پایان نامه درمورد بازده سهام، قیمت سهام، شاخص قیمت، قیمت مسکن

دانلود پایان نامه ارشد

بنابراين مي‌توان از طريق تنوع در سرمايه‌گذاري و تركيب آن‌ها در يك سبد دارايي، بدون كم شدن بازده، ريسك را تا ميزان قابل توجهي كم كرد. بنابراین، از آن‌جا كه افراد در سبد دارايي‌هاي مالي خود تركيبات مختلفي از پول نقد، سهام، سپرده بانكي، زمین، اوراق قرضه، طلا و ارز نگهداري مي‌كنند، تغييرات متغيرهايي مانند شاخص‌هاي قيمت و تغييرات حجم نقدينگي، تقاضاي افراد براي نگهداري هر يك از اين اجزا را تحت تاثير قرار مي‌دهد كه به نوبه خود، قيمت دارایی‌ها را متاثر مي‌سازد. هنگام تكانه نرخ تورم به دليل كاهش قدرت خريد پول به طور بالقوه اين انگيزه در ميان سرمايه‌گذاران مالي ايجاد مي‌شود كه در سبد دارايي‌هاي خود بازنگري نموده تا ارزش دارايي‌هاي خود را حفظ نمايند. زيرا كاهش در قدرت خريد پول و كاهش توانايي مردم در تامين نيازهاي اساسي خود موجب مي‌شود تقاضا براي دارایی‌ها كاهش يابد و در نتيجه قيمت دارایی‌ها كاهش پيدا كند. از اين رو قيمت‌ دارایی‌ها توسط تورم، مي‌توانند افزايش يا كاهش يابند.
افزایش قیمت یک دارایی‌، موجب افزایش تقاضای سایر دارایی‌ها به منظور مدیریت صحیح پرتفولیو می‌شود؛ چراکه سرمایه‌گذاران نسب معینی از یک دارایی را در سبد دارایی‌های مالی خود نگه می‌دارند و با افزایش قیمت هریک از آن دارایی‌ها، سرمایه گذار مجبور به تخصیص مجدد برای بهینه نمودن سهم دارایی‌ها در پرتفوی خود می‌شود (چن و پاتل30،1998). به طور کلی، در کشورهایی که نرخ تورم بالا داشته باشد به گونه‌ای که نرخ سود بانکی از نرخ تورم پایین‌تر باشد، افراد برای حفظ ارزش دارایی‌های خود و چه بسا افزایش ارزش آن‌ها، اقدام به تبدیل دارایی‌های نقدی خود به دارایی‌های با درجه نقدینگی کمتر و بازدهی بیشتر، ازجمله، مسکن، اوراق قرضه، سهام، ارز و طلا می‌کنند. افزایش نوسانات قیمت در یک بازار به سرعت اثر خود را بر سایر بازارها می‌گذارد. چرا که سرمایه‌گذاران، همواره اطلاعات بازارها را رصد نموده و در پی کسب سود، در حرکت به سوی بازاری هستند که بازدهی بالاتری دارد (یحیی زاده فر و بابایی،409:2012).
