پایان نامه با کلید واژگان محیط زیست، دوره بازگشت، شاخص TCI

دانلود پایان نامه ارشد

سال نیز علاقه مندان به ورزش و طبیعت را به خود بپذیرد. همچنین در سال های اخیر، نخستین های پیست اسکی روی چمن در ایران نیز در مجموعه دیزین احداث شد و علاقه مندان به ورزش اسکی در فصل تابستان نیز می توانند از این ورزش لذت ببرند (شریفی اردانی، 1380).
بررسی مشکلات موجود در نواحی کوهستانی ناشی از سقوط بهمن:
سقوط بهمن در مناطق با بارش برف زیاد در کوهستان هایی رخ می دهد که سطح برف گیر آن ها دارای شیب زیاد بیش از 45 درجه بدون پستی و بلندی و در سطح زیاد بودن عوامل بازدارنده حرکت بهمن به سمت پایین باشند (شریفی اردانی، 1380).

دفع آب های سطحی:
وجود آب های ناشی از بارندگی و ذوب برف ها بر روی سطح زمین به شکل نامنظم و گسترده می تواند موجب تخریب بنا و یا نفوذ رطوبت به آن گردد. لذا پیدا کردن سطحی که هم بتوان مشکلات شیب بندی جهت زهکشی را در آن حل کرد و هم از وجود آب های سرگردان سطحی در آن اثر کمتری باشد، باعث گردید تا سایت مورد نظر انتخاب شود. زیرا در این مجموعه وجود رودخانه ولایت رود در کنار جاده می تواند خود محلی مناسب جهت هدایت صحیح و سریع این آب ها می باشد و با شیب بندی و زهکشی مناسب می توان آب های سطحی را به درون رودخانه هدایت کرد (شریفی اردانی، 1380).
محیط زیست:
پیست اسکی دیزین هشتمین پیست بدون درخت جهان است و مشهورترین پیست ایران نیز می باشد و از آنجایی که سایت موردنظر در طبیعت بدون پوشش گیاهی واقع شده، از نظر وارد نساختن آسیب به محیط زیست، سایت مناسبی است. این محدوده به دلیل عقب نشینی به داخل دره از طرفی برای محوطه سازی مناسب و از طرف دیگر به طبیعت بکر لطمه نمی زند (شریفی اردانی، 1380).
حدود و مساحت:
ابعاد این سایت به طور متوسط در طول حدود 100 متر و در عرض حدود 140 متر می باشد و مساحت حدودی، 14000 مترمربع می باشد (شریفی اردانی، 1380).
3-6-2 پیست اسکی پولاد کف شیراز
بر اساس اطلاعات مکتوب کسب شده از فدراسیون اسکی جمهوری اسلامی ایران و نیز سایت رسمی پیست اسکی پولادکف شیراز، این پیست در جنوب ایران و در رشته کوه های زاگرس واقع شده است که حدود 150 کیلومتر از خلیج فارس و 90 کیلومتر از شیراز، مرکز استان فارس، و 20 کیلومتر از شهرستان سپیدان فاصله دارد.
ارتفاع این مجموعه از سطح دریا از 2790 تا 3270 متر می باشد. به دلیل شرایط خاص آب و هوایی این منطقه، میزان بارش، 1000 میلیمتر در کمتر از 6 ماه می باشد و در برخی از سال ها به 3 متر برف در پایین این پیست می رسد.
این پیست دارای یک تله کابین به طول 1950 متر و دو دستگاه بالابر 600 و 900 متری می باشد. پیست پولاد کف دارای هتل چهار ستاره، ۴ واحد غذاخوری، تله کابین به طول ۲ کیلومتر، ۲ دستگاه تلی اسکی ویژه اسکی بازان به طول 1600 متر و ۸ دستگاه موتور برفی است. در نزدیکی پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی کوچک تری وجود دارد که به پیست اسکی سپیدان شناخته می شود. بارش سنگین برف در فصل زمستان یکی از زیبا ترین جاذبه های استان فارس در این منطقه محسوب می شود. این مجموعه با استقبال بی نظیر مردم وعلاقمندان به ورزش اسکی در ایام زمستان روبرو است و با توجه به قرار گرفتن در مسیر آبشار زیبای مارگون از موقعیت ویژه ای برخوردارمی باشد. وجود امکانات اقامتی و تفریحی مناسب و متنوع باعت شده این پیست در سایر فصول هم قابل استفاده باشد بطوریکه در فصل تابستان امکان پرداختن به ورزش مفرح اسکی روی چمن نیز در این مجموعه وجود دارد و تله کابین آن در تمام ایام سال فعال است. این پیست مکان تفریحی و ورزشی بسیاری از خانواده‌ها و جوانان است.

