پایان نامه با کلید واژگان رسول خدا (ص)، اهل البیوتات، میراث فرهنگی، رسول اکرم (ص)

دانلود پایان نامه ارشد

ویژگی های گوناگون ژن های افراد است ، برخلاف عقیده بسیاری از نظریه پردازان که تربیت کودک را از شش ماهگی یا دو سالگی به بعد نتیجه بخش می دانند ، تعالیم رسول خدا (ص) زمانی بیشتر از این را در تربیت کودک موثر می شمارد.
نوزاد بیشتر صفات خوب و بد خود را از طریق ژن از پدر و مادر به ارث می برد ، بنابراین تربیت او نه از دوران حمل بلکه پیش از ازدواج آغاز می شود . دختر و پسری که قبل از ازدواج به اصول اخلاقی و دینی پایبند نباشد بسیار دشوار می توان امید داشت که فرزند آنان درستکار تربیت شود . البته سهم محیط تربیتی و عوامل استثنائات روزگار را نادیده نمی گیریم.
خداوند متعال در قرآن کریم در زمینه ازدواج چنین می فرمایند :

« ومن آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا علیها و جعل بینکم موده و رحمه »54
از جمله آیات الهی این است که خداوند برای شما از جنس خودتان جفت و همسر آفرید تا به هیجانهای طبیعی خویش تسکین بخشیده ، به علاوه در نهادتان زمینه دوستی و محبت را فراهم آورد تا زندگی زناشویی شما سرشار از لطف و مهر و محبت باشد.
و به دلیل اهمیت این مسئله در زندگی اجتماعی انسان ، که از یک طرف ازدواج را عامل کمال و رشد انسان معرفی کرده اند و در این زمینه حضرت علی (علیه السلام) از قول نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند:
«لم یکن احد من اصحاب الرسول (صلی الله علیه و آله) یتزوج الّا قال رسول الله (صلی الله علیه و آله) کمل دینه »55
هیچ یک از اصحاب رسول خدا ازدواج نمیکرد مگر آنکه نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) درباره اومی فرمود : دینش کامل شد . و از طرف دیگر ، آن را ضامن بقاء نسل بشر می دانند . نسلی که خصوصیات ظاهری و باطنی والدین خود را به ارث برده و این میراث فرهنگی ، عقیدتی ، اجتماعی و … را به نسل آینده منتقل خواهد کرد و اینکه بهترین ارث چه می تواند باشد؟
نظرات مختلف است که شیواترین و بلیغ ترین آن ها را می توان در کلام معصومین (علیه السلام) پیدا نمود و در آن تعمق و تدبر کرد.
حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند :
« خیر ماروث الاباء الابناء الادب »56
بهترین ارثی که پدران می توانند به فرزندان خویش بدهند ، ادب و تربیت صحیح است.
و در جایی دیگر می فرمایند:
« حسن الادب افضل نسب و اشرف سبب »57
ادب و تربیت نیکو ، از هر بستگی نسبی و سببی شریف تر و افتخار آمیزتر است.
همچنین امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
« ان خیر ما ورث لا بنائهم الادب لا المال »58
بهترین ارثی که پدران برای فرزندان خود باقی می گذارند ادب و تربیت صحیح است نه ثروت و مال بنابراین تربیت صحیح کودک ، بزرگترین و مهم ترین رسالت والدین است که زیر بنای ازدواج بر آن قرار گرفته است.

تربیت کودک ، شامل دو دوره می گردد:
دوره قبل از تولد
دوره بعد از تولد
«دوران قبل از تولد شامل مسئله وراثت و بارداری است که در این خصوص مباحثی کوتاه و مختصر بیان خواهد شد و سپس وارد بحث دوران بعد از تولد خواهیم شد .
یکی از قوانین مهم درجهان موجودات زنده قانون وراثت است که مشترک بین گیاه و حیوان و انسان است . به موجب همین قانون فرزندان ، بسیاری از صفات و ویژگی های والدین را به ارث می برند که در حال حاضر علم جنین شناسی و ژنتیک پیشرفت های جالب توجه و چشمگیری در این زمینه داشته اند .
توارث مفهومی با سابقه و قدیمی است . اغلب کودکان ، کم و بیش از لحاظ خصوصیات جسمانی یا روانی به والدین خود شباهت دارند. در بعضی از خانواده ها صفات ویژه ای به نسل بعداز نسل انتقال یافته است ، مفاهیم پیشین درباره توارث با خطا و اشتباه همراه بود ، هرچند امروز نیز در مورد اتفاقات ومواقع بروز آن در زندگی ، اتفاق نظر وجود ندارد . دانشی که ازچگونگی انتقال صفات و ویژگی های ارثی سخن می گوید توارث و ژنتیک خوانده می شود . پیشتر در زمان ( ویس من ) این دانش ( ژنوتیپ ) نامیده می شد . لیکن چندی بعد به دلیل تکامل و افزایش یافته های آن این دانش ژنتیک نام گرفت ، به طور کلی در تاریخچه علم ژنتیک می توان از ( ارنست مندل ) که به جرات می توان گفت ، علم ژنتیک مدرن مرهون بررسی های اوست نام برد ، در نتیجه تحقیقاتی که در سال 1866 اعلام شد ، به وجود عوامل ناقل صفات ارثی که بعدها ژن نام گرفت معتقد شد . مفاهیم مربوط به صفات بارز و نهفته که هر دو از صفات ارثی هستند ، از اساسی ترین بحث های قانون وراثت بشمار می آیند.
بنا به تعریف ، ژن بارز ژنی است که در سلول زنده وجود دارد و خصوصیات یا صفات مربوطه آن در اندام موجود زنده ( ارکانیسم ) پدیدار می شود . به عنوان مثال ژن چشم مشکی در فردی که چشمان وی مشکی است اما در عین حال دارای ژن چشم آبی رنگ نیز می باشد ژن بارز به شمار می رود . ژن مکنون یا(نهفته ) به ژنی اطلاق می شود که در سلول موجود زنده موجود است ، لیکن خصوصیات آن در حضور ژن بارز مخفی مانده است.در مثال بالا ، به ژن چشم آبی که به صورت نهفته در فرد چشم مشکی وجود دارد ، ژن نهفته ( مکنون ) گویند.در کروموزوم ها ، عناصر شیمیایی به نام ژن وجود دارد که عامل اساسی انتقال وراثت است . این ژن ها بر روی کروموزوم ها به صورت دانه های تسبیح در کنار هم قرار گرفته اند .»59

