پایان نامه با کلید واژگان فناوری نانو، صنعت و دانشگاه، توزیع فراوانی

دانلود پایان نامه ارشد

به سطح الیاف کمک زیادی می کند و بعد فکر کردند که در الیاف طبیعی و مصنوعی به چه شکل این کار را انجام دهند:
1- در الیاف طبیعی:
به دلیل این که در فرآیند تولید آن نقشی ندارند پس فقط با اصلاح سطح الیاف تا حدودی امکان پذیر است و یا این که با یک سری پیوندهای شیمیایی دوام آن را بیشتر کنند،که در ایران فقط در آزمایشگاه های دانشگاه ها صورت گرفته است.
2- در الیاف مصنوعی:
در این الیاف دست بازتر است، کار به این صورت انجام گرفت که نانو ذرات نقره را در الیاف مثلاً نایلون در زمان تولید و ذوب ریسی، مذابی که از پولیمر نایلون تولید شده است را با نانو ذرات مخلوط و در مرحله ی ریسندگی نایلون آن الیاف را از منافذ ریزی رد می کنند تا رشته ها ساخته شود ولی به محض رد شدن از منافذ هوای خنک دمیده شده و ذرات نانو بر روی لیف نایلون منجمد شده و آن ها آغشته به ذرات نانویی هستند که با شستشو از بین نمی روند.
ایشان در پاسخ به این سؤال که در دنیا چند سال که نانو متولد شده است ؟می گوید: در دنیا حدوداً50 سال در ایران 15 سال و در صنعت 5 سال است به وجود آمده است.
• چه چیزهایی خاصیت نانو دارند؟
نقره – روی– مس – تیتان …
مس ته رنگ پارچه را تغییر می دهد به همین دلیل استفاده نمی شود. روی مقرون به صرفه نیست زیرا مقدار بیشتری از ذرات استفاده می شود اثراتش کمتر می شود و زنجیر پولیمری ها از بین می رود و نقره که از کلیه موارد مقرون به صرفه تر و با دوام تر است.
بعضی از شرکت ها بر روی لباس ورزشی – لباس زیر- جوراب شلواری- کف کفش کار کرده اند و در این بخش نشان ایمنی (سیب سبز سلامت) از وزارت بهداشت دریافت نموده اند.
• چه ضررهایی در بخش کاربرد دارد؟
در خارج از ایران برای استفاده از آن سخت گیری بیشتری انجام می گیرد زیرا هنوز به دلیل سن کم این تکنولوژی هنوز مضرات آن به روشنی معلوم نشده است. از جمله مواردی که باعث محدود تر شدن استفاده آن در ایران می شود این است که نانو ذرات از سطح پوست عبور می کند و مقدار آن از یک حدی بیشتر نباید وارد بدن شود و فعلاً در طیف بسیار کوچکی فقط در آزمایشگاه دانشگاه ها کار می شود. ایشان اعتقاد دارد که به دلیل عدم ارتباط بین صنعت و دانشگاه این تکنولوژی در بیشتر موارد به صورت غیر کارشناسی صورت می گیرد.
«بکارگیری فناوری‌های نوین توسط شرکت‌های کوچک نساجی، به علت وجود مرزهای بسیار مستحکم و نفوذناپذیر اینگونه فناوری‌ها و نیز هزینه بالای تغییرات، بسیار دشوار است، به همین خاطر به‌ نظر می‌رسد که شرکت‌‌های بزرگ نساجی که دارای انواع مختلف محصولات هستند، در این عرصه پیروز میدان باشند. این فرصت رشد سریع، در اختیار بخش منسوجات فنی و محصولاتی مانند منسوجات نظامی و ورزشی است که قیمت تمام‌شده برای آنها زیاد مهم نیست. در زمینه ورود فناوری نانو به بازار پوشاک که حدود 60 درصد بازار منسوجات را تشکیل می‌دهد، موانع زیادی وجود دارد، اما با این وجود، فناوری نانو موجب ارتقاء گسترده‌ای در واحدهای نساجی موجود خواهد شد که بیشتر این رشد در بخش‌های غیرمتعارف خواهد بود.»(همان منبع)
چندین شرکت در ایران در این بخش به خوبی کار می کنند و تحقیقات وسیعی را صورت داده اند.
مثل: مهیارزنجان،کاسپر، نانوسید و برای اولین بار هم گراد
مهندس شریفی یکی از متخصصین شرکت زرنخ تهران که در زمینه ی نانوکار می کنند معتقد است:
“بزرگترین مشکلی که بشر در زمینه ی نسوج با آن مواجه است هاگ باکتری ها هستند که به هر نوع لیفی (طبیعی، مصنوعی) حمله می کند پس در صدد کنترل آن برآمده در دنیا حدود 50 سال که پدیده ای به نام نانو تکنولوژی کشف شده و در ایران هم به طبع در این مورد حدود 15 سال است که کار شده است. ایشان در تعریف نانو می گوید: نانو 9-10 یا یک میلیاردیم یک مقیاس گویند.
از برنامه های آتی این شرکت تولید جوراب – لباس زیر- لباس ورزشی- اسکاچ- ملحفه ی ضد باکتری و … می باشد، در رابطه با تولید محصول جدیدشان می گوید: در حین ذوب ریسی پولیمر تولید شده را آغشته به ذرات نانو نقره کرده که به دلیل این که آن ذرات در زمان تولید الیاف مصنوعی به آن تزریق می شوند لذا ذرات در دمای c2500هم از آن ها جدا نمی شوند و این پیشرفت بسیار جالبی در این زمینه است.”
براي ورزشكاراني كه نگاهي حرفه‌اي به ورزش و رقابت‌هاي قهرماني دارند، بهره‌مندي از پوشاك و كالاهاي ورزشي حرفه‌اي از لوازم پيشرفت برنامه قهرماني و كسب ركوردهاي جهاني به حساب مي‌آيد. اين روزها به لطف استقبال هر چه بيشتر صنعت لوازم ورزشي از دانش و فناوري‌هاي نوين در توليد محصولات جديد، شاهد ظهور نسل تازه‌اي از پوشاك و لوازم فناورانه در دنياي ورزش و قهرماني هستيم كه انصافاً در روند حرفه‌اي شدن و قهرماني ورزشكاران بسيار موثر است .در بخش ورزشی در سطح دنیا کارهایی صورت گرفته است و الیاف هوشمندی تولید که به کمک بازیکنان المپیک آمده است، شركت هاي سازنده وسايل ورزشي نيز رقابتي بسیار نزدیکی در این زمینه دارند، نايك به وضوح از بافت توپ هاي گلف براي توليد پارچه اي با بافت كندو يي شكل براي بخش هايي از اين لباس جديد الهام گرفته است به اين ترتيب، مقاومت هوا را در هنگام حركت ورزشكاران كاهش مي دهد به گفته نايك اين لباس جديد موجب مي شود تا در مسابقه دو سرعت 100 متر زمان 023/0 ثانيه نسبت به لباس قبلي كه نايك توليدكرده بود، صرفه جويي شود.»(تعریف نانو،1389)

