پایان نامه درمورد سیاست خارجی، تولید ناخالص داخلی، خاورمیانه

دانلود پایان نامه ارشد

جمهوری‌آذربایجان، مشکلات متعددی وجود دارد. مهم‌ترین این مسائل و مشکلات به شرح زیر می‌باشد.
1- در جمهوری‌آذربایجان جنگ قره‌باغ جریان داشته و حدود 20 درصد از مساحت کشور در اشغال ارامنه است. در همین اراضی در دورة قبل از جنگ، حدود 29 درصد از جمعیت جمهوری‌آذربایجان زندگی می‌کردند. 11 درصد محصولات صنعتی و 40 درصد محصولات کشاورزی در این منطقه تولید می‌شد. جریان جنگ اقتصاد کل جمهوری‌آذربایجان را دگرگون کرده و توسعة زندگی سیاسی را مختل و سبب ایجاد موانع بر سر راه خروج از بحران شده‌است.
2- فرآیند سیاست خصوصی سازی در اقتصاد نوین، پاسخگوی نیازهای روزافزون نیست، در مقابل سیاست نوسازی جریان‌های آگاه و غیر آگاه ایجاد ممانعت می‌کنند.
3- در دورة گذر به سیاست‌های اقتصادی جدید، هزاران هکتار اراضی کشاورزی، جنگل‌ها و ذخایر مادی-فنی بین واحدهای دامداری، صنعتی، موسسات کوچک، تعاونی‌ها و …تقسیم شد.
4- ارتباط بین موسسات تولیدی جمهوری‌آذربایجان با سایر جمهوری‌های شوروی سابق از بین رفت، یا در حال از بین رفتن است. ساختارهای تولیدی و خدماتی نیز به طور کلی شکل نگرفته است. ( دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، 1387: 133)
از این موارد می‌توان نتیجه گرفت که جمهوری‌آذربایجان در مرحلة گذار جدید اقتصادی-سیاسی قرار دارد، در این مسیر با مشکلاتی روبه‌رو است.
اکنون واحد پول آذربایجان منات می‌باشد، که بعد از استقلال بصورت مستقل و بدون وابستگی به روبل روسی مورد مبادله قرار گرفت.
باید اشاره کرد که تولید ناخالص داخلی به عنوان شاخص اقتصاد کلان از ارزش ویژه در بررسی اوضاع اقتصادی یک کشور برخوردار است. در جمهوری‌آذربایجان در سال‌های بعد از استقلال به‌ویژه از زمانی که سرمایه گذاری‌های خارجی به بهره‌برداری رسید، رشد چشم‌گیری در تولید ناخالص داخلی به وجود آمده‌است. این رشد عمدتا ناشی از تولید نفت خام و صادرات آن به بازارهای جهانی است.
4-3. سرمایه‌های خارجی
سرمایه گذاری خارجی درجمهوری‌آذربایجان از 10 میلیون دلار در 1993 به 496 میلیون دلار در 1996 رسید. براساس برآوردهای انجام شده در 1997 سرمایه گذاری خارجی با7/1 برابر رشد، جمهوری را به مرکز توجه سرمایه‌گذاری خارجی تبدیل کرد.
سرمایه‌گذاری‌خارجی در بخش‌های مختلف اقتصاد جمهوری‌آذربایجان، در سه ماهة نخست سال 1998 به 269 میلیون دلار رسید. بخش نفت 5/80 درصد یا 8/216 میلیون‌دلاراز سرمایه‌گذاری‌خارجی را جلب کرده است؛ سازمان‌های مالی و بین‌المللی 3/2 میلیون‌دلار و سایر بخش‌ها 6/29 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
شرکت‌های ترک در جمهوری‌آذربایجان از 1991 از نظر تعداد و تنوع شاخه‌هایی که در آن فعالیت می‌کردند، از جمله نفت، ساختمان، مخابرات، بانکداری، بیمه، حمل‌ونقل، خریدوفروش مواد‌غذایی، منسوجات، مبلمان، دکوراسیون، چاپ وچاپ مطبوعات، فروش مصالح ساختمانی، پوشاک، محصولات نانوایی، خدمات، مشاورة مالی وحقوقی، تولید ماشین، نوشت‌افزار، محصولات جنگلی، بسته‌بندی چای، مخازن برق و فلزکاری برتری کامل داشته‌اند.
