پایان نامه با کلید واژگان زنان باردار، زنان معتاد، امام صادق، مواد مخدر

دانلود پایان نامه ارشد

مقاربتی نیز در این سنین کمتر ایجاد می شود . از طرف دیگر در دهه بیست سالگی بدن از نظر فیزیکی سالم تر است و فرد مبتلا به بیماری ها و ناراحتی های گوناگون نمی باشد ، از این رو احتمال زایمان زودتر از موعد و تولد نوزاد نارس در سن کمتر از 36 سال پایین می باشد.
بعضی از مادرانی که در سنین بالاتر اقدام به بچه دار شدن می کنند فرصت های بسیاری را از نظر موقعیت های اجتماعی و شغلی از دست می دهند . اما از طرف مقابل فرزند داشتن در سنین کم نیز به دلیل تجربه کم والدین سختی هایی دارد که والدین به دلیل توجه زیاد به فرزند ممکن است از توجه کافی به یکدیگر غافل شوند . این امر در بسیاری موارد مادران جوان منجر به افسردگی های پس از زایمان می شود و پدران جوان نیز ناراحتی های ناشی از کمبود توجه همسرانشان مشکل ساز است.
در بسیاری از موارد ازدواج ها در سنین پایین انجام می گیرد و زوجین خیلی زود تصمیم به بچه دار شدن می گیرند ، مشکلات زیادی به دلیل عدم آمادگی ها و تفاهمات لازم جهت پذیرش مسئولیت های جدید ایجاد می شود.بررسیها نشان داده فرزندان زنانی که در سنین بین 15 تا 24 سالگی متولد شده انداز نظر رفتاری مشکلات بیشتری دارند و آن هم بیشتر به دلیل فقدان مهارت های تربیتی لازم در مادران خیلی جوان است.»75

