پایان نامه درباره استان اصفهان، سازمان های دولتی، انتقال اطلاعات، دسترسی به اطلاعات

دانلود پایان نامه ارشد

باشد . براساس اين تعريف ( سيستم رايانه‌ای هر نوع دستگاه يا مـجـمـوعـه‌ای از دسـتـگـاه‌ هـای مـتـصـل سـخـت‌افـزاری ـ نرم‌افزاری است که از طريق اجرای برنامه‌ های پردازش خودکار داده ‌‌پيام عمل می ‌کند ( . ( امانی ، 1389 ، 5 )
2 . سـامانه های ‌مخابراتی :
اين سامانه عبارت است از انتقال سيگنال‌ ها از فاصله ‌های مختلف به منظور برقراری ارتباط . سـامـانـه های ‌مـخـابـراتـی شـامـل سـه جزء است : يک فرستنده ، اطلاعات را گرفته و آن را به سيگنال تبديل می ‌کند ؛ يک کانال مخابراتی که سيگنال را حمل می‌ کند و يک گيرنده که سيگنال را می‌ گيرد و آن را به اطلاعات قابل استفاده تبديل می کند . بنابراين يک شبکه‌ مخابراتی شامل مجموعه‌ای از فرستنده‌ ها ، گيرنده‌ ها و ترانزيستورها و حامل‌هايی است که با همديگر ارتباط دارند .
(www. persianforum.com )
کار اصلی تمام سیستم های مخابراتی انتقال اطلاعات است .
3 . امـواج الـکترومغناطيسی :
امواجی که از ميدان‌ های الکتريکی و مغناطيسی ساخته شده و در فضا انتشار می‌ يابند ، امواج الکترومغناطیسی نام دارند . این امواج که شامل امواج رادیویی نیز هستند با سرعتی نزدیک به سرعت نور انتقال می‌ يابند و نقش بسزايی را در تسريع ارتباطات برعهده دارند . ( امانی ، 1389 ، 5 )
تابش الکترومغناطیسی یا انرژی الکترومغناطیسی براساس تئوری موجی ، نوعی موج است که در فضا انتشار می‌ یابد و از میدان‌ های الکتریکی و مغناطیسی ساخته شده‌ است . این میدان‌ ها در حال انتشار بر یکدیگر و بر جهت پیشروی موج عمود هستند .
گاهی به تابش الکترومغناطیسی نور می‌ گویند ، ولی باید توجه داشت که نور مرئی فقط بخشی از گسترۀ امواج الکترومغناطیسی است . امواج الکترومغناطیسی برحسب بسامدشان به نام‌ های گوناگونی خوانده می‌ شوند :
امواج رادیویی ، ریزموج ، فروسرخ ( مادون قرمز ) ، نور مرئی ، فرا بنفش ، پرتو ایکس و پرتو گاما . این نام ‌ها به ترتیب افزایش بسامد مرتب شده‌اند . (Ivan Tolstoy ، 1983 ، 75 )
4 . امواج نوری :
‌ به فرآيند انتقال سيگنال‌ های الکتريکی به وسيله نور گفته می‌شود . در اين فناوری سيگنال های الکتريکی که همان اخبار و اطلاعات يا به اصطلاح قانون( محتوا( می‌ باشند ، به قسمت الکتريکی داده می ‌شوند . اين قسمت ، منبع نوری را که ممکن است ليزر يا نور ديگری ‌باشد به کار انداخته و سيگنال‌ های خبر روی امواج نوری مدولاسيون می ‌شوند . سپس وارد کابل‌ های فيبر نورین شده و اين کابل‌ ها که متشکل از رشته‌ های نوری هستند ، انتقال سيگنال‌ های مخابراتی را انجام داده و در مقصد يا در محل تقويت‌ کننده‌ ها به گيرنده می رسانند و گيرنده آنها را تبديل به سيگنال‌ های الکتريکی می‌‌ کند . امروزه 80 درصد از ترافيک اطلاعاتی و صوتی راه دور جهان توسط کابل‌ های فيبر نوری انجام می‌ پذيرد . انتقال پيام ‌ها و محتواها در حال حاضر در يکی از حالات و طرق ياد شده انجام می‌ پذيرد . ( www.persianforum.com )
فیبر نوری از پالس‌ های نور برای انتقال داده‌ ها از طریق تارهای سیلکون بهره می‌ گیرد . یک کابل فیبر نوری که کمتر از یک اینچ قطر دارد می ‌تواند صدها هزار مکالمۀ صوتی را حمل کند . فیبرهای نوری تجاری ظرفیت 5/2 گیگابایت در ثانیه تا ۱۰ گیگابایت در ثانیه را فراهم می‌ سازند .
گسترش ارتباطات و راحتی انتقال اطلاعات از طریق سیستم های انتقال و مخابرات فیبر نوری یکی از پر اهمیت ترین موارد مورد بحث در جهان امروز است . سرعت ، دقت و تسهیل از مهم ترین ویژگی های مخابراتی فیبر نوری می باشد . یکی از پر اهمیت ترین موارد استفاده از مخابرات فیبر نوری آسانی انتقال در فرستادن سیگنال های حامل اطلاعات دیجیتالی است که قابلیت تقسیم بندی در حوزه زمانی را دارا می باشد . ( پزشپور و معتمدی ، 1384 ، 85 )