فصل سوم

روش تحقیق

مقدمه
هدف از این فصل، پرداختن به روش های تحقیق و تحلیل به کار بسته شده در این پژوهش می باشد. در ابتدا به نوع پژوهش مبتنی بر ویژگی های این تحقیق اشاره می شود و سپس روش های گردآوری اطلاعات به تفصیل شرح داده می شوند.
یکی از ابزارهای گردآوری اطلاعات، پرسشنامه است که لازم است روایی و پایایی آن پیش از توزیع میان پاسخ گویان مورد سنجش قرار گیرد که در این فصل به نحوه سنجش این دو مقوله نیز اشاره شده است.
برای تعیین افراد پاسخ دهنده به پرسشنامه، باید از روش های نمونه گیری بهره جست و حجم نمونه را نیز براساس آن مشخص کرد.
در نهایت در این فصل، روش ها و آزمون های مورد استفاده در تحلیل پرسشنامه تشریح می گردند.

1-3 نوع پژوهش
براساس هدف، پژوهش ها به سه دسته پژوهش بنيادي، پژوهش کاربردي و پژوهش توسعه ای تقسيم مي شوند.
از آنجا که این تحقیق به دنبال امکان سنجی احداث پیست اسکی در کوه گرین در منطقه گاماسیاب می باشد، از روش تحقیق توسعه ای استفاده شده است. این نوع تحقیق، فعالیتی مطالعاتی است که برای تولید یا ایجاد فرآورده ها، ابزار و یا روش های جدید صورت می گیرد.

