پایان نامه با کلید واژگان مجمع عمومی، روزنامه نگاران، هیات مدیره، روزنامه نگاری

دانلود پایان نامه ارشد

قبول مسئول کمیته عضو گیری باشد .
تبصره 2- در صورتیکه متقاضی عضویت نسبت به عدم پذیرش خود اعتراض داشته موضوع به هیات مدیره جهت تصمیم گیری نهایی ارجاع می شود .
تبصره 3- صاحبان امتیاز و مدیران مسوول نشریات طبق قانون کار، کارفرما محسوب شده و
نمی توانند به عضویت انجمن در آیند .
تبصره 4-صاحبان امتیاز و مدیران مسئوول نشریات به صرف عضویت در تحریریه نشریات دیگر نیز نمی توانند در انجمن صنفی عضو شوند .
نحوه عضویت : متقاضیان باید مدارک زیر را به کمیته عضوگیری ارائه دهند: فرم تکمیل شده تقاضای عضویت 2- پرداخت حق عضویت 3- قطعه عکس 3*4 جدید 4- فتو کپی شناسنامه 5-معرفی نامه رسمی اشتغال د ر تحریریه یکی از مطبوعات یا مدارک مستند دیگر در این زمینه (در معرفی نامه نسبت به مدارک اشتغال نامبرده اظهار نظر شده باشد) 6- برگه گواهی عدم سوء پیشینه
ماده 1- بر اساس ماده 6 اساسنامه شرایط عضویت به ترتیب زیر است:
1-6 داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران 2-6 متدین به یکی از ادیان رسمی کشور 3-6 داشتن حداقل سه سال سابقه کار مستمر در مطبوعات کشور 4-6 قبول و تعهد اجرای مقررات این اساسنامه 5-6 اقامت در حوزه فعالیت انجمن صنفی6-6 پرداخت ورودیه و حق عضویت تعیین شده به طور مرتب 7-6 نداشتن پیشینه کیفری که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی باشد. 8-6 شاغل بودن در حرفه مربوط هنگام قبول عضویت 9-6 داشتن حسن شهرت حرفه ای و پایبند بودن به اصول مربوط به حیثیت و شرافت قلم
10-6 داشتن 18 سال سن تمام
تبصره 1: صحه گذاردن متقاضی بر موارد1-6-2-6-4-6- 5-6- در هنگام تقاضا برای عضویت کافی است مگر آن که به نحوی خلاف ادعای متقاضی برای مسوول کمیته عضو گیری ثابت شود در این صورت موضوع در هیات مدیره مطرح و تصمیم متقضی اتخاذ خواهد شد.
تبصره 2- در خصوص بند 9 ماده 6 اساسنامه از آنجا که طبق قانون اساسی اصل بر برائت است، کمیته گیری اصل را بر تایید حسن شهرت برای همه متقاضیان قرار می دهد مگر آن که یک مرجع حقیقی یا حقوقی نسبت به بند فوق در مورد یکی از اعضا معترض شود. در ان صورت موضوع در هیات مدیره مطرح و تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد شد.
3-5 اساسنامه خانه مطبوعات

معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیش نویس اساسنامه خانه مطبوعات استان را اینگونه منتشر کرد. در مقدمه این پیش‌نویس آمده است: از آنجا که در حال حاضر خانه‌های مطبوعات استانی و اساسنامه‌های آنها بعضاً با مشکلاتی مواجه هستند، بازنگری در اساسنامه‌های موجود و نظارت بر حسن اجرای آن با هدف شفافیت و تضمین فعالیت نهادهای مدنی ضرورت می‌یابد.