به طور کلی، براساس نظریه پرتفوی مردم به‌دنبال ایمن‌سازی خود در مقابل تورم احتمالی هر اقدامی انجام خواهند داد تا هزینه‌های تورم احتمالی بر رفاه خود را به حداقل برسانند. افراد در اولین گام در این راه سعی خواهند کرد تا سبد دارایی خود را به نحوی تغییر دهند که در شرایط تورمی از زیان های احتمالی در امان بوده و در صورت امکان، سود هم کسب کنند. بنابراین نگهداری مجموعه‌ای از دارایی‌ها که نوسان‌هایی متضاد دارند ابزار مناسب جهت کاهش ریسک نوسان‌های کوچک و کوتاه‌مدت در قیمت و یا بازدهی دارایی‌ها است. در این صورت با بروز نوسان در یک نیمه از سبد چه بسا نیمه دیگر آن را جبران نماید. افراد در تشکیل سبد دارایی خود به شکلی عمل می‌کنند که سهم دارایی‌هایی که انتظار افزایش قیمت برای آن‌ها وجود دارد را در سبد دارایی خود افزایش دهند. این اقدام ممکن است باعث افزایش تقاضای زودهنگام برای این‌گونه دارایی‌ها شده و قبل از وقوع تورم واقعی به‌دلیل شکل‌گیری انتظارات، قیمت این دارایی‌ها افزایش یابد. به عبارت دیگر، افزایش در بازده یک دارایی مانند زمین یا طلا در مقایسه با سایر دارایی‌ها به منزله‌ی دارايي‌هاي رقيب و جايگزين در سبد دارايي سرمايه‌گذاران، موجب اختلال در تعادل پرتفوی و جایگزین کردن دارایی‌های دیگر می‌شود. با افزایش تقاضا برای این دارایی‌ها، قیمت آن‌ها به طور مستقیم افزایش می‌یابد و قیمت سایر دارایی‌ها کاهش می‌یابد (میلر و شوفنگ، 2001). بنابراین، تورم یکی از عوامل مؤثر بر جانشینی بین بازارها در اقتصاد است. یک بازار کم رونق و رو به افول که نمی‌تواند پوشش مناسب در مقابل تورم باشد؛ احتمالاً فرصت‌های سرمایه‌گذاری را از دست داده و آن‌ها را روانه سایر بازارها خواهد کرد (مهرآرا و همکاران، 35:1388).
تورم و بازده سهام
یکی از این بازارهايی که سرمایه‌گذاري در آن می‌تواند براي خانوارها جذاب باشد، بازار سهام است که می‌تواند خانوارها را از اثرات منفی کاهش ارزش پول مصون بدارد. بسیاری از مدیران و سرمایه‌گذاران علاقه‌مندند بدانند بازده سهام تا چه اندازه تحت تأثیر تورم و انتظارات تورمی است. در واقع هر گاه تورم به عنوان یک عامل بازار مورد توجه قرار گرفته، به تأثیر آن در بازده سهام به عنوان یک نوع سرمایه‌گذاری اشاره شده است. متداول‌ترین نقطه‌ی شروع برای سرمایه‌گذاران در موقع خرید سهام بررسی روند تغییرات قیمت سهام است.
سهام در حقیقت ادعایی نسبت به خالص دارایی‌های شرکت است. با افزایش تورم از سویی ارزش بدهی‌های شرکت کاهش می‌یابد و از سوی دیگر ارزش دارایی‌ها افزایش پیدا‌ می‌کند، لذا این دو اثر مجموعاً باعث افزایش ارزش سهام و به تبع آن افزایش بازده سهام می‌شود. به عبارت دیگر، در شرایط تورمی به طور متوسط سود اسمی شرکت‌ها پس از مدت زمانی افزایش می‌یابد. در واقع سودآوری افزایش نیافته، بلکه سود اسمی تحت تأثیر تورم افزایش یافته است. زمانی که سود اسمی افزایش می‌یابد، قیمت اسمی سهام نیز افزایش خواهد یافت. از منظر دیگر می‌توان گفت تورم، افزایش در سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات است و اگر سهام عادی کالایی سرمایه‌ای در نظر گرفته شود، قیمت‌های سهام هم باید با سطح عمومی قیمت‌ها حرکت کند. بنابراین زمانی که نرخ تورم افزایش می‌یابد قیمت سهام عادی هم باید افزایش یابد. بر این اساس انتظار می‌رود رابطه‌ی مثبتی بین نرخ تورم و قیمت‌های سهام وجود داشته و سهام سپری در برابر تورم باشد (عمران و پوینتون31، 265:2001).
