پایان نامه با کلید واژگان کره جنوبی، ایالات متحده، نیروی دریایی

دانلود پایان نامه ارشد

انجام حملات سریع برخوردارند ، اشاره کرد .
در حقیقت در ذهن طراحان امریکایی ، مهمترین وظیفه و عملکرد اوکیناوا ، حمایت و پشتیبانی از جنگنده های (( اف – 22 )) بود.
تحقیقی در سال 2009 میلادی انجام شد که در آن جنگ هوایی شبیه سازی شده ایالات متحده و تایوان در مقابل چین مورد آزمایش قرار گرفت . گروهی از کارشناسان مسائل نظامی امریکا که در کالیفرنیا مستقر هستند . نتیجه گرفتند که در مقابل انهدام هر 27 فروند از هواپیما های چینی را سرنگون کنند . جت های (( اف – 22 )) که از اوکیناوا به پرواز در می آیند می توانند با انجام حملات هوایی ، اهداف زمینی در چین یا کره شمالی را نابود کنند (جعفرزاده ، 2008 ).
در توافق نامه ای که در سال 2011 امریکا با ژاپن امضاء کرده از استقرار یک سپر موشکی جدید خبر داده 12فروند جنگنده جدید را نیز روانه جزیره ی اوکیناوا کرده است (خبرگزاری مهر91 ).

2-4- کره جنوبی
پس از آنکه در طول جنگ سرد کشور کره به دو کشور متمایز تقسیم شده و کره شمالی زیر چتر کمونیست قرار گرفت ، روابط میان ایالات متحده و کره جنوبی شکل واقعی به خود گرفت و این کشور به اردوگاه غرب به رهبری ایالات متحده پیوست .
معاهده دفاع دو جانبه که در سال 1954بین کره جنوبی و امریکایی ها امضاء شد حضور نیروهای نظامی امریکایی را در این کشور پایه گذاری کرد . طبق این معاهده امریکایی ها متعهد شدند که در صورت حمله خارجی به این کشور از آن دفاع کنند ( امیلی کویوند ، 2006 ).
با شروع بحران کره شمالی ایالات متحده حضور خود را در کره جنوبی افزایش داد و پایگاه های نظامی خود را در این کشور مستقر کرد از آن جمله می توان به پایگاه هوایی (( Air Base kunsan )) اشاره کرد که در 15 مایلی سئول قرار دارد و مقریگان هشتم رزمی نیروی هوایی امریکاست.
در حال حاضر بیش از 30 هزار نیروی نظامی امریکایی در کره جنوبی مستقر هستند که به اعتقاد کارشناسان حضور این تعداد نظامی خارجی ، این منطقه را به یک منطقه شبه جنگی تبدیل کرده است . پس از پایان جنگ سرد ایالات متحده همچنان حضور خود را در کره جنوبی تقویت کرد .
در سال 1979 ایالات متحده توافق نامه ای را با کره جنوبی منعقد کرد که بر طبق آن موشک های کره جنوبی نهایتاٌ 300 کیلومتر برد داشته و وزن آن 500 کیلوگرم بوده کره جنوبی در سال های گذشته بطور مرتب از واشنگتتن می خواست تا امکان افزایش برد موشک های این کشور را فراهم کند . در سال 2010 به موجب توافق نامه جدید میان دو کشور ، برد موشک های بالستیک کره جنوبی تا 800کیلومتر رسید و وزن موشک های کره جنوبی نیز افزایش یافت و به یک هزار کیلو گرم رسید.
براساس این توافق هر چند هدف اصلی مقابله با موشک های کره شمالی اعلام شده اما امریکا با افزایش توان موشکی کره جنوبی نیم نگاهی به محدود کردن توان نظامی چین دارد ( مهر ، 91 ) .
از طرفی پنتاگون در همین سال اعلام کرد که درصدد است تا چهار هواپیمای شناسایی جاسوسی بدون سرنشین با پرواز در ارتفاع بالا واز نوع (( گلوبال هاوک )) به کره جنوبی بفروشد. ارزش این معامله که براساس برنامه ی فروش تجهیزات نظامی به خارج صورت می گیرد ، 2/1 میلیارد دلار تخمین زده می شود طی این توافق همچنین پنتاگون متعهد شده تا کمک های تجهیزاتی ، آموزشی و حمایت های لجستیگی نیز به عمل آورد . از این هواپیماها برای انتقال اطلاعات جمع آوری شده از فرمانده نیروهای ترکیبی به رهبری امریکا به نیروهای کره جنوبی در سال 2015 استفاده خواهد شد( قدس انلاین 5/1/91 ).
اکثرصاحب نظران بر این عقیده اند که بحران کره شمالی را واشنگتن طول می دهد ، تا با توسل به این حربه ضمن توجیه حضور نظامی خود در این منطقه ، با انجام مانورهای نظامی با کره جنوبی ، توان نظامی اش را به رخ چین بکشد.

