پایان نامه با کلید واژگان دولت اسلامی، اقدامات تروریستی، تحلیل محتوا

دانلود پایان نامه ارشد

النصره و داعش در عراق، سرانجام “ایمن الظواهری” سرکرده القاعده تصمیم “ابوبکر البغدادی” رئیس گروه دولت اسلامی در عراق برای ادغام گروه خود با جبهه النصره را لغو کرد.( AFP. 4 January 2014)
الظواهری تأکید کرد که فعالیتهای “دولت اسلامی در عراق” فقط به عراق منحصر شود.ولی این موضوع برای سرکرده داعش خوشایند نبود، به صورتیکه البغدادی، در نواری صوتی اعلام کرد که با درخواست ایمن الظواهری، برای لغو گروه داعش و جدایی از جبهه النصره، مخالف است. ( AFP. 4 January 2014)
وی گفت: “گروه دولت اسلامی عراق و شام تا زمانی که نبض ما می‌زند و خون در رگ‌هایمان جاریست باقی خواهد ماند و ما حاضر به عقب نشینی و چانه زدن نیست.” ( AFP. 4 January 2014)
* حامیان داعش چه کسانی هستند
عناصر گروه داعش مانند “جبهه النصره” از بی رحم ترین تروریستهای حاضر در عراق و عراق هستند. فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از جنایتهای این گروه تروریستی موجب شد که حامیان گروه‌های مسلح در عراق مدعی شوند که از این گروه حمایت نمی‌کنند. حتی برخی گروه‌ها نیز برای افزایش دریافت حمایتهای بین المللی خود را مخالف این گروه جلوه داده و با داعش وارد جنگ شده‌اند
با توجه به گستردگی کمک‌های مالی، تسلیحاتی و لجستیکی که با آغاز جنگ در عراق به این کشور سرازیر شده است؛ تلاش گروه‌های مسلح به ویژه داعش برای دستیابی هرچه بیشتر به این کمکها و سلطه بر گروه‌های دیگر شدت گرفت که این امر موجب آغاز جنگ و درگیری گروه‌های مسلح با یکدیگر شد.
اما با وجود اعلام برائت حامیان گروه‌های مسلح از داعش و جبهه النصره، کمکهای حامیان خارجی همچنان به دست این دو گروه می‌رسد. این کمکها در قالب حمایتهای مالی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی حامیانی مانند عربستان و قطر و ترکیه به همراه چند کشور غربی، موجب ادامه جنگ و ویرانی در عراق شده است.
تابعیت و هویت اعضای داعش پس از کشف اجساد و یا دستگیری اعضای این گروه تروریستی نشان می دهد که بیشتر این تروریستها با همکاری برخی طرفهای منطقه ای از عربستان، لیبی، یمن و چند کشور دیگر جمع آوری و سازماندهی شده اند.
سلاح و مهمات و تجهیزات این گروه نیز بیانگر حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی طرفهای منطقه‌ای مانند عربستان و قطر از این گروه تروریستی است.
* فرماندهی و تشکیلات
گروه داعش یک ساختار سازمانی دارد که متشکل از امرای مناطق و مجالس “شورای مجاهدین” و فرماندهان عملیاتی است اما این امور سازمانی و تشکیلاتی به طور کاملا محرمانه است و برخی پژوهشگران امور سیاسی اشاره می کنند که فرماندهان داعش در عراق از امرای شبکه القاعده در عراق دنباله روی می کنند. ( AFP. 4 January 2014)