در اکتبر 1997 تعداد کل شرکت‌های ترک فعال در جمهوری‌آذربایجان در شکل شرکت‌ها، شرکت‌های مشترک و آژانس‌ها 716 مورد بوده است.
5-3. اولویت‌های سیاست خارجی
در بیانیۀ رسمی دولت آذربایجان که اولویت‌های سیاست‌خارجی کشور را مشخص ساخته است، به برخی موارد می‌توان اشاره کرد که ماهیتاً جزو اصول ومبانی محسوب می‌شوند.این موارد عبارتند از.
1. پیشبرد اصول دموکراسی مبتنی بر اقتصاد بازار و قانون گرایی؛
2. استقلال سیاست خارجی با هدف استقرار حاکمیت و یکپارچگی سرزمینی کشور؛
3. توسعه روابط همسایگی بهتر و مبتنی بر منافع دوسویه با کشورهای همسایه؛
4. ایجاد امنیت وثبات در منطقه.
و توجه به استقلال واقعی و توتالیتاریسم و تمامیت ارضی کشور( باز پس گیر ی اراضی اشغال شده از دولت غاصب و اشغالگر ارمنستان) از مسائل اساسی در سیاست خارجی دولت آذربایجان می باشد. استقلال ملی، دفاع ملی و سیستم آزاد برای اتحاد با کشورهای مختلف اصول دکترین حیدر علی اف می‌باشد. او در کنار این اصول به واقعیت های تاریخی و علائق ملی در سیاست خارجی توجه دارد و در اظهار نظرها و بیاناتش همواره نشانه هایی از ملت آذربایجان هست. (واحدی، 1382: 223)
6-3. مختصات کشور اسراییل
از نظر موقعیت نسبی در جنوب غرب آسیا و در قلب منطقة خاورمیانه و محل پیوند قاره‌های آسیا و آفریقا واقع شده است. از لحاظ مختصات جغرافیایی، این کشور در 3 درجه و 45 دقیقه عرض جغرافیایی (بین مدارهای 29 درجه و30 درجه و33درجه و 45 دقیقه شمالی) و 1 درجه و40 دقیقه طول جغرافیایی( بین نصف‌النهارهای 34 درجه و15 دقیقه و 35 درجه و 36 دقیقه طول شرقی) واقع گردیده است. به این ترتیب طول آن از شمال به جنوب 420 کیلومتر و عرض آن از شرق به غرب در پهن‌ترین محل 18 کیلومتر است.
پایتخت این کشور اورشلیم، زبان رسمی عبری و عربی، نوع حکومت جمهوری پارلمانی، مساحت این کشور 22هزار و 700 کیلومتر مربع ارزیابی شده است؛ براساس این ارزیابی وسعت 21 هزار و643 کیلومتر مربع آن خشکی و 429 کیلومتر پهنة آبی بحر المیت و دریاچة جلیلیه(طبریه) را شامل می‌گردد.
طول مرزهای اسرائیل (خشکی وآبی) 1290 کیلومتر است که از این مقدار ، 1017 کیلومتر مرزهای آبی در کنار دریای مدیترانه را شامل می‌گردد. جمعیت 8051000، میزان تولید ناخالص داخلی به صورت مجموع (براساس تخمین 2013 ) 737/272 میلیارد دلار و به صورت سرانه 875/34 دلار می باشد. در سال 2013 شاخص توسعة انسانی بسیار بالا و900/0 ارزیابی شده است.
