پایان نامه با کلید واژگان خشونت علیه زنان، آزار جنسی، قوانین حمایتی، شایسته سالاری

دانلود پایان نامه ارشد

قرار دهد. اول سوء استفاده از زنان برای تبلیغات و دوم تبلیغات علیه زنان كه هر كدام بنا بر فرهنگ رایج در هر جامعه‌ای می‌تواند كاربرد بیشتر و كمتری داشته باشد. سوء‌استفاده جنسی در تبلیغات مبتنی بر جنسیت زنان بدین نحو كه در بسیاری از كشورهای غربی، رسانه‌های گروهی از جمله تلویزیون برای نمایش كالاهایشان از زنان استفاده‌های متعددی می‌كنند. آنها در حالت‌های مختلف، با پوشش‌های گوناگون به طوری كه حداكثر برانگیختگی جنسی را در مشاهده گر ایجاد كند، به جهت تبلیغ یك محصول، به طور مثال یك ماشین – در كنار آن قرار می‌گیرند. در حقیقت سازندگان چنین تبلیغاتی با در نظر گرفتن غریزه جنسی آدم‌ها آنچه را كه می‌تواند بیشترین تاثیر در جلب توجه افراد داشته باشد در نظر گرفته و آن را به جذاب‌ترین شكل ممكن حتی در كوتاه‌ترین مدت اما تاثیر گذارترین حالت، در مقابل چشمان بیننده قرار می‌دهند. آنچنان كه بیننده حتی چند دقیقه بعد از تبلیغ، به دلیل بازی رنگ‌ها و حركات، همچنان تحت تاثیر آن قرار دارد و البته شاید بتوان گفت به نوعی شرطی می‌شود چرا كه با هر بار دیدن كالای مورد تبلیغ در هر جا، در كنار آن جذابیت زن نیز برایش تداعی می‌شود. آنچه كه در این كشورها مورد انتقاد قرار می‌گیرد استفاده ابزاری از زنان است. به اعتقاد این گروه از منتقدین زن به مثابه برده برای مقاصد تجاری استفاده می‌شود. گروههای اسلامی نیز معتقدند كشورهای غربی با شهوانی جلوه دادن زنان به منزلت آنها توهین كرده و مورد سوءاستفاده قرار می‌دهند108.
آنچه مهم است نقش پنهانی تبلیغات است كه با دور كردن انسانها از ذاتشان و نقش دادن به آنها، به خصوص زنان در سراسر دنیا، فرصت بهینه زیستن را گرفته و به صورت خشونتی پنهانی، آدمی را در سطوح ارضای غرایز نگه می‌دارد. تبلیغات همیشه و همه جا در خدمت رشد و بسط تسلط بر اراده و قدرت تفكر مردم بوده، وسیله‌ای در راستای تحقق اهداف سودجویان. به گونه‌ای كه انسان امروزی اگر نتواند با آنچه تبلیغات به آهستگی در بطن جامعه می‌پروراند همسو شود منزوی می‌گردد. تبلیغات در كل جهان تهدیدی برای تفكر آدمی است و زنان اصلی ترین هدف و سیبل هجمه برای چنین تهدیداتی هستند و این مخفی‌ترین نوع خشونت علیه زنان است.

2-2-4 بزه‌دیدگی بر حسب مكان و زمان
1-2-2-4- خشونت در محیط شغلی
آزارهای جنسی در محیط كار، ‏به اذیت و آزارهای جزیی محدود نیست و در برخی موارد، ‏به ضرب و شتم و قتل نیز منجر می‏شود. محیط كار در آمریكا برای زنان به‏گونه‏ای است كه علت اصلی مرگ زنان كارگر، ‏قتل است كه همتاهای آنها مرتكب می‏شوند. برپایه گزارش‏های شخصی، ‏تخمین زده شده است كه در انگلستان از هر ده زن، ‏هفت نفر در دوره زندگی شغل خود به مدتی طولانی دچار آزار جنسی می‏گردند. آزار جنسی ممكن است رویدادی منفرد یا الگوی رفتاری پیوسته و ثابت باشد. در حالت اخیر، ‏زنان غالباً در حفظ آهنگ معمول كار خویش با دشواری روبه‏رو می‏شوند. ممكن است مرخصی استعلاجی بگیرند یا به كلی از كارشان دست بكشند. آزار جنسی در محل كار می‏تواند به عنوان استفاده از اقتدار شغلی یا قدرت به منظور تحمیل خواسته‏های جنسی تعریف شود. این كار ممكن است شكل‏های خشنی به خود بگیرد؛ مانند هنگامی كه به یك كارمند زن گفته می‏شود كه یا به یك برخورد جنسی رضایت دهد یا اخراج شود. بیشتر انواع آزار جنسی تا حدودی زیركانه‏تر است؛ برای مثال، ‏این نوع شامل فهماندن این مطلب است كه پذیرفتن خواهش‏های جنسی، ‏پاداش‏های دیگری به همراه خواهد آورد یا چنانچه این‏گونه خواهش‏ها برآورده نشود، ‏نوعی مجازات مانند جلوگیری از ترفیع به دنبال خواهد داشت.
كمتر بودن فرصت‌های‌ شغلی‌، نابرابری‌ در دستمزد، تحقیر و تعرض جنسی‌ به زنان از جمله مصادیق خشونت علیه آنان در محیط كار است كه جنبش‌های‌ فراوانی‌ را در سراسر جهان بوجود آورده است. در گوشه و كنار این جهان پهناور، هنوز هستند كسانی‌ كه نتوانسته‌اند باورهایشان را متناسب با اقتضائات زمان تغییر دهند و با جنس دوم دانستن زن، برابری‌ فرصت‌های‌ شغلی‌ زنان و مردان را غیرقابل قبول می‌دانند. برخی‌ از این ایده‌ها با خزیدن به لایه‌های فكری‌ جامعه و حتی‌ با استتار در جامه روشنفكری‌ و شایسته سالاری‌، نقش مهمی‌ در مسكوت نگاه داشتن طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به مسائل زنان ایفا می‌كنند109 .

