پایان نامه با کلید واژگان روزنامه نگاران، امنیت شغلی، برنامه پنجم توسعه، علوم ارتباطات

دانلود پایان نامه ارشد

خبر ، کد خبر 237464سال 1392، ورود به مسایل سیاسی کار اصناف نیست )
16-2- گفتگوی محمد باقری نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس شوراي اسلامي با خط خبر مي گويد:
نهادهای صنفی برای این شکل می گیرند که مشکلات صنفی خود را پیگیری کنند بر همین اساس فلسفه وجودی این نظام ها قبل از به وجود آمدن مشخص است.
وي ادامه داد: اما توجه به این نکته ضروری است افرادی که در این نظامهای صنفی فعالیت می کنند باید ساختار نظام جمهوری اسلامی را قبول داشته باشند قبلا در برخی موارد دیده شده بود افرادی که در نظام صنفی روزنامه نگاران فعالیت می کردند ساختار را قبول نداشتند.
نماینده مردم بناب در مجلس نهم اضافه مي كند: نظام صنفی باید قانون و انتخابات خاص خود را داشته باشد و تابع ساختار کشور باشد. اعضاي انجمن صنفی روزنامه نگاران اگر بخواهند مسائل ساختار شکنانه‌ای را که به آنها مربوط نمی شود را بیان کنند هم برای مجموعه مشکل ساز خواهند بود و هم خودشان دچار مشکل می شوند و در ادامه قادر نخواهند بود مشکلات صنفی خود را هم دنبال کنند.
باقري ادامه مي دهد: این صنف باید انتخاباتی آزاد داشته باشد و به پیگیری مسائل صنفی و حمایت از روزنامه نگاران صالح بپردازد که این مهم جزو وظایف ذاتی صنف است و باید دنبال شود. (سایت خط خبر ، کد خبر 237464سال 1392، ورود به مسایل سیاسی کار اصناف نیست )

وي خاطرنشان كرد: متاسفانه انجمن های صنفی گاهی می آیند و بحث سیاسی را پیگیری می کنند و به حمایت سیاسی دست می زنند، اگر در کشور احزاب قوی وجود داشته باشد این اتفاق در صنف روزنامه نگاران رخ نخواهد داد اما حالا که حزب قوی وجود ندارد صنوف مختلف کارکرد حزب را می گیرند و فعالیتهای سیاسی را ادامه می دهند البته این موضوع تا حدودی اشکالی ندارد اما در صورت تاکید زیاد
بر پیگیری منافع احزاب توسط رسانه ها وظيفه اصلي صنف فراموش مي شود. (پایگاه خبری فاطر 24 تیرماه 92)
17-2- محمد علي اسفناني سخنگوي كميسيون حقوقي و قضايي مجلس نهم در اينباره مي گويد:
ورود در مسائل سياسي كار اصناف نيست .
نوع فعالیتهای انجمنهای صنفی در قوانین کشور با توجه به نوع صنف مورد نظر تعیین شده و قانون وظیفه آن را مشخص می کند.انجمنها نیز بسته به نوع فعالیتهای صنفی خود مکلف به اجرای قوانین در این حوزه هستند و باید از ورود به مسائلی که در حیطه فعالیت آنها نیست خودداری کند.
نماینده مردم فریدون شهر، فریدن و چادگان در اين باره ادامه مي دهد: با توجه به رسالتی که به عهده روزنامه ها و مطبوعات کشور است انجمن صنفي بیشتر از اینکه ورود به بحث کارهای سیاسی و به اصطلاح سیاسی کاری داشته باشد بايد پيگير بحث اطلاع رسانی و کار خبری و مطبوعاتی باشد که رسالت اصلی این صنف است و موانع را براي فعالیت حرفه ای روزنامه نگاران از بين ببرد. به طور کلی باید گفت به این دلیل که اصناف اکثرا مردم نهادهستند در بحث های سیاسی وارد نشده و نباید در آن ورود کنند.
وي افزود: متاسفانه مدتی است که مشاهده شده برخی احزاب و گروه ها برای دنبال کردن اهداف حزبی خود و تبلیغ آن دست به انتشار روزنامه زده و به طور کامل با اهداف سیاسی و حزبی مسائل روزمره را دنبال می کنند و مبنای همه فعالیتهای رسانه خود را کار حزبی می گذارند این موضوع قطعا رسالت خبری را تحت الشعاع قرار می دهد چه رسد به اینکه بخواهیم در نظام صنفی به دنبال کسب اهداف حزب و گروه سیاسی خاصی باشیم . (سایت خط خبر ، کد خبر 237464سال 1392، ورود به مسایل سیاسی کار اصناف نیست )
اسفناني با ابراز اميدواري از احياي انجمن صنفي برای روزنامه نگاران به شيوه قانوني،در قالب نظام جامع رسانه ای خاطرنشان مي كند: امیدوارم در آینده نظام جامع رسانه ای با برگزاری انتخاباتی صنفی و روی کار آمدن افرادی که دغدغه حمایت از هم صنف های خود و پیگیری مسائل مربوط به آنان را در چارچوب شرع و قانون دارند بر سر کار آمده و فعالیت خود را آغاز کنند.
