پایان نامه درباره افغانستان، جهان اسلام، طرح و نقش

دانلود پایان نامه ارشد

نيروهاي پيشمرگه كرد و نيروهاي شبه نظامي سني و گارد ملي اهل تسنن تخصيص داد . در اين لايحه آمده است كه بايد براي نيروهاي پيشمرگه كرد و نيروهاي گارد ملي سني عراق يك كشور در نظر گرفته شود .اجراي اين طرح ، اجازه خواهد داد تا اين نيروهاي امنيتي به صورت مستقيم با دريافت كمكهاي آمريكا وارد عمل شوند .
اين طرح با مخالفت كامل دولت عراق مواجه شد و نخست وزير عراق حيدرالعبادي اعلام كرد كه تمام تلاش دولت براي از بين بردن گروه داعش با همكاري كشورهاي مخالف به كار گرفته خواهد شد ، در اين بيانيه آمده است كه دولت عراق با معيارهاي دوگانه اي از جانب طرفهاي خارجي مواجه است . زيرا دولت با تسليح كردن گروههاي عراقي بر اساس طرح هاي نظامي كه در پيش نويس طرح كميته روابط خارجي آمريكا آمده است مخالف مي باشد ، چرا كه اجراي اين طرح گامي است در تجزيه كشور عراق و منجر به شكاف هاي عميق تري در منطقه خواهد شد . علاوه بر موضع رسمي نخست وزير عراق ، هيئت علما و پارلمان عراق نيز مخالفت صريح و قاطع خود را با طرح كنگره آمريكا براي تقسيم و تجزيه عراق ، اعلام كردند ، طرحي كه جو بايدن معاون رئيس جمهور آمريكا در ژوئن 2013 مطرح و بر اساس آن خواستار برپايي اقليم شيعي ، سني و كردي در عراق شده بود و راهكار بحران عراق را تبديل آن به سه كشور ياد شده دانسته بود . (مركز پژوهش مجلس ، تير ماه 1393) .
7-3 ) دلايل تجزيه عراق به زعم آمريكا
دلايل متعددي بر علاقمندي به تجزيه عراق از سوي آمريكا وجود دارد كه مي توان آنها را در چهار قالب دسته بندي نمود :
1 – چون پيشنهاد دهندگان اين طرح عمدتا از حزب جمهوريخواه هستند ، مي توان رقابت هاي انتخاباتي دو حزب دمكرات و جمهورخواه را در آن دخيل دانست ، چرا كه در ماههاي اخير انتقادات بسيار زيادي بر سياست خارجي اوباما كه از حزب دمكرات مي باشد وارد كرده اند . آنها دولت دموكرات اوباما را متهم به ضعف در قبال داعش و كوتاه آمدن در جهت مقاصد ايران و سوريه مي دانند و اعتقاد دارند كه اوباما بايستي در سياست خارجي خود تهاجمي تر عمل نمايد . جمهوري خواهان با پيشنهاد اين طرح به دنبال نشان دادن قاطعيت خود در سياست خارجي آمريكا بودند و از اين طريق تلاش داشتن كه حزب دمكرات و اوباما را تحت فشار قرار دهند .
2 – حزب دمكرات و رئيس جمهور آمريكا اوباما نيز تا كنون نسبت به اين طرح واكنش نشان نداده است و بهمين دليل شائبه همراهي دولت فعلي آمريكا با اين طرح بيشتر شده است و در يك نگاه كلي مي توان دريافت كه آمريكايي ها از تجزيه كشورهاي قدرتمند مسلمان ، كه در جهت تامين منافع ملي آنها و امنيت اسرائيل و همچنين امنيت انرژي است بهره مند مي گردند و اين ريشه در طرح كلي و رويكرد جامع آمريكا براي تجزيه و تضعيف كشور عراق است .
