پایان نامه درباره تلقيح، جنين، مصنوعي

دانلود پایان نامه ارشد

ر گرفته است. به ته رحم موسوم است8.رحم که از بافت ماهيچهاي بسيار قوي تشکيل شده، قابليت اتساع از حالت طبيعي خود تا جاي دادن فرزند را در تمام مدت حاملگي را در خود دارد.
– زيگوت (Zygote) : اگر سلول جنسي رسيده (گامتهاي نر و ماده) بارور شوند در اثر آن نطفه اي توليد خواهد شد که به آن زيگوت مي گويند. يا به سلول حاصل از لقاح تخمک و اسپرم قبل از شروع تقسيمات زيگوت گويند9.
– گامت (Gamete) : به سلول جنسي چه در مورد مرد و چه در رابطه با زن گفته مي شود که کاملاً رسيده و آماده براي لقاح است ولي هنوز بارور نشده است.
– گنادوترپين جفتي انسان HGG (Human Ehorionic Gonadotropin) : هورموني که توسط جفت ساخته شده و در موقع حاملگي افزايش مي يابد. وجود اين سرم در خون زنان به مقدار بالا معرفي حاملگي است. در درمان بيماران نابارور از آن به عنوان جانشين LH براي شروع تخمک گذاري همراه با داروي کلوميفن يا ساير هورمونهاي گنادوترپين استفاده مي گردد.
– لقاح اسپرم و تخمک (Fertilization) : در لغت به معناي آبستن شدن و در واقع بارور شدن است. در اصطلاح واکنش متقابل بين اسپرم و تخمک با نقل و انتقالات و ترکيبات سلولي و هسته اي هر دو (نر و ماده) شروع شده که اين تغييرات روند کلي لقاح را تشکيل مي دهد. اين عمل ممکن است در خارج از بدن زن نيز صورت پذيرد که به آن لقاح خارج رحمي نيز مي گويند..
– مادر جانشين (Surrogate Mother) : به زني مادر جانشين مي گويند که براساس توافق به عمل آمده قبلي حاضر به پذيرش نطفه اي در رحم خود براي رشد و نمو جنين (براي ديگران) باشد و دوران بارداري را مانند مادران عادي سپري کند. از مادر جانشين گاهي تحت عنوان مادر ميانجي يا مادر جايگزين نيز نامبرده مي شود.
– منجمد سازي (Gryopreseearvation) : به انجماد جنين و گامتها در درجه حرارت بسيار پايين اطلاق مي گردد10.

فصل دوم :تاريخچه باروري مصنوعي
تلقيح مصنوعي از ايام گذشته ابتدا براي تکثير و اصلاح نژاد حيوانات اهلي به کار مي رفت. اولين آزمايش در اين مورد بوسيله دانشمندي آلماني بنام لوريک جاکوبي بر روي ماهي ها صورت گرفت، چند سال بعد از آن، يک کشيش دانشمند بنام پروفسور اسپالازوني که اهل ايتاليا بود عمل تلقيح را برروي حيوانات خون گرم از جمله سگها آزمايش کرد و به نتايجي مثبت دست يافت.
در نيمه دوم قرن نوزدهم يکي از دانشمندان روسي بنام اليلوا تلقيح مصنوعي را بر روي حيوانات چهارپا عملي مي سازد11.
به دنبال اين پژوهش و آزمايشات، تلقيح مصنوعي به انسان نيز راه پيدا نمود و اين آزمايشها در کشورهاي مختلف به اجرا درآمد و با پيشرفت علم و استفاده از تکنيک برتر، نخستين نوزاد آزمايشگاهي بنام (لوئيز براون) در سال 1987 ميلادي، در لندن با تلاش دکتر استيو و همکارانش به دنيا آمد. در پي اين موفقيت متقاضيان زيادي به استفاده از اين روش روي آوردند به گونه اي که در سال 1988 ميلادي در کشور انگلستان حدود 95% کودکان از طريق باروري خارجي رحمي (I.V.F) متولد شد.
