پایان نامه درباره عربستان سعودی، قدرت سیاسی، اختلافات سیاسی، سیاست تغییر رژیم

دانلود پایان نامه ارشد

ادامه داد .
جناياتي كه داعش در طول پيدايش اين گروه مرتكب شده از اين گروه تروريستي ظاهري خشن و جنايت كار بر جاي گذاشته كه با ارعاب و ترس و ايجاد دلهره در شهرهاي مورد حمله خود همراه است . داعش هيچگونه محدوديتي در اعمال جنايت خود قايل نيست و قتل و كشتار غير نظاميان و حتي كودكان خردسال از جمله جنايت ها و اعمال وحشيگرانه اين گروه تروريستي افراطي تكفيري است .(آقازاده ، اول آذر 93 )
– كشتار فجيع در پادگان سوريه در شهر رقه
– قتل عام دسته جمعي و آتش زدن مردان روستاي مالكيه در سوريه
– كشتار بي رحمانه مردم در منطقه حوت
– بريدن سر و به دندان گرفتن جگر قربانيان
– قطع دستان افراد با توجيه اجراي احكام اسلامي
– تجاوز به زنان و كودكان
– كشتار بي رحمانه مردم در منطقه اسپايكر عراق
– كشتار مردم در منطقه سنجار عراق ( ايزدي ها)
– قتل مردم بي دفاع در استان هاي صلاح الدين و موصل
– محاصره شهر هاي نبل و الزهرا در سوريه و عدم اجازه امداد رساني به مردم
– آواره نمودن صدها مسيحي در استان موصل
– قتل رانندگان در جاده هاي سوريه و عراق
– بمب گذاري در نقاط مرزي و اصلي در شهرهاي مختلف عراق و سوريه
– ترويج فساد ، با استناد به حربه جهاد نكاح
– تسلط بر منابع و ذخاير نفتي منطقه تحت سلطه و فروش نفت ارزان قيمت
– فروش آثار عتيقه و باستاني شهرهاي تاريخي در سوريه و عراق
4-3) عوامل خیزش داعش
سیطره ی داعش بر مناطق گسترده ای از عراق و موفقیت های مهم آن در برابر نیروهای نظامي و امنیتی عراق حیرت و تعجب بسیاری را در محافل سیاسی و امنیتی برانگیخته است این موضوع باعث طرح این پرسش کلیدی می شود که چه بسترها و مولفه هایی در خیزش و قدرت یابی داعش در عراق موثر است و به خصوص ابنكه چه عواملی باعث موفقیت های اخیر این گروه تروریستی شده است ؟ در این راستا می توان به طیف وسیعی از عوامل اشاره کرد که عمده ترین آنها با چالش ها و مشکلات درونی عراق و سپس مسائل ، اختلافات و حمایت های منطقه ای مرتبط است در اینجا به هر یک از مولفه ها به صورت مختصر اشاره می شود تا از این طریق بتوان در اتخاذ راهکارها برای مقابله با داعش به گونه ای واقع نگرانه تر عمل کرد .
1-4-3) چالش ها و اختلافات سیاسی و مذهبی درون عراق
چالش ها و اختلافات سیاسی بین گروه های سیاسی عراق و فقدان انسجام و وفاق سیاسی در این کشور از مهم ترین عواملی است که باعث گسترش تنش های درونی و همچنین افزایش منازعات قومی ، فرقه ای شده است . این تنش ها و اختلافات بسترهای مناسبی را برای بهره برداری داعش و گسترش نفوذ و تسلط آن به خصوص در مناطق سنی نشین عراق ایجاد کرده است ضعف دولت مرکزی در عراق در دوره ی پس از صدام در نتیجه شکل گیری ساختار فدرال ، دمکراتیک و پخش شدن قدرت سیاسی در سلسله مراتب و حلقه های مختلف حاکمیتی از کارآمدی قدرت سیاسی تا حدی کاسته است، با این حال مساله اصلی، جدال و اختلافات بین گروه های سیاسی است. اختلافات اقلیم کردستان با بغداد مانع از همگرایی لازم کردی-شیعی در برابر خطر افراط گرایی وتروریسم شده است، به گونه ای که مقامات کردی با تسلیح نیروهای نظامی عراقی با تسلیحات راهبردی واز جمله هواپیمای جنگی مخالف می کنند، اما از آن مهمتر ، اختلافات بین رهبران وگروه های سنی ودولت مرکزی عراق است که به خصوص به جامعه سنی عراق نیز سرایت یافته وباعث نارضایتی ها وانتقاداتی از عملکرد دولت شده است .
