الْجِبالُ وَ الشَّجَرُ وَ الدَّوَابُّ وَ كَثِيرٌ مِنَ النَّاسِ وَ كَثِيرٌ حَقَّ عَلَيْهِ الْعَذابُ وَ مَنْ يُهِنِ اللَّهُ فَما لَهُ مِنْ مُكْرِمٍ إِنَّ اللَّهَ يَفْعَلُ ما يَشاءُ ﴾ (18) در این آیه دو محذوف وجود دارد یکی حذف « حقّ له الثواب» که خبر برای «کثیر من النّاس» محسوب می‌شود. (کاشانی، 1423، ج4: 378) و این خبر به قرینه «حقّ علیه العذاب» و پرهیز از تکرار الفاظ حذف‌شده است. اما حذف دوم، حذف ضمیر “ها” است، که به‌مانند آیه‌های (15و16) در تقدیر است و به دلیل مشخص بودن محذوف و حفظ موسیقی کناری(رعایت آهنگ و فاصله) حذف‌شده است. چنانچه در آیات زیر نیز شاهد مواردی این‌چنینی هستیم: ﴿ لَهُ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ إِنَّ اللَّهَ لَهُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ﴾ (64) «له» به‌عنوان خبر مقدم مبتدای «ما فی الأرض» به خاطر قابل‌فهم بودن و پرهیز از تکرار آن حذف‌شده است و به دلیل نزدیک کردن مخارج حرف به هم، ریتم موسیقی درونی را سرعت بخشیده است.
﴿ إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ يَصُدُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ وَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ الَّذِي جَعَلْناهُ لِلنَّاسِ سَواءً الْعاكِفُ فِيهِ وَ الْبادِ وَ مَنْ يُرِدْ فِيهِ بِإِلْحادٍ بِظُلْمٍ نُذِقْهُ مِنْ عَذابٍ أَلِيمٍ﴾ (25) حذف «معذبون» به عنوان خبر إنّ که به خاطر دلالت قراین حذف‌شده است. (همان: 383)
﴿ وَ إِذْ بَوَّأْنا لِإِبْراهِيمَ مَكانَ الْبَيْتِ أَنْ لا تُشْرِكْ بِي شَيْئاً وَ طَهِّرْ بَيْتِيَ لِلطَّائِفِينَ وَ الْقائِمِينَ وَ الرُّكَّعِ السُّجُودِ﴾ (26) حذف این آیه بدین شکل است؛ « لاتشرک بی (فی العبادة) شیئاً»؛ درواقع فی العبادة که جار ومجرور و متعلق به لاتشرک است؛ به دلیل دلالت سیاق جمله بر آن، حذف‌شده است.
﴿ وَ لَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ﴾ (40) مفعول به «ینصر» محذوف است و تقدیر آن را «دینه أو اولیاءه» می توان در نظر گرفت. (همان: 398) درواقع انسان را مختار گذاشته است که هر کس به هر نحوی که می‌تواند به دین خدا کمک کند. یکی با ترویج آن دیگری با عمل به دستورات و رهنمودهای آن و …. به ابقاء و اجرای دستورات دین الهی کمک کنند. و به‌واسطه این حذف از اطناب پرهیز شده است.
﴿هذانِ خَصْمانِ اخْتَصَمُوا فِي رَبِّهِمْ فَالَّذِينَ كَفَرُوا قُطِّعَتْ لَهُمْ ثِيابٌ مِنْ نارٍ يُصَبُّ مِنْ فَوْقِ رُؤُسِهِمُ الْحَمِيمُ﴾ (19) … ﴿ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيراً وَ لَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ ﴾ (40) در آیه نخست (أمر) بدین‌صورت: اختصموا فی (أمر) ربّهم …. ، در تقدیر است، و در آیه دوم موصوف کثیراً (ذکراً) محذوف است. این دو حذف به خاطر دلالت سیاق جمله بر آن‌ها صورت گرفته‌اند، تا از اطناب جمله پرهیز شود. چنانچه مشاهده گردید این عنصر از بسامد بسیار بالایی برخوردار است که در راستای اهدافی چون تأکید و تفخیم و رعایت فاصله و ایجاد آهنگ برخاسته از سجع، از آن استفاده‌شده است.