همچنين در کشور آمريکا بيش از چهار هزار دوره (A.R.T) انجام شد که منجر به 8741 وضع حمل شده است که 5103 مورد آنها به روش (I.V.F) بوده است.
بطور کلي قراردادهاي مربوط به توليد بچه در ايالات متحده آمريکا از سال 1976 رايج شد که عمدتاً موارد انجام شده تاکنون از راه تلقيح مصنوعي به شيوه تجارتي به دنيا آمده و مورد دادوستد قرار گرفته است. چندين مرکز تجارتي پزشکي به اين امور اشتغال دارند و از آن به عنوان صنعتي رو به رشد مي توان ياد کرد. البته در محافل مذهبي و علمي آمريکا اين طرح مخالفيني هم دارد که مي توان به طور خلاصه به آنها اشاره کرد:
1- کميته ملي فرزند خواندگي آن را نوعي خريد و فروش بچه مي داند؛
2- کليساي کاتوليک رم که با هرگونه تلقيح مصنوعي و خارج از روابط عادي زناشويي (حتي تلقيح نطفه شوهر به زن) مخالف است قراردادهاي بچه سازي را تجاوز به اتحاد زيست شناختي و معنوي زن و شوهر مي داند؛
3- خانم تندلر استاد دانشگاه در رشته اخلاقيات پزشکي يهود مي گويد: اين پيمان نوعي اجاره زهدان براي 9 ماه است.
4- واتيکان در زمان جان پل دوم تصميم گرفت که به درخواست پيروان خود و بويژه آمريکاييها پيرامون اين مسائل سند جامعي تهيه کند. تدوين رساله بيش از بيست ماه طول کشيد و در نگارش آن با شصت (60) متخصص علوم الهي و بيست دانشمند از کشورهاي مختلف مشورت شده و سرانجام اين رساله در چهل صفحه به شيوه پرسش و پاسخ با عنوان (تعليم درباره احترام به منشاء حيات انسان و به مقام توالد او) انتشار يافت و فتوي قاطع کليسا را نسبت به حرمت سقط جنين و هرگونه تلقيح مصنوعي و پرورش تخمک در آزمايشگاه بيان کرد.12
يکي ديگر از روشهاي بارداري مصنوعي ترکيب تخمک و اسپرم در خارج از بدن زن و انتقال جنين تشکيل شده به رحم شخص ثالث بود که اولين گزارش هاي حاملگي اين موارد در سال 1970 بود. از آن به بعد اين روش به نام لقاح در آزمايشگاه (IVF)، انتقال جنين (ET)، انتقال گامت به لوله فالوپ (GIFT) شناخته شده است و افقهاي جديدي در ارتباطات بين گامت ها و رشد و نمو اوليه جنين و در نتيجه حاملگي هاي فراوان را به همراه داشته است.13
يکي از پزشکان فرانسوي در سال 1868 طي گزارشي به جامعه پزشکي خاطرنشان ساخت که در فرانسه 50 مورد تلقيح مصنوعي روي زنان انجام گرفته و قديمي ترين آن را مربوط به سال 1838 اعلام کرد. مدتي بعد يک دانشمند فرانسوي اعلام کرد که از 72 زن تلقيح شده 41 زن بارور شده اند. دراتازوني دکتر ماريون سنيز در سال 1866 اولين آزمايش خود را در بيمارستان نيويورک – سيتي انجام داد. در سال 1914 دکتر جامسيون طبيب انگليسي مقيم مصر شنيده بود که در ميان بدويان زنان جادوگر براي معالجه زنان عقيم به قطعه اي پشم افسون مي خواندند و آن را به زن نازا مي دادند تا به رحم خود بمالد و معتقد بودند که زن يا حامله مي شود يا مي ميرد. اين پزشک پس از بررسي هاي بسيار متوجه شد که پشم هاي مزبور آلوده به اسپرم مردان بوده که ميکروبهاي فراواني در پشم نيز وجود داشتند به همين دليل زنان غير مقاوم بيمار و فوت مي شدند14.