مبحث چهارم : بررسی پرونده های مطروحه با موضوع جرم دسترسی و شنود غیرمجاز
این مبحث از پایان نامه ، به بیان پرونده های مطروحه در باب دسترسی و شنود غیرمجاز اطلاعات محرمانه افراد پرداخته است که با همکاری رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان سرهنگ ” ستار خسروی ” و گروه ویژۀ پلیس تخصصی فتا استان ، تدوین گشته است .
گفتار اول : نفوذگر شرکت خدمات مسافرتی دستگیر شد
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات اصفهان سرهنگ ستار خسروی بیان داشت :
فردی که با نفوذ و دسترسی به سیستم اینترنتی یک شرکت خدمات مسافرتی با ایجاد تغییرات در تعداد صندلی های هواپیما در رزرواسیون فروش بلیط هواپیما اختلالاتی را ایجاد نموده بود دستگیر شد .
به گزارش پایگاه خبری پلیس ، سرهنگ ” ستار خسروی ” رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتطامی استان اصفهان بیان داشت : در پی شکایت مدیریت یکی از دفاتر بزرگ خدمات مسافرتی اصفهان مبنی بر اینکه مدتی است سیستم اینترنتی رزرواسیون و فروش بلیط پروازهای هواپیمایی آن موسسه توسط فرد یا افرادی دستخوش تغییراتی شده و به طور مثال تعداد کل صندلی های خالی از 120 صندلی به 140 صندلی خالی بدون اطلاع قبلی افزایش یافته که این امر موجب فروش بیش از حد ظرفیت بلیط از جانب آژانس های هواپیمایی دیگری که با موسسه همکاری دارند شده و به تبع آن آژانس ها و مسافران دچار مشکل گردیده اند .
بلافاصله پرونده مقدماتی تشکیل ، با هماهنگی قضایی تحقیقات تخصصی کاراگاهان و کارشناسان این پلیس آغاز ، بدواً از شاکی و اپراتورهای سیستم رزرواسیون موصوف مفصلاً پیرامون موضوع تحقیق به عمل آمد . همچنین چند تن از کارشناسان این پلیس به محل فعالیت موسسه خدمات مسافرتی اعزام و از نزدیک نحوه عملکرد سیستم های رایانه ای و رزرواسیون را بررسی نموده نهایتاً با بررسی های فنی صورت گرفته از طریق فضای سایبر و سیستم ها دو نفر به نام های ح . ص 37 ساله و م . ک 30 ساله شناسایی و دستگیر گردیدند .
سرهنگ خسروی افزود : همچنین در تحقیقات ابتدا منکر اتهامات وارده بودند لیکن در مواجهه با ادله الکترونیک جمع آوری شده به بزه انتسابی اقرار نمودند . بررسی ها و تحقیقات نشان داده این افراد از برنامه نویسان سابق موسسه بوده اند و به دلیل اخراج از موسسه و با انگیزه انتقام جوئی مرتکب این عمل شده اند .
این مقام مسئول توصیه نمود : کلیه شرکت ها و موسسات که به نوعی خدمات ارائه شده آنها از طریق اینترنت صورت می گیرد لازم است نسبت به ارتقاء سطح امنیتی سیستم ها و سامانه های خود اقدام نمایند .
گفتار دوم : دسترسی به اطلاعات یک مخترع
فردی که اقدام با نفوذ به ایمیل شخصی یک مخترع و سرقت اطلاعات مربوط به اختراع وی ، آن را به نام خود ثبت کرده بود توسط کارشناسان پلیس فتای اصفهان شناسایی و دستگیر شد .
به گزارش پایگاه خبری پلیس ، سرهنگ ” ستار خسروی ” ، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان با اعلام این مطلب گفت : در پی شکایت جوانی مبنی بر اینکه فردی ناشناس با ورود به ایمیل شخصی وی و سرقت اطلاعات مربوط به اختراع او و ثبت آن به نام خود ، موضوع به صورت ویژه در دستور کار این پلیس قرار گرفت .
وی افزود : در بررسی های انجام شده مشخص شد تمام اطلاعات مربوط به اختراع این جوان بر روی ایمیل شخصی او بوده است که پس از اینکه اختراع خود به سایت مربوطه مراجعه می کند متوجه می شود این اختراع دقیقاً با همان مشخصات چند روز قبل ثبت شده است . در این رابطه تیم ویژه ای مأمور رسیدگی به موضوع شده و پس از انجام تحقیقات لازم در محیط سایبر متهم به نام نوید . ر که از دوستان و همکاران فرد شاکی بود شناسایی و در یک اقدام غافلگیرانه دستگیر شد .
این مقام مسئول با بیان اینکه متهم صراحتاً به بزه انتسابی خود اقرار کرده است عنوان داشت : متهم انگیزه خود را از انجام این عمل مجرمانه کسب سود مالی و شهرت برای خود عنوان کرد .
سرهنگ خسروی در پایان به منظور جلوگیری از وقوع اینگونه جرایم به کاربران توصیه کرد از ذخیره اطلاعات شخصی و مهم بر روی ایمیل شخصی خود خودداری کنند و برای ایمیل های خود رمزهای ورود قوی انتخاب کنند .
گفتار سوم : هکر اینترنتی سازمان های دولتی دستگیر شد
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات اصفهان سرهنگ ستار خسروی بیان داشت : فردی که با نفوذ و ورود غیرمجاز به سیستم های رایانه ای یکی از سازمان های دولتی باعث بروز خسارات، آسیب و صدمات جبران ناپذیری بر اطلاعات آن سازمان شده بود توسط کارشناسان و متخصصین پلیس فتا شناسایی و دستگیر گردید .
به گزارش پایگاه خبری پلیس ، سرهنگ ” ستار خسروی ” رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان بیان داشت : در پی شکایت مدیر عامل یکی از سازمان های استانی مبنی بر اینکه فرد یا افرادی به صورت غیرمجاز به سیستم های رایانه ای آنها نفوذ کرده و اقدام به دستکاری و حذف اطلاعات نموده است که این امر باعث به وجود آمدن خسارات زیادی به آن سازمان گردیده موضوع در دستور کار کاراگاهان این پلیس قرار گرفت .
سرهنگ خسروی افزود : با اعزام تیم کارشناسان این پلیس به آن سازمان و بررسی های فنی و تخصصی لازم بر روی سامانه های رایانه ای مشخص گردید فردی از خارج سازمان توانسته به شبکه های آنها نفوذ و اطلاعات آنها را سرقت و دستکاری نماید .
وی خاطر نشان کرد پس از بررسی های فنی و نهایی توسط کاراگاهان و متخصصین متهم به هویت حسین . د که از کارمندان اخراجی آن سازمان بوده ، شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه توسط مأمورین پلیس فتا دستگیر شد . متهم پس از مواجه با مدارک و مستندات این پلیس به بزه انتسابی اقرار و انگیزه خود را انتقام جویی عنوان داشت .
سرهنگ خسروی در پایان توصیه نمود :
از رمزهای عبور قوی جهت ورود به سیستم های رایانه ای استفاده نمایید .
آنتی ویروس ها و ضد بد افزارهای بروز شده و اصلی بر روی سیستم ها نصب نمایید .
از فایروال های قوی جهت جلوگیری از نفوذ هکرها استفاده نمایید .
به محض اخراج پرسنلی از سازمان کلیه دسترسی ها و رمزهای عبور وی را تغییر دهید .