1-3-2- محیط قبل از تولد
از آنجایی که بسیاری از صفات اخلاقی ، روحی ، عقلی و جسمی کودک از والدین به او ارث می رسد ، از نظر اسلام تربیت کودک از همان لحظه آمیزش و تشکیل تخم شروع می شود و به همین جهت اولین مسئله ای که در ازدواج حیاتی به نظر می رسد ، مسئله اصالت خانوادگی در مورد زن و مرد است که منظور از آن شهرت و ثروت و موقعیت اجتماعی نیست ، بلکه منظور از اصالت یعنی نجابت، پاک ، تدین ، اخلاق نیک ، بزرگواری ، حق پذیری و … است.
در این قسمت به اختصار به بعضی از ویژگی های یک همسر خوب اشاره می کنیم.
دین : اولین ویژگی که در انتخاب همسر باید مورد توجه قرار گیرد « دین و ایمان » است برای یک مرد و همچنین زن ضروری است وقتی که همسری انتخاب می کنند ، دین دار باشد و بر پدر و مادر لازم است که همسری برای فرزندان خود انتخاب کنند که حتما متدین باشند . و لذا می بینیم در صدر اسلام ازدواج ها بر مبنای ارزش های اسلامی بود و شرایطی را در نظر می گرفتند که اسلام مورد توجه قرار می داد .
اخلاق اسلامی داشته باشد : دومین ویژگی که باید در امر ازدواج مورد توجه قرار گیرد ، اخلاق زن و مرد است ، یعنی مرد مسلمان و با اخلاق با زنی ازدواج کند که دارای اخلاق حسنه است و همچنین زن با اخلاق باید با مردی ازدواج کند که متّصف به اخلاق نیکو باشد ، بنابراین اگر شخصی به خواستگاری دختر مومنی آمد و خودش هم مومن بود ولی دارای سرمایه و مالی نبود ، نباید او را رد کرد بلکه خداوند آن ها را روزی خواهد داد.
کفو یکدیگر باشند : یکی از مهمترین شرط ازدواج کفو همدیگر بودن است ، زیرا یک خانواده در صورتی موفق خواهد بود که افراد آن یکدیگر را درک کرده و همتای همدیگر باشند ، یعنی از هر نظر با هم هم شان و برابری کنند که خداوند بلند مرتبه می فرمایند:
« الخبیثات للخبیثین والخبیثون للخبیثات والطیبات للطیبین والطیبون للطیبات »60
زنان ناپاک از آن مردان ناپاک اند ، و مردان ناپاک نیز به زنان ناپاک تعلق دارند،وزنان پاک از آن مردان پاک ، و مردان پاک از آن زنان پاک اند.
بدیهی است اگر مرد دانشمندی زن بی سوادی داشته باشد در زندگی موفق نخواهد بود یا حداقل خانواده مطلوبی نخواهد داشت . خلاصه این که طرفین باید در تمام شئونات کفو هم باشند.
در روایتی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند : « اذ جائکم من ترضون خلقه و دینه فزوجوه و ان لاتفعلوا تکن فتنه فی الارض و فساد کبیر »61
اگر کسی آمد راضی بودید از اخلاقش و دینش پس ازدواج کنید وگرنه ازدواج نکنید چون در زمین فتنه و فساد بزرگ انجام می شود.
پس دین ، اخلاق و هم کفو بودن سه شرط مهم و اساسی برای ازدواج است.
اگر مردی علاوه بر این سه شرط لازم ، از ثروت مشروع ، مقام شایسته و ظاهری زیبا برخوردار بود ، بسیار خوب است و سعادتی بزرگ محسوب می شود ولی نداشتن این ها هیچ گاه عیب محسوب نمی شود. همانطور که اگر زنی علاوه بر این سه شرط مذکور ، دارای خانواده ای اصیل عالم و ظاهری جالب باشد نیز خود سعادتی است که باید گفت خوشا به سعادت آن مردی که چنین همسر ایده آلی شریک زندگی و مونس همیشگی اوشد.