بنیان‌گذار و پدر صهیونیسم سیاسی و دولت اسرائیل “تئودور هرتصل” بشمار می‌آید. انتشار کتاب دولت یهود و تلاش‌های تئودور هرتصل که سرانجام به برپایی کنفرانس بال منجر شد، راه را برای ایجاد یک دولت یهود در فلسطین هموار کرد. در کنفرانس بال سیاست سازمان جهانی صهیونیست مبنی بر بازگشت به فلسطین مطرح شد و به دنبال آن تلاش‌های دیپلماتیک صهیونیسم برای کسب حمایت‌ و کمک‌های سیاسی- مالی سرمایه‌داران اروپایی وقدرت‌های استعماری اروپا و نیز جلب توافق سلطان عبدالحمیدعثمانی برای اعطای فلسطین به صهیونیست‌ها شدت گرفت. (احمدی، 1377: 29)
هرتصل خود در این باره گفته است.” اگر بخواهم کنگرة بال را در یک کلمه جمع کنم، باید بگویم در بال من کشور یهود را بنیان گذاشتم. این را علنی نخواهم گفت، چون اگر امروز چنین بگویم، جهان به من خواهد خندید. اما شاید در عرض پنج سال و مطمئناً در پنجاه سال آینده همگان کشور یهود را به چشم خواهند دید. (احمدی، 137: 37)
اسرائیل در ساحل شرقی دریای مدیترانه واقع شده و در شمال با لبنان، در شمال شرقی با سوریه، در شرق با اردن و در جنوب غربی با مصر مرز زمینی دارد. اسرائیل هم‌چنین در شرق با کرانه باختری رود اردن و در جنوب غربی با نوار غزه مجاورت دارد. این کشور هم‌چنین از طریق دریای مدیترانه، خلیج ایلات و دریای سرخ مرز آبی دارد، اسرائیل با وجود اندازة نسبتاً کوچک دارای ویژگی‌های جغرافیایی متنوع است. شورترین دریاچة جهان به نام دریای مرده (بحرالمیت) در مرز اردن و اسرائیل واقع شده است. بزرگ‌ترین دریاچه داخلی اسرائیل، دریاچه کینرت در دامنه بلندی‌های جولان قرار گرفته ‌است.
صحرای نِگِب بیابانی است وسیع در جنوب کشور اسرائیل، این بیابان حدود ۵۵ درصد از خاک اسرائیل را پوشانده‌ است.
7-3. اقتصاد
اسرائیل دارای یکی از پیشرفته‌ترین شبکه‌های اقتصادی دنیاست و اقتصاد اسرائیل به تنهائی، بزرگتر از مجموع کل اقتصاد تمامی کشورهای همسایه ‌است و این در حالی است که اسرائیل فاقد نفت و دیگر منابع طبیعی و معادن فلزات است و حتی از نظر آب نیز بسیار در مضیقه قرار دارد، البته این کشور دارای مقدار زیادی از مخازن گاز طبیعی در ساحل خود در دریای مدیترانه است که انتظار می‌رود این کشور را از وارد کنندة گاز به صادرکنندة آن تبدیل کند.
صنعت گردشگری یکی از منابع مهم درآمد برای کشورهاست و اسرائیل نیز از این قاعده مستثنی نیست. جهانگردان بسیاری به منظور بازدید از مناطق باستانی مذهبی موزه‌ها مناطق طبیعی جغرافیایی و سواحل از اسرائیل دیدن می‌کنند. جهانگردی یکی از مهم‌ترین منابع حمایتی صنایع اسرائیل از جمله تجارت هتل‌ها و رستوران‌ها است. در سال ۲۰۰۹ بیش از 7/2 میلیون نفر جهانگرد از اسرائیل بازدید کردند.
8-3. نیروهای مسلح
نیروی هوایی اسرائیل، مجهزترین نیروی هوایی در منطقه خاورمیانه، با قابلیت کاملاً تهاجمی است. نیروهای دفاعی اسرائیل که اسم مخفف آن به عبری تزاحال28 نامیده می‌شود، متشکل از سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی است که زیر نظر مستقیم ستاد کل فرماندهی و عملیات اداره می‌شوند.
وظیفة ارتش اسرائیل، حفظ کیان و استقلال کشور اسرائیل و عقیم‌کردن تلاش‌های دشمنان آن در مختل‌کردن روال عادی زندگی در داخل کشوراعلام شده‌است. اسرائیل خود را توان نظامی برتر خاورمیانه می‌داند و راهبرد اصلی این کشور بر این اصل استوار است که هیچ کشوری درمنطقه نباید از او پیشی گیرد، و مقابله اسرائیل با توان هسته‌ای ایران نیز از این راهبرد سرچشمه می‌گیرد.