گفتار چهارم : باند فیشینگ و سرقت اطلاعات بانکی متلاشی شد
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات اصفهان سرهنگ ستار خسروی بیان داشت : باندی متشکل از 3 نفر که با بهره گیری از روش فیشینگ اقدام به سرقت اطلاعات بانکی افراد و برداشت از حساب های بانکی آنها می نمودند توسط کاراگاهان پلیس فتا شناسایی و دستگیر گردیدند .
به گزارش پایگاه خبری پلیس ، سرهنگ ” ستار خسروی ” رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان بیان داشت : در پی شکایت متعدد از شهروندان مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب های آنها بلافاصله تحقیقات تخصصی کاراگاهان و کارشناسان در این زمینه آغاز و نهایتاً با پیگیری های فنی و تخصصی انجام شده در حوزه سایبر 3 جوان به نام های میثم . آ 25 ساله ، شهاب . ش 24 ساله و رضا . ق 25 ساله که با تشکیل یک باند اقدام به برداشت غیرمجاز و سرقت از حساب های بانکی مردم می نمودند شناسایی و با هماهنگی قضایی دستگیر گردیدند .
وی افزود : این افراد با ایجاد یک وب سایت جعلی به نام www.echarge.com و ایجاد یک ایمیل با روش فیشینگ اطلاعات حساب افراد را در خریدهای اینترنتی کارت شارژ سرقت نموده و سپس با استفاده از اطلاعات بدست آمده از طریق اینترنت اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی آنها می نمودند ، از فعالیت سایت سریعاً جلوگیری گردیده و متهمین با قرار صدور مناسب روانه زندان گردیدند و تعداد 430 شماره حسابی که اطلاعات آن سرقت شده توسط کارکنان پلیس فتا شناسایی و از طریق بانک های مربوطه اطلاع رسانی لازم صورت گرفت .
متهمین تاکنون از چندین حساب برداشت نموده بودند که خوشبختانه در مراحل اولیه با اشرافیت کامل کاراگاهان پلیس فتا این باند شناسایی ، منهدم و اقدامات آنها خنثی

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه درباره حریم خصوصی، حقوق بشر، دسترسی به اطلاعات، ارتکاب جرم Next Entries پایان نامه درباره پیشگیری وضعی، امنیت اطلاعات، فضای سایبر، عوامل اجتماعی