اعتراضات بخشی از مردم مناطق سنی نشین عراق در مقابل دولت وطرح مطالبات وتنش های ناشی از آن که تا اواخر سال 2013 تدوام داشت بسترهایی را برای حضور داعش در مناطق سنی عراق ایجاد کرد. این اعتراضات وانتقادات سنی ها در حالی بود که بین گروه های سنی عراق ودولت اختلافات وتنش های مختلفی در جریان بود وعدم تفاهم برای دستیابی به راه حل هایی جامع برای حل اختلافات وهمچنین پایان دادن به اعتراضات و انتقادات سنی ها باعث افزایش سوء استفاده داعش ونفوذ بیشتر در مناطق سنی عراق شد. با این حال موضوع مهم دیگر رفتارهای متناقض برخی شخصیت های سیاسی سنی بوده است که به رغم حضور در دولت و ارکان سیاسی با گروههای معارض نیز در ارتباط بوده وحتی از آنها حمایت کرده اند .طارق الهاشمی معاون پیشین رئیس جمهور عراق که به خاطر اتهامات تروریستی مورد تعقیب قرار گرفت و سپس به صورت غیابی به دلیل حمایت از تروریسم محکوم شد ، نمونه ای از رفتارهای دوگانه برخی سیاستمداران سنی است.
در مورد جامعه سنی عراق ورویکرد آن به داعش وتحولات امنیتی اخیر نکات متعددی قابل اشاره است. رهبران سیاسی ، عشایری و مذهبی عراق در خصوص ارتباط با دولت عراق در سال های اخیر به دو دسته تقسیم شده اند. بخشی از این رهبران با دولت در پیوند و همکاری بوده و از آن در برابر داعش وگروه های معارض حمایت کرده اند که بخشی از رهبران عشایر سنی وهمچنین رهبران الصحوه ویا شورای نجات الانبار در این راستا قابل اشاره اند، اما بخش دیگری از این رهبران که از رویکرد دولت ناراضی هستند یا موضع بی طرفانه ای در قبال داعش داشته اند ویا همانند شورای انقلابیون عشایر به رهبری حاتم سلیمان ویا حارث الضاری وشیخ ملک السعدی به حمایت آشکار ویا غیر مستقیم از داعش پرداخته اند.
2-4-3 ) ضعف نیروهای نظامی وامنیتی عراق
ضعف ها وچالش های نیروهای نظامی وامنیتی عراق یکی دیگر از عوامل سیطره داعش بر مناطق مختلف عراق وپیشروی های اخیر این گروه محسوب می شود. مقامات آمریکا پس از حمله به عراق به انحلال تمامی نهادهای نظامی وامنیتی رژیم بعث مبادرت کردند و به تدریج روند جدیدی برای تاسیس وتوسعه نیروهای نظامی وامنیتی جدید در عراق تحت مدیریت آمریکا آغاز شد. هر چند سهم اصلی مقابله با گروه های تروریستی ومخالف در ابتدا بر عهده نیروهای آمریکایی بود ، اما بعد از 2009 به تدریج نقش نیروهای عراق در امنیت سازی افزایش یافت وبه خصوص بعد از خروج نیروهای امریکایی از این کشور در سال 2011 مسئولیت ایجاد امنیت ومقابله با تروریسم به صورت کامل بر عهده نیروهای نظامی وامنیتی عراق قرار گرفت . در یک سال نخست پس از خروج نیروهای امریکایی از عراق وضعیت امنیتی به نسبت مناسبی در این کشور بر قرار بود، اما در سال 2013 بار دیگر نا امنی ها در عراق افزایش یافت .
