پایان نامه با کلید واژگان جاذبه های گردشگری، میراث فرهنگی، استان لرستان

دانلود پایان نامه ارشد

دارد و نمازخانه آن نیز برای 50 نفر طراحی و ساخته شده است (سایت پیست تاریک دره همدان).
براساس اظهارات مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان همدان: “پیست تاریک دره، یک پیست نیمه خصوصی می باشد که حدود 3 الی 4 سال از زمان ساخت آن می گذرد. در آن زمان، 4 میلیارد صرف ساخت این پیست شد و حدود 10 سال هم بازگشت این سرمایه گذاری به طول می انجامد”. ایشان معتقدند که: “اگر بخش خصوصی ساخت پیست را به طور کامل به عهده گیرد، در حدود یکسال، بازگشت سرمایه گذاری خواهد داشت”.
در رابطه با مدت زمان ساخت پیست نیز طی مصاحبه ای که با یکی از مهندسان فنی پیست تاریک دره صورت گرفت، اظهار داشتند که زمان ساخت یک پیست، بستگی به اعتبار مالی آن دارد. درصورت تأمین اعتبار مالی کافی، ساخت کامل یک پیست در عرض دو سال صورت می پذیرد.
با توجه به پیست اسکی تاریک دره به عنوان نزدیک ترین پیست اسکی به پیست اسکی گرین و بازاری مشابه با بازار پیست گرین، اگر پیست تاریک دره را به عنوان الگو و یا نمونه برای پیست اسکی گرین قرار دهیم، می توان هزینه ها و درآمد و نیز مدت زمان بازگشت سرمایه را تخمین زد (نمودارهای 3-2 و 4-2).

TC به مجموعه هزینه ها و یا به عبارتی، مبلغی که جهت سرمایه گذاری صرف می شود، اشاره دارد. این هزینه ها شامل هزینه ساخت هتل، پارکینگ و …، هزینه تجهیزاتی چون بالابر، ماشین برف کوب و … می باشد که در فصل دوم کاملاً بدان ها اشاره شده است.
TR به مجموعه درآمد کسب شده از این مجموعه اشاره دارد که رفته رفته با استقبال هرچه بیشتر ورزشکاران و ورزش دوستان و دیگر افراد، افزایش می یابد.
همانگونه که نمودار 4-2 نشان می دهد، برآیند دو نمودار هزینه و درآمد (TR-TC) در اولین سال منفی می باشد. زیرا هزینه صرف می گردد اما هیچ درآمدی کسب نمی شود که با گذشت زمان و افزایش درآمد از محل پیست اسکی، در نقطه ای (نقطه سر به سر)، حاصل این برآیند صفر می گردد. از این نقطه به بعد است که سرمایه صرف شده برای پیست، به طور کامل باز می گردد و پروژه سودده می شود. همانطور که گفته شد، مدت زمان بازگشت سرمایه به خصوصی، نیمه خصوصی و یا دولتی بودن پیمانکار ساخت پیست وابسته است اما براساس پیست تاریک دره، به عنوان الگو، می توان گفت که بازگشت سرمایه برای پیست گرین هم- درصورت نیمه خصوصی بودن پیست- حدود 10 سال به طول خواهد انجامید.
4-5-2 بازار گردشگران ورودی به پیست گرین
بنا به اظهارات مدیر کل اداره ورزش و جوانان همدان: “بیشتر گردشگران پیست اسکی تاریک دره همدان، مردم محلی شهرهای همدان به ویژه نهاوند و استان لرستان می باشند و بعد از آن بیشترین درصد گردشگران ورودی متعلق به شهرهای استان مرکزی، کرمانشاه، خوزستان و تا حدودی تهران هستند”. ایشان معتقدند که: “در صورت همکاری با شرکت های توریستی می توان تعداد گردشگران مسافر از سایر شهرها را افزایش داد”.
