پایان نامه با کلید واژگان روزنامه نگاران، هیئت مدیره، روزنامه‌نگاری، روزنامه نگاری

دانلود پایان نامه ارشد

خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران ضمن مخالفت مبنایی با مباحثی که  تحت عنوان “خصوصی‌سازی بخش فرهنگ” مطرح شده است، تاکید می‌کند که مواد پیش‌بینی شده در پیش‌نویس لایحه نظام رسانه‌ای موجب دولتی‌شدن افسارگسیخته فعالیت رسانه‌ای در کشور شده و با توجه به ترکیب ارکان‌ مندرج در این قانون، رسانه‌ها را در زمینه نقد سازنده به دولت‌ها، بسیار محدود خواهد ساخت.
انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران ضمن تاکید بر لزوم فعالیت رسانه‌ها در چارچوب مبانی اصیل انقلاب اسلامی، معتقد است رسانه‌های معتقد و خبرنگاران عامل به این چارچوب‌ها باید بتوانند آزادانه و بدون واهمه از هرگونه برخورد، تهدید و تحدید، به نقادی اصولی، دلسوزانه و مصلحانه بپردازند. با این حال بر اساس آنچه در این قانون پیش‌بینی شده است، دولت‌ها می توانند با سیطره بر رسانه‌ها، آنها را به ارگان‌های متبوع خود بدل کرده و ریشه نقادی را در رسانه از طرق مختلف بخشکانند.
6- پیش نویس فوق‌الذکر پیش از آنکه توانایی احقاق هیچگونه حقی برای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران داشته و به صورت شفاف و تضمین‌شده از حقوق خبرنگاران سخن به میان آورد، در بخش‌های بسیاری به صورت تضمین‌شده! از برخوردهای متنوع و متعدد با خبرنگاران سخن گفته است. این در حالی است که اولاً لازمه و پیش‌نیاز هرگونه تکلیفی، “حق”ی است که به صورت تضمینی و عینی به خبرنگاران اعطا شود؛ ثانیاً در مباحث حرفه‌ای مربوط به یک رسانه، پیش و بیش از خبرنگار، باید مدیران مسئول رسانه‌ها پاسخگو باشند. در صورتی که اگر قانون فوق‌الذکر تصویب شده و به اجرا درآید، تیغ دولبه تنبیهات مدیران رسانه‌ها و قانون نظام رسانه‌ای، خبرنگاران را قلع و قمع خواهد کرد.
7- این قانون، علیرغم شعارهای دولت محترم، راه را برای فعالیت تشکل‌های صنفی خبرنگاری و روزنامه‌نگاری بسته و آنها را از حیّز انتفاع ساقط می‌کند.
9- انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران معتقد است، به جای ادامه اصرار بر لزوم تشکیل نظام جامع رسانه ای، بایستی تدوین نظام جامع رسانه‌ها(مبتنی بر قانون پنجم توسعه)، گردآوری پایگاه داده خبرنگاران  و بها دادن به تشکل‌های صنفی خبرنگاری و روزنامه‌نگاری در دستور کار معاونت محترم مطبوعاتی وزارت ارشاد قرار بگیرد. « سایت انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران کد خبر : 382 تاریخ خبر : 28/07/ 93- 12:49 ب ظ )
20-2- تلاش برای احیای انجمن صنفی روزنامه نگاران/ بازخوانی پرونده «خودکشی» یک انجمن صنفی! / بازی های سیاسی در قالب یک انجمن صنفی روزنامه نگاری!
پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور منتخب در انتخابات 24 خرداد 92 برخی افراد وابسته به انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران طی نامه‌هایی سرگشاده، اصل انحلال این تشکل را انکار کرده و خواستار فعالیت مجدد آن شده‌اند. انجمن صنفی روزنامه نگاران طی سالهای گذشته همواره حواشی مختلفی داشته است این انجمن كه قرار بود فعاليت صنفي كرده و به پيگيري حقوق روزنامه نگاران بپردازد با پيگيري رويه اي سياسي دچار التهاباتي شد كه در نهايت منجر به تعطيلي اين صنف گردید تا خود روزنامه نگاران كه به دنبال برطرف كردن نقصهاي جامعه و بیان كردن نقاط ضعف و قوت ارگان ها براي پيشرفت كشور هستند خود از نداشتن صنفي واقعي كه پيگير حقوق آنها باشد بازماندند. فاطرنیوز: انجمن صنفی روزنامه‌نگاران که اولین انجمن صنفی روزنامه‌نگاری پس از انقلاب اسلامی است، در تابستان سال 1388 با فک پلمپ دفتر خود مواجه شد. پس از انتخابات 1392 و روی کار آمدن دولت «تدبیر و امید» تلاش‌هایی برای فک پلمپ دفتر این انجمن صورت پذیرفت. از جمله‌ این تلاش‌ها، کمک خواستن از وزرای «اطلاعات»، «کار، رفاه اجتماعی» و «فرهنگ و ارشاد اسلامی» برای فک پلمپ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بود . (پایگاه خبری فاطر 24 تیرماه 92)
پرده برداری از «خودکشی» انجمن صنفی روزنامه نگاران ، تا به امروز اسناد و شواهد متقنی از تخلفات عدیده انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران در زمان فعالیت آن منتشر شده و اسناد حقوقی انحلال رسمی این انجمن نیز از سوی مراجع قضایی و قانونی، بارها اعلام شده است. انحلال انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران یکی از مباحث چالشی در طی سالیان گذشته بوده و این چالش در ماه‌های اخیر و با توجه به فضای سیاسی ناشی از انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری جدی تر شده است به طوریکه موضوع مذکور موافقان و مخالفان فراوانی داشته و بر همین اساس نیز هر یک از دو گروه در توجیه موافقت یا مخالفت خویش دلایل متعددی را مورد اشاره قرار داده اند. (پایگاه خبری فاطر 24 تیرماه 92)
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران طبق آیین‌نامه اجرایی مصوب سال 1371 هیئت وزیران تشکیل شده که در این آیین‌نامه چگونگی تشکیل، حدود وظایف، اختیارات و چگونگی عملکرد انجمن‌های صنفی و کانون‌های مربوط به تفصیل مشخص شده است ضمن آنکه بنا بر اذعان اعضای هیئت مدیره سابق انجمن موصوف ، اساسنامه تشکل صنفی مزبور نیز عمدتا با پیروی از اساسنامه های نمونه که از سوی وزارت کار تدوین شده بود تهیه و تنظیم شده است. لذا موضوع انحلال این تشکل نیز تابع مقررات مندرج در آیین نامه مذکور است. بر همین اساس نیزآیین نامه فوق الذکر، قانون حاکم بر نظام حقوقی نحوه تشکیل و انحلال انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بوده و یر این اساس در ادامه این نوشتار آیین نامه یاد شده مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت. (پایگاه خبری فاطر 24 تیرماه 92)
