پایان نامه رایگان با موضوع جهانی شدن، ایالات متحده، روابط اقتصادی، سازمان تجارت جهانی

دانلود پایان نامه ارشد

در فصل های پیشین جهانی شدن و نظرات مطرح شده در این باب را بررسی کردیم و باید گفت این در هم تنیدگی و کوچک شدن دنیا و از طرفی دیگرمطرح شدن در دنیا به طور کلی می تواند مفید باشد،برخی معتقدند برای جهانی شدن و جهانی بودن بسیارباید تلاش کرد والبته برخی دیگر با بوجود رسانه های مختلف انجام هرگونه فعالیتی را جهانی می دانند و در واقع جهان را به یک دهکده تعبیر می کنند که تمامی فعالیت های انجام گرفته در آن از نگاه جهانیان مخفی نخواهد ماند،دکتر مک لوهان224 معتقد بود که رسانه های جدید باعث بوجود آمدن پدیده ی جهش اطلاعات خواهند شد و می گفت: ” اطلاعاتی که انسانها نیاز خواهند داشت ، از چهار گوشه ی جهان و با سرعت فراوان در اختیارشان قرار خواهد گرفت. به این ترتیب، جهان بزرگ، روز به روز کوچک تر می شود و انسانها چه بخواهند وچه نخواهند، گویی در یک قبیله ی جهانی یا یک دهکده ی جهانی زندگی می کنند. چنین وضعیتی را امکانات الکترونیک فراهم خواهد کرد. به این ترتیب فکر دهکده ی جهانی در سال 1964 پایه گذاری شد. مک لوهان تا پایان حیاتش یعنی16سال بعد همواره به دهکده ی جهانی اشاره می کرد و می گفت:” اکنون دیگر کره ی زمین بوسیله ی رسانه های جدید آنقدر کوچک شده که ابعاد یک دهکده را یافته است.”
شکل گیری دهکده ی جهانی، آنگونه که مک لوهان تجسم می کرد با ایجاد اولین وب سرویس در سال 1990 ، تأسیس شبکه تلویزیونی جهانی سی.ان.ان. در 1991 و ایجاد وب سایت یاهو در 1993 آغاز شد. ضمن آنکه قبل از آن تاریخ، نخستین تجربه های پوشش با ماهواره های پخش مستقیم برنامه های تلویزیونی به وقوع پیوسته بود. اندیشمندان ارتباطات از اوایل دهه ی 1990 شاید چون اصطلاح دهکده ی جهانی225 ناظر برانجام عملی نبود، از فعل جهانی شدن226 استفاده کرده وابزار آن را نیز فناوری اطلاعاتی_ ارتباطاتی، نامیدند227.
اصطلاح جهانی شدن از بُعد ارتباطات و تعامل های انسانی، برای شکل گيری(( دهکده جهانی)) و ((فشرده شدن زمان و مکان)) هم بکار می رود، زيرا دو دهکده جهانی به رغم اين که افراد و گروه ها به لحاظ فيزيکی در مکان هايی دور از هم زندگی می کنند. از زندگی يکديگر در زمان واحد مطلع اند. همچنين زمانی که کاری انجام می دهند به انعکاس آن می انديشند و نمی توانند فارغ از عکس العمل جهانی به عمل بپردازند.
همچنين با فشرده شدن زمان و مکان، فضايی جهانی برای تعامل شکل می گيرد و افراد می توانند با هر فردی که در اين فضا قرار دارد، تعامل داشته باشند. اکنون امکان ((دورکاری)) به شدت افزايش يافته است، به گونه ای که فرد می تواند در خانه ی خود، حتی در اتومبيل و روی موتور سيکلت از طريق تلفن همراه برای يک شرکت چندمليتی در کشوری خارجی کار کند. آن هم هر موقع که خود بخواهد، و دستمزد خود را به هر ترتيبی که بخواهد در قالب انواع کارت های اعتباری و … هر زمان که مايل باشد در حساب های خود وارسی، برداشت يا واريز کند.