1-3-5- تغذیه
در دین مقدس اسلام ، غذا هم از لحاظ مادی بررسی می شود و هم از لحاظ معنوی . درست است که غذای مسموم موجب اختلالاتی در دستگاه های بدن فرزند می شود ، ولی غذای حرام تاثیر بدتر در روح و روان فرزند می گذارد.
امام حسین (علیه السلام) در خطاب به مردم کوفه و شاید بیان علت آن همه پستی می فرماید :
« قد ملت بطونکم من الحرام »76
شکم های شما از حرام پر شده است .
که این حدیث بیانگر ارتباط غذای حرام با گمراهی و اعمال پست می باشد.
و یا اینکه خداوند تبارک و تعالی می فرمایند:
« کلو من الطیبات و اعلمو صالحا »77
از غذاهای پاکیزه بخورید و کار نیک و شایسته انجام دهید.
« باز می بینیم که غذای پاک و پاکیزه با انجام دادن عمل صالح ارتباط تنگاتنگ دارند . و نیز گفته اند یکی از مصادیق مشارکت شیطان می تواند انعقاد نطفه از غذای حرام باشد چرا که غذای حرام در سرنوشت کودک اثر غیرقابل انکاری خواهد گذاشت به همین دلیل ، برای داشتن فرزندی سالم باید ، قبل از انعقاد نطفه ، توجه زیادی در حالات روحی و جسمی خود داشته باشیم و به عنوان مثال از غذای حلال استفاده کنیم ، از ارتکاب گناهان صغیره و کبیره خودداری کنیم و …. تا با روح و جسمی سالم ، شایستگی خود را برای پدر و مادر شدن اعلام کرده و صلاحیت و شایستگی را به فرزند خود انتقال دهیم.از این رو بسیار سفارش شده است که غذای حلال و طیب استفاده کنید و از غذاهای حرام و حتی مشکوک پرهیز نمایید.»78
حتی در زندگانی رسول اکرم دیده می شود که برای انعقاد نطفه حضرت زهرا (س) به امر خداوند چهل روز از حضرت خدیجه (س) کناره گرفت و پس از چهل روز عبادت و روزه داری با غذایی که از بهشت آورده شد افطار کرد ، آنگاه نطفه حضرت زهرا (س) منعقد شد.
شاید با تاسی از همین سنت حسنه باشد که عده ای از بزرگان سفارش می کنند که والدین پیش از بچه دار شدن ، روزه بگیرند یا عبادت خاصی را انجام دهند.
حکایتی از علامه مجلسی نقل می کنند:« که ایشان در مسجد جامع اصفهان نماز می خواندند و شبی علامه ، پسر خود را همراه خود به مسجد آورد ، پسر ایشان ( محمد باقر مجلسی ) از آمدن به مسجد خودداری کرد و در حیاط مسجد ماند و پس از رفتن پدر ، به مشک آبی که در حیاط مسجد بود سوزنی فرو برد و با آبی که از آن می ریخت بازی می کرد ، بعد از نماز که علامه این خبر را شنید ناراحت شدند و به خانه رفته و به همسر خود گفت که من در تغذیه و رعایت موازین اسلامی در پیش و پس از انعقاد نطفه و در دوران کودکی فرزندان سعی تمام کردم ولی عمل امروز این کودک نشان دهنده تقصیر یکی از ما دونفر است ، مادر گفت : هنگام بارداری به منزل همسایه رفته بودم که درخت انار آن ها توجه مرا به خود جلب کرد به اناری که از آن درخت آویزان بود سوزن فرو بردم تا مزه آن را بچشم.»79
پس وقتی یک کاربی اهمیت (مثل خوردن یک سر سوزن از آب انار ) در بزرگی منجربه کار بزرگتری
( مثل پاره کردن مشک ) می شود پس خوردن غذای تهیه شده از حرام و یا شبهه ناک ، در هر دوران از زندگی چه اثرات نامناسب و غیرقابل انکاری بر روح و جسم کودک خواهد گذاشت.
از آن طرف تغذیه صحیح و مثبت هم اثرات خود را بر روی جنین خواهد گذاشت.
امام صادق (علیه السلام) در این زمینه حدیثی فرمودند: که:
« غذائه مما تاکل امه و یشرب مما تشرب تنسمه تنسیما »80
غذای جنین از آن چه مادرش می خورد و می آشامد تامین می شود و آهسته ، آهسته غذا را از مادر می گیرد.
به دلیل همین اثر مستقیم در اسلام دستوراتی مبنی بر نوع تغذیه پدر و مادر وارد شده است. که به عنوان نمونه به مواردی از آن اشاره می کنیم.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:
« کلو سفر جل … و اطعموه حبالکم ، فانه یحسن اولادکم وفی روایه : یحسن اخلاق اولادکم »81
به بخورید و به زنان آبستن ( به ) بخورانید تا فرزندانتان زیبا شوند.
« اطعموا حبالکم اللبان ، فان الصبی اذا غدی فی بطن امه با اللبان اشتّه عقله »82
به زنان آبستن کندر بخورانید ، زیرا بچه هنگامی که در شکم مادرش به وسیله کندر تغذیه شود تیز هوش می شود.