3 – بي شك يكي از دلايل مطرح كردن چنين طرح تجزيه طلبانه و تفرقه انگيز ، مهار نفوذ ايران و گروه هاي وابسته به مقاومت در عراق مي باشد ، آمريكا به درستي مي داند كه شكست نهايي داعش كه خيلي دور از انتظار نمي باشد باعث تقويت دولت عراق و گروه هاي مقاومت و كسب محبوبيت و مشروعيت بيشتر و ايجاد ثبات خواهد شد و در نتيجه تجزيه اين كشور را در آينده بسيار مشكل خواهد كرد . به همين دليل در اين مقطع زماني آمريكا به دنبال زمينه سازي ديگري براي عراق خواهد بود .
نقشه شماره دو وضعيت طراحي شده براي كشورهاي اسلامي و عرب خاورميانه و طرح تجزيه آنها

4– برخي از ناظرين تحولات اخير عراق بر اين باورند كه آمريكايي ها با اين طرح بدنبال نوعي اختلاف اندازي بين گروههاي شيعه و سني و كردها با يكديگر هستند و شروع و ادامه اين اختلاف ها از يك طرف تجزيه عراق را كليد خواهد زد و از سوي ديگر داعش را تقويت مي نمايد . تقويت داعش يك فايده راهبردي منطقه اي براي آمريكا دارد و آن اينكه دولت عراق و محور مقاومت را مشغول داعش مي كند و ار هدف اصلي آنها يعني مبارزه با صهيونيسم و رژيم اشغالگر قدس دور نگه مي دارد و دولتهاي اسلامي را از رسيدن به وحدت و هدف گذاري راهبردي و استراتژيك در منطقه باز مي دارد .(سايت خبري جهان نيوز، 14 ارديبهشت 1394)
8-3 ) راهبردهاي آمريكا در قبال گروه تروريستي داعش
1-8-3 ) استراتژي دولت اوباما در قبال داعش
استراتژي نيلوفر آبي در مجموع نتوانست در مبارزه با داعش كار ساز باشد . با توجه به هزينه اندك سه ميليارد دلاري كه صرف مبارزه با داعش شده (عليرغم تبليغات گسترده) ، آمريكايي ها در مبارزه با اين گروه تروريستي به نوعي جدي نبوده اند و وظيفه جنگيدن را به نيروهاي محلي واگذار كرده اند . اين استراتژي مي تواند منجر به تضعيف ارتش عراق و حتي افزايش جنگ داخلي شود و نتيجتا” مشخص نمايد كه اولويت اصلي آمريكا مبارزه با داعش نيست و هيچگاه جزو اولويت هاي اصلي سياست خارجي آمريكا نبوده است .
شكل گيري جريان و گروه تكفيري و تروريستي داعش در منطقه خاورميانه ، هم از نظرايدئولوژيكي و هم از نظر ژئوپليتكي ، تهديداتي را متوجه امنيت و منافع ملي كشورهاي منطقه و جهان اسلام كرده است . فروريختن 13000 بمب توسط هواپيماهاي آمريكايي و متحدانش در عراق و سوريه براي نابودي داعش و هزينه 91/2 ميليارد دلاري آن تا 18 ژوئن سال 2015 و اتخاذ ائتلاف بين المللي در اين زمينه موفق نبوده است . با توجه به اينكه استراتژي نبرد هوايي بر عيله داعش تا كنون توفيقي نداشته و عدم دريافت اسلحه و تسليحات دولت عراق از ايران و روسيه نيز بدليل اعمال تحريمهاي بين المللي بر عليه اين دو كشور ، مبارزه با داعش را ناكام گذاشته است و آمريكا را به اتخاذ استراتژي نيلوفر آبي واردار كرده است .