1-3-2-1-اسلام و وراثت
از نظر اسلام فضایل یا رذائل پدران و مادران در فرزندان آثار قابل ملاحظه ای می گذارد و فرزندان وارث آن صفات پسندیده یا ناپسند خواهند بود پس انسان باید مواظب باشد که در دامن و خانواده مومن ، متدین و شایسته ازدواج کند زیرا ژن ها تاثیر خودشان را می گذارند.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) دراین باره می فرمایند :« انظر فی الّا شیء تضع و لدک فانّ العرق دساس »
ببینید نطفه های خود را در چه محلی مستقر می کنید ( چه کسی را برای مادری و پدری فرزندت انتخاب می کنی ) زیرا عرق و خصوصیات ارثی به صورت پنهان و بدون اختیار مستقر می شود و تاثیر می گذارد عرق در علم امروزی به معنای ژن می باشد که حامل عوامل وراثتی است که به کروموزم معروف هستند ، بنابراین می توان گفت که فرزندان در شکم مادر ، خلاصه ای از مجموعه صفات ظاهری پدر و مادر و اجداد و نیاکان دوردست خویش هستند و ده ها عوامل گوناگون وراثت می توانند در آنان تاثیرهای کوچک و بزرگ و همچنین مفید و مضری داشته باشند که انتقال دهنده این صفات عوامل کوچک وذره بینی به نام ژن می باشد.
حضرت علی (علیه السلام) درباره کسی که دارای فضایل خانوادگی می باشد می فرمایند:
« اذا کرم اصل الرجل کرم معیبه و محضره »62
کسی که ریشه خانوادگیش شریف است در حضور و غیاب و درهر حال دارای فضیلت و صفات پسندیده است .
و در جای دیگر می فرماید:
« حسن الاخلاق برهان کرم الاعراق »63
ملکات پسندیده و اخلاق خوب دلیل وراثت های پسندیده انسان است.
حضرت علی (علیه السلام) در عهدنامه مالک اشتر به ریشه خانوادگی که بسیار ارزشمند می باشد اشاره می کند و می فرماید:
« ثم الصق بذوی الاحساب ولاهل البیوتات الصالحه والسوابق الحسنه ثم اهل النجده والشجاعه و السخاء والسماحه فانّهم جماع من الکرم و شعب من العرف »64
لازم است در حوزه اداری همبستگی و پیوست شما با مردم با فضیلت باشد ، مردمی که در خانه انسان های شریف به وجود آمده و با حسن سابقه ونیک نامی زندگی کرده اند مردمی که دارای رشادت و شجاعت و صاحب علو همت و سخاوت باشند زیرا چنین مردمی کانون کرم و شاخه شجره نیکی و فضیلت هستند.

1-3-2-2-وراثت های نامطلوب
برای جلوگیری از پیدایش نسل های ناقص ، اسلام تا آنجا که عملا میسر است تعالیم لازم را به پیروان خود داده است و به این وسیله از وراثت های نامطلوب و پیدایش فرزندان ناقص و عقب مانده جلوگیری کرده است . دنیای امروز نیز همان مطالب را از نظر علمی ثابت کرده است.
به عنوان مثال اسلام در چند مورد برای برهم زدن عقد ازدواج تسهیلات قانونی مقرر کرده است که یکی از آن موارد جنون است که اگر زنی با مردی ازدواج کند به گمان اینکه یک فرد عاقل و نرمال است و بعدا بفهمد که او مجنون و دیوانه است حق دارد ازدواج را شخصا برهم زند این ازدواج نیاز به طلاق ندارد و برای طرف مقابل حق فسخ است ( ماده 1121 ق . م ). مورد دیگر ازدواج با فرد شرابخوار است که حضرت علی (علیه السلام) در این باره می فرمایند : « من زوج کریمته من شارب خمر فقد قطع رحمها »65
کسی که دختر خود را به فرد شرابخوار بدهد با این عمل قطع رحم کرده است.
ولی باید توجه داشت که عواملی که باعث نقص های بدنی و روانی کودک در شکم مادر می شود منحصر به این چند مورد نیست. ولی در بعضی از روایات به مواردی اشاره شده است.
مثلا دادن غذا یا میوه خاص برای مادران باردار و … که معلوم می شود عوامل جوی یا مواد غذایی یا روحیه وافکار مادر در چنین اثرات موثر و یا خدای ناخواسته نا مطلوب دارد که رسول اکرم (ص) اهمیت این مسله را ضمن بیان حدیثی چنین آورده است:
« الشقّی ، شقی فی بطن امّه و السعید سعید فی

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان پیش دبستانی، رشد اجتماعی، پرخاشگری، مهارتهای اجتماعی Next Entries پایان نامه با کلید واژگان سقط جنین، عقب ماندگی، سلامت روانی، سلامت روان