«خوردن کاسنی به پدر سفارش شده است.»83
کاسنی علاوه بر افزایش احتمال پسر شدن فرزند ، خواص زیادی از جمله دفع سموم ، بالا بردن میزان هوش و درمان کبد را دارد و خوردن آن برای همه مفید است . در روایت دیگری آمده است که ، مردی به امام صادق (علیه السلام) عرض کرد :
ای پسر رسول خدا ،
« ما یمنعک من السوبق اشربه و مر اهلک به فانّه ینبت اللحم و یشدّ العظم ولا یولد لکم الّا القویّ »84
چرا قاووت نمی خوری ؟ آن را بخور وخانواده ات را هم به آن سفارش کن . به درستی که قاووت ، گوشت را می رویاند و استخوان را محکم می کند و فرزندی از تو به دنیا نمی آید مگر اینکه قوی باشد.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در جایی دیگر می فرمایند:
« اطعموا المراه فی شهرا الذی تلد فیه ، التّمر ، فانّ ولدها یکون حلیما تقیا »85
به زنان باردار در ماهی که در آن وضع حمل می کنند خرما بدهید . فرزند او بردبار و پرهیزگار خواهد شد.
در اینجا به دلیل اهمیت تغذیه مادر ، تعدادی از مواد لازم و غذاهایی را که دارای آن مواد می باشند را نام می بریم:
«آهکی : لوبیا ، باقلا ، عدس ، گوشت ، سیب ، انگور ، خرما ، هویج ، توت فرنگی ، اسفناج ، گلابی ، گندم ، برگ چغندر ، کلم قمری ، انار ، بادام ، موز ، بلوط و پسته .
مواد آهنی : شیر ، ماست ، پنیر ، حبوبات مثل گندم و میوه ها مثل گلابی ، سیب و برگ سبز نباتات و سبزی ها .
کلسیم : شیر ، ماست ، پنیر ، جوانه گندم ، سبزی ها ی خشک ، انجیر ، بادام ، گوشت های مختلف ، فندق ، زرده تخم مرغ ، کاکائو ، شیردان ، سیرابی ، دل ، قلوه ، سبزی های تازه ، کلم ، کاهو ، ترب ، نارنج ، لیمو ، پرتقال ، گوجه فرنگی .
زنان باردار باید توجه داشته باشند بهتر است تعداد دفعات تغذیه خود را زیاد کنند ، اما هر مرتبه شکم خود را پر نکنند ، چون به روده ها فشاری علاوه بر فشار رحم وارد کرده و باعث یبوست بیشتر می شود .
خوردن شیرینی های تازه و خامه دار و پرخوری ، شکم زن آبستن را سنگین می کند . زنان باردار حتی المقدور باید از خوردن نمک اجتناب کنند ، به خصوص در سه ماه آخر بهتر است نمک خورده نشود .
خوردن زیاد گوجه فرنگی سبب ناقص الخلقه شدن فرزند می شود .
ماست ترش برای زن حامله خوب نیست و نباید هیچ چیز تند یا تلخ مزه ای را بخورد .
از مصرف مواد غذایی که سبب خونریزی حیض می شود خودداری نماید ، مانند نخود ، کنجد و لوبیا .
استفاده از غذاهای تند ، خمیر دندان با اسانس زیاد ، استفاده زیاد از ادویه جات ، فرزند را دچار اگزما می کند . غذا های مانده به خصوص گوشت ها و کنسروها ، ماهی خام ، نان زیاد ، غذاهای یکنواخت ، افراط در خوردن ادویه مثل خردل و دارچین و قرص نعناع ، چای پررنگ ، افراط در خوردن برنج پوست کنده ، غذاهای پرچربی و سرخ کردنی ها ، غذاهای شور مثل ماهی شور ، خیار شور ، آجیل ، سوسیس و کالباس و قهوه از جمله غذاهایی هستند که نباید مصرف شوند .»86
بنابراین مشاهده می کنیم که تغذیه مادر علاوه بر رشد جسمی کودک ، در هوش و استعداد و اخلاق کودک تاثیر بسزایی دارد.
بنابراین «همان طور که حالات جسمانی مادر در مواردی که از آن تغذیه می کند روی بچه تاثیر مستقیم دارد ، افکار و اخلاق مادر نیز در جسم و جان فرزند تاثیر مستقیم دارد و گاهی بیش از مادر ، بچه متاثر می شود . مثلا اگر مادری در ایام بارداری سخت بترسد به طوری که رنگش تغییر کرده و دچار لرز شود در بدن نوزاد لکه هایی ایجاد می شود که به آن ها ماه گرفتگی گویند.»87
لذا در دوران بارداری وظیفه پدر خطیر و حساس است . او باید توجه داشته باشد که علاقه و عاطفه مادر نسبت به کودکی که در وجود خود می پروراند از عواطف همسرش نسبت به او تاثیر می پذیرد و چقدر ضروری است که مادران در دوران بارداری از فشارهای عصبی و هیجانات روحی به دور باشند و در تغذیه و آرامش آن ها کوشش به عمل آید . و به همین دلیل است که خانواده باید دقت نظر کافی در انتخاب همسر برای دختر خویش داشته باشد و بعد از ازدواج ، راحتی جسم و روح او را تضمین کرده باشند تا بتوانند فرزندان خوب و صالحی هم به جامعه تحویل دهد.