تورم همچنین سبب کاهش قدرت خرید مردم می‌شود و در نتیجه پس‌انداز آن‌ها را کاهش می‌دهد. به این صورت که افزایش هزینه‌های زندگی به گونه‌ای خواهد بود که فرصت سرمایه‌گذاری و پس‌انداز از آن‌ها گرفته و درآمدها بیشتر صرف هزینه‌های جاری می‌شود. با کاهش پس‌انداز، آن‌‌ها پول کمتری جهت سرمایه‌گذاری در بورس خواهند داشت و همین امر شاخص قیمت سهام در بورس اوراق بهادار را کاهش می‌دهد. وقتی تورم در حال افزایش است، ارزش جریان‌های نقدی آتی سود سهام‌های انتظاری نیز کاهش می‌یابد و اگر جریان‌های نقدی کاهش یابد به این معنی است که سهام شرکت برای ما کم‌تر می‌ارزد (آگا و کوکامن32، 2006). از طرفی تورم قیمت مواد اولیه و هزینه‌های تولید شرکت‌‌ها را افزایش می‌دهد و باعث کاهش سود آن‌ها می‌شود و این امر اثر منفی بر قیمت سهام می‌گذارد؛ البته اگر این افزایش هرینه از محل افزایش مبلغ فروش شرکت ناشی از افزایش قیمت کالاها در نتیجه تورم، جبران نگردد. اثر دیگر تورم این است که موجب کاهش ارزش ذاتی هر سهم می‌شود، در سال‌هایی که نرخ تورم بالا باشد، کیفیت سود واقعی شرکت‌ها (سود اقتصادی) پایین می‌آید (سجادی و همکاران، 128:1389). همان‌طور که مشاهده می‌شود اثر نهایی تورم بر بازده سهام مشخص نیست و در زمان و موقعیت‌ متفاوت ممکن است نتایج گوناگونی نشان دهد.
تورم و بازده مسکن
در شرایط تورمی خانوارها به علت کاهش ارزش پول مایل به نگهداري پول نقد نخواهند بود و یکی از راه‌هاي تبدیل پول نقد به دارایی، سرمایه‌گذاري در بخش مسکن است. در شرایط تورمی خانوارها سعی می‌کنند که دارایی‌هاي نقدي خود را به دارایی‌هاي فیزیکی از جمله مسکن تبدیل کنند تا از کاهش ارزش پول ناشی از تورم مصون بمانند. به عبارتی، ساختمان‌های مسکونی به سبب طولانی بودن عمرشان، به منزله‌ی یک دارایی قلمداد می‌شوند و در حقیقت، مسکن یکی از بی‌شمار دارایی‌هایی محسوب می‌شود که شخص می‌تواند آن را به منزله‌ی ثروت نگه‌دارد. از طرفی می‌توان از مسکن به عنوان یک دارایی با خاصیت دوگانه‌ي مصرفی- سرمایه‌اي33 یاد کرد که شاید همه‌ي قشرهاي جامعه به نوعی در یکی از مراحل عمر خود با تصمیم‌گیري در مورد خرید، فروش و یا سایر اشکال مالکیت آن روبرو شده‌اند. همچنین به علت عدم اطمينان به آينده و نبود سيستم مناسب تأمين اجتماعي، مسكن به محل درآمد خانوار در دوران پيري و از كارافتادگي تبديل شده است (بیابانی و خسروی، 132:1390).
در شرایط تورمی، نه تنها سرمایه‌گذاران، بلکه خانوارها نیز بخش عمده دارایی‌های نقدی خود را به دارایی‌هایی نظیر سهام، طلا، ارز و مسکن تبدیل می‌کنند. اما از آنجاکه، بازارهای سهام، طلا و ارز، بازارهایی بسیار پر ریسک بوده، همچنین با توجه به این امر که بازدهی پایین‌تری در مقایسه با بازار مسکن در شرایط تورمی دارند، و علاوه بر آن بر مبنای انتظارات سرمایه‌گذاران و خانوارها نسب به قیمت‌های آتی مسکن، تمایل آن‌ها به سرمایه‌گذاری در بازار مسکن بیشتر خواهد بود (برگوین، 4:2012).
از دیدگاه نظری، افزایش سطح عمومی قیمت‌ها بر بازده مسکن آثار مختلفی دارد. اثر منفی آن به صورت کاهش قدرت خرید مردم و در نتیجه‌‌ کاهش در تقاضا و قیمت و بازده مسکن ظاهر می‌شود و اثر مثبت آن بدین ترتیب است که خانوارها به هنگام مشاهده جریان رشد قیمت‌ها به منظور حفظ و تثبیت ارزش دارایی‌های خود، در صورتی که میزان ریسک و نرخ بازگشت سرمایه در سایر فعالیت‌های اقتصادی درحد مطلوب نباشد به سمت احداث و خرید واحدهای مسکونی حرکت می‌کنند و این افزایش تقاضا، افزایش در قیمت و بازده مسکن را به دنبال خواهد داشت (شهبازی و کلانتری، 80:1391).