فصل سوم : روشهاي تلقيح مصنوعي، درمان نازائي و اشکال مختلف استفاده از رحم جايگزين
مبحث اول : تلقيح مصنوعي
تلقيح در لغت به معني باردار کردن و لقاح به معني باردار شدن است.15 مفهوم اصطلاحي آن از معناي لغويش دور نگرديده بدين معنا که تلقيح مصنوعي عبارت است از اين که زن را با وسائل مصنوعي و بدون آن که نزديکي صورت گيرد، باردار کنند16 و به طور کلي به دو نوع است :
1- تلقيح مصنوعي هومولگ
هرگاه شوهر قادر به توليد اسپرم باشد ولي به علل جسماني يا رواني، باروري زن از طريق عادي و به وسيله مقاربت ممکن نباشد، از اين روش استفاده مي شود . در اين زمان با استفاده از تکنيک هاي کمکي توليد مثل، اسپرم شوهر به زن تلقيح مي شود تا از اين طريق باردار گردد.
2- تلقيح مصنوعي هترولوگ
اين نوع تلقيح زماني ضرورت مي يابد که زن استعداد باروري دارد، ولي شوهر فاقد چنين تواني است . در اين هنگام به اندازه کافي اسپرم مرد بيگانه به طريق مجاز اخذ و پس از شستشو و دفع زوائد به رحم زن انتقال مي يابد تا لقاح در لوله رحم صورت پذيرد. 17
مبحث دوم : روشهاي پيشرفته در درمان نازائي
بايد گفت که نازائي به عدم حاملگي زن پس از يک سال نزديکي مستمر زوجين بدون استفاده از روشهاي پيشگيري از حاملگي اطلاق مي گردد. اين بيماري با توجه به مشکلات روحي و رواني حاصل از آن در بين زوجين، يکي از مشکلات عمده خانواده ها محسوب مي شود. علل نازائي شامل عوامل مختلفي از جمله نقص در توليد اسپرم توسط مرد، اشکال در کيفيت و تعداد اسپرم، اشکال در خروج اسپرم و انزال (قطع نخاعي)، ناتواني اسپرم در رسيدن به لوله هاي رحم، عدم توليد تخمک توسط زن، اشکال در لقاح تخمک با اسپرم، اشکال در انتقال جنين از لوله رحم به رحم، اشکال در رحم براي لانه گزيني جنين در اشکال در نگهداري جنين توسط رحم ( سقط هاي مکرر) مي باشند.
که براي هر نوع اشکال درمان خاصي وجود دارد از جمله روشهاي درماني I.U.I ، I.V.F ، Z.I.F.T ، G.I.F.T و I.C.S.I : معمولاً در تمام موارد فوق به منظور توليد تخمک بيشتر توسط زن از داروهاي محرّک تخمک گذاري استفاده مي شود. مني گرفته شده از مرد نيز پس از شستشو و آماده سازي در تکنيک هاي فوق مورد استفاده قرار مي گيرد که در پايين به آنها اشاره مي شود.18
1- تلقيح اسپرم به داخل رحم با استفاده از اسپرم همسر (I.U.I) در اين شيوه با روش هاي مختلف مايع مني از شوهر گرفته مي شود و پس از جداسازي و شستشو مايع مني، در هنگام تخمک گذاري به وسيله کانتر وارد دستگاه تناسلي زن مي گردد، در اين روش در صورتي که از اسپرم هاي شوهر استفاده شود به اين روش (AIH) گفته مي شود و اگر از اسپرم اهدايي استفاده شود (AID) گفته مي شود. 19
2- باروري در آزمايشگاه ( IVF)
در اين روش اسپرم مرد و تخمک زن تهيه شده و در آزمايشگاه در مجاور همديگر قرار مي گيرند و پس از تشکيل جنين آنرا در داخل رحم خانم قرار مي دهند . 20

3- روش زيفت (Zift)