مهمترین مشکلاتی که در اساسنامه‌ها یا خانه‌های مطبوعاتی بعضی استانها وجود دارد به شرح زیر است:
1- تشکیل نشدن خانه مطبوعات در بعضی استانها
2- تعریف نشدن روزنامه نگاران نشریات الکترونیکی در اساسنامه‌های موجود
3- عضویت برخی صنوف مرتبط مطبوعاتی امّا غیرروزنامه نگار و حضور آنان در مجمع عمومی
4- فقدان ساز و کار مشخص برای احراز هویت روزنامه نگاران
5- نبود سقف مجاز برای حضور افرادی از یک رسانه در هیأت مدیره
6- فقدان ترکیب رسته‌های مختلف روزنامه نگاری (مدیر مسئول،سردبیر،خبرنگارو…) در هیأت مدیره
7- کمبود شفافیت در عضوگیری و عملکرد
8- ضرورت حمایت از خبرنگاران برای بیمه شدن آنان توسط صاحبان امتیاز (ماده 46 قانون مطبوعات)
9- همزمان نبودن انتخابات هیأت مدیره استانها
لذا در راستای سیاست مدیریت مشارکت طلبانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، پیش نویس به فراخوان گذاشته می‌شود تا پس از دریافت نظرات صاحب نظران به عنوان متن نهایی به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها ابلاغ شود.
فصل اول – کلیات و اهداف
ماده 1ـ مطبوعات و رسانه‌های کشور، از جمله مطبوعات و مراکز خبری استانی به عنوان یکی از مؤثرترین عوامل رشد فرهنگ عمومی کشور نقشی اساسی در جهت تحقق اهداف مقدس انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام(ره) و مقام معظم رهبری و اشاعه ارزشهای انقلابی و تنویر افکار عمومی ایفا می‌کنند. همچنین مطبوعات نقش مهمی در رشد و ارتقای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ملتها و نظارت، نقد و بهبود عملکرد دولتها دارند و در عصری که رسانه‌های گروهی ،کاربردی ترین ابزارجوامع برای تولید و انتقال اطلاعات قلمداد می‌شوند، نقش عمده نشریات محلی به عنوان بازتاب ‌دهنده رویدادها ومشکلات منطقه‌ای در جهت ‌دهی نیروها و برنامه‌ریزی‌ برای رفع نارسایی‌ها و توسعه کشور  بر کسی پوشیده نیست .
کمک به ارتقای سطح کمی و کیفی مطبوعات محلی که خود متضمن تقویت نقش مطبوعات کشور و افزایش استانداردهای کار خبری و اطلاع رسانی کشور است، صرفا از طریق حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی، بهبود وضع اقتصادی، اجتماعی، توسعه دانش فنی و امنیت شغلی ـ حرفه‌ای اصحاب جراید و شناسایی امکانات بالقوه و بهره گیری از افکار،‌ اندیشه ، تجارب و اراده جمعی اصحاب مطبوعات و فعالان این عرصه میسر خواهد بود.
بدین منظور «خانه مطبوعات» که از این پس اختصاراً «خانه» نامیده می‌شود. به عنوان تشکیلاتی فرهنگی، صنفی و غیر دولتی از دست‌اندرکاران مطبوعات و مراکز خبررسانی استان تشکیل می‌گردد تا به موجب این اساسنامه اهداف فوق را در استان دنبال نماید.
تبصره2: در استان‌های فاقد خانه مطبوعات به ثبت رسیده با فراخوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مجمع عمومی برای انتخاب هیأت مؤسس تشکیل و اعضای هیأت مذکور به تعداد ده نفر از بین نامزدهای حاضر در مجمع که واجد شرایط مقرر در بند ب ماده36 باشند، به اکثریت آرا انتخاب خواهند شد. نماینده هیأت مؤسس که توسط اعضای هیأت انتخاب خواهد شد، موظف است نسبت به انجام تشریفات قانونی ثبت خانه مطبوعات و برگزاری مجمع عمومی برای انتخاب هیأت مدیره حداکثر ظرف یک ماه پس از تعیین اقدام نماید.
