پایان نامه رایگان با موضوع امر به معروف

دانلود پایان نامه ارشد

اوست كه از گناهان بر حذر مي دارد.
جانشين رسول خدا، امير المؤمنان، امام هدايت كننده، كشنده ي ناكثين و پيمان شكنان، قاسطين و مارقين به امر خدا است. مي گويم به امر خداوند 🙁 ما يبدل القول لديّ) .63
مي گويم خداوندا! دوستدار او را دوست بدار و دشمنان او را دشمن دار !. هر آن كه او را انكار كند از رحمتت دور كن و بر هر كس كه حق او را انكار كند خشم گير. خدايا! تو فرمودي كه امامت بعد از من با علي(ع) باشد، دين مردم را با آن كامل كردی و نعمتت را بر آنان به انتهاء رساندي و اسلام را براي آنان پسنديدي . پس فرمودي 🙁 و من يبتغ غير الإسلام ديناً فلن يقبل منه و هو في الآخره من الخاسرين) .64 خداوندا شاهد باش كه پيام تو را رساندم.
اي مردم! خداوند دينتان را با امامت او و فرزندانش كامل كرد و هر كسي كه پيروي آنان نكند، خداوند درباره اش مي فرمايد 🙁 فاولئك الذين حبطت أعمالهم و في النّار هم خالدون ) ( ولا يخفّف الله عنهم العذاب و لاهم ينظرون ) .65
اي مردم! علي بهترين يار و نزديك ترين و عزيزترين كس از ميان شما براي من و براي خداوند عزّوجلّ است. ما از او راضي هستيم، خداوند هيچ آيه اي در مورد رضايت نازل نكرد مگر آن كه منظورش علي(ع) بود. هيچ گاه( الذين آمنوا ) را مورد خطاب قرار نداد مگر آن كه در صدر آن ها علي را قصد كرده بود.
هيچ آيه ي مدحي نازل نشد مگر آن كه در مورد علي بود. خداوند در سوره ي( هل اتي علي الإنسان ) 66گواهي به بهشت نداد، مگر براي او و اين سوره را براي مدح كسي جز مدح او نازل نكرد.
اي مردم! او ياور دين خدا و مدافع رسولش است. او تقي، نقي، هادي و مهدي است.
پيامبرتان بهترين پيامبران، امامتان، بهترين امام و فرزندانش بهترين جانشينان هستند.
اي مردم! نسل هر پيامبري از خودش است، ولي نسل من از صلب علي(ع) است.
اي مردم! ابليس به خاطر حسدي كه داشت آدم را از بهشت بيرون كرد، پس مواظب باشيد كه به علي(ع) حسادت نورزيد تا اعمالتان از بين رفته و قدم هايتان بلغزد. آدم در حالي كه برگزيده ي خدا بود به خاطر يك لغزش هبوط كرد، پس بنگريد كه وضعيّت شما چگونه است حال آن كه دشمنان خدا در ميان شما هستند؟ . آگاه باشيد جز انسان بدبخت، كسي علي را دشمن نمي دارد و جز انسان پاك و پرهيزگار، كسي دوستدار او نيست . فقط مؤمنان مخلص به او ايمان مي آورند. به خدا قسم سوره ي والعصر( بسم الله الرحمن الرحيم . و العصر ) 67 در شأن او نازل شده است.
اي مردم! خدا را گواه گرفتم كه رسالتم را انجام و پيام الهي را به شما رساندم .( و ما علي الرسول الا البلاغ المبين) .68
اي مردم!(إتقوا الله حقّ تقاته و لا تموتنّ إلا و أنتم مسلمون ) 69 از خدا آن طور كه حق اوست پروا كنيد و جز در حالت اسلام و مسلماني نميريد.
اي مردم! به خدا و رسولش و نوري كه با او نازل شده ايمان آوريد .( من قبل أن نطمس وجوهاً فنردّها علي أدبارها ) .70
اي مردم! نور خداوند در من است، پس از من در علي، سپس در نسل او تا قائم، مهدي – صلوات الله و سلامه عليه – اوست كه حقّ خدا و حق ما و خاندان را مي گيرد چرا كه ما از طرف خداوند حجت بر دشمنان و مخالفين و گناه كاران و ظالمين در تمام عالم هستيم.