صنایع دفاعی
کشور اسرائیل، از نظر تولید و ساخت تجهیزات نظامی، یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. این کشور هر ساله چند میلیارد دلار از تجهیزات نظامی خود را به کشورهای دیگر جهان صادر می‌کند. کشورهای چین، هند و ایالات متحده آمریکا از جمله مشتریان کلان تجهیزات نظامی تولید شده در صنایع دفاعی اسرائیل هستند.
بازدارندگی هسته‌ای
گفته می‌شود که اسرائیل از دهه پنجاه میلادی برنامه هسته‌ای داشته‌است، اما دولت اسرائیل هیچ‌گاه در اختیار داشتن جنگ‌افزار هسته‌ای را تأیید یا تکذیب نکرده‌است، و در این رابطه “سیاست ابهام”را در پیش گرفته‌است.
این کشور هم‌چنین با آن‌که عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، اما هیچ‌گاه پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا نکرده‌است.
مرکز تحقیقات هسته‌ای نگب در ده کیلومتری شهر دیمونا قرار دارد که بر باور عمومی، بخش مهمی از برنامه هسته‌ای اسرائیل را تشکیل می‌دهد. در سال ۱۹۸۶ میلادی، یک تکنسین هسته‌ای اسرائیلی، برای اولین‌بار، اطلاعات و تصاویری محرمانه از داخل رآکتور دیمونا و کلاهک‌های اتمی اسرائیل را در اختیار هفته‌نامه بریتانیایی” ساندی‌تایمز” قرار داد و به این ترتیب، مدارکی در تائید حدس و گمان‌های موجود، در مورد زرادخانه هسته‌ای اسرائیل را منتشر کرد.
به نوشتة هفته‌نامه دفاعی “جینز” اسرائیل ششمین قدرت هسته‌ای جهان محسوب می‌شود. این هفته‌نامه هم‌چنین مدعی شده‌است که اسرائیل دارای ۱۰۰ الی ۳۰۰ کلاهک هسته‌ای است که از نظر تعداد دارا بودن کلاهک هسته‌ای با بریتانیا برابری می‌کند.
از زمان شکل گیری رژیم صهیونیستی مسالة امنیت همواره دغدغة اصلی سیاستمداران این رژیم بوده است و به دلیل ارتباط متقابل امنیت و بقا، این رژیم تمام توان داخلی و خارجی خود را صرف حفظ و تضمین امنیت ملی خود کرده است. این رژیم در نیم قرن نخست شکل گیری، در شش جنگ تمام عیار شرکت کرد و همواره با توسل به زور، ارعاب و تهدید به دنبال تضمین بقای خود بوده است.
به طور کلی سه عامل عدم مشروعیت، موقعیت ژئوپولیتیک نامطلوب و جمعیت اندک تضعیف کنندة امنیت ملی رژیم صهیونیستی به شمار می‌‌‌روند که این رژیم سعی می‌کند با تمهیدات ویژه با این ضعف‌ها مقابله کند. این کشور با نزدیکی به کشورهای غیر عربی و تقویت هم‌پیمانان منطقه‌ای مانند ترکیه، آذربایجان، هند سعی در جبران این ضعف دارد. هم چنین فقدان عمق استراتژیک باعث آسیب پذیری استراتژیک می‌گردد. کوچکی اسراییل و نیز جمعیت کم از دیگر مسائل اسراییل است.
9-3. بررسی اهداف حضور سیاسی و اقتصادی اسراییل در جمهوری آذربایجان
پس از فروپاشی اتحاد شوروی، اسرائیل به منظور گسترش نفوذ در منطقه روابط همه‌جانبه‌ای را با جمهور‌ی‌های آسیای مرکزی و قفقاز برقرار کرده است. سابقه روابط اسرائیل با جمهوری‌های آسیای مرکزی و

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان درمورد طراحي، بيونيک، طبيعت Next Entries پایان نامه رایگان درمورد طبيعت، طبيعي، طراحي