پایان نامه با کلید واژگان خلیج فارس، تامین مالی، منابع مالی، خاورمیانه

دانلود پایان نامه ارشد

اجاره هواپیما، خدمات، مقاطعه کاری و تجارت است. بیشتر سرمایه گذاری های تجاری او نیز در کشورهای سومالی، سوئیس و لوگزامبورگ انجام گرفته است. سرمایه گذاری های اروپایی او را وکلای سوئیسی اش مدیریت می کنند. (تاجیک،1387: 111)
طبق گزارش سازمان ملل، القاعده از نظر مالی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و سود دهی سرمایه گذاری های مختلف آن ادامه دارد که برآوردها تا 300 میلیون دلار است. علاوه برآن تعدادی از حسابهای بانکی افتتاح شده توسط این سازمان در آفریقای شمالی، خاورمیانه، آسیا حتی دراروپا هنوز هم عمدتا به کمک های خصوصی انجمن ها و موسسات خیریه، به طور متوسط 160 میلیون دلار در سال، تغذیه می شود.
در رابطه با درآمد نهادهای تجاری بن لادن نیز می توان این گونه شرح داد که، براساس شهادت یک مقام ارشد “اف.بی.آی” در برابر کنگره یک شرکت ساختمانی و لوله کشی که بوسیله اعضای القاعده دراروپا اداره می شود، از میان کسانی که از نقاطی مثل بوسنی می آمدند و در جهاد شرکت کرده بودند، مجاهداستخدام می کرد .
“کمیل طویل” درباره درآمدهای نهادهای جهادی بن لادن می نویسد:
“نخستین کشتزاری که سازمان القاعده خرید در شمال
پایتخت سودان در خارطوم به قیمت 250 هزار دلار بود
کشتزار دوم، کشتزار ملی مسلح در بورسودان در فاصله
1100 کیلومتری خارطوم به مساحت چهل هکتار و به قیمت
180 هزار دلار بود”.(شورای نویسندگان،1391: 26)
تروریست های معاصر برای اجرای طرحهای دولتی و گروههای خود و فشار بر سایردولتها وسازمانهای داخلی و بین المللی دیگر نیازمند تامین منابع مالی برای آموزش نیروی انسانی، طراحی، تدارکات، تهیه ابزارهای پیشرفته و موارد مورد نیاز برای بمب گذاری، تخریب و ارعاب هستند.
از منظر مالی امروزه تروریسم بیشتر دولتی و یا نیمه دولتی است و این گروهها معمولا دارای منابع غنی انسانی و سرمایه جهت اجرای طرح های خود هستند، با داشتن امکانات، سرمایه، آزمایشگاه، نیروهای متخصص، فناوریهای نو، سرعت عمل ودقت این گروهها بالا می رود. متاسفانه بسیاری از دولتها بدون اینکه ردی از خود به جا بگذارند، گروه هایی رااجیر کرده آموزش داده و تامین مالی می کنند و در زمانهایی که لازم باشد، از این گروه ها برای اهداف متعدد خود استفاده به عمل می آورند.(سلامتی،1387: 197)
منابع خبری غرب خاطرنشان کردند که ما میان القاعده در زمینه های مالی کشورهای سودان و افغانستان هستند، پاکستان از حملات تروریستی بن لادن حمایت نکرده است، ولی صدها نفر از افغانهای آموزش دیده ای را که تحت لوای القاعده فعالیت می کنند، به ویژه جنبش مجاهدان – مسئول کشتار نیروهای هندی، کشمیری کمک کرده است.
غربی ها یادآور شده اند منابع مالی بن لادن متنوع است، او وارث ثروتی است که آژانس های اطلاعاتی غرب میزان آن را 280 تا 300 میلیون دلارتخمین میزنند، بن لادن مانند سایر سازمانهای برخوردار از حمایتهای بی دریغ کشورهای عربی خاورمیانه، از این حمایتها استفاده می کنند و از پشتیبانی آشکار نهادهای خیریه اسلامی نیز بهره مند است.
او قراردادهایی را که مربوط به موسسات وابسته به خودش است از طریق تعدادی از بانکهای کشورهای خلیج فارس به امضاء می رساند، زیرا انتقال پول از طریق بانک های جهانی حاضر در کشورهای حاشیه خلیج فارس صورت می پذیرد وافزون براین برادر ناتنی او،”محمد جمال خلیفه” نیز در این بانک ها فعال است.(قدری سعید،سعید،1385: 139 ،140)
منابع وشیوه های تامین مالی شبکه های تروریستی به شدت توسعه یافته اند،هدایا و منابع پولی خیریه، ساخت و سازهای شرکتهای ساختمانی، انتقال بین بانکی پول، انتقال طلا، پول های زیرزمینی مانند حواله کارتهای اعتباری از جمله نقاط انتقال وتامین بودجه مالی گروهای تروریستی ازجمله القاعده هستند. (تاجیک،1387: 199)