18-2- مصطفي كواكبيان مدير مسئول روزنامه مردم سالاري و مسئول حزبي با همين نام و نماينده پيشين مجلس نيز در اين خصوص مي گويد: جاي كار سياسي در انجمن صنفي نيست .
انجمن صنفی روزنامه نگاران بايد از مجموعه اعضای خانه مطبوعات استان های مختلف شکل گرفته و بر اساس اساسنامه ای مدون ایجاد شود. و بر اساس همان اساسنامه انتخابات صحیح برگزار كرده و فعالیت خود را آغاز و پيگيري كند.وي ادامه مي دهد: معمولا باید اعضای آن 31 نفر بوده و از هر استان یک نفر برای پیگیری مسائل مربوط به استان خود و هم صنفی های خود در این انجمن حضور فعال داشته باشد به عقيده من اين تركيب هيات مديره انجمن صنفي را تشكيل مي دهد. (سایت خط خبر ، کد خبر 237464سال 1392، ورود به مسایل سیاسی کار اصناف نیست )
كواكبيان ادامه مي دهد: من معتقدم که اساسنامه این صنف باید طوری تنظیم شود که همه استانها و همه مطبوعات و روزنامه ها بتوانند در آن فعالیت کرده و صنف هم پیگیر کارهای آنها باشد.در این مجموعه بحث خط و ربط و جناح و مباحث سیاسی نباید ملاک باشد بلکه باید نظامی کاملا صنفی شکل گیرد. وي با اشاره به اين نكته كه اکنون اساسنامه نهایی توسط آقای انتظامی معاون مطبوعاتي ارشاد دولت يازدهم در حال آماده سازی است، تصريح مي كند: بر اساس این اساسنامه نهایی مجموعه صنفی شکل خواهد گرفت و من معتقد هستم که اساسنامه قبلی حتما باید اصلاح شود تا این فعالیت صنفی احیا شده و بتواند به شيوه صحيح و در جايگاه خود كارها را دنبال كند.
كواكبيان خاطرنشان مي كند: آنچه مسلم است این است که جای فعالیت سیاسی در خانه مطبوعات و نظام صنفی نبوده و این جور مسائل باید در احزاب سیاسی دنبال شود.تشکل صنفی باید دنبال مسائل خاص خود بوده و از فعالیتهای سیاسی بپرهیزد.خبرنگاران امنيت شغليشان را از نظام صنفي مي خواهند.
دكتر” محمد تقي روغنی ها” مدرس علوم ارتباطات دانشكده خبر و سرپرست موسسه ايران نيز در اينباره به خط خبر مي گويد: طبیعتا افراد عضو انجمن صنفی باید به انتخاب روزنامه نگاران برگزیده شوند و هر چقدر این اعضا از مسائل سیاسی دوری کنند به مصونیت و پایداری و کارآمدی آنها بیشتر کمک می کند.
(سایت خط خبر ، کد خبر 237464سال 1392، ورود به مسایل سیاسی کار اصناف نیست )
وي ادامه مي دهد: اگر مجموعه وارد مسائل سیاسی شود اولین لطمه را به خود آن مجموعه خواهد زد بر همين اساس تا حد امکان باید تلاش کرد که انجمنهای صنفی در همه حوزه ها به خصوص در حوزه رسانه که بیشترین تمایل و کشش ها را به مسائل سیاسی خود به خود ایجادمی كند از سياست به دور باشد. اين مجموعه بايد کاملا صنفی و بر اساس منابع روزنامه نگاران برای حل مسائل صنفی و تحلیل نیازهایی که اعضاي این صنف به طور عموم دارند کار شود.
روغني ها درباره مطالباتی كه بايد در اين انجمن ها دنبال شود نيز مي گويد: اولین نکته ای که نظام صنفی باید آن را پیگیری کند امنیت شغلی خبرنگاران است، به اين دليل كه خبرنگاری شغلی است که بیشترین نگرانی از امنیت شغلی در آن وجود دارد و هر لحظه یک خطا و یک اشتباه باعث می شود که کل مجموعه از کار بیفتد. اما باقی مشاغل اینچنین نیستند مثلا اگر یک پزشک اشتباه کند کل بیمارستان را نمی بندند و فقط با آن پزشک برخورد می شود. اگر در صنف کارمند و کارگر اشتباه می کند خودش دچار مشکل
می شود اما اگر در یک روزنامه فردی اشتباه کند کل مجموعه تعطیل می شود و این نشان از امنیت شغلی بسیار پایین خبرنگاران است که باید در نظام صنفي براي آن راهكاري انديشيده شود.