وی اضافه کرد: “تعداد گردشگران ورودی به این پیست در فصل سرما (فصل کاری)، حدود 500 نفر می باشد که این تعداد در روزهای پنجشنبه و جمعه، به 700 نفر نیز می رسد و غالباً از شهرهای اطراف می باشند. اما تعداد گردشگران خارجی ورودی به این پیست بسیار کم و در حدود 10 نفر می باشد.
اشتغال زایی مجموعه پیست اسکی گرین
راه اندازی پیست گرین مانند تمامی پیست های احداث شده دیگر، سبب ایجاد مشاغلی مستقیم و غیر مستقیم می شود. بنا به اظهارات مدیر کل اداره ورزش و جوانان همدان: “در حال حاضر در فصول کاری پیست تاریک دره، 10 الی 15 نفر به طور مستقیم مشغول به فعالیت هستند. در صورت اتمام پروژه ساخت هتل، 10 نفر نیز در هتل مشغول به کار خواهند شد. همچنین 50 نفر نیز به صورت غیر مستقیم در این پیست مشغول به کار هستند”.
بنابراین می توان این چنین نتیجه گرفت که پیست گرین هم مانند پیست تاریک دره به عنوان الگوی مطالعاتی این پژوهش، حداقل در حدود 70 تا 75 از مردم محلی را به فعالیت در این مجموعه مشغول می سازد.
6-5-2 جاذبه های گردشگری اطراف کوه گرین
بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع کتابخانه ای گوناگون، با توجه به وجود چهار شهر بزرگ نهاوند، دلفان، سلسله و بروجرد در اطراف منطقه مورد مطالعه، گردشگران و بازدیدکنندگان این مجموعه تفریحی بالقوه می توانند در زمان اقامت خود، از جاذبه های دیدنی این شهرها نیز بازدید کنند.
وجود جاذبه های گردشگری مضاعف در اطراف یک مجموعه تفریحی سبب می شود که گردشگران مدت اقامت خویش را طولانی تر و درنتیجه پول بیشتری در منطقه هزینه کنند که این امر به توسعه اقتصادی منطقه کمک شایانی می نماید. همچنین گردشگران با یک سفر، توانسته اند از چند نقطه دیدنی بازدید کنند که این خود نیز منافعی برای آنان در پی دارد.
در ادامه به شرح تفصیلی جاذبه های تاریخی و طبیعی هر یک از این شهرها پرداخته شده است.
1-6-5-2 جاذبه های گردشگری نهاوند
جاذبه های گردشگری این شهر عبارتند از:
پل حاج علیمراد: این پل در مسیر جاده نهاوند به کرمانشاه قرار دارد که البته تنها آثار اندکی از پایه های باقی مانده است.
پل زرامین سفلی: این پل آجری، در ۵ کیلومتری غرب شهرستان نهاوند و در کنار روستای زرامین سفلی بر روی یکی از شعبات رودخانه گاماسیاب احداث شده است. این اثر به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام حاج آقا تراب: حمام حاج آقا تراب یکی از بناهای تاریخی شهرستان نهاوند است که در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این حمام در بافت قدیمی شهر نهاوند قرار دارد و از دو بخش مردانه و زنانه تشکیل شده است. این حمام علاوه بر دو قسمت ماکت های حمام سرد و گرم، حجره شاه نشین و خزینه نیز دارد.
معبد سلوکی (لائودیسه): آثار به جا مانده از سلوکیان است که مکان دقیق آن مشخص نیست.
گنبد کبود: در 25 کیلومتری شمال غرب نهاوند در میان گورستان روستای گنبد کبود واقع شده است (فقیه بحرالعلوم، 1388).
