پایان نامه با کلید واژگان غیر نظامیان، تاریخ اسلام، بنیادگرایی

دانلود پایان نامه ارشد

امام عادل یا نایب خاص یا رهبر و حاکم اسلامی به شکل آشکار، بدون پرده پوشی و به منظور بازگرداندن امنیت عمومی انجام می¬گیرد. در حالی که ترور علیه مخالفان سیاسی و در جهت نیل به اهداف سیاسی انجام می¬شود و در آن اذن امام عادل وجود ندارد و اغلب پنهانی و برای ضربه زدن و اخلال در نظم عمومی صورت می¬پذیرد.( طباطبایی،1364: 533) برنارد لوئیس، اسلام¬شناس مشهور نیز معتقد است در اسلام ترور به صراحت منع شده و این حکم حتی برای خودکشی معتبر است و حتی بمب¬گذاری انتحاری برای اسلام کاملا غیرقابل تصور است. ( یزدانی ایزدی، 1386: 6)
علی رغم تاکید قرآن و روایات و حتی اذعان شرق¬شناسان بر حرام بودن ترور در اسلام، گروه-های افراطی مانند طالبان و القاعده و بنیاد¬گرایان رادیکال با استناد به برتری جهاد بر سایر اعمال دینی در کتاب “السیاسه الشرعیه” ابن تیمیه و هم چنین تاکید بر جهاد در اسلام در کتاب «معالم فی¬الطریق» اثر سید قطب، کشتن غیر نظامیان را با بحث¬های کلامی و توجیهات شرعی جایز می¬دانند. در واقع، منشا اعتقادات بنیادگرایان رادیکال پیشین، تحت تاثیر بدعت¬های وهابیون و امروز تئوری پردازان تروریست بنیادگرایی رادیکال است که با جمود و تحجر در پیروی از اجداد خود، بدون پشتوانه عقلی و نقلی به نام اسلام ، ماهیت ضد تروریستی جهاد را خدشه دار می کنند. (یزدانی، ایزدی1386: 7)
بسیاری از اندیشمندان سیاسی معتقدند گروه¬هایی مانند القاعده از دکترین¬های راست و چپ افراطی اروپا در قرن بیستم تاثیر گرفته اند. بنیاد¬گرایانی همچون حسن البنا نیز ایده وفاداری مطلق را از فرمان موسولینی تحت عنوان «ایمان داشته باشید، اطاعت کنید و بجنگید» گرفته و شعار سازمان شبه نظامی خود را ” عمل، اطاعت و سکوت” قرار داده و با الهام از نازیسم، بر عمل¬گرایی افراطی تاکید داشت. (فوکویاما، 1382: 48)
از سوی دیگر، رهبران و ایدئولوژیست های القاعده توانسته¬اند با بهره¬گیری از مفاهیم متعدد اسلامی و گزینش افکار متفکران اسلامی، پیروانی را تربیت کنند که برای دست¬یابی به اهداف خود به هر نوع خشونتی دست بزنند. در این نظام فکری همه چیز در دو دسته قرار می¬گیرد: «خوب » یا «بد». درنگرش نوبنیاد¬گرایان این تقسیم بندی ذهنی عینیت می¬یابد و جهان را به دو دسته تقسیم می¬کند: اردوگاه خداپرستان و اردوگاه ملحدان. بن لادن معتقد بود جهان به دو جبهه تقسیم شده است؛ جهانی که در آن حقیقت وجود دارد … و جهانی که در آن بد عهدی و خیانت وجود دارد. همان طور که بوش می¬گوید “یا با ما هستید یا تروریست¬ها” بنیادگرایان می گویند “یا با صلیبیون هستید یا با اسلام.” نگاه ایدئولوژیست¬های القاعده به یهودیان به عنوان دشمنان اسلام است. شیعیان نیز دشمن بعدی هستند. این نوع ایدئولوژی خود را به هیچ مرز جغرافیایی محدود نمی¬کند.
همچنین مفهوم جهاد از سوی نوبنیادگرایان به ابزاری تبدیل شده و با بهره¬گیری از سابقه آن در تاریخ اسلام به اقدامات خود علیه دشمنان، مشروعیت می بخشند. مسئله حمله به غیر نظامیان، کشتار زنان و کودکان و استفاده از شیوه¬های کشتار جمعی از سوی این گروه با استناد به تاریخ اسلام به شکل تفسیر گزینشی شده و توجیه ایدئولوژیک است. (رهامی، علی نژاد، 1390: 145-143)
در پایان می¬توان گفت به رغم تلاش مقامات، سیاست¬مداران و رسانه¬های غربی برای ارائه تصویری خشن از اسلام و تعمیم اقدامات برخی گروه¬های افراطی مسلمان به تمام مسلمانان، آیات و روایات متعددی در مخالفت دین اسلام با تروریسم وجود دارد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که گروه¬هایی افراطی همچون القاعده و طالبان نیز تنها با تفاسیری خاص از برخی احادیث و با استناد و البته گزینش گفتارهای برخی از متفکرین اسلامی، قرائتی انحرافی از روایات و احادیث دین اسلام داشته¬اند. در ادامه کتاب بنیادگرایی مسیحی و مسیحیت صهیونیست و اقدامات و فعالیت¬های تروریستی گروه¬های منتسب به آنها مورد بررسی قرار می گیرد.