با بررسی آیین نامه فوق الذکر سوالات متعددی مطرح می شود از جمله اینکه مطابق آئین نامه مرقوم در فوق انحلال یک تشکل یا انجمن صنفی در چه مورد یا مواردی و تحت چه شرایطی محقق می شود؟ وزارت تعاون کار و امور اجتماعی و نیز بازرسان انجمن های صنفی چه نقشی در فرآیند انحلال انجمن های مزبور دارند و آیا در این خصوص دارای صلاحیت و حق تصمیم گیری هستند؟ یا اینکه صرفا نقش اداری و نظارتی داشته و فاقد هر گونه اختیاری می باشند؟ پاسخ سوالات مزبور مستلزم شناسایی شرایط و موارد انحلال انجمن های مزبور و نیز شناخت جایگاه حقوقی، وظایف و اختیارات وزارت کار و نیز بازرسان انجمن های صنفی می باشد. (پایگاه خبری فاطر 24 تیرماه 92)
مطابق تبصره 3 ماده 11 آیین نامه چگونگی تشکیل، حدود وظایف، اختیارات و چگونگی عملکرد انجمن های صنفی و کانون های مربوطه مصوب 1371 هیات وزیران «چنانچه حداکثر شش ماه پس از پایان دوره مدیریت هیئت مدیره تجدید انتخابات صورت نگرفته باشد، بازرسان مکلفند انحلال تشکل انجمن صنفی یا کانون مربوطه را به وزارت کار و امور اجتماعی و سایر مراجع ذی ربط اعلام نمایند.» ملاحظه می شود که مطابق مفهوم و منطوق تبصره قانونی فوق الذکر انحلال یک تشکل صنفی منوط به اجتماع 3 شرط می باشد: شرط اول) انقضای مدت مدیریت اعضای هیئت مدیره. شرط دوم) سپری شدن 6 ماه از زمان انقضای مدیریت هیئت مدیره مزبور. (پایگاه خبری فاطر 24 تیرماه 92)
شرط سوم) عدم تجدید انتخابات هیئت مدیره و در نتیجه بلاتصدی ماندن هیئت مدیره.
21-2- گفتگو با مدیرعامل موسسه سروش” مهدی فضائلی ” کارشناس مسائل رسانه ای
مدیرعامل موسسه سروش” مهدی فضائلی ” کارشناس مسائل رسانه ای با اشاره به همین موضوع و با بیان اینکه این تشکل صنفی بر اساس اساسنامه خودش نتوانسته فعالیتش را ادامه دهد، اظهار داشت: «تاسیس انجمن صنفی روزنامه نگاران به حدود سال 86 یا 85 باز می گردد و منحل شدن انجمن نیز مربوط به اساسنامه آن است.»

وی با بیان اینکه زمانی که مجمع اول و دوم به حد نصاب نرسید، مجمع سوم این انجمن به رغم غیرقانونی بودن تشکیل شد و باز هم به حد نصاب نرسید، می گوید: «دست‌اندرکاران این انجمن به میزانی مقبولیت نداشتند که بتوانند مجمع برگزار کنند، چه اصراری وجود دارد که دوباره به آن امکان داده شود.»
مدیرعامل موسسه سروش در ادامه می افزاید: «چون در اساسنامه، مجمع سوم پیش بینی نشده بود، این انتخابات غیرقانونی بود. در اساسنامه انجمن نیز به این موضوع اشاره شده بود که اگر به مدت 6 ماه فعالیتی از سوی انجمن صورت نگیرد، عملا انجمن باید منحل می شد. این اتفاق به اطلاع دیوان عدالت اداری رسید و براساس قانون این انجمن پلمپ شد.» (پایگاه خبری فاطر 24 تیرماه 92)
22-1-محمدکاظم انبارلویی سردبیر روزنامه رسالت با اشاره به همین موضوع اظهار می دارد : بازی های سیاسی در قالب یک انجمن صنفی روزنامه نگاری!
اما یکی از انتقادهایی که به انجمن صنفی روزنامه نگاران وارد بود، این است که این انجمن به جای فعالیت و دفاع از خواسته های صنفی روزنامه نگاران، خود را اسیر دست سیاسیون و بازی های سیاسی کرده بود. محمدکاظم انبارلویی سردبیر روزنامه رسالت با اشاره به همین موضوع اظهار می دارد: «برخی اعضا به دلیل فعالیت های سیاسی در انجمن در جلسات مجمع عمومی شرکت نکردند و همین دلیل باعث به حد نصاب نرسیدن این جلسات شد.»