به رغم اینکه عراق بیش از یک میلیون نفر نیروی نظامی وامنیتی را مورد آموزش قرار داده و به کار گرفته است ، نا امنی های فزاینده و به خصوص پیشروی ها وتصرف شهر های مختلف از سوی داعش نا کار آمدی نسبی ونقص های این نیروها را نشان داده است. به عنوان نمونه در حالی که تعداد نیروهای داعش در حمله به موصل تنها چند هزار وبه اعتقاد برخی تنها 1500 نفر بوده است ، حضور بیش از 50 هزار نیروی نظامی وامنیتی عراقی در موصل مانع چندانی در برابر عناصر داعش ایجاد نکرد . با توجه به این نوع ناکار آمدی به چندین مشکل و چالش در نیروهای نظامی و امنیتی عراق می توان اشاره کرد . پایین بودن روحیه رزمی وجنگی در میان نیروهای عراقی که بخشی از آنها به خاطر منافع مالی واقتصادی جذب نیروهای نظامی وامنیتی عراق شدند مشکل مهمی است که باعث فرار بسیاری از آنها از صنحه جنگ وعدم مقاومت در برابر داعش می شود. ضعف های سیستم اطلاعاتی نیروهای نظامی وامنیتی یکی دیگر از مشکلاتی کار آمدی این نیروها در عرصه نبرد را کاهش می دهد. حضور عناصر ناراضی ومخالف حکومت در نیروهای نظامی وامنیتی حتی در مراتب بالا وفرماندهی که حتی باعث همکاری با معارضین دولت وحتی داعش می شود وعمدتاً از بعثی های سابق هستند از چالش های مهم دیگر است. معضل دیگر فقدان تسلیحات لازم است که از جمله ناشی از عدم تحویل به موقع تسلیحات از سوی آمریکا به خصوص در مورد هواپیماهای جنگنده محسوب می شود ( احمدي ، 1393).
5-3 ) افزایش رقابت ها وحمایت های منطقه ای از داعش
یکی دیگر از مولفه های مهمی که در افزایش توان ونقش آفرینی داعش در عراق نقش داشته است، گسترش اختلافات ورقابت های بین بازیگران منطقه ای در چند سال گذشته در نتیجه بحران های جدید منطقه ای از جمله در سوریه ، مصر ، بحرین وسایر کشورهای غربی محسوب می شود . این بحران ها باعث افزایش اختلافات ورقابت بین بازیگران منطقه ای مانند ایران با عربستان سعودی و قطر شد و تلاش برخی از بازیگران عربی برای بهره گیری از گروه هایی مانند داعش برای پیشبرد اهداف وسیاست های خود در منطقه را در پی داشت. عربستان سعودی و قطر علاوه بر اینکه از گروه های مخالف در سوریه برای رسیدن به سیاست تغییر رژیم در این کشور استفاده می کنند. سعی دارند با حمایت از داعش از این گروه برای تغییر شرایط در عراق نیز استفاده کنند.
مقامات عراقی و از جمله نوری مالکی بارها به مداخله کشورهایی مانند عربستان سعودی و قطر در این کشور وحمایت از نا امنی واقدامات تروریستی اشاره کرده اند. همچنین گزارش ها وشواهد مختلف حاکی از آن است که سعودی ها و قطری ها به حمایت های مختلف مالی از داعش در سال های اخیر مبادرت کرده واین حمایت ها به خصوص با توجه به ناکامی سیاست تغییر رژیم در سوریه ابعاد جدی تری به خود گرفته است . حتی فراتر از حمایت های مالی، برخی گزارش ها به حمایت دستگاه های اطلاعاتی این کشورها برای فراهم ساختن آموزش های لازم برای نیروهای داعش اشاره می کنند و پیشروی های اخیر داعش را طراحی مشترکی از سوی رهبران این گروه ، عربستان سعودی و قطر عنوان می کنند .( نورايي ، 1393 ) .