در روش زيفت بعد از لقاح تخمک بارور شده همسر يا زن بيگانه، جنين تشکيل شده قبل از تکثير سلولي با کمک لاپاراسکوپ به داخل لوله فالوپ يا لوله رحمي منتقل شده تا رشد جنين به طور طبيعي در داخل لوله رحم انجام شود21، اين روش در مواردي که انتقال جنين از دهانه رحم مشکل باشد استفاده مي شود. 22
4- روش انتقال تزريق تخمک ( GIFT)
در روش گيفت تخمک بارور نشده همسر يا زن بيگانه و اسپرم مرد را همراه با هم به وسيله لاپراسکوپ به داخل لوله رحم انتقال مي دهند تا هم لقاح هم رشد جنين به طور طبيعي در داخل لوله رحم انجام شود، در اين روش لوله هاي رحم بايد سالم باشد. 23
5- تزريق اسپرم در داخل تخمک(I.C.S.I)
در مواردي که اسپرم قادر به نفوذ و ورود به تخمک براي انجام عمل لقاح نباشد اين عمل توسط دستگاه ويژه اي انجام مي گيرد. يعني اسپرم به وسيله سوزن باريکي که 12 برابر نازک تر از يک تار موست، در حالي که تخمک به صورت ثابت نگه داشته شده بطور مستقيم به داخل سيتوپلاسم تخمک تزريق مي شود. سپس با استفاده از يکي از روشهاي موجود بر حسب مورد وارد رحم زن مي گردد24.
مبحث سوم: اشکال مختلف استفاده از رحم جايگزين
استفاده از رحم جايگزين از جهت چگونگي ارتباط ژنتيکي مادر جانشين و والدين حکمي يا والدين متقاضي با جنين حاصله، به سه دسته تقسيم مي شود.
گفتار اول: جانشيني در بارداري
حالتي است که به موجب آن مادر جانشين به وسيله تکنيک هاي کمکي توليد مثل و با استفاده از جنين حاصل از اسپرم و تخمک والدين حکمي، باردار مي شود.
به عبارت ديگر، در اين روش، اسپرم شوهرو تخمک همسر وي پس از آسپيره شدن، در محيط آزمايشگاه لقاح داده شده، سلول تخم(زيگوت) يا جنين حاصل را به رحم زني غير از همسر منتقل مي کنند تا مراحل رشد و نمو خود را به صورت طبيعي سپري کند. در واقع در اين حالت مادر جانشين که به او”جانشين کامل” نيز اطلاق مي شود، هيچ ارتباط ژنتيکي با بچه ندارد و او تنها به موجب توافق جانشيني در بارداري، اعم از آنکه تجاري يا غير تجاري باشد، تخمک بارور شده يا جنين رشد يافته در خارج رحم را که متشکل از اسپرم و تخمک والدين حکمي است و با استفاده از روش هاي کمکي توليد مثل به وي منتقل گرديده و باردار شده است، حمل مي کند. اين نوع درمان مستلزم انجام عمل(IVF)يا(ICSI) است25.
استفاده از اين روش که در مقايسه با اقسام ديگر”جانشيني در بارداري” رواج بيشتري دارد و عمده بحث مجامع حقوقي و قضايي در استفاده از رحم جايگزين بر پايه اين قسم است، هنگامي صورت مي پذيرد که سيستم تناسلي زن از نظر تخمک گذاري و توليد”اوول” داراي مشکلي نباشد، اماازآنجاکه براي بارداري بايد ابتداد اسپرم و تخمک در داخل لوله رحم(فالوپ) با يکديگرآميزش يا بند و پس از مهاجرت، درجداره رحم لانه گزيني کنند، ممکن است دراين مسيرمانعي برسر راه آميزش دو سلول جنسي يا عبور از لوله رحم و يا لانه گزيني در جداره رحم به وجودآيد که مانع از بارداري شود. در

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه درباره اجاره رحم، اهداکننده Next Entries پایان نامه درباره رابطه نامشروع، زبان فرانسه، عام و خاص