3-4- استرالیا
حضور نظامی امریکا در استرالیا به جنگ دوم جهانی بر می گردد در طول این مدت امریکا هیچ حضوری در اقیانوسیه نداشته اما در سال های اخیر حضور خود را تقویت کرده است . واشنگتن حضور نظامی در اقیانوسیه را یکی از اولویت های مهم خود می داند . امریکا اخیراٌ بیش از 200 تفنگدار دریایی به استرالیا برای استقرار در شمال این کشور اعزام کرده و قرار است شمار این نظامیان را به دو هزار و پانصد نفر برساند که امریکا برسر آن با استرالیا توافق کرده پیمان دفاعی بین استرالیا و امریکا 60سال قدمت دارد اما این نخستین بار است که امریکا نیروهای خود را برای مدت طولانی در استرالیا مستقر کرد.
حضور نظامی امریکا در منطقه به ویژه استرالیا و امضای موافق نامه ای در این زمینه با کانبرا موجب افزایش نگرانی ها از حضور امریکا شده است. چین با اعتراض به حضور نیروی دریایی امریکا در استرالیا ، تلاش های سازنده را برای برقراری آرامش در منطقه از خواستار شد و این حضور را بازگشت به دوران جنگ سرد دانست ( فارس نیوز ، 11 دی 1391 ) .
اغلب تحلیلگران حضور نظامی امریکا در استرالیا را واکنشی به افزایش توان اقتصادی و نظامی چین می دانند.
(( اندروکار )) نویسنده تحلیلگر استرالیایی در پایگاه اینترنتی موسسه (( لوی 10)) استرالیا می نویسد : توافق نامه نظامی امریکا و استرالیا و استقرار پایگاه دریایی امریکا در (( داروین )) منطقه ای در شمال استرالیا به منظور پر کردن خلاء احتمال کاهش نیروهای نظامی امریکا از اوکیناوای ژاپن است . پس از افزایش فشار برای برچیده شدن پایگاه نظامی امریکا در اوکیناوای ژاپن ، تعداد نیروهای نظامی امریکا در گوام افزایش یافت و اکنون نیز افزایش کمی در استرالیا داشته است .
امریکا برای مقابله با قدرت فزاینده چین حضور نظامی خود را در اقیانوس آرام تقویت کرده است . این حضور شامل استقرار سیستم دفاع موشکی ، امضای پیمان های همکاری فضایی و هسته ای و نیز طرح های جنگ سایبری می باشد .
ایالات متحده بزرگترین ناوگان خود را به طور دائم در منطقه ی اقیانوس آرام حفظ کرده است . ناوگان هفتم که در ابتدا خارج از پایگاه های مختلف در ژاپن عملیات انجام می داد یک لشکر نیروی دریایی قدرتمند است که تنها برای اعزام ناو هواپیما بر یو . اس . جرج واشنگتن به کار برده می شود.
از سوی دیگر داشتن پایگاه هایی در استرالیا ، ایالات متحده را به دریای جنوبی چین ، جایی که واشنگتن به آن چشم دوخته ، نزدیکتر می کند . چین دریای جنوبی را که دارای منابع غنی نفت و گاز است از آن خود می داند و در این راستا با کشورهایی نظیر ویتنام ، فیلیپین ، مالزی و منطقه ی تایوان اختلافاتی دارد .
دریای جنوبی چین یک مسیر کشتی رانی است که ارزش تجاری سالانه ی آن به پنج هزار میلیارد دلار می رسد و برای امریکا که با بحران مالی مواجه است ارزش بسیار بالایی دارد.
تحلیلگران چینی معتقدند که امریکا در تلاش است تا دریای جنوبی را به جعبه ای که چین را در درون خود محدود کرده است تبدیل کند ( Bureau of East Asian and pacific Affairs , 2011 ).
لئون پانه تا ، وزیر دفاع امریکا طی سخنانی در کنفرانس امنیتی سنگاپور ، خبر از انتقال بخش قابل توجهی از ناوگان جنگی دریایی این کشور به منطقه اقیانوس آرام تا سال2020میلادی داد .
وزیر دفاع امریکا با رد این مسئله که افزایش حضور این کشور در منطقه اقیانوس آرام ، عامل ایجاد چالش با چین است ، مدعی شد که تلاش ما برای افزایش حضورمان در آسیا کاملاٌ با رشد و توسعه چین سازگاری دارد . اما پانه تا ضمن هشدار به مدرنیزه شدن ارتش چین ، افزود که باید هوشیار ، قوی و آمده مقابله با هر چالشی باشیم .
نیروی دریایی امریکا در حال حاضر 285 ناو جنگی در اختیار دارد که نیمی از آن در اقیانوس آرام مستقر شده است ( شفیعی ، 1391 ) .
ایالات متحده در مقابل ظهور چین به عنوان قدرت رقیب در آسیا تلاش می کند تا به احیای رهبری و برتری نظامی خود در منطقه بپردازد. این تلاش ها دو ستون اساسی دارد :
اول : ابتکارات سیاسی ، استراتژیک و دیپلماتیک برای تزریق قدرت خود در شبکه ای گسترده به منظور تأمین امنیت امریکا در ارتباط با شرق آسیا ، همکاری استراتژیک با برخی از کشورها در آسیا – پاسیفیک و جدا کردن کشورهای گرفتار در آغوش استراتژیکی چین .
دوم : تقویت حضور نیروهای نظامی امریکا در آسیا – پاسیفیک با استقرار مجدد نیروهای نظامی و تقویت قدرت نظامی برای مقابله با هرگونه گسترش تهدید چین نسبت به ایالات متحده ، متحدین آن و دوستانش در منطقه.
استقرار اصلی به سمت جنوب در گوام و استقرار در استرالیا خواهد بود . شاخص موفقیت آمیز این سیاست ها اتحاد استراتژیکی متحدین سنتی امریکا مثل ویتنام است . به علاوه امریکا اولین قدم را برای جدا کردن میانمار از آغوش استراتژیکی چین برداشته است . در واقع امریکا استراتژی جامعی را برای مهار و محدود کردن چین در نظر گرفته است ( Capila , 2012 ) .
در واقع منافع استراتژیک چین در قرن بیست و یکم در منطقه آسیایی اقیانوس آرام به ویژه در پیرامون این کشور تمرکز دارد. با این که چینی ها اهداف خود را در قرن بیست و یکم صلح آمیز خوانده اند ، لیکن در امریکا خوش بینی های زیادی درباره ی آینده وجود ندارد و شمار زیادی معتقدند که این یک حیله تبلیغاتی است و چین در زمان مناسب به صورت یکی از رقبای بزرگ امریکا در آن منطقه در خواهد آمد. چینی ها نیز متقابلأ به اهداف امریکا در منطقه خوش بین نیستند و معتقدند که در دوران پس از جنگ سرد ، اهمیت ژئواستراتژیک منطقه اقیانوس آرام در محاسبات جهانی امریکا افزایش یافته است.
وزارت دفاع امریکا در سال 2001 در گزارش ” ارزیابی چهارساله ی دفاعی ” خود تأکید کرده است که در نیمکره غربی آرامش برقرار خواهد بود و روسیه تهدیدی علیه ناتو به شمار نمی آید اما چون قدرت چین بیشتر در منطقه عملیات نظامی آن وسیع تر می شود ، منطقه آسیایی اقیانوس آرام برای امریکا مشکل آفرین خواهد شد و این کشور باید مرکز توجه خود را به سوی آن معطوف کند. پژوهشگران چینی معتقدند که دولت امریکا از ابتدای قرن بیست و یکم در اسناد دفاعی خود بر ضرورت ممانعت از پدید آمدن رقیب نظامی قدرتمند در منطقه آسیایی اقیانوس آرام تأکید و برای این منظور توصیه کرده اند که باید نیروی دریایی امریکا در آن محل مجموعه ای از نیروهای رزمی ، مخصوصأ ناوهای هواپیمابر داشته باشد و ناوهای جنگی و زیردریایی ها و موشک های هدایت شونده بیشتری مستقر سازتد. نیروی هوایی باید در اقیانوس آرام تا اقیانوس هند و دریای عمان و خلیج فارس ، پایگاه های نظامی بیشتری احداث کند و ایستگاه های سوخت گیری و قرارگاه های پشتیبانی زیادتری داشته باشد. بدین منظور امریکا با کشورهای این منطقه قراردادهایی امضا می کند که براساس آن ها بتواند سیستم های لازم برای پشتیبانی جبهه های نبرد را در کشورهای مذکور استقرار دهد.
اوباما در نشست رهبران10 کشور عضو آ . سه . آن در24 سپتامبر اظهار داشت که کشورش خواهان ایفای نقش رهبری در آسیاست ( شفیعی ، 1391 ) .