وي خاطرنشان مي كند: این موضوع باید یک اولویت باشد و امکاناتی معيشیتی براي خبرنگاران فراهم شود که با فراغ بال به کار بپردازند. اگر اینطور باشد دامنه برخی تخلف ها کاسته شده و اگر این اتفاق رخ دهد رسانه ارتقایافته و بر اساس کار خبرنگار و شأن او فعالیت می کند. اين باعث مي شود كه خبرنگار و رسانه ها در مسیر اصلی بوده و وظایف اصلی خود كه همان آینه تمام نمای فعاليتهاي كشور است را به درستي انجام داده و از مسیر اصلی خودش منحرف نمی شود. ( کد خبر: ۳۲۷۴۶۴ تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ – ۱۱:۴۳ سایت خط خبر)
19-2- مخالفت انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران با لایحه سازمان نظام رسانه‌ای اعلام شد
با صدور بیانیه‌ای
انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران با صدور بیانیه‌ای مخالفت خود را با پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای اعلام کرد.انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز مخالفت با لایحه سازمان نظام رسانه‌ای که اخیراً پیش‌نویس آن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده است، دلایل خود برای این مخالفت را در 8 بند به شرح ذیل منتشر کرده است. متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است: « سایت انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران کد خبر : 382 تاریخ خبر : 28/07/ 93- 12:49 ب ظ )
باسمه تعالی
بیانیه انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران درباره پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای چندی پیش متنی تحت عنوان “پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران” توسط معاونت محترم مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر و فصل اول آن اینچنین عنوان شد که این قانون- و به عبارت بهتر لایحه- “در راستای اصول بیست‌ وچهارم و یکصدوشصت‌وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور اجرای بند «الف» ماده 10 قانون برنامه پنجم توسعه ، مصوب 1389” به رشته تحریر در آمده است.
انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران با توجه به درخواست دست‌اندرکاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اهالی رسانه برای اعلام نظر در این باره و همچنین بنا بر وظیفه ذاتی خود، پس از برگزاری چندین جلسه برای بررسی و همچنین مشورت با کارشناسان و صاحب‌نظران، کلیات دیدگاه خود درباره این لایحه را به شرح ذیل اعلام می‌دارد:
1- انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران در وهله اول، دغدغه اعلامی معاونت محترم مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای “حمایت از حقوق و آزادی‌های مشروع رسانه ‌های همگانی، تنظیم مناسبات و روابط حکومت، شهروندان و روزنامه نگاران با یکدیگر و زمینه‌سازی برای حضور مؤثر و فعال روزنامه نگاران در عرصه‌های بین‌المللی” را قابل تقدیر می‌داند.
2- جزئیات و مواد و تبصره‌های درج شده در این پیش‌نویس دارای ایرادات بیشماری بوده و ذکر تمام این ایرادت جزئی اعم از ایرادت فراوان به ترکیب ارکان مختلف سازمان نظام رسانه‌ای، منابع مالی سازمان، شرایط اعضای ارکان مختلف سازمان، نحوه تشخیص روزنامه‌نگاران و … نیازمند شرح و تفصیل بسیاری است که در این مجال نمی‌گنجد، لذا انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران در این بیانیه صرفاً به ذکر کلیات و اهم اشکال وارد بر این لایحه اکتفا می‌کند.
3- علیرغم آنچه در این لایحه آمده، فعلی که قانون برنامه پنجم توسعه بر مبنای بند الف ماده 10 خود بر آن تاکید کرده، تهیه و تدوین« نظام جامع رسانه‌ها» با رویکرد تسهیل فعالیت‌های بخش غیردولتی است و در این میان هیچ سخنی از «سازمان نظام رسانه‌ای» به میان نیامده است. بنابراین بهتر است معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد پیش و بیش از هرگونه اقدامی در راستای ساماندهی به وضعیت خبرنگاری و روزنامه‌نگاری در کشور، چاره‌ای برای رسانه‌ها اندیشیده و وضعیت را در این عرصه،‌با رعایت جوانب و ضوابط، ساماندهی کند.
4- پیش از انتشار پیش‌نویس فوق‌الذکر نیز بارها و بارها در گفتارها و مصاحبه‌های معاون محترم مطبوعاتی وزارت ارشاد با اشاره به وجود سازمان‌های نظام صنفی در کشور همچون سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام مهندسی و …، بر لزوم تشکیل سازمان صنفی مشابه برای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران تاکید شده است، با این حال هیچ تشابه مبنایی و قابل اتکایی میان فعالیت رسانه‌ای با حرفه‌هایی نظیر پزشکی و مهندسی، به منظور مشابهت‌سازی صنفی وجود ندارد. از این روی پیشنهاد می‌شود راهکاری غیر از تاسیس یک سازمان نظام صنفی رسانه‌ای برای ساماندهی وضعیت فعلی انتخاب و پی گرفته شود.
5- انجمن صنفی

پایان نامه
Previous Entries منبع مقاله درمورد عوامل خطر، آموزش مهارت، اجتماع محو، عزت نفس Next Entries منبع مقاله درمورد استان فارس، مصرف مواد، آموزش مهارت، مواد مخدر