تپه و دهکده باستانی گیان: تپه گيان در 23كيلومتري جنوب غربي نهاوند و 18كيلومتري جاده اي كه نهاوند را به جاده كرمانشاه وصل مي كند واقع شده است. اين تل در دهستان گيان واقع در بخش مركزي در دره خاوه قرار دارد. كوه هاي قوچال و بزبي با ارتفاع 2300 متر بخش هاي جنوب و جنوب شرقي وكوه هاي آردوشان با ارتفاع 2480 متر بخش هاي شمالي آن را تشكيل مي دهند. در اين منطقه رودهاي پر آب دائمي جريان دارند كه مهمترين آن ها سراب گيان است كه از ارتفاعات قوچال واقع در جنوب سرچشمه گرفته و به گاماسياب مي پيوندد (سایت میراث فرهنگی همدان).
تپه باباقاسم: در 15 کیلومتری شهر نهاوند، ضلع شمالی روستای باباقاسم خرابه های مرتفعی وجود دارد که از قلعه های اشکانی بوده است. این خرابه ها به خرابه های قلعه سرسام گبری هم شهرت دارد.
مقبره نعمان ابن مقرن (مقبره باباپیر): این مقبره در ۵ کیلومتری شمال غربی شهر نهاوند واقع شده و امروزه در نزد اهالی نهاوند به مقبره باباپیر معروف است (فقیه بحرالعلوم، 1388).
بقعه باباهاشم: واقع در روستای دورانه در 16 کیلومتری شمال غرب نهاوند می باشد. این بقعه مشهور به تپه باباهاشم نیز می باشد.
خانه قدوسی: این خانه قدیمی و تاریخی در خیابان انقلاب واقع شده است و چند خانه قدیمی دیگر در جای جای این شهر وجود دارد (فقیه بحرالعلوم، 1388).
مسجدجامع نهاوند: اين مسجد برروي دامنه تپه اي مشرف برروي نهاوند ودركنار ضلع شمالي ميدان قيصريه اين شهر واقع شده است. اين مسجد بر روي تپه اي واقع شده و نسبت به خيابان در ارتفاع 5/5 متري قرار گرفته است و براي دسترسي به آن بايد حدود 25 پله را از كف ميدان قيصريه پيمود تا به حياط مسجد رسيد. تنها تزئين مسجد كتيبه سنگي كوچكي به ابعاد 50×25 سانتيمتر است كه مربوط به دوره سلجوقيان است. كتيبه در داخل محراب مسجد قرار دارد ودر بالاي قوس محراب لوحه سنگي كوچكي نصب گرديده كه شامل تاريخ تعمير مسجد در دوره صفويه است. اين بنا در تاريخ 7/3/65 به شماره  1706 درفهرست آثار تاريخي به ثبت رسيده است (سایت سازمان میراث فرهنگی همدان).
زیارتگاه چهل تن (چهل نابالغان): این زیارتگاه در قله یکی از ارتفاعات گرین قرار دارد و کوه مزبور نیز نام خود را از آن گرفته است.
سراب گیان نهاوند: سراب گیان، با چشمه‌های جوشان، پرآب و زلال، در 21 کیلومتری جنوب غربی نهاوند در استان همدان پای کوه‌های گرین از رشته‌کوه‌های زاگرس جریان دارد که از جنوب به کوه‌های گرین محدود می‌شود. تپه باستانی گیان نیز در مسیر و دو کیلومتری این سراب قرار دارد. در مسیر این سراب، جنگلی طبیعی، به وسعت بیش از ۱۰۰ هکتار وجود دارد که یکی از تفریحگاه های غرب کشور محسوب می‌شود. مازاد آب این سراب پس از مصارف آشامیدنی اهالی و استفاده های کشاورزی روستاهای اطراف، به رودخانه گاماسیاب می‌ریزد. آبدهی این سراب سالانه 2500 لیتر در ثانیه است (فقیه بحرالعلوم، 1388).
سراب گاماسیاب: سراب گاماسیاب (بزرگترین چشمه ایران) در 19کیلومتری جنوب شهرستان نهاوند به سمت نورآباد واقع شده است و از دره‌ های شمالی رشته کوه گرین (کوه چهل نابالغان) سرچشمه می‌گیرد. منشأ آب آن یخچال طبیعی است و دارای آبدهی ۵ متر مکعب در ثانیه و دمای متوسط ۵ درجه سانتی گراد است. در بالا دست چشمه ها، غاری طبیعی دیده می‌شود و محوطه اطراف سراب جنگل کاری شده است.
