پایان نامه درمورد اشخاص ثالث

دانلود پایان نامه ارشد

زمان و تاريخ را ذکر کنيم يا نکنيم، بلکه به اين معني که اگر داده اي فاقد اين موارد باشد نيز از نظر قانون قابل پذيرش است و فقدان موارد مانع از قبول آن توسط محاکم و عدم استناد به آن نيست، البته در اينصورت جهت کشف تاريخ و زمان در صورت لزوم توسط قاضي بررسي هاي لازم از طريق کارشناس خبره به عمل خواهد آمد. اما اگر داده اي حاوي اين موارد باشد مي بايست به همان نحو نگهداري شود.
اين الزام استانداردي را ايجاد مي کند که حتي بالاتر از اسناد کاغذي اصيل است. اطلاعات مذکور مي تواند براي اثبات زمان و مکان انعقاد قرارداد يا ايقاعات مورد استفاده طرفين دعوا و دادگاه ها قرار گيرد.14
4- شرايط ديگري که هر نهاد، سازمان، دستگاه دولتي و يا وزارتخانه در خصوص نگهداري داده پيام مرتبط با حوزه مسئوليت خود مقرر نموده فراهم باشد.
معمولا نهادها، سازمانها و يا وزارتخانه هاي دولتي سيستمي را جهت دريافت، ارسال و نگهداري داده هاي مورد نياز طراحي و تحت شرايطي اطلاعات را ثبت و نگهداري مي نمايد که اين شرايط بسته به نوع سازمان، رسته کاري و نحوه عملکرد آن بطور خاص و مختص خود تعيين خواهد شد، حال اين نهادها مي توانند دولتي، شبه دولتي يا خصوصي باشند، هر يک مي توانند شرايط مختص به خود را داشته باشند که اين شرايط جهت بررسي و طرح در دادگاه و انطباق داده ها با آن مي بايست از قبل در اساسنامه يا در جلسات هيات مديره يا مجامع عمومي آنها مورد تاييد قرار گرفته باشد . البته اين مورد الزامي نيست و هر نهاد يا سازمان نبايد شرايطي را تعيين نمايد بلکه در صورت وجود شرايط، داده ها مي بايست شرايط را دارا باشند.
رعايت شرايط خاص نگهداري اطلاعات به صورت داده پيام از وظايف دستگاه اجرايي و سازمانهاي دولتي است که نگهداري داده پيام در حوزه مسئوليتش قرار دارد و عدم رعايت شرايط مقرر در مقابل اشخاص ثالث قابل استناد نيست. بنابراين در چنين مواردي اگر شخص ثالث تماميت اطلاعاتي را که نزد وزارتخانه و سازمان و نهادهاي دولتي وجود دارد اثبات کند، سند مذکور به عنوان اصل سند در دادگاه پذيرفته خواهد شد، حتي اگر شرايط خاص وزارتخانه مذکور رعايت نشده باشد.15
ذکر اين شرط به اين معني نيست که اشخاص حقيقي مشمول اين امر نيستند و نمي توانند اطلاعات ذخيره شده خود را در صورت وجود 3 شرط اول ارائه نمايد و اين موارد در رابطه با اشخاص حقوقي ذکر شده است. اما اگر يک شخص حقيقي داراي يک پايگاه اطلاع رساني باشد و آنرا اداره مي کند و در آن با توجه به ساير شرايط اطلاعاتي را ايجاد، دريافت، ارسال و نگهداري مي کند اين اطلاعات در صورت وجود 3 شرط اول قابل ارائه و استناد و در صورتي که جهت اين امر شرايطي تعيين شده باشد مي بايست شرايط مورد نظر نيز رعايت شده باشند.