6-3 ) همسويي داعش با اهداف اسرائيل
بهترين وجه در خصوص نتيجه گيري ارتباط گروهك داعش با رژيم صهيونيستي را مي توان در ارزيابي جنگ 50 روزه اسرائيل در سال 2014 در نوار غزه بررسي كرد ، زماني كه مردم بي دفاع غزه مورد هجوم وحشيانه اسرائيلي ها قرار داشتند و تجاوز بي حد و مرز صهيونيستها به ملت مظلوم فلسطين و كشتار غير نظاميان و زن و كودك توسط اين رژيم كودك كش ادامه داشت ، داعش كوچكترين تهديد و عدم نارضايتي را از اين اعمال وحشيانه به زبان نياورد و موضعي در برابر اسرائيل غاصب نگرفت و در عوض اين گونه استدلال كردند كه قدس آزاد نخواهد شد تا زماني كه از اين بت ها و خاندان هاي حاكم كه بر كشورهاي اسلامي علي الخصوص در كشورهاي شيعي و ضد اسكتبار منطقه كه كنترل جهان اسلام را بدست گرفته اند رها نشويم و با اين استدلال نه تنها از مردم غزه و جامعه مسلمانان حمايت ننمود بلكه موضعي كاملا در جهت منافع اسرائيل و غرب اتخاذ نمودند و با طرح اين مطلب نشان دادند كه اين گروه براي مبارزه با اسرائيل و غرب هيچ برنامه اي نداشته و با تفرقه و تجزيه كشورهاي اسلامي كه هم راستا با اهداف استراتژيك آمريكا و اسرائيل در منطقه نفت خيز خاورميانه است عمل مي نمايد .
ادامه حركت هاي خشونت بار داعش و ايجاد انزجار عمومي مردم جهان بر عليه اين گروهك تروريستي مدخلي است براي اجراي طرح تجزيه كشورهاي اسلامي و تضعيف آنها و تقويت موضع اسرائيل در منطقه ، پس داعش خواسته يا ناخواسته در جهت تامين منافع ملي آمريكا و سلطه بر كشورهاي اسلامي كه عمدتا دارندگان ذخاير عظيم نفت جهان مي باشند ، در حال حركت است و ايجاد نا امني و جنگ و خونريزي بين آحاد جامعه مسلمان و احياي درگيريهاي قومي و فرقه اي و مذهبي ، دستاوردي براي مسلمانان و جامعه و دولتهاي اسلامي در منطقه ندارد ، از همين رو آمريكايي ها با طرح تجزيه عراق به دنبال تثبيت سلطه بر ذخاير نفت اين كشور و استثمار امپرياليستي خود در اهداف استراتژيك از پيش تعيين شده خود هستند . اهدافي كه طراحان سياست خارجي علي الخصوص در حزب جمهوريخواه بر اساس طرح كميته خدمات مسلح آمريكا با اشاره به توهم آنچه بنام جلوگيري از نفوذ معنوي ايران در عراق خوانده شده ، خواستار به رسميت شناخته شدن سه اقليم در عراق ، براي كردها ، سني ها و شيعه شده اند . و در اين طرح دفاعي ، كميته خدمات مسلح آمريكا مبلغي معادل 715 ميليون دلار برا براي كمك به نيروهاي عراقي در حال مبارزه با داعش اختصاص داد و حداقل 25% از اين مبلغ را براي

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه درباره افغانستان، دانشگاه تهران، حضرت محمد (ص)، حقوق بشر Next Entries پایان نامه درباره نظام سیاسی، افراط گرایی، فعالیت های تروریستی، بحران های منطقه ای