اين فضای جديد امکان های جديدی را هم در اختيار اقتصاد قرار می دهد، از جمله در داخل يک کشور با تسهيل روابط اقتصادی، به توسعه اقتصادی کمک می کند، از سوی ديگر روابط اقتصادی فراملی را تسهيل می کند و از اين طريق، جهانی شدن در بُعد اقتصادی را سرعت می بخشد. آنچه از آن به عنوان بازاريابی شبکه ای ياد می شود يک نمونه از تاثير فضای رايانه ای در اقتصاد است228.
فرآیند جهانی شدن راه به سوی جامعه دانش مدار و مدیریت گرا می گشاید که در آن دانش و اطلاعات محور رشد و توسعه همه جانبه هر جامعه است،البته شایان ذکر است که در برابر نظریه جهانی شدن مخالفت هایی وجود دارد که از آن جمله می توان به نظریه اُرد بزرگ اشاره کرد.
او در نظریه اش ثابت می کند دهکده کوچک جهانی زاییده فکر سردمداران غرب است که می پندارند با داشتن سخت افزار شبکه جهانی اینترنت و … می توانند آن را مدیریت نیز بنمایند .
اما بقول اُرد بزرگ این ابزار دیگر در اختیار آنها نیست و حرکت سریع این رسانه ها در درون جوامع و وجود میلیونها کاربر ، جایی برای کنترل هدفمند آن توسط ارباب قدرت باقی نگذاشته است.
اُرد بزرگ پیش بینی نموده که تعداد وبلاگ ها و سایتها بزودی چندین برابر جمعیت کل جهان بشود و برای هر سئوالی دهها راه حل پیدا می شود که بعضا مغایر هم هستند. او رشد ترجمه داده ها را باعث تشدید جریان حاضر می داند و درنهایت معتقد است رستاخیز و انقلابی در صحنه اندیشه در حال شکل گیری است. و درآخر بر این اصل پای می فشارد که ایرانیان بخاطر پیشینه سترگ و بزرگشان و همچنین خلاقیت و نو آوری در صحنه اندیشه می توانند پاشاهان آینده این کهکشان باشند229.
اما در خصوص ایده اندیشه های کهکشانی باید بیان داشت؛سران کشورهای باختری هم به همراه نخبگانشان، ایامی است که بر طبل ایده ((دهکده کوچک جهانی))می زنند. آنها بر این باورند که با گسترش روز افزون اینترنت و سایر ابزارها، جهان کوچک و کوچکتر خواهد شد تا بدان جا که همگان در پهنه این دهکده به یگدیگر گره می خورند و در نهایت با مراودات بیشتر زمینه یگانگی آدمیان فراهم می شود .اما این ایده براستی درست نیست. چرا که آدمی دارای انگاره های روانی گوناگونی است. در گذشته بسیاری از انگاره های آدمیان در مسیر زندگی می مُردند چرا که ابزاری برای رشد نداشتند . اما اینترنت این زمینه را بوجود آورده که آدمی بیشتر انگارهای درونی خویش را آشکار سازد .
با این نگاه،دیگر نمی توانید اندیشه او را در یک جا دسته بندی کنید. اندیشه آدمی پیوسته از شکلی به شکل دیگر در می آید. این گونه به گونه شدنها تا درک درست از جهان و هستی ادامه می یابد. لذا کاربران گاهی هزاران تارنگار اینترنتی می سازند تا در هر یک از آنها خویش را بیابند گاه خویش آسمانی و گاه خویش دیو گونه. پس به راحتی می توان پیش بینی نمود که در آینده ایی نه چندان دور تعداد وب نوشت ها و تارنگارهای اینترنتی چندین برابر شمار آدمیان جهان گردد.هرآدمی این اجازه را دارد که آرای خود را در برابر اندیشه های گوناگون بیان دارد و از آن دفاع نماید .