استراتژي آمريكا در قبال داعش بنابه اظهار اوباما در نشست مشترك با رهبران كنگره در 11 سپتامبر 2014 شامل سه مرحله مي باشد :
1. حملات هوايي عليه مواضع داعش و شمال غرب عراق كه در حمايت از اقوام و اقليت هاي ديني اين كشور و نيروها و تسليحات نظامي ، دبپلماتها و نيروهاي مستقر در عراق خواهد بود ، كه اين عمليات از آگوست 2014 شروع شده است
2. تشديد تلاش ها براي آموزش ، مشاوره و تجهيز نيروهاي مسلح عراق ، پيشمرگه هاي كرد و قبايل سني اين كشور ، پس از تشكيل دولت فراگير در عراق
3. نابودي پناه گاهها و مقر هاي عملياتي داعش در خاك سوريه كه ممكن است حتي تا پيش از پايان دوره رياست جمهوري اوباما به پايان نرسد كه در واقع سخت ترين و جنجالي ترين مرحله عمليات عليه داعش است .
لئون پانتا (Leon Panetta) وزير اسبق دفاع آمريكا كه زماني رئيس سازمان سيا نيز بوده است ادعا كرده كه جنگ با داعش دامنه اي سي ساله خواهد داشت و ميتواند به كشورهاي ديگر ليبي ، نيجريه ، سومالي ، يمن و … نيز كشده شود .
2-8-3 ) استراتژي نيلوفر آبي و راهبردهاي آمريكا در مبارزه با داعش
دولت آمريكا در 11 ژوئن 2015 (بيست و يكم خرداد سال 94) از اعزام 450 مستشار نظامي آمريكايي به عراق براي استقرار در پايگاه جديدي كه در استان الانبار مستقر خواهند شد ، خبر داد . وزارت دفاع آمريكا در بيانيه اي در 12 ژوئن2015 اعلام كرد كه براي گسترش پايگاههاي آمريكا در كشور عراق و احتمالا هموار كردن راه براي بكارگيري نيروهاي آمريكايي بيشتري در مناظق جنگي خاورميانه برنامه دارد . ژنرال مارتين دمپسي رئيس ستاد مشترك آمريكا گفت ؛ مجموعه پايگاههايي در اطراف عراق بايد ايجاد شود كه نيروهاي آمريكايي بتوانند در آنجا به تعليم و آموزش نيروهاي قبايل سني و به رهبران نظامي عراق مشورت و همفكري ارائه كند و در حملات هوايي و آموزش واحد هاي كوچك از سربازان و پليس عراقي استفاده نمايد . اين استراتژي جديد بنام نيلوفر آبي (( LILY PAD STERATEGY )) با مناطق مشترك امنيتي نام دارد . دمپسي همچنين اعلام كرد كه يكي از اين پايگاهها در مسير بغداد به تكريت و ديگري در مسير كركوك به موصل خواهد بود . استيو وارن سخنگوي وزارت دفاع آمريكا تائيد كرده كه در حال حاضر به دنبال مكان يابي براي ديگر پايگاههاي نيلوفر آبي هستند و براي محل استقرار اين پايگاهها صدها گزينه ديگر وجود دارد و اصولا هر مكاني كه قبلا پايگاه عملياتي بوده نيز جزو همين گزينه ها محسوب مي شود . يكي از مقامات وزارت دفاع آمريكا نيز در اين باره گفته است كه پايگاههاي جديد بر اساس نيازهاي نيروهاي عراقي در منطقه طراحي و ساخته خواهد شد ، بنابر اين ممكن است يك پايگاه براي آموزش نيروهاي سني و يكي براي مانورهاي مشترك با نيروهاي عراقي و پايگاه ديكري براي جمع آوري اطلاعات مربوط به حملات هوايي ، ايجاد شوند . مقامات نظامي آمريكايي اعلام كرده اند كه پنجمين پايگاه نظامي آمريكا در عراق تاسيس خواهد شد . گرچه تجارب تاريخي گذشته ، استراتژيهاي مشابه را در افغانستان نا كارآمد ارزيابي مي كند به گونه اي جان ساپكو بازرس كل ويژه بازسازي افغانستان اذعان دارد كه استراتژي نيلوفر آبي ، عليه طالبان در كشور افغانستان كه به مراتب از حوزه عملكردي پايين تري نسبت به داعش برخوردار بوده اند ، ناكار آمد بوده است .
