پایان نامه با کلید واژگان خلیج فارس، شورای همکاری خلیج فارس، شبکه الجزیره

دانلود پایان نامه ارشد

خیانت و تردید و مانع تراشی در برابر وحدت و همسویی میان برادران(عنوانی که حاکمان عرب حاشیه خلیج فارس در توصیف یکدیگر به کار می برند)
آخرین شکست به روابط قطر و برخی اعضای شورای همکاری برمی گردد، قطر متهم شده است به توافقنامه امنیتی احترام نگذاشته و در امور کشورهای دیگر عربی حاشیه خلیج فارس دخالت می کند تا حدی که امنیت ملی این کشورها را تهدید کرده است.
تحلیلگر کویتی به مشکلات حاد و اختلافات ریشه ای میان حکومتهای عربی حاشیه خلیج فارس در بعد منطقه ای و بین المللی اعتراف کرده و تاکید می کند اختلافات داخلی میان اعضای شورای همکاری عمیق است و ریشه های تاریخی طولانی دارد.
اختلافات میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس به حدی است که حسن عبدالله جوهر تحلیلگر کویتی با اعتراف به اینکه بقای شورای همکاری در معرض تهدید قرار دارد، به احتمال کنار گذاشته شدن قطر از این شورا هم اشاره کرده و البته درباره احتمال اینکه قطر، به سمت تشکیل ائتلاف با ایران، ترکیه و عراق پیش برود، هشدار می دهد.
این تحلیلگر کویتی می گوید تلاش برای مجازات برادر اغتشاشگر،قطر، همچنین در چارچوب آماده کردن فضاهای سیاسی برای سفر آتی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به منطقه و به ویژه به ریاض با هدف بستن بسیاری از پرونده های سیاسی و بازترسیم استراتژی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در خصوص بحران عراق، موضوع هسته ای ایران و بازگرداندن ثبات به عراق و لبنان از طریق مهار گروههای افراطی انجام می شود و به نظر می رسد کشورهای عربی به ویژه عربستان گامهای مهمی در این زمینه برداشته اند که از جمله می توان به کنار گذاشتن بندر بن سلطان از مدیریت پرونده های راهبردی، مجرم دانستن جنگ در خارج به صورت رسمی و احتمال تغییر نمادهای دیپلماسی سنتی سعودی پس از سفر اوباما برداشته اند و البته تنها مانع در این مسیر، کشور قطر است.
به اعتراف تحلیلگر کویتی،سردرگمی در سیاست خارجی و اولویتهای حکومتهای عربی حاشیه خلیج فارس در حالی است که مردم این منطقه قربانی این سیاستها هستند.
ابرهای تیرگی در آسمان شورای همکاری خلیج فارس
روزنامه الشرق قطر در مطلبی با عنوان حقایقی برای اولین درباره چرایی فراخوانی سفیران از دوحه نوشته بود قطر سازوکار اجرای توافق نامه اصولی را که دولت کویت به عنوان رئیس دوره شورای همکاری خلیج فارس آماده کرده بود، پذیرفته بود و پیش نویس را به وزیران خارجه شورای همکاری برای بررسی در نشست وزارتی در ریاض ارسال کرده بود، اما این نشست،آنچه را کویت آماده کرده بود، بررسی نکرد و سازوکاری را که سعودی بدون رایزنی با کشورهای دیگر عضو شورا وضع کرده بود، جایگزین آن کرد.
قطر در واکنش به اقدام مشترک عربستان، امارات و بحرین تنها به ابراز شگفتی بسنده و اعلام کرده بود ما به خاطر پایبندی به برادری، سفیران خود را از سه کشور فرا نمی خوانیم.
البته دولت قطر در بیانیه ای تاکید کرده بود که اقدام برادرانش در عربستان، امارات و بحرین با منافع ملتها و امنیت و ثبات آن ارتباطی ندارد بلکه به اختلاف در مواضع درباره مسائل خارج از چارچوب دولتهای عضو شورای همکاری ارتباط دارد. (Alastair ,5 September 2014)
رسانه های قطر البته در یک اقدام هماهنگ تلاش کردند افکارعمومی عرب حاشیه خلیج فارس را حامی قطر و مخالف اقدام مشترک سعودی، امارات و بحرین نشان دهند و در این زمینه تیتر زدند ” ملتهای عربی : همه ما در قطر سفیر هستیم.”
این رسانه ها، اقدام سه کشور عربی را برای ملتهای عرب حاشیه خلیج فارس غافلگیرکننده توصیف کردند.
عربستان، امارات و بحرین علت فراخواندن سفیران خود از قطر را دخالتهای این کشور در امور داخلی خود و تاثیر مواضع دوحه بر امنیت این کشورها اعلام کرده اند.
همراه نشدن کویت و عمان با تصمیم عربستان،امارات و بحرین، یک شوک به این سه کشور وارد کرده است و نشان دهنده شکاف و دودستگی در شورای همکاری خلیج فارس است.
نکته دیگر اینکه اختلاف قطر با سه کشور سعودی، بحرین و امارات درباره مصر، عمیق و اساسی است، زیرا قطر همانطور که در رسانه های این کشور مطرح شده و رویکرد آنها نشان می دهد، برکناری محمد مرسی از قدرت توسط ارتش را کودتا خوانده است.
خودداری قطر از همراهی با عربستان و امارات در حمایت از دولت پس از مرسی، خشم آل سعود و آل نهیان را به دنبال داشته است و این یکی دیگر از عوامل اختلاف و دودستگی در شورای همکاری به شمار می رود.
دلیل دیگری که در پس تصمیم اخیر سه کشور عربی مخالف سیاستهای قطر قرار دارد، خشم و نارضایتی شدید آنها از عملکرد شبکه الجزیره و عقب افتادن رسانه های آنها از رقابت با این شبکه اعلام شده است به طوری که ریاض، ابوظبی و منامه از قطر خواسته اند از شبکه متخاصم یعنی الجزیره حمایت نکند.
یک رسانه قطری در این باره نوشته است اگر در سه کشور عربستان، امارات و بحرین بحرانهای داخلی وجود دارد، چه ربطی به قطر دارد، چرا این سه کشور می خواهند نگاهها را از این بحرانها از طریق ایجاد بحران خارجی منحرف کنند؟.
تاکید قطر بر اینکه هرگز سیاستهای خارجی خود را تحت فشارهای عربستان، امارات و بحرین تغییر نخواهد داد و از میزبانی اعضای اخوان از جمله شیخ قرضاوی هم دست برنخواهد داشت، نشان می دهد که اختلافات و شکاف میان اعضای شورای همکاری عمیق تر از آن است که در برخی رسانه های عربی حاشیه خلیج فارس منعکس شده است و این اختلافات که هر روز سایه آن بر شورای همکاری سنگین تر می شود،آینده این نهاد را در حسا س ترین شرایط در هاله ای از ابهام قرار داده است، اگر چه در ریاض، مسئولان مجلس مشورتی تشریفاتی سعودی معتقد هستند فراخوانی سفیران از دوحه، قطع رابطه نیست بلکه نوعی سرزنش است و درباره بازگشت قطر به شورای همکاری خلیج فارس خوش بین هستند. (Alastair ,5 September 2014)

فصل چهارم:
سیر تکوین داعش در عراق از ابتدا تا کنون

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان خلیج فارس، شورای همکاری خلیج فارس، اخوان المسلمین Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درباره محیط زیست، زیست محیطی، استان خوزستان