پایان نامه درمورد رسول خدا (ص)، نهج البلاغه

دانلود پایان نامه ارشد

نبودي) هر آينه از اطراف تو متفرق مي‌گشتند (و تو در راه انجام تبليغ دين اسلام ناموفق مي‌ماندي) پس (اي پيامبر به علت نافرمانيهاي مسلمانان ” در جنگ احد”) آنها را مورد عفو و بخشش قرار بده و براي آنها طلب آمرزش كن و با آنها مشورت نما و اما هرگاه تصميم بر كاري گرفتي، بر خدا توكل كن كه خداوند توكل‌كنندگان را دوست دارد .
در توضيح اين آيه اينکه: بعد از عدم اطاعت از دستور پيامبر در جنگ احد و فرار عده‌اي از مسلمانان و تنها گذاشتن پيامبر اكرم (ص) كه منجر به زخمي شدن حضرت گرديد اين آيات در مورد آن عده‌اي كه اطاعت نكرده و از دستورات پيامبر گرامي سرپيچي و فرار را ترجيح داده‌اند و پيامبر اكرم(ص) و اميرالمومنين علي عليه السلام را تنها گذاشتند نازل گرديد و اين آيه بيانگر رحمت واسعه خداوند متعال و سفارش پروردگار در مورد طلب عفو، بخشش و حتي گرفتن مشاوره از افرادي كه مطيع دستور نبوده‌اند نازل گرديد.
او ترا بهتر از تو داند حال تو چه گردي بگرد هزل و محال
قايل او بس تو گنگ باش و مگوي طالب او بس تو لنگ باش و مپوي
تو مگو درد دل که او گويد تو مجو مر ورا که او جويد
گر گناهي همي کني اکنون آن گناه از دو حال نيست برون
گر نداني که مي بداند حق گويمت اينت کافر مطلق
ور بداني که مي بداند و پس مي کني اينت شوخ ديده و خس
خود گرفتم کيست محرم نيست حق بداند،حق از کسي کم نيست
عفو او گيرم ار بپوشاند نه ز تو علمش آن همي داند
توبه کن زين شنيع کردارت ور نه بيني بروز ديدارت
نفس خود را ميان حالت خويش غرقه در قلزم خجالت خويش151
در سيره ائمه معصومين (عليهم السلام) جلوه‌هاى فراوانى از اين مطلب به چشم مي‌خورد. در اين قسمت به بخشي از آن اشاره مي‌کنيم که اثبات کننده جايگاه والاي بخشش در زندگي ايشان است.
رسول خدا (ص) مي‌فرمايد: هر گاه خشمي براي شما پيش آمد، با عفو و گذشت آن را از خود دور کنيد، زيرا در روز قيامت مناديي ندا مي دهد: هر که به گردن خدا مزدي دارد، برخيزد و کسي جز بخشايندگان برنخيزند، آيا نشنيده ايد که خداي متعال فرمود: پس هر که گذشت کند و آشتي ورزد، مزدش با خداست.152
عفو و بخشش در نهج البلاغه
نامه 23: امام علي (ع) پيش از وفاتش در وصيتي ترغيب به عفو و گذشت از ابن ملجم مي‎فرمايند:
اگر زنده بمانم،

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه درمورد نهج البلاغه، ناخودآگاه، مرکز عالم Next Entries پایان نامه با کلید واژگان آموزههاي، فطري، ..........................................................................، دعاي