2-3 روش های گردآوری اطلاعات و تحلیل آن ها
در این پژوهش، ابتدا اطلاعات مورد نیاز جهت مطالعه مباحث کلی طرح، به صورت کتابخانه ای شامل کتب، مقالات و اسناد، و با استفاده از منابع اینترنتی شامل مقالات و کتب الکترونیکی گردآوری شده اند.
از آنجایی که بررسی منطقه مورد نظر به اطلاعاتی نیازمند است که دسترسی به آن ها از طریق کتب، مقالات و حتی منابع الکترونیکی غیر ممکن می باشد، مطالعات میدانی برای گردآوری داده های مورد نیاز به کار گرفته شده است. در مطالعات میدانی این پژوهش، ابزارهایی چون مصاحبه، به هر دو شکل حضوری و تلفنی، مشاهده و پرسشنامه به کار بسته شده اند.
اطلاعاتی که از اداره هواشناسی شهرستان دلفان و شهرستان نهاوند به دست آمده اند، به روش TCI مورد تحلیل قرار گرفته اند تا اقلیم آسایش منطقه مورد نظر مورد بررسی قرار گیرد و مشخص گردد وضعیت آب و هوایی منطقه تا چه میزان برای اسکی و یا به عبارتی استفاده گردشگران مساعد می باشد.
از پرسشنامه جهت سنجش بازار و نیز سطح برخی از امکانات مورد نیاز بر اساس بازار منطقه استفاده شده است.
همچنین جهت سنجش توجیه پذیری اقتصادی، روش تحلیل هزینه- منفعت همراه با رسم نمودار آن برای اقلام سرمایه ای مورد نیاز و نیز رسم نمودار دوره بازگشت سرمایه، گزینش شده است.
1-2-3 مصاحبه
مصاحبه، یکی از روش های رایج در جمع آوری داده ها و اطلاعاتی می باشد که دسترسی به آن ها از طریق کتب، مقالات و یا اسناد امکان پذیر نمی باشد. مصاحبه به دو صورت حضوری و غیر حضوری (تلفنی) از افراد یا گروهی از افراد صورت می پذیرد. مصاحبه با سوالات باز این امکان را برای پاسخ گویان فراهم می آورد تا تجربیات خود را در مورد پدیده موردنظر کاملاً توضیح دهند.
در این پژوهش، طی مصاحبه حضوری و تلفنی با مسئولین و متخصصان فدراسیون اسکی، کارشناسان اداره ورزش و جوانان استان همدان و نهاوند، کارشناسان اداره منابع طبیعی، کارشناسان اداره محیط زیست نهاوند، رئیس اداره هواشناسی شهرستان دلفان و کوهنوردان استان لرستان و همدان، بخشی از اطلاعات جمع آوری شده است.
2-2-3 روش محاسبه شیب
میزان شیب یک امتداد، از نسبت اختلاف ارتفاع دو نقطه (H) و فاصله افقی همان دو نقطه بر روی زمین (D) به دست می آید که فرمول آن به قرار ذیل می باشد:
درصد شیب: 100 × H/D
اختلاف ارتفاع بین دو نقطه (H)، از طریق منحنی های تراز به دست می آید و D، از فرمول e =d/D محاسبه می گردد. در این فرمول، e، مقیاس نقشه و d، فاصله همان دو نقطه بر روی نقشه می باشد.
3-2-3 روش TCI
شاخص TCI در تجزیه و تحلیل تأثیر اقلیم بر گردشگری استفاده می گردد. شاخص مورد نظر در این پژوهش، با استفاده از پارامترها و یا متغیرهای اقلیمیِ میانگین حداکثر ماهانه دمای روزانه، میانگین دمای روزانه، میانگین حداقل رطوبت نسبی، میانگین رطوبت نسبی، بارش (mm)، کل ساعات آفتابی و سرعت باد برای دو ایستگاه نورآباد و نهاوند مورد ارزیابی قرار گرفته است. پس از استخراج آمار و اطلاعات مورد نیاز از این دو ایستگاه، پایگاه اطلاعاتی مربوطه تشکیل و به پردازش آن ها اقدام گردیده است.
این 7 متغیر، تشکیل 5 زیر شاخص را در TCI می دهند که با استفاده از یک سیستم رتبه دهی استاندارد که میزان آن از 5 ( مقدار مطلوب و ایده آل ) تا 3- (فوق العاده نامطلوب و نامساعد) می باشد، پایه عمومی و کلی برای اندازه گیری هر زیر شاخص را امکان پذیر می سازد.
برای محاسبه شاخص اقلیم گردشگری، متغیرهای فوق الذکر با توجه به اهمیت نسبی شان در آسایش گردشگری، وزن دهی و رتبه بندی می شوند و مقادیر زیر شاخص ها را به دست می دهند تا مقدار TCI به دست آید.
CID شاخص آسایش روزانه، CIA شاخص آسایش 24 ساعته، P میزان بارندگی به میلی متر، S ساعت آفتابی و W متغیر باد می باشد. پس از تجزیه و تحلیل داده ها و محاسبه، در نهایت برای مشخص کردن شرایط اقلیم گردشگری از جدول ذیل استفاده می گردد.
مقدار شاخص
طبقه
100 – 90
ایده آل
89 – 80
عالی
79 – 70
خیلی خوب
69 – 60
خوب
59 – 50
قابل قبول
49 – 40
کم
39 – 30
نامطلوب
29 – 20
خیلی نامطلوب
19 – 10
فوق العاده نامطلوب
9 – 0
غیر قابل تحمل