2-2-2-4 خشونت خیابانی
آزار خیابانی، هر نوع تخّیل جنسی است كه در ملأ عام، خارج از خانه و در اماكن عمومی به مرحله بیان و عمل رسیده و موجبات اذیت روحی و روانی فرد بزه‌دیده را فراهم می‌كند.
آزارهای خیابانی پدیده شومی است كه درسطح جهان قربانیان فراوانی دارد و امروزه یكی از دغدغه‌های قابل توجه كارشناسان مسائل اجتماعی و مدیران جامعه می‌باشد. تحلیل‌گران اجتماعی با توجه به آسیب‌های فردی و اجتماعی آزارهای خیابانی و تكثّر روزافزون و متنوع آن، ضرورت طرح، بررسی و برنامه‌ریزی در مواجهه با آن را بیان می‌كنند. ترس و ناامنی، فشارهای روانی، مخدوش شدن شخصیت و كاهش مشـاركت اجتماعی زنـان كمترین پیـامد آزارهای خیـابانی است كه جبرانش نیـازمند هزینه‌های مالی و انسانی سنگینی است110 .
طبق آمار منتشر شده در سال۸۳،۷۳ درصد زنان ایرانی‌ بیش از یكبار با خشونت خیابانی‌ مواجه شده اند. به عقیده كارشناسان، زنان دراكثر مواقع بدلیل ناآشنایی‌ با مقررات موجود، فقدان قوانین حمایتی‌ و ترس از سوء‌برداشت توسط دیگران اقدام به شكایت نمی‌كنند. در بسیاری‌ مواقع، زنان خشونت دیده با پرهیز از افشای‌ خشونت به پنهان ماندن عمق ستمی‌ كه بر آنان روا می‌شود كمك می‌كنند، چرا كه فرهنگ ایرانی‌ در چنین جرائمی‌ تفاوت چندانی‌ بین نگاه به زن مورد ستم با نگاه به مرد مزاحم، قایل نمی‌شود.
در همین راستا در یک نمونه عملی از این مصداق، مأموران انتظامی که در حین گشت زنی بوده اند یک مورد درگیری در پایانه مسافربری مشاهده نموده و بلافاصله به محل اعزام که خانم م 21 ساله اظهار داشته سه نفر با نام های محمود، جعفر و بابک در داخل اتوبوس مزاحم ایشان شدند و مدام ایجاد مزاحمت داشتند و حتی راننده اتوبوس صندلی ما را عوض کرد و به من گفتند خانه خالی داریم و در از سه نفر شکایت دارد.
در شکایت ایشان آمده است: در تاریخ 16 اسفند 1390 با اتوبوس عازم شدم که در طول راه سه تن از مسافران به نام های محمود، جعفر و بابک مدام مزاحم من شده و با توهین و اذیت به من گفتند خانه خالی هم داریم طوریکه راننده اتوبوس پس از مشاهده موضوع صندلی ما را عوض کرد و از هر سه نفر شکایت دارم.
دادگاه به استناد ماده 619 قانون مجازات اسلامی و رعایت بند 2 ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین، هریک از قانون متهمان را به پرداخت مبلغ پنج میلیون ریال به عنوان جزای نقدی در حق دولت و تحمل20 ضربه شلاق تعزیری محکوم می نماید

3-2-2-4 خشونت در محیط خانه یا خشونت خانگی
در سال‌های اخیر انعكاس اخبار مربوط به خشونت علیه زنان به عنوان یك پدیده ناگوار هر چند در حساس‌سازی افكار عمومی و سیاست‌گذاران تأثیر داشته و به تلاش‌هایی به‌منظور بررسی در این زمینه در استان‌های مختلف كشور و همچنین رسیدگی به وضعیت بغرنج زنان قربانی سوءرفتار منجر شده، لیكن هیچ‌گونه آمار و یا گزارش رسمی درباره فراوانی و نوع خشونت و سوءرفتار، از جانب نهادهای مسئول ارائه نشده است؛ چنان‌كه امروز تعریفی عملیاتی از سوءرفتار یا خشونت علیه زنان یا همسر نیز موجود نیست و غفلت و پنهان‌كاری از این پدیده مهم نه تنها به واكنش‌های مؤثر در پیش‌گیری و یا كاهش خشونت علیه زنان نیجامیده، بلكه بعضاً این نكته (خشونت علیه زن) به عنوان رفتاری هماهنگ فرهنگ، امری پسندیده و شایسته نمایانده شده است. در حقیقت خشونت‌ورزی از یك سو محور و هسته سیستم مردسالاری است. از سوی دیگر علت اصلی عدم دستیابی به راه‌حل‌های مقابله با این معضل، خصوصی بودن محیط خانواده و ملازمت آن با ارزش‌های مهم اجتماعی است؛ به این ترتیب كه محیط خانواده، مكانی خصوصی است كه مهد آرامش و امنیت اعضای آن بوده و از چنان جایگاه والایی برخوردار است كه باید محترم و مقدس نگاه داشته شود. این ارزش دارای چنان اهمیتی است كه در اسناد بین‌المللی حقوق بشر نیز تحت عنوان «تضمین حق زندگی، خانه و روابط خصوصی و خانوادگی» منظور شده است111 .

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان خشونت جنسی، خشونت علیه زنان، خشونت سیاسی، استان خراسان Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درمورد نفت و گاز، حقوق آمریکا، حقوق ایران، حکومت اسلامی