بارشد روز افزون ترجمه داده ها، این بستر با گسترشی روز افزون مواجه خواهد شد. در آغاز باختر بر این باور بود که با مدیریت اینترنت می تواند دهکده ای برای خود از همه کاربران جهان بسازد230. بده بستان های داده ها در این پهنه را گواه این امر می دانست حال آنکه این پهنه چنان گسترش شگفت آوری یافته که هیچ کدام از آنها توان نگهداری از داده های خود را نیز ندارد. پنداشت ها در این پهنه آن چنان رنگ به رنگ و زیاد است که نمی توان به راحتی آن را مدیریت نمود.اما باختر یا بهتر بگوییم صهیونیسم برای کسب این مهم همواره اصرار می کند و معتقد است برای ساخت اين دهكده و مدیریت بر آن، مانند ساخت هر مجموعه ديگری نياز به دو چيز است، يكی نقشه (محور فكری) و ديگری ابزار ساخت (محور امكانات). صهیونیسم نزدیک به صد و اندی سال قبل برای خود نقشه جديدی تعريف كرده است كه تمام اين سال ها نقشه راه و راهنمای اين قوم برای رسيدن به اهداف خودش بوده است. و همچنین پروتكل های 24 گانه دانشوران يهود كه برنامه كاری يهود است برای رسيدن به آرزوی ساختن دهكده جهانی و حكومت بر مردم جهان تدوین شده است231. در واقع دهكده جهانی، سومين هدفی است كه در استراتژی يهود روی آن سرمايه گزاری می شود. سه هدف كلی يهود برای رسيدن به خواسته ها و آمال 3000 ساله اش به ترتيب زير است:
– هدف اول رسيدن به كشوری مستقل با نام اسرائيل است، بيش از 6 دهه است كه قتل و جنايت اين قوم در فلسطین جلوی چشم مردم دنيا است.هدفی كه درپروتوکل هایشان به نام((سرزمين موعود))شناخته شده است.
– هدف دوم كه در نقشه رژیم اسرائيل با دو خط آبی رنگ در بالا و پايين پرچم نشان داده می شود، نيل تا فرات است. اين هدف موضوعی است که سران کشورآمریکا و رژیم اسرائیل با نام خاورميانه جديد از آن نام می برند.
– هدف سوم كه در پرچم اسراييل با شكل دو مثلث درهم يا ستاره نشان داده شده است كه شش گوشه آن تداعی كننده شش گوشه جهان است، به دهكده جهانی شهرت يافته است232. دهكده ای كه خواه ناخواه نياز به يک كدخدا دارد و آن كدخدا همان اسرائيلی است كه سودای برگشت به حكومت آرمانی خويش را دارد.