در قريب به اتفاق موارد کليه دستگهايي دولتي و اشخاص حقوقي حقوق خصوصي براي راه اندازي يک پايگاه اطلاع رساني مي بايست به يک ميزبان جهت اين امر مراجعه نموده و در اغلب موارد هر يک از اين ميزبانها خود داراي شرايط خاص بوده که آنرا به متقاضي تحميل و در نتيجه آن اين شرايط در برخي موارد به مراجعه کننده به اين پايگاهها اجبار مي شود،ابتدا ضمن تعريف و نحوه ايجاد يک پايگاه اطلاع رساني و در برخي موارد شرايط خاص آنها مورد بررسي قرار مي گيرد.
ميزباني پايگاه اطلاع رساني ( Web Hosting)
هر شخص که بخواهد يک پايگاه اطلاع رساني را در اختيار داشته باشد مي بايست به يک ميزبان مراجعه نمايد، اکثر اين ميزبانان که در خارج از کشور مي باشند شرايطي را به متقاضي در خصوص استفاده از پايگاهها تحميل مي کنند و در برخي موارد اين شرايط به بازديد کنندگان و مراجعان اين پايگاهها نيز تحميل مي گردد. در ادامه به صورت اجمالي اين موارد را بررسي مي کنيم.
ميزباني وب مفهومي است که وقتي شخص مي خواهد وب سايت خود را بر روي اينترنت براي همه قابل ديدن باشد به آن نياز دارد. به زبان ساده ، وب سايت بايد روي يک سرور ميزبان قرار گيرد. يک راه اين است که شخص کامپيوتر خود را به صورت يک سرور راه اندازي کند ، اما اگر هدف جلب ترافيک يا “بازديد کننده” زياد براي سايت است ، اين کار در اکثر موارد به چند دليل امکان پذير نمي باشد .
اولا جهت مشاهده دائمي وب سايت در اينترنت لازم است کامپيوتر هميشه روشن و به اينترنت متصل باشد ، به محض خاموش شدن کامپيوتر ديگر کسي امکان مشاهده سايت را ندارد.
ثانيا در صورت عدم آشنايي با نرم افزارهاي راه اندازي سرور ، اين کار مي تواند پيچيده باشد. در نتيجه اصلاح اشکالات و خرابي هاي احتمالي سرور وقت و انرژي زيادي مي خواهد.
ثالثا سرعت اتصال منزل يا دفتر کار به اينترنت به احتمال زياد براي ميزباني سايت کافي نيست ، مخصوصا اگر تعداد بينندگان سايت زياد باشد. در بهترين حالت از طريق يک مودم16 ADSL 17 يا Wireless18 ارتباط با اينترنت بر قرار است که هر دو فاقد کارايي مي باشند.
به همين دلايل تمام شرکت ها ، ارگان ها اعم از دولتي و غير دولتي و حتي اشخاص حقيقي که نياز به وب سايت دارند براي ميزباني به شرکت هاي ارائه دهنده خدمات ميزباني مراجعه مي نمايند. در چنين شرکت هايي که سرور هاي آنها غالباً در خارج از ايران و در معروف ترين و مجهزترين Datacenter هاي دنيا قرار دارد، جايي که به صورت ?? ساعته برق به سرور ها متصل است و اينترنت قطعي ندارد و براي مواقع اضطراري تمهيداتي انديشيده شده است. در اکثر موارد ، يک سرور ميزبان وب فضاي ذخيره سازي اطلاعات خود را به فضاهاي کوچک تري تقسيم کرده و آن را با هزينه کمتر در اختيار افراد مختلف قرار مي دهد ، در اين حالت از چندين سايت تا چند صد سايت از سرور ميزبان به صورت مشترک استفاده مي کنند. براي سايت هاي مهم يا با حجم اطلاعات بالا ، سرورهاي اختصاصي از نظر امنيتي و پايداري سرويس ها به هيچ وجه قابل مقايسه با سرور هاي مشترک نيستند. هر سرويس عمومي و اضافي نصب شده روي سرورهاي مشترک و هر سايت ديگر روي آن سرور مي تواند يک کانال ورودي براي هکرها باشد. همچنين حجم و انبوه درخواست ها روي سرور پايداري و سرعت آن را قطعاً کاهش خواهد داد. از طرف ديگر اين نکته که سرورهاي ميزبان در چه مرکز داده اي و در کدام کشور واقع شده و فراهم شدن شرايط امکانات اين مرکز داده از نظر پهناي باند ، امکانات امنيتي ، استحکام بناي فيزيکي ، پيش بيني شرايط بحراني مانند قطعي برق ، آتش سوزي ، زلزله و… تا چه ميزان است از شاخص هاي مهمي براي تصميم گيري جهت انتخاب يک سرويس دهنده خدمات ميزباني وب است.