رودخانه گاماسياب که از سراب گاماسیاب سرچشمه می گیرد، يكي از طويل ترين رودخانه هاي ايران و از شاخه هاي اصلي رود كرخه به شمار مي آيد. رودخانه گاماسياب در طول شهرستان خرم آباد به نام سيمره ناميده مي شود و كليه رودخانه هاي شرقي كبير كوه و تمام رودخانه هاي لرستان به آن مي پيوندد و پس از گذشتن از لرستان در غرب خوزستان جاري و كرخه ناميده مي شود و بالاخره به باتلاق هورالعظيم منتهي مي گردد.
در مسیر این رود با احداث نیروگاه برق آبی و حوضچه های پرورش ماهی، در تولید برق و پرورش ماهی بهره برداری نموده‌اند. چشمه جوشان و پر آب با ویژگی‌های خاص طبیعی، یکی از جاذبه‌ های مستعد گردشگری استان محسوب می‌شود.
سراب ملوسان: سراب ملوسان در ۱5 کیلومتری شمال غربی شهرستان نهاوند، بالاتر از روستای ملوسان واقع گردیده است.
سراب فارسبان: سراب فارسبان در 26 کیلومتری غرب نهاوند در روستای کمالوند قرار دارد که هر ساله تعداد زیادی از گردشکران داخلی را به سوی خود جلب می‌کند.
سراب کنگاور کهنه: این سراب در 45 کیلومتری غرب نهاوند و در نزدیکی روستای کنگاور کهنه و در دامنه کوه گرو قرار گرفته‌است (فقیه بحرالعلوم، 1388، ص 130).
شهر نهاوند دارای امامزادگان بسیاری مانند امامزادگان بلقیس و خاتون، امامزاده یونس، امامزاده ابراهیم و …. می باشد.
2-6-5-2 جاذبه های گردشگری دلفان
از جاذبه های گردشگری این شهرستان:
آثار تاریخی و باستانی
موزه مردم شناسی نورآباد: این موزه در بلوار شهید بهشتی نورآباد واقع شده است (سایت میراث فرهنگی استان لرستان).
راه باستانی گاوشمار
بقعه حسن گاویار
مقبره بابا بزرگ
شاویسقلی
تپّه مقبره نوح نبی
تپّه کفراج
تپّه مردآویز
تپّه شهن آباد
تپّه حسن گاویار: در روستای گلباغی از توابع دهستان میربگ قرار گرفته که مربوط به دوره اشکانیان می باشد. این اثر، در سال ۱۳۸۰ به عنوان آثار ملی به ثبت رسید.
تپّه ورشونه گلباغی
تپّه چقا بزرگ حسین نورعلی
تپّه چقا کوچک حسین آباد نورعلی
تپّه گلباغی: این تپه همانند تپه حسن گاویار، در روستای گلباغی از توابع دهستان میربگ قرار گرفته که مربوط به دوره اشکانیان می باشد و در سال ۱۳۸۰ به عنوان آثار ملی به ثبت رسید.
تپّه چغاعلی آباد
تپّه دوشه جا
تپّه نعمت الهی
تپّه گوهرگوش
تپّه عبدالحسینی
تپّه خرم چیا
تپّه زلیوا: تپه زلیوا از تپه های باستانی بخش خاوه بوده که در سال ۱۳۸۰ به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است.
تپّه چغاسیفل
تپّه چغا کبود
تپّه ولی آباد کوله مرز
تپّه نام چیا
تپّه مرادآباد نورعلی
تپّه توبره زیر تنگ پری
تپّه غار اسب
تپّه چیا غلامعلی
تپّه شرف ده کبود
تپّه شهباز آباد
تپّه

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان استان همدان، استان لرستان، زیرساخت ها Next Entries پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، شهر بروجرد، دوره قاجار