جدول 1-3: تقسیم بندی طبقات شاخص TCI
منبع: میچکاوسکی49، 1985
در این تحقیق از نرم افزار TCI جهت تجزیه و تحلیل آمار ایستگاه ها استفاده شده است.
4-2-3 تحلیل هزینه- منفعت
در این تحقیق، از روش تحلیل هزینه- منفعت جهت توجیه اقتصادی طرح استفاده شده است. تحلیل هزینه- منفعت و یا تحلیل هزینه- فایده روشی براي ارزیـابی مزیـت نـسبی پـروژه هـاي سـرمایه گذاري بر حسب تخصیص بهینه و کارآمد منابع است. هدف تحلیل هزینـه- فایـده، بهبود کارایی منابع در جهت رفاه اقتصادي است. به عبارتی دیگر، هدف از ارزیـابی، کمک کردن به انتخاب بهترین نوع تصمیم گیري در جهت استفاده بهینه و مطلوب از منابع است (لطفعلی پور، 1386).
نمودارهای هزینه- منفعت، محاسبات دقیقی از هزینه ها و منافع یک پروژه، و نیز بهینه سازی بازگشت سرمایه پروژه ارائه می کنند.
نمودار هزینه- منفعت شامل دو نمودار هزینه، شامل تمام هزینه های مصرفی در پروژه (TC)، و درآمد کسب شده از آن (TR) می باشد. با افزایش درآمد به نسبت هزینه ها، در نقطه ای (در زمانی معین) میزان درآمد کسب شده از اجرای پروژه با هزینه های صرف شده در آن برابر می گردد و به اصطلاح سر به سر می شوند. برآیند این دو نمودار (TR-TC)، سود حاصل از اجرای پروژه را نشان می دهد. بنابراین از این نقطه به بعد است که بازگشت سرمایه گذاری رخ می دهد.
5-2-3 دوره بازگشت سرمایه
دوره بازگشت سرمایه، روشی تقریبی بـراي مقایـسه اقتـصادي طرح ها می باشد. در این روش، مدت زمانی که طول می کشد تا پروژه سود ده شود را محاسبه می کنند. بــر اسـاس ایــن روش، پروژه ای با دوره بازگــشت ســرمایه کوتــاه تــر، اقتصادي تر است. زیرا بسیاري از کارفرمایان به دلیل ریـسک گریـز بـودن، تـرجیح می دهند که اصل سرمایه در کوتاه ترین زمان برگشت داده شـود.
6-2-3 پرسشنامه
پرسشنامه شامل مجموعه ای از پرسش هاست كه برطبق اصول خاصی تدوین می شوند و به صورت كتبی و یا الکترونیکی به افراد ارائه می شوند تا بر اساس تشخیص خود، پاسخ پرسش ها را بنویسند. پرسشنامه این پژوهش هم به صورت الکترونیکی بر روی سایت و هم به صورت کتبی طراحی گشت و در میان متخصصان توزیع گشت.
پرسشنامه ها به دو دسته “پرسشنامه باز” و “پرسشنامه بسته” تقسیم می شوند. در این پژوهش از پرسشنامه بسته استفاده شده است. در این نوع پرسشنامه برای هر پرسش، 5 گزینه با استفاده از طیف لیکرت- از خیلی کم تا خیلی زیاد- طراحی شده است كه فرد پاسخ دهنده باید یكی از آن ها رابه عنوان پاسخ برگزیند.
این پرسشنامه، مشتمل بر دو قسمت و در مجموع 16 سوال می باشد (پیوست 10). قسمت اول شامل 10 سوال 5 گزینه ای با طیف لیکرت می باشد. 4 سوال اول تمایل مردم بومی را برای استفاده از مجموعه می سنجند. سوال 5 و 6، تمایل مردم غیر بومی را برای استفاده از این مجموعه می سنجند و سوالات 7 تا 10، اثرات ایجاد این مجموعه را بر تحول اقتصادی منطقه

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، ورزشکاران، پوشش گیاهی Next Entries پایان نامه با کلید واژگان روایی پیش بینی، توسعه اقتصادی، روایی محتوا