بنابراین، جهانی شدن گرچه فی نفسه فرزند طبیعی توسعه ارتباطات است، اما از آن رو که ابزار این توسعه ارتباطی در دامن کشورهای غربی است(با مدیریت صهیونیسم)، سخن از(( جهانی سازی)) بی‌معنا نخواهد بود و در واقع اگر بخواهیم سازمان بیلدربرگ را مثال بزنیم که توضیح کامل آن در فصل پیشین مطرح شد گواه این ادعا خواهد بود؛به عبارتی دیگر باید گفت صهیونیسم سعی می کند جهانی بسازد مطابق با اهداف و امیال خود که بتواند تامین کننده نیازهای اجتماعی ،سیاسی،فرهنگی و اقتصادی در جهت بقای خود باشد با یک نگاه به اطراف خود و نوع انتخاب ما در کالاهای مورد نیازمان و استفاده از آنها در خواهیم یافت که تا حدودی موفق عمل کرده و توانسته اند اکثر مردم جهان را به سمت استفاده از کالاهای تولید شده و همچنین فرهنگ بسته بندی شده خود که مطابق با فرهنگ آمریکایی است سوق دهند که لازم به ذکر است با مدیرت دقیق اجازه نمی دهند این فرهنگ آمریکایی به رژیم اسرائیل و آیین یهود نفوذ کند بلکه این فرهنگ را برای سایر کشورها صادر می کنند و بی شک اشتباه نیست که بگوییم صهیونیسم نقاب کشور آمریکا را بر چهره دارد و آمریکا نقش بازیگر اصلی این بازیگردان را ایفا می کند و این موضوع در زمینه مسائل اقتصادی، یک واقعیت واضح برای اکثریت جمعیت جهان محسوب می شود. همان طور که شاهد بوده ایم، ایالات متحده اقتصاد جهانی را در راستای افزایش دائمی ثروت خود و کشاندن جامعه های غیر غربی به ورطه فقری فلاکت بار ساختاربندی کرده است. بازارهای آزاد صرفا حسن تعبیری برای: جریان آزاد سرمایه آمریکایی، توسعه نامحدود شرکت های آمریکایی و جریان آزاد (یک طرفه) کالاها و خدمات از آمریکا به سایر نقاط جهان محسوب می شود. دلار آمریکا عمده ترین پول ذخیره در جهان است و به عنوان پلی به شمار می آید که هر کس برای واردات به آن نیازمند است. هیچ محدودیتی برای ایالات متحده در زمینه چاپ دلار وجود نداشته تا از این طریق، منابع مالی لازم جهت رفع کسری تجاری خود را از طریق سایر کشورها تامین نماید. از آنجا که قرض دادن پول در سطح جهانی به دلار انجام می پذیرد، کشورهای قرض گیرنده بحران زده ای که با کسری تجاری مواجه اند، همیشه گرفتار بدهی هایی به دلار هستند که توان بازپرداخت آن را ندارند. مسائل فوق الذکر توام با کنترل ایالات متحده بر سازمان های مالی جهانی از جمله: صندوق بین المللی پول، سازمان تجارت جهانی و بانک جهانی نشان می دهد که: چگونه اقتصاد جهانی، کشورهای کمتر توسعه یافته را به حاشیه می راند. به سوی جهانی حرکت می کنیم که در آن، تهیه و کنترل مسائل اساسی همچون: مراقبت های پزشکی، رفاه، مستمری، آموزش و پرورش، غذا و آب در دست شرکت های آمریکایی است. توانایی کشورهای در حال توسعه در زمینه دسترسی عمومی به خدمات اجتماعی اساسی به صورتی سیستماتیک و ظالمانه تضعیف شده است. این مسئله بیانگر آن است که چرا فقر مطلق در دهه های اخیر افزایش یافته و شکاف میان فقیر و غنی، در حال حاضر، به صورت غیر قابل تصوری عمیق و عمیق تر شده است. حقیقتا که آمریکا و به طریق اولی صهیونیسم، نان را از دهان مردم کشورهای در حال توسعه بیرون می کشند.
از لحاظ سیاسی، دو فرآیند هم زمان سبب کاهش انتخاب ها و تقلیل آزادی های بقیه جهان است: فرآیند توسعه و گسترش تاثیر و نفوذ آمریکا و صهیونیسم- به وسیله رژیم های اقتصادی فراملی و سرمایه گذاری های چندملیتی- و فرایند دوم، تجمع قدرت موسسات فرضا چند جانبه مانند: بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی در ایالات متحده . این فرآیند را به طور هم زمان، می توان به عنوان فرآیند تلفیق کشورهای جهان در یک ساختار مبتنی بر سلسله مراتب مفروض داشت. جهان در حال یکپارچگی در یک هرم انعطاف ناپذیر

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان با موضوع شرکت های چندملیتی، کسب و کار، مدیریت دانش، کسب و کار الکترونیک Next Entries پایان نامه رایگان با موضوع جهانی شدن، جهانی سازی، شرکت های چندملیتی، صهیونیستی