سردبیر روزنامه رسالت با اشاره به نقش موثر برخی اعضای این انجمن در فتنه88 خاطرنشان کرد: «برای نمونه آقای مزروعی رئیس این انجمن امروز در بلژیک پناهنده شده و جزو کارمندان بی بی سی است و فریبا داوودی مهاجر که عضو انجمن بوده این روزها ضمن کشف حجاب به خدمت ارتش رسانه ای آمریکا و اروپا درآمده اند.»
انبارلویی بر همین اساس ادامه داد: «باقی مانده این افراد نیز امروز در داخل کشور می خواهند راه دوستان خود را ادامه دهند.»
مصطفی کواکبیان رئیس شورای سیاستگذاری جبهه اصلاحات نیز با انتقاد از فعالیت های سیاسی در انجمن روزنامه نگاران می گوید: «فعالیت های سیاسی جایی در یک انجمن صنفی ندارد. در حال حاضر انجمن روزنامه های غیردولتی را داریم که سی و پنج یا شش روزنامه با گرایش های مختلف سیاسی در آن عضو هستند اما در آنجا کارهای صنفی را مدنظر داریم. هنر است فعالیت های سیاسی در قالب احزاب سیاسی صورت بپذیرند.»
مهدی فضائلی نیز در رابطه با تفکرات برخی اعضای این انجمن می گوید: «فعالان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، افراد بدنامی هستند. کسانی که در این انجمن فعال بودند طرفدار رژیم صهیونیستی بوده و رسما نظرات خود را در این زمینه نیز اعلام کرده‌اند.»
مدیرعامل مؤسسه سروش یادآور شد:‌ «از این جهت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، انجمن خوش نامی نیست و چنانچه بعد سیاسی آن را درنظر بگیریم، مشاهده می‌شود که برخی از کسانی که در این انجمن نقش ایفا می‌کردند افراد بدنامی هستند.»
با این حال و با وجود اینکه پس از انحلال قانونی “انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران” که به دلیل تخلفات محرز از اساسنامه این تشکل صورت گرفت، تشکل دیگری با عنوان”انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران” با کسب مجوز رسمی از وزارت کار، طی سال‌های اخیر فعالیت خود را آغاز کرده است، پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور منتخب در انتخابات 24 خرداد 92، برخی افراد وابسته به انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران طی نامه‌هایی سرگشاده، اصل انحلال این تشکل را انکار کرده و خواستار فعالیت مجدد آن شده‌اند.
خواسته ای که به نظر غیرقانونی می رسد و انجمنی که سالیان قبل بر اساس اسناد منتشره دست به خودکشی زده است، امروز به دنبال احیای مجدد است. ( پایگاه خبری تحلیلی فاطر 24 تیرماه 1393 )
23-2- آرم انجمن
این ارم از یک مثلث وارونه تشکیل شده است که برگ زیتونی در وسط آن قرار گرفته است و نیمه راست آن حروف آرا (مخفف انجمن روزنامه نگاران ایران) است و سال تاسیس (1325) نوشته شده وسوی دیگر حروف انگلیسی Association of irans journalists و تاریخ میلادی تاسیس انجمن 1949 ذکر شده است .
( نگاهی به روند شکل گیری انجمن روزنامه نگاران ایران ، کوهستانی نژاد، مسعود ، بهار 1375 شماره 255مرکز تحقیقات رسانه )

24-2- نشست تخصصی«جایگاه نظام صنفی در رسانه‎های ایران» (21 آبان 1393)
دولت از تصویب پیش‎نویس صرف نظر کند.
نشست تخصصی «جایگاه نظام صنفی در رسانه‎های ایران» به کوشش دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‎ها در بیستمین نمایشگاه مطبوعات برگزار شد. در این نشست علی صالح آبادی مدیر مسوول

پایان نامه
Previous Entries منبع مقاله درمورد عوامل خطر، آموزش مهارت، اجتماع محو، عزت نفس Next Entries منبع مقاله درمورد استان فارس، مصرف مواد، آموزش مهارت، مواد مخدر