اي مردم! بترسيد كه بعد از مرگ من به قهقري برگرديد، كه اگر منحرف شويد ضرري به خدا نمي رسد. آگاه باشيد كه علي(ع) صابر و شاكر است و بعد از او فرزندان من از صلب او چنين صفاتي دارند.
اي مردم! به خاطر اسلامتان بر خدا منّت نگزاريد چرا كه غضب او شما را فرا مي گيرد، ( إنّه لبالمرصاد) 71 و او در كمين گاه است.
اي مردم! بدرستي كه خداوند و من از ايشان بيزاريم . اي مردم! براستي كه ايشان و يارانشان در پايين ترين دركات جهنم اند.(مثوي المتكبرّين ) .72
آگاه باشيد كه ايشان اصحاب صحيفه اند، پس يك نفر از شما در صحيفه اش نگاه كند.
گفت : جز عده ي كمي از مردم ديگران بر امر صحيفه رفتند.
اي مردم! من امامت و وراثت را در نسل خود تا روز قيامت باقي گذاشتم و آنچه مي بايست تبليغ كنم به شما تبليغ كردم تا دليلي باشد بر حاضر و غائب و بر هر كسي كه شاهد است يا غائب، متولد شده يا نشده است.
حاضران به غائبان و پدران به فرزندان – تا روز قيامت – برسانند.
بدانيد كه خداوند غاصبين اين حق را لعنت كرده است( سنفرغ لكم ايّها الثقلان ) 73 و( يرسل عليكما شواظّ من نارِ و نحاسّ فلا تنتصران ) .74
اي مردم! خداوند شما را خود سر رها نكرده بلكه بايد امتحان دهيد تا سره از ناسره مشخص شود .( حتّي يميز الخبيث من الطيّب و ما كان الله ليطلعكم علي الغيب) .75
اي مردم! خداوند بسياري از گذشتگان را به خاطر مخالفت و انحرافشان به هلاكت رساند، بترسيد و حقّ علي(ع) را رعايت كنيد كه خداوند به وعده هايي كه مي دهد عمل مي كند.
اي مردم! بسياري از گذشتگان شما منحرف شدند و خداوند هم هلاكشان كرد. پس كساني كه وصيّ من را مخالفت كنند نيز از بين مي برد.
اي مردم! امر و نهي خداوند را به علي(ع) آموخته ام، هر آنچه به شما امر كرد اطاعت كنيد تا هدايت شويد و آنچه را نهي كرد، سراغش نرويد تا رشد كنيد.( ولا تتفرق بكم السبل عن سبيله ) .76 راه هاي مختلف شما را از راه او باز ندارد.
من همان راه راستي هستم كه بايد تبعيّت كنيد، بعد از من علي(ع) و بعد از او فرزندان من هستند.( أئمه يهدون بالحق و به يعدلون ) .77 در اينجا پيامبر(ص) سوره ي حمد را قرائت كرد و فرمود : در مورد من و فرزندان من نازل شده است.( اولئك أولياء الله لا خوف عليهم و لا هم يحزنون ) 78( الا إنّ حزب الله هم الغالبون ) 79.