حامیان داعش چه کسانی هستند؟
عناصر گروه داعش مانند “جبهه النصره” از بی رحم ترین تروریستهای حاضر در عراق و عراق هستند. فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از جنایتهای این گروه تروریستی موجب شد که حامیان گروه‌های مسلح در عراق مدعی شوند که از این گروه حمایت نمی‌کنند. حتی برخی گروه‌ها نیز برای افزایش دریافت حمایتهای بین المللی خود را مخالف این گروه جلوه داده و با داعش وارد جنگ شده‌اند.
با توجه به گستردگی کمک‌های مالی، تسلیحاتی و لجستیکی که با آغاز جنگ در عراق به این کشور سرازیر شده است؛ تلاش گروه‌های مسلح به ویژه داعش برای دستیابی هرچه بیشتر به این کمکها و سلطه بر گروه‌های دیگر شدت گرفت که این امر موجب آغاز جنگ و درگیری گروه‌های مسلح با یکدیگر شد.
اما با وجود اعلام برائت حامیان گروه‌های مسلح از داعش و جبهه النصره، کمکهای حامیان خارجی همچنان به دست این دو گروه می‌رسد. این کمکها در قالب حمایتهای مالی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی حامیانی مانند عربستان و قطر و ترکیه به همراه چند کشور غربی، موجب ادامه جنگ و ویرانی در عراق شده است.
تابعیت و هویت اعضای داعش پس از کشف اجساد و یا دستگیری اعضای این گروه تروریستی نشان می دهد که بیشتر این تروریستها با همکاری برخی طرفهای منطقه ای از عربستان، لیبی، یمن و چند کشور دیگر جمع آوری و سازماندهی شده اند.
سلاح و مهمات و تجهیزات این گروه نیز بیانگر حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی طرفهای منطقه‌ای مانند عربستان و قطر از این گروه تروریستی است.
حمله به موصل ختم نخواهد شد
در همین رابطه “محمد ابو کلل”، سخنگوی ائتلاف شهروند در صفحه فیسبوک خود درباره حمله اخیر داعش به موصل نوشت: کار در موصل تمام نمی شود. داعش می خواهد موصل را به پایگاهی برای حمله به دیگر شهرهای عراق تبدیل کند. نیروهای داعش در حال ترک عراق و انتقال به عراق هستند تا از حکومت عراق به دلیل این که از بشار اسد حمایت کرد و با محنت های مردم عراق هم دلی کرد، انتقام بگیرند. سناریوی عراق می رود تا در عراق تکرار شود با این تفاوت که شهرهای بزرگی در اندازه موصل در عراق ظرف چند ساعت سقوط نکردند بلکه ماه ها طول کشیدند تا از کنترل دولت خارج شوند.
“احمد خلف”، استاندار الانبار، می گوید نیروهای داعش به واسطه هم مرز بودن الانبار با عراق آزادانه در خاک دو طرف در رفت و آمد هستند به گونه ای که می توان گفت تقریبا ٨٠ درصد نیروهای داعش از عراق وارد عراق می شوند.
نقش پر رنگ عربستان و قطر:
برخورداری از امکانات گسترده نظامی و تسلیحاتی این حقیقت را نشان می دهد که آنها بدون حمایتهای برخی کشورهای منطقه به ویژه عربستان و قطر نمی توانستند به این سرعت به یکی از خطرناک ترین و قدرتمندترین گروههای تروریستی تکفیری تبدیل شوند، نکته ای که بارها در سخنان مقامات بلندپایه عراق به ویژه نوری المالکی نخست وزیر عراق مورد تاکید قرار گرفت که عربستان و قطر از حامیان اصلی تروریسم در عراق هستند که انواع حمایتهای نظامی و مالی را از آنها با هدف پیشبرد اهداف خطرناکشان که شعله ور کردن آتش فتنه مذهبی با هدف تجزیه آن است به عمل می آورند و اگر حمایتهای این کشورها نبود، این تروریستها جایی در عراق نداشتند. ( AFP. 4 January 2014)

1-9 روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها:
در پژوهش حاضر با توجه به ماهیت موضوع مورد بررسی و همچنین امکانات در دسترس٬ از سه روش برای گردآوری داده ها و تجزیه و تحلیل آنها استفاده شده است:
1-روش تحلیل رویدادها ( Events Data Analysis )
به کمک این روش، ابتدا اطلاعات مناسبی در مورد سیاستهای اعمالی و نه اعلانی ترکیه و مصر در بخش سیاسی و اقتصادی بدست آورده شد، و با توجه به اینکه تمرکز اصلی پژوهش پیش رو٬ بررسی علل شکل گیری داعش است، این اطلاعات مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

2-روش تحلیل داده های ثانوی یا داده های متراکم(Secondary or Aggregate Data Analysis)
در مرحله اول این روش، ابتدا متون مربوط به موضوع جستجو شد٬ و سپس در مرحله بعد، فیش برداری با توجه به طراحی فصول پژوهش انجام شد و در مرحله آخر نیز داده ها تجزیه و تحلیل شدند. در ضمن با مراجعه به سایتهای اینترنتی و آماری ، نظیر سایت سازمان همکاری و توسعه ، آمارهای مرتبط با موضوع پژوهش جستجو شده، و اطلاعات لازم، گردآوری و تحلیل شد. ( لازم به توضیح است، که این روش، روش اصلی به کار گرفته شده در انجام این پژوهش می باشد.)
3-روش تحلیل محتوا(Content Analysis)
با استفاده از این روش٬ به تحلیل محتوای اظهارات مقامات ، سران تروریست ها در دهه اخیر در رابطه با اصول این شبکه تروریستی می پردازیم، تا از این راه بتوانیم با گفتمان غالب هر کدام از آنها و اولویت های آنها در سیاست های خود( بویژه سیاست های اصلی) آشنایی پیدا کنیم. بنابراین، این روش می تواند روش مناسبی برای دستیابی به داده ها و تجزیه و تحلیل آنها باشد.
1-10 موانع پیش روی تحقیق:
در مسیر انجام تحقیق حاضر موانع متعددی وجود داشتند، موانعی که بدون تردید، در صورت نبود آنها بر کیفیت کار و ارزش علمی مطلب افزوده می شد. در یک بررسی کلی، مهم ترین این موانع را می توان در دو مورد زیر خلاصه کرد:
1) نداشتن دسترسی در داخل کشور به برخی از مهم ترین کتاب های نوشته شده در این حوزه؛
2) نبود امکان گفت و گو با مسئولان اجرایی کشورهای عراق و عراق و آشنا شدن با نگاه هر کدام از آنها به روند حوادث و اولویت های توسعه ای آنها؛