فصل سوم :
تاریخچه شکل گیری گروه داعش

3-1 مقدمه:
گرچه سیر تشکیل و پیدایش این گروه از چهار سال پیش آغاز شد،اما مهمترین گام خود را با اشغال شهر بسیار مهم موصل وایجاد امتدادی جغرافیایی بین مناطق تحت سلطه خود در عراق واین منطقه برداشت تا صدر اخبار جهانی را برای مدت‌ها در اختیار خود بگیرد .
هسته اصلی داعش در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۶ اعلام موجودیت کرد ، این سازمان از ائتلاف چند گروه مسلح عضو القاعده وبدون یدک کشیدن پسوند شام شکل گرفت وابو عمر البغدادی به عنوان اولین سرکرده آن منصوب شد .
گروه مذکور از آن زمان تا ۱۹ آوریل ۲۰۱۰ که ابو عمر البغدادی کشته شد عملیات‌های متعددی را در مناطق مختلف عراق انجام داد. از نکات قابل توجه در این دوره انحصار عملیات تروریستی این گروه تروریستی در داخل عراق بود در حالیکه خاک عراق به عنوان عقبه لجستیکی گروه برای انتقال سلاح و نیرو مورد استفاده قرار می‌گرفت.پس از مرگ ابو عمر، ابوبکر البغدادی جانشین او شد ، در این دوره شاهد گسترش بسیار چشمگیر کمی وکیفی عملیات تروریستی داعش در عراق بودیم که از آن میان می توان به عملیات حمله به بانک مرکزی عراق ، وزارت دادگستری وحمله به زندان های ابو غریب والحوت که منجر به فرار هزاران تروریست شد ، اشاره کرد.
اواخر سال ۲۰۱۱ ودر جریان تشدید شورش ها علیه دولت بشار اسد در عراق وآغاز فعالیت گروه القاعده در این کشور تحت نام جبهه النصره و اوج گرفتن قدرت آن ، داعش به تدریج خود را در مسائل عراق نیز وارد کرد ومسئولیت برخی از عملیات‌ها را در این کشور بر عهده گرفت تا آنکه در ۹ آوریل ۲۰۱۳ ابوبکر البغدادی در یک پیام صوتی که شبکه «شموخ» آن‌ را منتشر وبه سرعت توسط خبرگزاری‌ها وشبکه های ماهواره ای نیز پخش شد اعلام کرد گروه جبهه النصره به عنوان شاخه ای از دولت عراق اسلامی به این گروه پیوسته واز این پس سازمان تحت امر داعش است ؛ از این‌رو تمامی گروه ها باید با او در این زمینه بیعت کنند.
3-2 تاریخچه:
از مهمترین عملیات‌هایی که داعش بعد از این اعلام به انجام رساند، تلاش برای انفجار سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت بود در حالیکه جنگجویانش برای مدت‌های مدیدی شهر فلوجه عراق را در تصرف وکنترل خود قرار داشتند.
به باور کارشناسان امور تروریسم والقاعده داعش را باید افراطی ترین شاخه گروه القاعده توصیف کرد وبه هر میزان که به نفوذ سازمان های اطلاعاتی منطقه(سعودی، قطر) وبین المللی در سمت وسو دادن به گروه مادر (القاعده) اطمینان وجود دارد در باره داعش نیز چند برابر آن صدق می کند . (Al-Monitor. 10 June 2014)
گرچه القاعده خود نیز جزو پیروان ایدئولوژی سلفی ، تکفیری و جهادی بود اما داعش به شکل افراطی تر از این رویکرد پیروی می کند.کارشناسان امور مذهبی اهل تسنن از جمله کارشناسان الازهر در توصیف این نوع رویکرد دینی معتقدند، اندیشه سلفی ـ تکفیری از دوره جنگ صفین که بین حضرت علی (ع) ومعاویه رخ داد ، شکل گرفت وآنانی که بعد از قضیه تحکیم به مخالفت با حضرت علی (ع) پرداخته ودر آن دوره به عنوان خوارج معروف شدند ، اکنون و قرن‌ها بعد از آن حادثه به شکل داعش در منطقه ظهور یافته اند. (Al-Monitor. 10 June 2014)