وقتي که شخص يک اشتراک ميزباني وب از ميزبان مورد نظر خود خريداري مي کند ، به بخشي از يکي از سرور هاي ميزبان دسترسي پيدا خواهد کرد. شخص يک نام کاربري و يک رمز دريافت کرده که با کمک آن مي تواند به اشتراک خود متصل شود. وقتي اتصال برقرار شد شخص مي تواند فايل هاي خود را به سرور ميزبان انتقال دهد19 و وب سايت به سادگي براي ميليون ها بازديد کننده قابل دسترسي است.20
کليه اين ميزبانها با توجه به ميزباني پايگاههاي اطلاع رساني در سطح بين المللي داراي شرايط و مقررات پيچيده و سخت از لحاظ حفط امنيت اطلاعات مي باشند که گاه استفاده کنندگان از آنها که ممکن است در برخي موارد دولتهاي ساير کشورها نيز باشند ملزم به رعايت اين موارد خواهند بود، همچنين اشخاص حقيقي و حقوقي غير دولتي نيز در صورت عدم رعايت اين موارد با مشکلاتي مواجه خواهند شد، البته ميزباني مستلزم پرداخت هزينه مي باشد که در برخي موارد اشخاص حقيقي قادر به پرداخت برخي از اين هزينه ها نمي باشند، لذا اين اشخاص از وبلاگها که استفاده از آنها مجاني است استفاده مي نمايند.
در تمام اين موارد مهمان مي بايست شرايط استفاده ميزبان خود را رعايت نموده و در برخي موارد آنها را به بازديد کنندگان و استفاده کنندگان از پايگاه خود اعلام و تحميل نمايد که مي تواند در موضوع شرط بند 4 ماده 8 قانون تجارت الکترونيکي جاي گيرد.
گفتار دوم : انتساب داده پيام به اصل ساز ( فرستنده )
به موجب ماده 18 قانون تجارت الکترونيکي : ” در موارد زير داده پيام منسوب به اصل ساز است :
الف ) اگر توسط اصل ساز و يا به وسيله شخصي ارسال شده باشد که از جانب اصل ساز مجاز به اين کار بوده است.
ب) اگر به وسيله يک سيستم اطلاعاتي برنامه ريزي شده يا تصدي خود کار از جانب اصل ساز ارسال شود.”
حال به بررسي اين دو شرط مي پردازيم.