القاعده صاحب نهادهای تجاری ومالی بزرگی درسودان است سرمایه گذاری های وسیعی در سطح جهان کرده است و پروژه های کوچکی نیزدراماکن عملیات های مهم دارد، برای مثال القاعده تعدادی قایق و شرکتهای صیادی در ممباسا دارد. از جمله موسسات القاعده در سودان این موارد است :
زرقانی، لادن، العالمیه، الثمارالمبارکه، کوادرات للنقل، فعالیت های این شرکتها قانونی است، همچنین شرکت “الهجره للبناء” راه مواصلاتی میان خارطوم تا بورسودان را ایجاد کرده، شرکت الاخلاص العالمیه، شیرینی جات و عسل تولید می کند.
با رسیدن بن لادن به سودان سازمان القاعده به شیوه چشمگیری به گسترش فعالیت اقتصادی خود پرداخت، زیرا وی چند شرکت بنیان نهاد، شرکت “وادی العتیق” نخستین شرکت وی در سودان بود و “اما لشرکات” (شرکت مادر) نامیده می شود. اسنادی قضایی در آمریکا نشان می دهند که وی پس از وادی العتیق شرکت لادن العالمیه، شرکت بین المللی لادن را بنیان نهاد. که به کارصادرات و واردات می پرداخت. پس از آن شرکت “کابا این وسنت منت” را بنیان نهاد که به کار بازرگانی در زمینه کالاهای وی در سودان می پرداخت و سودهای خود را به تدریج از لیره کم ارزش سودانی به دلار یا لیره استرلینگ تبدیل می کرد، وی سپس شرکت حجره البناء (شرکت ساختمانی هجرت را بنیان نهاد) که به کار پیمانکاری و به ویژه به کار ساختن جاده و پل می پرداخت.
محصولات صادراتی القاعده بدین شرح است، شترمرغ و گوسفند به کنیا، چوب به ترکیه، لیمو، زیتون، کشمش، فندق و گردو به تاجیکستان، الماس به تانزانیا، لاجورد به اوگاندا و شتر به سودان.
از طرفی القاعده وارداتی از ایالات متحده آمریکا دارد، شامل تجهیزات دید در شب، دستگاه های ویدئو، باطری، مسلسل های نوع باریت کالیبر50 و یک هواپیمای جنگی T-389 می شود که هنگام فرود در باند فرودگاه بین المللی خارطوم سقوط کرد.
القاعده وارداتی نیزازاروپا دارد، تجهیزاتی همانند وسایل غواصی، تجهیزات تلفن از آلمان، کامیون “ماز” از روسیه، تراکتوراز اسلواکی و همچنین اورانیوم از آفریقای جنوبی، موتورسیکلت از آذربایجان و اتومبیل از دبی و نیز تجهیزات سنگین تاسیساتی، کودشیمیایی، آهن، حشره کش، دستگاه خراطی و شکر وارد کرده است.(قدری سعید،سعید،1385: 141،142)
القاعده از طریق ثروت بن لادن و کمک سرمایه داران برخی کشورها تامین مالی می شد، هر فردی که پس از گزینش به القاعده می پیوست، علاوه بر مسکن، ماهیانه 150 دلار نیز دریافت می کرد، زیرا بن لادن معتقد بود و می گفت:
“مسلمانانی که به ما مراجعت می کنند، باید تحت حمایت قرار بگیرند و بهتر است از ما کمک بگیرند تا این که به سراغ کفار بروند”.(ویسی،1382: 86)
مواردی نیز در رابطه با درآمدهای نامشروع و فعالیت های جناحی القاعده جهت حل مسائل مالی و تدارکاتی مطرح گردیده است، از قبیل اینکه : القاعده میلیونها دلاراز طریق موادمخدر برای پشتیبانی عملیاتهای خود جمع آوری می کند.(شورای نویسندگان،1391: 28)
افرادی هم به القاعده در راستای پیشبرد اهدافش به او کمک می کنند، “لویت ماتو” درباره کمکهای مالی به القاعده می گوید :
“سرنخ های اولیه مالی در تحقیقات مربوط به حمله 11 سپتامبر، موجب شناسایی شبکه های مالی و پشتیبانی و تدارکاتی گردیده و بازجویان را به جانب عوامل و تامین کننده های مالی عمده القاعده از جمله”رمزی بن الشیبه” در آلمان و مصطفی احمد النساوی در امارات عربی متحده کشاند”.
و الشرق الاوسط درباره کمک های مالی القاعده مینویسد:
“یکی از عواملی که راه را برای ظهور القاعده هموار کرد پول های فراوان افراد ثروتمند بود که به بن لادن می رسید، بیشتر این پول ها از منطقه خلیج فارس ارسال می شد، افراد ثروتمند فکر می کردند که اگر برای این قضیه صدقه وار پول ارسال کنند نه فقط برای خود در بهشت جایی یافته اند بلکه خود رااز بلاهای این دنیا درامان نگاه داشته اند”.(همان،27)

فصل سوم
تروریسم از منظر سازمان ملل متحد و دولتها

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان منابع مالی، اتحاد اسلام، افغانستان، ایالات متحده Next Entries پایان نامه رایگان درمورد احساس تنهایی، تاب آوری، پرخاشگری، سلامت روان