1-3-6- داروها
اغلب داروها دارای تاثیر منفی به سلامت جنین هستند . داروهایی نظیر الکل ، نیکوتین ، هورمون ها ، بعضی از پادتن ها ، هروئین و متادون همگی در جنین تاثیرات مخربی می گذارد و بسیاری از نوزادانی که مادرانشان در دوران حاملگی داروهای فوق را مصرف می کردند دارای علائمی از اختلالات رفتاری از خود نشان داده اند.
در اینجا به دو مورد اشاره می کنیم :

مصرف الکل و داروها
مصرف الکل توسط مادر در جنین ایجاد ناهنجاری می کند و ختم زودرس حاملگی در خانم هایی که الکل مصرف می کنند بیشتر مشاهده شده است . الکل صرف نظر از مسمومیت ، ویتامین های مورد نیاز مادر و جنین را منهدم می کند و در نتیجه ، نوزاد ناقص و معیوب می شود . داروها به علت تاثیر بر روی سیر طبیعی حاملگی و رشد جنین ، نباید در طول بارداری مصرف شوند و خانم های باردار باید قبل از مصرف هر نوع دارو ( اعم از ضد انعقادی ، خواب آور ، آرام بخش و … ) با پزشک مشورت نموده و از خوددرمانی پرهیز کنند.

مصرف سیگار
«مادرانی که در طول بارداری سیگار می کشند ، در مقایسه با افراد سالم نوزادان کوچکتری به دنیا می آورند . همچنین مصرف سیگار و مواد مخدر برای جنین مضر می باشد . در زنان معتاد درصد از دست دادن کودکان بیشتر و کودکان آسیب پذیرترند . مرگ و میر کودکان در زنان معتاد 6 برابر نوزادان دیگر است و نیز نقص عضو مادرزادی بیشتری دارند لذا خانم های باردار باید به طور کامل از کشیدن سیگار و استفاده از مواد مخدر پرهیز نمایند.»88

1-3-7- بیماری ها و اختلالات مادر
«یکی از علت های نارسی نوزادان ، دیابت مادر است ومسمومیت های حاملگی از علل نارسی نوزاد است و چون مسمومیت ها با استفراغ شدید همراه است ة منجر به سقط جنین می شود.سفلیس نیز از بیماری های ارثی است که راه پیشگیری آن درمان سفلیس مادر است. بیماری های ریوی مادر سبب کمبود اکسیژن و باعث نارسی نوزاد می شود. بیماران قلبی در دوران بارداری باید مراقب و تحت نظر پزشک باشند و استراحت کامل کنند ، چون این دسته نیز با کمبود اکسیژن مواجه می شوند و با استراحت می توانند از سقط احتمالی کودک جلوگیری کنند.از جمله بیماری های عفونی دیگر می توان سرخچه را نام برد که اگر در چهارماه اول ، مادر به آن مبتلا شود سبب دیوانگی ، آب مروارید ، کری ، کوری ، نقص قلب و حتی مرگ کودک خواهد شد و بیماری های ویروسی دیگر مثل آبله مرغان ، آبله و اوریون سبب تولید عوارض عصبی با جسمی در جنین می شود . و همچنین ناتوانی دهانه رحم سبب سقط می شود و

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان سقط جنین، عقب ماندگی، سلامت روانی، سلامت روان Next Entries پایان نامه با کلید واژگان قرآن کریم، جنین شناسی، علوم تربیتی، عقب ماندگی