فصل دوم – وظایف
ماده 2  – وظایف خانه مطبوعات  در هر استان عبارت است از :
1 –  کمک به تامین حقوق و گسترش آزادی‌های قانونی و مسوولانه مطبوعات استان با رویکرد صنفی
2 – کمک به اقتصاد مطبوعات استان از طریق آموزش و ترویج شیوه‌های روز آمد مدیریت رسانه
3- استعداد یابی و حمایت از آموزش  و اشتغال نیروهای مستعد در حوزه روزنامه نگاری حرفه ای
4- بسط و تقویت ارتباط  مطبوعات استان با دستگاههای اجرایی، موسسات و نهادهای دولتی و عمومی و سایر صنوف و تشکلهای قانونی
5- تدوین بانک‌های اطلاعاتی روزنامه نگاران، برگزاری جشنواره‏ها، نمایشگاه‌ها و بزرگداشت مناسبت‌های مطبوعاتی در استان
6- همکاری با مراکزعرضه و فروش نشریات محلی به منظور تقویت سامانه توزیع مطبوعات در استان
7- دفاع از حقوق حرفه ای  اعضا و داوری در اختلافات داخلی روزنامه نگاران استان
8- حل مشکلات صنفی اعضا و فراهم آوردن تسهیلات رفاهی برای آنان
9- تأسیس  و تقویت تعاونی (مصرف، مسکن) و صندوق اعتباری حمایت، برای  اعطای تسهیلات به اعضا
10- جذب حمایت‌های مالی و تسهیلات  دولتی و توزیع قاعده مند آنها در بین اعضا
11- تدوین و اجرای برنامه‏های فرهنگی _ آموزشی در جهت توسعه کیفی مطبوعات استان
12- آسیب‏شناسی فعالیت‌های مطبوعاتی و طراحی ساز و کارهای لازم  برای ارتقای کمی و کیفی مطبوعات استان
13ـ ایجاد بستری برای خدمات رسانه‌ای و آموزشی به ادارات،‌ نهادها و متقاضیان در جهت تأمین مخارج مطبوعات
14- آموزش شیوه‏های حرفه ای روزنامه‏نگاری و فنون و تخصص‏های مرتبط به اعضا، روزنامه نگاران غیر عضو و علاقه‏مندان به این حرفه
15- تعامل فعالانه با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی در تکمیل بانک‌های اطلاعاتی، برگزاری جشنواره‌ها، فعالیت‌ها و بزرگداشت مناسبت‌های مطبوعاتی در استان بر اساس تفاهم نامه‌های منعقده و مصوب فی مابین.
فصل سوم – محل، گستره فعالیت و مدت
ماده 3  –  محل و مرکز فعالیت خانه مطبوعات در استان و گستره فعالیت آن استان خواهد بود.
ماده 4ـ مدت فعالیت خانه از تاریخ تأسیس نامحدود است.
تبصره 1ـ مفاد این اساسنامه پس از تأیید اداره کل امور مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی و ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌های استان تحت عنوان اساسنامه خانه مطبوعات با قید نام استان معتبر خواهد بود.
فصل چهارم – ارکان و مقررات
ماده 5 : ارکان خانه مطبوعات عبارتند از : 1- مجمع عمومی2 – هیأت مدیره 3 – مدیر خانه مطبوعات
4 –بازرسان
ماده 6: مجمع عمومی عالی‏ترین رکن خانه مطبوعات است که از اجتماع اعضای حقیقی و به درخواست اشخاص ذیل تشکیل می‏شود :
1 – هیأت مؤسس (فقط برای دوره تاسیس) 2 – اکثریت اعضای هیأت مدیره 3 – بازرس 4 – حداقل یک پنجم اعضا برای مجمع عمومی عادی و یک سوم اعضا برای مجمع عمومی فوق‏العاده
تبصره- در صورتی که هیأت مدیره ظرف مدت یک ماه از تاریخ وصول درخواست کتبی اشخاص فوق نسبت به دعوت مجمع عمومی اقدام نکند، مجمع با دعوت  هر یک از بازرسان تشکیل خواهد شد. در صورت استنکاف بازرسان از دعوت مجمع عمومی، هیأت مؤسس با اطلاع و همکاری اداره‏کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نسبت به تشکیل مجمع عمومی اقدام خواهد کرد.