به طور کلی افزایش در قیمت مسکن در شرابط تورمی می‌تواند به دو علت باشد. یکی افزایش هزینه مصالح ساختمانی است؛ زیرا یکی از دلایل افزایش تورم، افزایش در شاخص قیمت مصالح و خدمات ساختمانی به عنوان اجزای تشکیل‌دهنده‌ی سبد کالاهایی است که در محاسبه‌ی تورم وارد می‌شوند. پس به هنگام وجود تورم می‌توان مطمئن بود که متوسط شاخص قیمت مصالح و خدمات ساختمانی نیز افزایش یافته است و این منجر به افزایش هزینه تمام شده بنا و قیمت نهایی مسکن می‌شود. از سمت دیگر در شرایط تورمی کارگران ساختمانی نیز با در نظر گرفتن تورم واقعی و با لحاظ انتظارات تورمی خود، تقاضای دستمزد واقعی بالاتری خواهند کرد. این مسئله نیز منجر به افزایش هزینه‌های تولید و ایجاد تورم ناشی از افزایش دستمزد در بخش مسکن خواهد شد. در واقع چه صنعت کاربر باشد و چه سرمایه‌بر، از دید نظری بالاتر رفتن سطح قیمت‌ها، باعث افزایش قیمت در این بخش خواهد شد (جعفری صمیمی و همکاران، 32:1386).
همچنین دارایی‌ای‌ مانند مسکن عموماً دارای محدودیت عرضه است، به این دلیل که زمین نمی‌تواند به سادگی توسعه یابد یا معاملات مسکن مستلزم هزینه‌های بالا است. در نتیجه عرضه مسکن حداقل در طول یک وقفه خاص قیمتی بی‌کشش است، بنابراین افزایش تقاضای مسکن به هر دلیلی، بلافاصله در افزایش قیمت مسکن منعکس می‌شود.
تورم و بازده طلا
طلا از یک جنبه کالا، از منظری به عنوان زینت و از نگاهی دیگر می‌تواند به عنوان پول نگریسته شود. شهرت طلا به سبب ویژگی‌های منحصر به فرد آن، همچون وسیله‌ای مفید برای مبادله و ذخیره ارزش، استفاده از آن در دوره‌هایی به عنوان پول ملی و بین‌المللی، نقدینگی بالا و نقش پوششی آن برای ثروت افراد در مواجهه با شرایط نامطمئن اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است (هوگوم34، 76:1991). در کشورهای در حال توسعه دلیل اصلی و مهم برای نگهداری طلا، ترس و نااطمینانی نسبت به آینده است. بنابراین افراد باید اطمینان حاصل کنند که پس‌اندازهایشان قدرت خریدشان را حفظ کرده و از نقدینگی بالایی نیز برخوردارند. از این‌رو، نقدینگی بالایی که طلا نسبت به سایر دارایی‌ها دارد، انگیزه‌ی اصلی برای تقاضای آن از سوی افراد ریسک‌گریز است.
تقاضاکنندگان طلا به عنوان یک دارایی، تحت تأثیر شرایط مختلف به تقاضای طلا می‌پردازند. به دلیل قیمت‌گذاری طلا از روی دلار، سرمایه‌گذاران به صورت سنتی طلا را به عنوان سپری در مقابل سقوط دلار استفاده می‌کنند. به صورتی که با کاهش نرخ برابری دلار در مقابل سایر ارزها، قیمت اسمی طلا افزایش می‌یابد. بنابراین ارزش واقعی طلا حفظ شده و برای خریدارانی که با ارزی غیر از دلار قصد خرید دارند، طلا ارزان‌تر می‌شود و تقاضای طلا بالا رفته و این موجب اثر دوباره افزایش قیمت می‌شود (کاپی و

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه درمورد بازده دارایی، بازار سهام، اوراق قرضه، نرخ بهره Next Entries پایان نامه درمورد بازده سهام، بازده دارایی، اوراق قرضه، قیمت طلا