فصل دوم:
ادبیات نظری تروریسم

2-1 مقدمه:
تروریسم پدیده جدیدی نیست. تاریخ مملو از اقدامات تروریستی است که حیات بی¬گناهان زیادی را سلب یا تهدید کرده است؛ افراد زیادی را از اولین حق خود، یعنی حق حیات و صیانت نفس محروم ساخته، روابط دوستانه میان دولت را در معرض خطر قرار داده و تمامیت ارضی و امنیت دولت¬ها را به مخاطره افکنده است. همچنین نوآوری¬های فنی، موجب تحول در ماهیت و شیوه¬ها و اشکال تروریسم شده است و تروریست¬ها روز به روز از سلاح¬های پیشرفته¬تر و پیچیده¬تری استفاده می¬کنند. هر چند تروریسم از دوران گذشته وجود داشته، اما امروزه خطر تروریسم بیش از هر زمان دیگری موجب نگرانی دولت¬ها شده و تعداد حملات تروریستی نیز افزایش یافته است.
اما امروزه آفت جدی مبارزه با تروریسم، تلاش محافل غرب و بویژه صهیونیست ها در جهت معرفی مسلمان ها به عنوان تنها تروریستهای جهان و مترادف دانستن اسلام با تروریسم است.تلاشی که شبکه گسترده رسانه های غربی نیز از آن به شدت حمایت می کند. در حقیقت، این جریان تلاش دارد تا با منحرف کردن ذهن افکار عمومی جهان به سمت مسلمان ها و ارائه تصویری خشن از اسلام و مسلمانی، سرپوشی بر نیات پلید و فعالیتهای تروریستی طرفداران خود بگذارد . دریک بررسی دقیق به روشنی قابل مشاهده است که مسلمانان قربانیان اصلی فعالیتهای تروریستی گروه های افراط گرای غربی و بطور مشخص گروه های وابسته به جریان مسیحیت صهیونیستی بوده اند. در این فصل ادبیان نظری حول تروریستم و دلایل به وجود آمدن گروههای تروریستی مورد واکاوی و تدقیق قرار می گیرد.

تروریسم چیست؟ چه کسانی تروریست هستند ؟ آنها(تروریستها) از کجا می آیند و از بکار بردن خشونت عریان چه هدفی را جستجو می کنند؟ اینها پرسشهایی هستند که ذهن پرسشگر به دنبال مواجهه با پدیده تروریسم با آن ها روبرو می شود. برای پاسخ دادن به این پرسشها ابتدا می بایستی به سراغ واژه تهدید برویم . اینکه تصور و یا درک ما از تهدید چیست و اینکه آیا این درک٬ برخاسته از پیش انگاره های ذهنی ما بوده یا متاثر از شکل گیری یک گفتمان درونی میان فضای ذهن با فضای زیست ( آزمون ذهنیتها در بستر واقعیات) می باشد. برای توضیح بیشتر٬ می بایستی یک گام دیگر به عقب برگردیم و ابتدا تکلیف خود را با موضوع امنیت روشن کنیم . اینکه ما امنیت را عینی می بینیم یا ذهنی و سخت افزاری یا نرم افزاری٬ بر تصور ما از تهدید و متعاقب آن درک ما از پدیده تروریسم تاثیر می گذارد . تروریسم از نگاه آرمانگرایان٬ چونان عارضه ای است که می بایستی درمان شود و واقعگرایان آن را شروع نبردی جدید در میدانی جدید می دانند. رفتارگرایان ( مدرن ها) نیز بر تجزیه و تحلیل رفتار تروریستی و یافتن ریشه های چنین رفتاری تاکید دارند .
برخی انواع مشخصی از اعمال را تروریسم دانسته و معتقدند برای شناسایی تروریسم باید به مصادیق آن رجوع کرد. کنوانسیون استراسبورگ (1997) این شیوه را مناسب دیده و از آن استفاده کرده است. این کنوانسیون گرچه حاوی تعریف مشخصی از تروریسم نیست، اما در بخش اول آن فهرستی از اعمال تروریستی ارائه گردیده است.کنوانسیون مذکور تروریسم را این گونه تعریف می¬کند: «هرکس به قصد ارعاب و هراساندن مردم به استفاده از بمب، مین و هر وسایل آتش¬زا یا مواد منفجره، سلاح گرم یا دیگر وسایل تخریب¬کننده و مهلک، علیه افراد یا اموال بپردازد، یا مبادرت به شیوع بیماری¬های مسری انسانی، حیوانی یا دیگر امراض نماید یا در صدد ایجاد یا شیوع آنها باشد و نیز هر گونه اخلال یا تلاش برای اخلال در خدمات عمومی یا عام المنفعه، به عنوان مرتکب جرم تروریستی شناخته می¬شود.» (بقایی هامانه، 1381: 58)
تروریسم پدیده جدیدی نیست. تاریخ مملو از اقدامات تروریستی است که افراد زیادی را ا

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان منابع معتبر، مصالح مرسله Next Entries پایان نامه با کلید واژگان روابط بین الملل، حملات تروریستی، امپراتوری روم