ماده 7 : دعوت مجمع عمومی باید با قید دستور، زمان (روز و ساعت) و محل تشکیل جلسه حداقل 15 و حداکثر 45 روز قبل از تشکیل جلسه به وسیله انتشار آگهی در یکی از مطبوعات استانی که به عنوان روزنامه رسمی خانه ثبت شده است و یا با ارسال دعوتنامه کتبی به آخرین نشانی اعضا بعلاوه ارسال پیامک برای کلیه اعضا به نحوی که حداقل دو سوم آن تحویل شده باشد ضروری  است .
تبصره- در مواردی که کلیه اعضا در مجمع حاضر باشند، نشر آگهی و تشریفات دعوت الزامی نیست.
ماده 8 : مجمع عمومی عادی با حضور نماینده اداره‏کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و حداقل نصف به علاوه یک اعضا یا وکلا ی رسمی آنان رسمیت پیدا می‏کند و در صورت عدم حصول نصاب مذکور، آگهی دعوت مجمع باید حداکثر ظرف مدت 15 روز با رعایت ماده 7 اساسنامه با همان دستور جلسه قبلی منتشر شود. در این صورت، جلسه با حضور عده حاضر رسمیت خواهد یافت.
تبصره 1- نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که از مدیران یا  کارشناسان آن اداره‏کل است،‌ به عنوان ناظر توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کتباً به مجمع معرفی می‏شود.
تبصره 2- در صورت رسمیت نیافتن جلسه مجمع عمومی، مقام دعوت‏کننده مجمع و نماینده اداره‏کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، صورتجلسه‏ای دایر بر عدم رسمیت آن تهیه می‏کنند و به امضای حاضران می‏رسانند.
ماده 9 – جلسات مجامع عمومی را ( در صورت رسمیت یافتن) رئیس هیأت مدیره و در غیاب او یکی از اعضای هیأت مدیره افتتاح می‏کند. در جلسه مجمع ابتدا یک رئیس، یک نایب رئیس، یک منشی و دو نفر ناظر از میان اعضای مجمع عمومی انتخب خواهند شد.
تبصره- در صورتی که مجامع عمومی از طرف اشخاص مذکور در ماده 6 (به جز هیأت مدیره) تشکیل شود، مسن‏ترین عضو حاضر در جلسه، مجمع را افتتاح می‏کند.
ماده 10ـ کلیه اعضای خانه می‌توانند در مجامع عمومی حضور یابند و هر عضو در مجمع عمومی فقط حق یک رأی خواهد داشت، در صورتی که حضور عضو در مجمع میسر نباشد می‌تواند حق رأی را به موجب وکالت‌نامه محضری به عضو دیگر یا نماینده تام‌الاختیار خود واگذار نماید. وکالت‌نامه‌های مزبور باید ضمیمه صورتجلسه مجمع شود و در سوابق خانه نگهداری گردد.
تبصره 1ـ وکالتنامه‌ها حداقل دو روز قبل از تاریخ جلسه انتخابات باید تحویل شود.
تبصره 2ـ هر عضو در مجمع عمومی فقط می‌تواند وکالت یک نفر را قبول کند و اعضا نمی‌توانند بیش از دو جلسه پیاپی برای شرکت در مجمع عمومی وکیل اختیار کنند.
ماده 11 – ملاک تشخیص تعداد اعضای حاضر در جلسات مجامع عمومی، دفتر حضور و غیابی است که حاضران در بدو ورود به جلسه آن را امضا می‏کنند. مقام دعوت‏کننده مجمع مکلف است دفتر حضور و غیاب اعضا را برای  تطبیق با اسامی حاضران در جلسه و اعمال کنترل‏های لازم در اختیار هیأت رئیسه مجمع قرار دهد.
ماده  12 – تصمیمات مجمع عمومی عادی با اکثریت نسبی آرای حاضر در مجمع اتخاذ می‏شود. در صورتی که در جلسه مجمع عمومی،‌

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان هیات مدیره، مجمع عمومی، امور مالی، روزنامه نگاران Next Entries پایان نامه با کلید واژگان مجمع عمومی، هیات مدیره، روزنامه نگاران، نهادهای عمومی