الف ) ارسال داده پيام توسط اصل ساز يا شخص مجاز از طرف او
در مکاتبات عادي معمولا فرستنده، شخصا اقدام به تنظيم و ارسال متن مي نمايد و يا اشخاص حقوقي از طريق کارکنان نسبت به تنظيم و انشاء متن اقدام و النهايه امضاء مي نمايند اما معمولا ارسال آن از طريق پست، دبيرخانه، پيک و يا ساير طرق انجام مي پذيرد، در ارسال داده پيام و يا استفاده از وب سايتها و وبلاگهاي شخصي و همچنين استفاده از شبکه هاي اجتماعي ، به دليل شخصي بودن اطلاعات معمولا افراد شخصا اقدام به اين امر مي نمايند، در اشخاص حقوقي که معمولا در بحث مبادلات تجاري است و حتي آن دسته از شرکتها که مقاصد غير انتفاعي دارند ممکن است يک پست الکترونيکي بنام شخص حقوقي ايجاد و شخص ديگري به عنوان مثال رئيس دفتر مدير و يا دبيرخانه مسئول ارسال و دريافت از آن باشد، ممکن است در بدو امر مدير شرکت مکاتباتي را شخصا انجام دهد اما جهت انعقاد قراردادها و مکاتبات رسمي استفاده از نام شرکت جهت حفظ آثار حقوقي ضروري به نظر مي رسد، همچنين در يک پايگاه اطلاع رساني که يک شخص حقوقي محصولات و خدمات خود را در آن عرضه مي نمايد ، پايگاه اطلاع رساني بنام شخص حقوقي ثبت و به ارائه خدمات مشغول است ، اين پايگاهها معمولا داراي يک اپراتور است که رمز ورود به پايگاه را جهت اعمال تغييرات در محتواي آن دارد و از سوي مسئولان مربوطه مجوز چنين کاري را در اختيار دارد، در هر حال بايستي هويت فرستنده داده پيام يا مسئول درج اطلاعات معلوم و مشخص باشد ، در اکثر پستهاي الکترونيکي ديده مي شود که نام فرستنده به طور اختصار نوشته شده و يا آدرس پست الکترونيکي نيز به صورت اختصار و يا در برخي موارد از حروف نامربوطي تشکيل شده است که موجب شناسايي فرستنده نمي شود، در هر حال فرستنده مي بايست بطور کامل براي گيرنده داده پيام شناسايي شود اعم از اينکه شخص حقيقي باشد يا حقوقي و خود شخصا يا توسط شخصي که از جانب او اختيار در اين امر را داشته اقدام به ارسال داده پيام نموده باشد.21
ب ) ارسال داده پيام به وسيله سيستم اطلاعاتي برنامه ريزي شده
اکنون با استفاده از نرم افزارهاي مختلف مي توان انجام بيشتر موارد در يک سيستم رايانه اي را برنامه ريزي نمود تا در روز و ساعت مشخصي بصورت خودکار انجام پذيرد، ارسال داده پيام يا بروز رساني اطلاعات و در خصوص فروش محصولات اخذ سفارش از مشتري و اعلام شماره پيگيري در يک پايگاه اطلاع رساني را نيز مي توان به همين روش برنامه ريزي کرد .
نکته مهمي که مي بايست به آن اشاره نمود بحث اثباتي موضوع است، اثبات اين موضوع که داده پيام توسط اصل ساز و يا توسط شخصي که مجاز به اين کار بوده و يا اينکه توسط يکي سيستم برنامه ريزي شده ارسال شده بر عهده کدام شخص است؟فرستنده يا گيرنده؟
اين مهمترين نکته است که در قانون مسکوت است و درحال حاضر اثبات اين امر مشکل مي باشد، ممکن است شخص سومي اقدام به ايجاد يک پست الکترونيکي به نام فرستنده نمايد و از اين طريق با گيرنده مکاتبه و يا حتي معاملاتي انجام دهد، به نظر مي رسد بهترين روش براي شناسايي و اطمينان از اينکه داده پيام از طريق فرستنده ارسال شده است سابقه مکاتبات قبلي است، نحوه رد و بدل کردن پست الکترونيک معمولا پس از شناسايي اشخاص توسط يکديگر يا از طريق ملاقات حضوري و يا ارتباط تلفني است و پس از آن ارتباطات از طريق پست الکترونيک صورت مي پذيرد و معمولا ارتباط اول به روشي غير از پست الکترونيکي است، اين يکي از بهترين روش براي شناسايي طرف مقابل است، اما در حال حاضر در وب سايتهاي مختلف ارتباط از طريق پست الکترونيک بدون اينکه طرف مقابل شناسايي شود صورت مي پذيرد. وقتي شخص در

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه درمورد نگهداري، تغيير، پيام Next Entries پایان نامه درمورد هتک حرمت