4-4- آسیای مرکزی
فروپاشی حکومت سوسیالیستی شوروی و عقب نشینی روسیه از منطقه آسیای مرکزی و قفقاز ، این منطقه را دچار خلاء قدرت کرد.
این خلاء زمینه ساز انبساط فضایی حوزه های نفوذ قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای شد و در پی آن تداخل لایه های حوزه نفوذ الگوی کشمکش و رقابت را دوباره شکل داد. این رقابت که به ” بازی بزرگ جدید ” شهرت یافت ، در واقع یادآور رقابت تاریخی روس و انگلیس در قرن نوزدهم است. با وجود این بازی بزرگ جدید برخلاف بازی ژئوپلتیک قرن نوزدهم که فقط دو رقیب عمده داشت ، اکنون بازیگران مختلفی همچون کشورها ، شرکت های فراملی ، سازمان های بین المللی ، بازیگران غیردولتی ، از جمله شبکه های تروریستی و جنبش های رادیکال را در بر می گیرد. بنابراین پس از فروپاشی شوروی وضع ژئوپلتیک منطقه به مراتب پیچیده تر از گذشته شده و تهدیدات درونی در این منطقه افزایش یافته است.
امریکا

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان ایالات متحده، امنیت ملی، بحران های منطقه ای Next Entries پایان نامه با کلید واژگان تجارت جهانی، سازمان تجارت جهانی، آسیای مرکزی