آنها با استناد به برخی از احادیث روایت شده از پیامبر اکرم (ص) تاکید دارند که چنین امری توسط ایشان پیش بینی شده وتاکید دارند پیامبر اکرم ظهور این گروه را در دوره آخر الزمان پیش بینی کرده بودند.
چارلز لستر پژوهشگر مرکز بین المللی بروکینگز که مرکز آن در دوحه است،شمار جنگجویان داعش را در عراق بین ۶ تا ۷ هزار نفر و در عراق بین ۵ تا ۶ هزار نفر تخمین زد ، در این حال دید بان حقوق بشر عراق در گزارشی اعلام کرد،شمار نیروهای داعش بعد از اشغال موصل به ۵۰ هزار جنگجو در عراق و۳۰ هزار جنگجو در عراق رسیده است. (Al-Monitor. 10 June 2014)
اما به‌جز این موارد، اطلاعات موثق ودقیق دیگری در رابطه با شمار جنگجویان داعش در عراق وعراق وجود ندارد گرچه هریک از منابع ارقام ضد ونقیض دیگری را در این رابطه منتشر می کنند.
به هر شکل با توجه به پیوستن شمار زیادی از نظامیان ارتش عراق به ویژه نظامیانی که پیش از سقوط صدام حسین در قالب نیروهای نظامی وامنیتی واکنون در ارتش جدید عراق در موصل خدمت می کردند به نیروهای داعش ، اعلام چنین ارقامی کاملا معقولانه به نظر می رسد.این مسئله را موسسه خاورمیانه شناسی فرانسه نیز تایید کرده است ودر گزارشی که به قلم رومن کابیه کارشناس مسایل اسلامی این موسسه ماه گذشته منتشر کرد، تاکید دارد : اکثر جنگجویان داعش را عراقی ها تشکیل می دهند.
این کارشناس فرانسوی تاکید دارد که ساختار فرماندهی نظامی این گروه را عراقی ها ولیبیایی ها تشکیل می دهند ، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی برخی از رسانه ها در مورد شخصیت بغدادی تاکید شده است او هرگز اجازه حضور غیر عراقی ها را در شورای رهبری نمی‌دهد ومعتقد است آنها به هر شکل به او خیانت خواهند کرد. (Al-Monitor. 10 June 2014)