3ـ3ـ3 احتباک
یکی از انواع باارزش حذف در زبان عربی که دانشمندان و مفسران کمتر به آن توجه نشان دادند احتباک است. حذف یکی از ابواب دقیق و لطیفی است که مباحث آن از علم نحو به بلاغت منتقل شد. زیرا دقت و زیبایی خاصی در آن است. همان‌طور که علمای نحو از حذف مسند و مسندالیه صحبت می‌کنند. علمای بلاغت از سر زیبایی این حذف و شرایطی که مجوز این حذف را به وجود آورده‌اند، صحبت می‌کند. حذف از عناصری است که زبان را زینت می‌دهد و باعث تقویت آن می‌شود و زیبایی معنی را افزون می‌کند. به خاطر همین هم عبدالقادر جرجانی دراین‌باره گفته است: «هیچ اسم و فعلی را پیدا نمی‌کنی که حذف در آن صورت گرفته باشد مگر اینکه جایگزینی داشته باشد، و حذف در حالتی که شایستگی حذف شدن را داشته باشد، حذف آن بهتر از ذکر کردنش است. بنابراین اضمار آن در جمله شایسته‌تر و بهتر از بیان شدنش است». (جرجانی، 1995: 117) یکی از مظاهر بلاغت زبان عربی و سری از اسرار زیبایی آن، حذف است. اگر ذکر در کلام اصل باشد پس راز زیبایی جایگاه آن جزء با حذف مشخص نمی‌شود. پس به همین دلیل جرجانی را می‌بینیم که در رابطه با حذف در کلام چنین می‌گوید: «این«حذف» روشی است بسیار دقیق، اصیل و پر نکته، با کاربردی عجیب، همانند سحر و جادو، بنابراین تو ذکر نکردن را فصیح‌تر از ذکر می‌یابی پس سکوت در برابر بیان مطلبی پرفایده‌تر از بیان است. و اگر آن مطلب بیان نشود کلام ناطق‌تر و بهتر است. (همان: 112)
احتباک به انواع مختلفی تقسیم می‌شود: احتباک ضدی: که به معنای حذف از قسمت اول جمله به خاطر دلالت ضد آن در قسمت دوم، و حذف از قسمت دوم کلام به خاطر دلالت قسمت اول بر ضد آن محذوف است. احتباک متشابه: آن است که در قسمت اول جمله، محذوفی وجود دارد که متشابه آن در قسمت دوم بر آن محذوف دلالت می‌کند و همچنین در قسمت دوم نیز مدلول محذوف که متشابه آن در قسمت اول کلام است، وجود دارد. احتباک متناظر: آن است که در قسمت اول جمله، محذوفی وجود دارد که نظیر آن در قسمت دوم کلام، بر حذف شدن آن دلالت می‌کند و چنین حذفی در قسمت دوم نیز وجود دارد که در قسمت اول جمله به این حذف اشاره می‌شود. تفاوت احتباک متشابه و متناظر در این است که در احتباک متشابه ، تشابه بین الفاظ محذوف و مدلول آن‌ها ازنظر لفظ و معنی کلی است اما در متناظر این تشابه و همانندی جزئی است. در نوع دیگر احتباک، احتباک منفی مثبت: است، مانند دیگر انواع مذکور احتباک است، با این تفاوت که دلالت‌کننده آن چیزی است که بر منفی محذوف یا نفی‌کننده محذوف، دلالت می‌کند. اما آخرین نوع احتباک، احتباک مشترک: است که دربردارنده خصوصیت تمام احتباکات مذکور است. (اسعد احمد، 2004: 13-14) می‌توان انواع مختلف احتباک را در چارچوب نمودار زیر بیان کرد:
مذكور + محذوف مذكور + محذوف
(1) (2) (2) (1)
(مثبت) (ضدي) (ضدي) (منفی)
(يسمعون) (الاحياء) (الأموات) (لا يسمعون)
یا:
مذكور + محذوف مذكور + محذوف
(1) (2) (2) (1)
(متشابه) (ضدي) (ضدي) (متشابه)
(النبات) (وافياً حسناً) (نكدا) (النبات)
یا:
مذكور + محذوف مذكور + محذوف
(1) (2) (2) (1)
(متشابه) (متناظر) (متناظر) (متشابه)
(عليه) (صلاةً) (تسليماً) (عليه) (همان، ص: 16).
با توجه به توضیحات ذکر شده به بررسی این صنعت ادبی در سوره مبارکه حج پرداخته خواهد شد: در آیه 56و 57 این سوره مبارکه احتباک ضدی و متشابه وجود دارد به این معنی که در 56 حذفی صورت گرفته است که ضد آن در آیه 57 بر این محذوف دلالت می‌کند و همچنین در آیه 57 محذوفی جود دارد که مدلول آن در آیه 56 وجود دارد. احتباک متشابه نیز همان‌طور که ذکر شد آن است که مدلول در آیه دوم بر متشابه محذوف خود در آیه اول دلالت می‌کند و همچنین مدلول در آیه اول دلالت بر محذوف متشابه خود در آیه دوم می‌کند. در راستای بیان این صنعت بلاغی، ابتدا به ذکر محذوفات دو آیه مذکور پرداخت می‌شود و سپس احتباک ضدی و درنهایت احتباک متشابه بیان خواهد شد:
﴿……فَالَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ (56) وَ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ كَذَّبُوا بِآياتِنا فَأُولئِكَ لَهُمْ عَذابٌ مُهِينٌ﴾ (57) جملات محذوف تقدیرشان به شکل زیر است:
﴿……فَالَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ (1) ( وصدّقوا بآیاتنا) (2) (فأولئک لهم أمانٌ مُعزّ) (3) فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ (4) (56). وَ الَّذِينَ كَفَرُوا (و عملوا السیئات) (1) وَ كَذَّبُوا بِآياتِنا (2) فَأُولئِكَ لَهُمْ عَذابٌ مُهِينٌ (3) (فی جهیم المذّل) (4) ﴾ (57)
احتباک ضدی:
﴿……فَالَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ (1) (و صدّقوا بآیاتنا) (2) (فأولئک لهم أمان معزّ) (3) فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ (4) (56). وَ الَّذِينَ كَفَرُوا (و عملوا السیئات) (1) وَ كَذَّبُوا بِآياتِنا (2) فَأُولئِكَ لَهُمْ عَذابٌ مُهِينٌ (3) (فی جهیم المذّل) (4) ﴾ (57)

احتباک متشابه:
﴿……فَالَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ (1) (و صدّقوا بآیاتنا) (2) (فأولئک لهم أمان معزّ) (3) فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ (4) (56). وَ الَّذِينَ كَفَرُوا (و عملوا السیئات) (1) وَ كَذَّبُوا بِآياتِنا (2) فَأُولئِكَ لَهُمْ عَذابٌ مُهِينٌ (3) (فی جهیم المذّل) (4) ﴾ (57)

3ـ3ـ4 اسلوب قصر
«قصر، در لغت‏ به معنى حبس، و در اصطلاح

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان با موضوع ادبیات فارسی، پاداش و کیفر، ادبیات فارسی و عربی، شفیعی کدکنی Next Entries پایان نامه رایگان با موضوع قرآن کریم، جنبه معنوی، موسیقی کلام، علم معانی