3-8-3 ) استراتژي كنگره آمريكا در مبارزه با داعش
راهبرد استراتژيك اوباما در قبال عراق مورد سئوال و انتقاد كنگره قرار گرفته است . كميته نيروهاي مسلح مجلس نمايندگان ايالات متحده در 29 آوريل 2015 با شصت راي موافق در برابر دو راي مخالف و يك راي ممتنع به طرح قانوني 1735 مجلس نمايندگان با عنوان قانون اختيار دفاع ملي راي مثبت دادند و در اين طرح دفاعي بودجه اي بالغ بر 715 ميليون دلار براي كمك به نيروهاي عراقي كه در حال مبارزه با داعش هستند ، اختصاص داده شده است كه حداقل 25% از آن به نيروهاي پيشمرگه كرد و نظاميان سني و گارد ملي اهل تسنن عراق تخصيص داده شده است و آنها را بعنوان اقليم و كشور جداگانه اي به رسميت شناخته است . اجراي اين طرح اجازه خواهد داد تا نيروهاي امنيتي به صورت مستقيم كمكهاي آمريكا را دريافت كنند . طرح فوق ، وزرات خارجه و دفاع آمريكا را ملزم مي كند تا دولت مركزي بغداد را وادار نمايد تا حق بيشتري از قدرت را در شيوه اداره امور كشور به اقليت هاي ياد شده بدهد و چنانچه ظرف مدت سه ماه از زمان تصويب اين طرح پيشرفت هايي در زمينه شرايط خاص ، يعني شمول سياسي و مجوز تشكيل گارد ملي ، پايان دادن به حمايت شبه نظاميان شيعه حاصل نشود 75% باقيمانده كمك آمريكا به دولت عراق معلق گردد و دست كم 60% از اين كمك ها به كرده و سني ها داده مي شود . طرح فوق همچنين براي سال مالي 2016 مجوز 600 ميليون دلار براي آموزش و تجهيز معارضان سوري براي مبارزه با داعش و 300 ميليون دلار براي كمك به اردن به منظور دفاع از مرزهايش با عراق و سوريه را صادر مي كند . مك تورنبري نماينده جمهوريخواه ايالت تگزاس و رئيس كميته راهبردي نيروهاي مسلح مجلس نمايندگان در مورد تصويب اين طرح گفت (( من و ديگر اعضاي جمهوريخواه كنگره با توجه به نگراني روز افزون نسبت به نفوذ ايران بر دولت بغداد ، خواستار به رسميت شناخته شدن كشور هايي براي شبه نظاميان كرد و سني هستيم )) ، پس از كش و قوس هاي فراوان كميته راهبردي نيروهاي مسلح آمريكا در 14 مي سال 2015 اعلام كرد كه عنوان كشور از نيروهاي پيشمرگه و عشاير سني عراق از قانون بودجه دفاعي آمريكا حذف شده است .
بسياري طرح قانوني ياد شده را اجراي طرح و نقشه جو بايدن معاون رئيس جمهور اوباما مبني بر تجزيه عراق قلمداد كرده اند . جان مك كين رئيس كميته نيروهاي مسلح سنا نيز در ماه مي نسخه مشابهي را در سنا منتشر كرد . سفارت آمريكا در بغداد در بيانيه اي اين طرح را غير قابل استناد دانست و آن را بيانگر ديدگاهها و سياست هاي دولت آمريكا ندانست .
ارسال كمكهاي تسليحاتي به كردهاي عراق به منظور مبارزه با داعش ، احتمال برنامه ريزي و تسليح اين نيروها براي تجزيه عراق را تقويت كرده است . ران پال سناتور جمهوريخواه ادعا كرده است كه در ازاي همكاري كردها در مبارزه با داعش به آنها پيشنهاد تاسيس يك كشور مستقل را خواهد داد وكردها لياقت حمايت بيشتر و به رسميت شناخته شدن از سوي

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه درباره افغانستان، دانشگاه تهران، حضرت محمد (ص)، حقوق بشر Next Entries پایان نامه درباره نظام سیاسی، افراط گرایی، فعالیت های تروریستی، بحران های منطقه ای