بدانيد كه دشمنان علي همگي اهل نفاق و شقاوت و از برادران شيطان و دشمنان حق هستند.( الذين يوحي بعضهم إلي بعض زخرف القول ) 80 كساني كه از روي غرور و تكبّر به هم تلقين هاي سوء مي كنند . و بدانيد كه دوستان علي(ع) را خداوند اين چنين مي ستايد 🙁 لاتجد قوما يؤمنون بالله و اليوم الآخر يوادّون من حادّ الله و رسوله ) 81 و( الذين آمنوا و لم يلبسوا ايمانهم بظلمِ اولئك لهم الأمن و هم مهتدون ) .82 يعني دوستادارن او هرگز دشمنان خدا را دوست ندارند و ايمانشان را با ظلم آلوده نكرده اند. آنان كساني اند كه خداوند مي فرمايد 🙁 الذين يخشون ربّهم بالغيب لهم مغفره و اجر كبير ) 83
دوستان علي(ع) در حالي كه فرشتگان به استقبال آن ها مي آيند، بدون حساب وارد بهشت مي شوند( طبتم فادخلوها خالدين ) 84 و اولياي خداوند كساني هستند كه خداوند مي فرمايد 🙁 و يدخلون الجنه بغير حساب ) 85
امّا دشمنان او وارد جهنم مي شوند : 86( كلّما دخلت أمة لعنت أختها) 87و( كلّما القي فيها فوجّ سألهم خزنتها ألم يأتكم نذير ) 88.
اي مردم! تا چه حد ميان جهنم و بهشت فاصله است ؟ . دشمنان ما كساني اند كه خداوند آنان را لعن كرده است و دوستان ما كساني اند كه خداوند آنان را دوست دارد و مدح كرده است.
اي مردم! بدانيد كه من ترساننده از عذاب الهي هستم و علي(ع) هدايت كننده به سوي سعادت و هدايت است.
اي مردم! من پيامبر و علي(ع) وصيّ من بر شماست. بدانيد كه ختم كننده ي امامت – مهدي صلوات الله و سلام عليه »- از ما اهل بيت است. او مسلّط در دين خدا و انتقام گيرنده از ظالمين است. او ممالك را فتح و دشمنان و مشركين را نابود مي كند. او خون بهاي اولياء حق را مي گيرد و دين خدا را ياري مي كند. وي از درياي وسيع حقيقت و معرفت مي نوشد و هر كسي را مطابق حال و استعداد و عملش مقام و رتبه مي دهد.
او يگانه شخص برگزيده و انتخاب شده ي خداوند متعال است. او وارث علم انبياء و محيط بر حقائق است. او از صفات و مراتب جلال و جمال پروردگار متعال خبرمي دهد، اوبه مراتب ايمان و حقايق عقايد آگاه مي كند . او صاحب رشد كامل و ثبات و سداد در رأي و عمل است، امور دين الهي به او تفويض گشته و انبياء گذشته به وجود او بشارت داده اند.
او حجّت باقي پروردگار است و بعد از او حجّتي نيست. حقي نيست مگر با او و نوري نيست مگر نزد او، او غالب و نصرت داده مي شود ولي مغلوب و مقهور نخواهد بود. او وليّ پروردگار متعال است در روي زمين، و حاكم خداوند است در ميان بندگان او، و امين است نسبت به آشكار و پنهان.
اي مردم! من آن چه لازم بود به شما فهماندم بعد از من علي امور را براي شما روشن مي كند. پس از پايان كلام من همه با علي(ع) دست داده و بيعت كنيد. و اگر كسي بيعت خود را نقض كند به ضرر خود قدم برداشته است .( و من نكث فإنّما ينكث علي نفسه ) .89
اي مردم! خداوند مي فرمايد 🙁 إنّ الصّفا و المروه من شعائر الله فمن حجّ البيت أو إعتمر ) 90 حجّ و صفا و مروه از شعائر و علامت هاي الهي است.
اي مردم! حجّ را به جا آوريد و بدانيد هيچ كس به زيارت خانه خدا نيامد، مگر آن كه او و خانواده اش بي نياز شدند و كسي اين عمل را ترك نمي كند مگر آن كه او و خانواده اش فقير و محتاج شد.
اي مردم! كسي در موقف حجّ توقف نمي كند مگر اين كه خداوند متعال گناه هاي گذشته او را تا آن موقع مي آمرزد و چون حجّ او تمام شود، حساب اعمال او دوباره و از ابتداء شروع مي شود.
اي مردم! بدانيدكه حجّاج در خلال اين راه ياري مي شوند و آن چه خرج وانفاق كرده اند به آنان داده مي شود و خداوند اجر نيكوكاران را ضايع نمي كند.