ناگفته نماند با وجود آنکه اکثر کارشناسان تلاش می کنند داعش را به عنوان یکی از شاخه های القاعده یا دست‌کم گروهی جدا شده از آن توصیف کنند اما نه ایمن الظواهری به عنوان رهبری فعلی القاعده این گروه را به رسمیت شناخته ونه این گروه تاکنون حاضر شده است از فرامین الظواهری که جبهه النصره را به عنوان گروه مورد حمایت رهبری القاعده در عراق معرفی کرده، پیروی کند.
در رابطه با ساختار تشکیلات گروه داعش هم به گفته این دو مرکز پژوهشی جنگجویان گروه اکثرا از بقایای ارتش عراق از جمله فدائیان صدام وگروهی موسوم به «جیش القدس» هستند در حالی‌که تقریبا از تمامی ملیت ها از خاور میانه گرفته تا شمال آفریقا و کشورهای غربی نیز در آن عضویت دارند.( The Guardian. 9 November 2014)
در اینجا این پرسش مطرح می شود که داعش چگونه وبه چه نحوی موفق به شکل گیری شد ؟ چه پارامترهایی به این ساختار اجازه خود نمایی به این شکل ودر این سطح را داد؟ چه کشورهایی در منطقه به شکل گیری این گروه کمک کردند؟ چه کشورهایی از حضور وفعالیت این گروه نفع بردند؟ و در یک جمله مخارج وهزینه های شکل گیری این گروه را چه در بعد منطقه ای وچه در بعد بین المللی چه کشورهایی پرداخت کردند؟
اگر گزارش‌های منتشره درباره پایه حقوق ۴۰۰ دلاری برای هر تروریست را بپذیریم و آن را ضربدر شمار تروریست‌های حاضر کنیم،رقم نجومی به‌دست می آید که اگر به آن هزینه تسلیحات و غیره را هم بیفزایم حاصل ان با بودجه یک یا چند کشور جهان سوم برابری می کند.امروز گرچه اطلاعات زیادی از نحوه اداره مناطق تحت کنترل داعش وجود ندارد وتنها برخی از تصاویر منتشر شده در صفحات اجتماعی تنها راه ارتباط وکسب اطلاعات از نحوه زندگی مردم در این مناطق است اما آنچه کاملا هویداست ولخرجی های بسیار گسترده ای است که این گروه برای اعضای خود دارد؛مسئله ای که باعث شده است نه تنها جوانان فریب خورده مسلمان بلکه بسیاری از مزدوران و نظامیان سابق غربی نیز به سمت همکاری با این گروه جذب شوند. .( The Guardian. 9 November 2014)
با یک حساب سرانگشتی گروه داعش ماهانه چند ۱۰ میلیارد دلار هزینه حقوق افراد خود می کند در حالی‌که باید به این فهرست دیگر مخارج تسلیحاتی ولجستیکی را هم افزود . همچنین نباید حجم مخارج این گروه از انجام تبلیغات برای جذب جنگجو انتقال آنها از سراسر جهان به کشورهای همسایه یا حلقه‌های دوم ، آموزش وگسیل آنها به عراق وعراق را نیز فراموش کرد.
بر اساس اعتراف برخی از تروریست های دستگیر شده توسط ارتش عراق دستمزد بسیار بالایی که داعش برای هر انفجار تروریستی در عراق می پردازد نیز باعث شده است اکثر تروریست های فعال در بمب گذاری، جذب این گروه گردند. .( The Guardian. 9 November 2014)
به گفته بسیاری از رسانه‌های عراقی در طول بیش از ۳ ماه تحصن در مرکز الرمادی در منطقه سنی نشین عراق که هزاران نفر در آن شرکت کردند ، تمامی افرادی که تحصن کرده بودند، از سه وعده غذای گرم وحقوق روزانه بهره‌مند می شدند، هزینه این تحصن را چه کسی تامین کرد؟ تحصنی که بعد از

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان اقدامات تروریستی، اختلال شخصیت، مشروعیت سیاسی Next Entries پایان نامه با کلید واژگان دولت اسلامی، سازمان ملل، شورای امنیت