فصل 3
روش شناسی

3-1آمار و جایگاه آن در پژوهش:
برای مفهوم دادن به دادهها از آمار استفاده می کنیم و بر همین اساس در پژوهش فوق یافتههای تحقیق با استفاده از روشهای آماری و نرمافزار spss16 و Excelبازگو خواهد شد و در ادامه در فصل بعدی به تجزیه و تحلیل آنها پرداخته میشود. روش آماری فوق در این تحقیق با ایجاد 1ـ جداول توزیع فراوانی و تهیه لیست دادهها 2ـ جداول دوبعدی و چندبعدی 3ـ انجام بررسیهای آمار توصیفی 4ـ بررسیهای آمار استنباطی 5- تغییر، اصلاح، جابجایی و مرتب کردن دادهها می پردازد.
3-2 روششناسی پژوهش
این پژوهش از لحاظ هدف کاربردی و از لحاظ ماهیت توصیفی- تحلیلی است در این تحقیق سعی شده هنر الیاف به صورت ساختاری توصیف و به تشریح جایگاه آن در جامعه و رابطه هنرمندان و جامعه ی هنری به آن پرداخته شود.در این جا هنر الیاف به عنوان متغیر و جامعه آماری ما براساس هنرمندان فعالی که در طی سال حداقل یک نمایشگاه دارند مورد بررسی قرار میگیرد و در واقع از نوع بررسی یک متغیر در یک جامعه آماری همراه با سه مؤلفه میباشد.
3-3 متغیر پژوهش
از آنجایی که محقق در پی آن است که به تآثیر هنر الیاف بر روی جامعه به خصوص جامعه هنری دست یابد لذا متغیر این پژوهش هنر الیاف می باشد که از نوع متغیرهای کمی محسوب می شود، متغیر مذکور در یک جامعه ی آماری مورد بررسی قرار می گیرد.
3-4 روشهای جمعآوری دادهها
دادههای این پژوهش براساس مصاحبه به روش باز و بسته جمعآوری شده است. با عده ای از اساتید و هنرمندان هنر الیاف به صورت مستقیم مصاحبه صورت گرفته است و بخشی از پژوهش در غالب پرسشنامه ای با طراحی سؤالاتی پنج گزینه ای انجام گرفته است که بین جامعه آماری مورد نظر پخش شده و آنها به آن سؤالات پاسخ داده اند.
3-5 نحوه طراحی پرسشنامه

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان شبیه سازی، فناوری نانو، میان رشته ای Next Entries دانلود پایان نامه ارشد با موضوع تجزيه، رازيانه، آناتومي