اي مردم! حجّ را با رعايت آداب ديني و شرائط آن به جاي آوريد . و از خانه ي خدا مراجعت نكنيد مگر با توبه ي خالص و دست برداشتن از شهوات و تمايلات دنيوي.
اي مردم! نماز و زكات را همان طور كه خداوند فرموده انجام دهيدو اگر چيزي را ندانستيد يا فراموش كرديد از علي(ع) بپرسيد كه خداوند او را از من خلق كرده و من از او هستم .بدانيد كه حلال و حرام هاي الهي بيش از آن است كه بشماريد.
من از طرف خداوند امر شده ام كه براي علي(ع) و فرزندان بعد از او تا مهدي صلوات الله عليه از شما بيعت بگيرم.
اي مردم! آنچه از حلال و حرام ها گفته ام ثابت و غير قابل تبديل است. شما هم همان طور حفظ كنيد و به يكديگر توصيه كرده و آن ها را تغيير ندهيد.
دوباره شما را سفارش مي كنم : نماز را به پا داريد و زكات را پرداخت كنيد، امر به معروف و نهي از منكر را انجام دهيد. بدانيد كه بهترين طريق امر به معروف و نهي از منكر، فرا گرفتن گفتار و وصاياي من و رساندن آن به ديگران و امر به قبول آن ها و نهي از مخالفت با آن ها است. بدرستي كه امر به معروف و نهي از منكري نيست مگر با وجود امام معصوم.
اي مردم! قرآن به شما مي فهماند كه امامان بعد از او فرزندان اويند و همه ي آن ها از من و من از ايشان هستم. خداوند مي فرمايد 🙁 و جعلها كلمة باقية في عقبه ) 91 پس اگر به آن ها تمسّك جوئيد گمراه نمي شويد.
اي مردم! تقوا، تقوا ؛ از روز قيامت بترسيد چون( إنّ زلزة الساعة شيءُ عظيم ) 92
مرگ و حساب، ميزان و محاسبه در نزد پروردگار را به خود يادآور شويد. ثواب و عقاب اعمالتان را در نظر داشته باشيد، كسي كه كار نيك انجام دهد بهره اي دارد و كسي كه با بدي ها وارد محشر شود هيچ بهره اي از بهشت ندارد.
اي مردم! شما بيشتر از آنان هستيد كه بتوان با دست از شما بيعت گرفت ولي خداوند فرموده كه با زبان به ولايت او و فرزندانش كه امامان بعد از او هستند اقرار كنيد.
پس همه با هم بگوئيد‌ : حرف هاي تو را شنيدم و به آن ها راضي و اطاعت كنندگان از آن هستم. و با قلب ها و جان ها و زبان ها و دست هايمان با تو در مورد علي(ع) و فر زندانش بيعت مي كنيم. و هيچ تغيير و تبديلي بر آن وارد نكرده و هيچ شك و شبهه اي در آن وارد نمي كنيم تا بر اين مطلب بميريم و مبعوث شويم.
و هيچ گاه پيمان را نقض نكرده و پيوسته مطيع خدا و رسولش و علي(ع) و فرزندانش هستيم.
فرزنداني كه از صلب او بعد از حسن(ع) و حسين(ع) امامان مردم اند و من آنان را براي شما معرفي كردم بدرستي كه حسن و حسين بزرگ جوانان اهل بهشتند و دو امام بعد از پدرشان هستند و فرزند من مي باشند.
اي مردم بگوئيد : خدا را در اين مورد اطاعت مي كنيم و از تو و علي(ع) و حسن(ع) و حسين(ع) و امامان بعدشان فرمانبرداري مي كنيم و با هر كدام از آن ها كه دركشان كنيم با دست، بيعت كرده و با ديگرانشان به زبان اقرار مي كنيم، خدا راگواه مي گيريم و او براي شهادت كافي است.
اي مردم! چه

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان با موضوع كسي، !، كند.، علي(ع) Next Entries پایان نامه رایگان با موضوع نماز جماعت