پایان نامه با کلید واژگان تامین مالی، بانکداری بدون ربا، بانکداری اسلامی، منابع مالی

دانلود پایان نامه ارشد

توسط واحدهای اقتصادی به سایر واحدها، بانک‌ها یا موسسات مالی فروخته می‌شود.
– سود تضمین شده کمتراز وام بانکی.
ـ بدون وثیقه، صرفا توسط واحدهای اقتصادی معتبر قابل استفاده است.
ـ تشریفات بیشتری دارد.
– واحدهای اقتصادی بزرگ در کشورهای صنعتی.
1ـ4ـ4ـ6 تامین مالی از طریق وثیقه گذاری
ـ وثیقه گذاری حسابهای دریافتی
ـ وثیقه گذاری موجودی کالا
ـ وثیقه گذاری سایر دارایی‌ها (زمین، ساختمان، ماشین آلات) دریافت وجوه مورد نیاز و گذاشتن وثیقه نزد اعتبار دهنده
– وثیقه حسابهای دریافتی است
-وثیقه موجودی کالاست
– دسترسی به وجه نقد
ـ دسترسی سریع به وجه نقد
ـ دسترسی به وجه نقد به طور فصلی
-وثیقه گذاری مستلزم تحمل هزینه‌های اضافی است
ـ مانده حسابهای دریافتی در حد قابل قبولی باشد
ـ موجودی کالای کافی موجود باشد
ـ سود تضمین شده بانکی بیش از حداقل نر خ بهره بانکی است
ـ واحدهای اقتصادی جدید التاسیس
ـ واحدهای اقتصادی که به سرعت رشد می‌کنند
ـ واحدهای اقتصادی که موقتا کمبود سرمایه در گردش دارند
ـ بنگاه‌های معاملات اتومبیل.
ـ واحدهای اقتصادی صنعت غذایی.
ـ واحدهای اقتصادی که وضعیت آن ضعیف است.
1ـ4ـ4ـ7 پیش دریافت فروش محصولات ازمشتری
– دسترسی سریع به وجه نقد
– لزوم داشتن متقاضی
– واحدهایی که محصولات پر متقاضی و کیفیت بهتر و قیمت پایین تردارند.
1ـ4ـ5 تامین مالی میان مدت و بلند مدت
در عرصه مدیریت مالی دوره کوتاه مدت معمولا به بدهی‌های مربوط می‌شود که سررسید آنها در فاصله‌ای کمتر از یکسال است. اما اصطلاح تامین مالی بلند مدت به طور دقیق تعریف نشده. برخی واحدهای اقتصادی دور ه میان مدت رابرای تاریخ‌های سر رسید بیش از یکسال و کمتر از 10 سال به کار می‌برند.برای برخی اشخاص وام 8 ساله کوتاه مدت و برای برخی دیگر بلند مدت محسوب می‌شود.ولی به طور کلی وام‌های دارای سر رسید بیش از یک تا دو سال بلند مدت نامیده خواهد شد.21
1ـ4ـ5ـ1 وام‌های بانکی بلندمدت
وام‌های بانکی دارای سررسید بیش از یکسال – بهرو وام‌های میان مدت وبلند مدت تقریبا ثابت است –درموقع انعقاد قرارداد می‌توان درباره شریط قرارداد مذاکره کرد.
ـ مشتریان خوش حساب از تسهیلات بهره‌مند می‌شوند.
– مندرجات قراردادهای این وام‌ها محدودیت‌هایی برای واحدهای اقتصادی ایجاد می‌نمایند.
– نرخ بهره وام معمولا بیش از نرخ بهره پایه است.
– وثیقه گذاری واحد اقتصادی محدود می‌شود.
– پرداخت اقساط سالانه فشارزیادی به نقدینگی می‌آورد.
– واحدهای اقتصادی که می‌خواهند دارایی‌های ثابت یا سرمایه گذاری بلند مدت ایجاد کنند.
1ـ4ـ5ـ2 اجاره‌های بلندمدت (اجاره به شرط تملیک و اجاره عملیاتی)
قراردادی است که به موجب آن مالک دارایی، دارایی رابه طرف دیگر قرار داداجاره میدهد تا درازای پرداخت مبالغ مشخص ازآن دارایی استفاده کند – استفاده ازدارایی و پرداخت به صورت اقساط و در بلندمدت – واحدهای اقتصادی جدیدالتاسیس در کشورهای صنعتی.
1ـ4ـ6 روش‌های تامین مالی داخلی
مدیریت، سرمایه و تکنولوژی ارکان مهم کسب و کار هستند که برخورداری از آنها می‌تواند امکان استفاده از موقعیت‌های بازار را فراهم نماید.در این بین، تامین سرمایه می‌تواند مدیریت، نحوه اجرا و در نهایت سودآوری پروژه‌های مختلف را تحت تاثیر خود قرار دهد.بنابراین شناخت روش‌های مختلف تامین مالی چه داخلی و چه بین المللی، عوامل موثر بر انتخاب هر کدام از این روش ها و نیز تحلیل مالی پروژه‌های مختلف اهمیت بسیاری خواهد یافت.
یکی از مهم ترین مباحثی که اغلب مدیران مرتبط با بحث كارآفرینی درباره افراد كارآفرین و همچنین مدیران شركتها به خصوص در بخش خصوصی مطرح می‌نمایند عدم آشنایی ایشان با شیوه‌های تأمین مالی می‌باشد.از سویی به گفته مدیران صنایع كمبود نیروی متخصص در این زمینه نیز به طور كامل مشاهده می‌شود و علیرغم تمایل ایشان به استفاده از خدمات مشاوره‌ای در این رابطه چنین امكانی به دلیل كمبود متخصصین برای ایشان فراهم نیست و لذا این مسأله انگیزه كافی در مدیران شركت بوجود آورد تا بستری برای آشنایی مدیران صنایع، اساتید و دانشجویان فراهم آورند تا از این طریق علاوه بر رفع مشكل صاحبان صنایع، مقدمات لازم جهت پرورش نیروی متخصص در كشور نیز فراهم گردد.
1ـ4ـ7 ابزارهای تامین مالی
یکی از تصمیماتی که مدیران واحد اقتصادی به منظور حداکثر ساختن ثروت سهامدارن اتخاذ می‌نمایند، تصمیمات مربوط به تامین مالی می‌باشد این نوع تصمیم گیری ها مربوط به ساختار سرمایه و همچنین تعیین و انتخاب بهترین شیوه تامین مالی و ترکیب آن می‌باشد.در نتیجه یک مدیر مالی می‌تواند از طریق ایجاد تغییردر مواردی مانند سود هر سهم، خط مشی تقسیم سود، زمان بندی مدت و ریسک سود آوری و انتخاب شیوه تامین مالی بر ثروت سهامداران اثر بگذارد.منابع مالی هر واحد اقتصادی از منابع داخلی و خارجی تشکیل شده، منابع داخلی شامل جریان‌های نقدی حاصل از عملیات، وجوه حاصل از فروش دارایی ها و منابع خارجی شامل استقراض از بازارهای مالی و انتشار سهام می‌باشد.
معمولاً روشهای تامین مالی در دو گروه تامین مالی کوتاه مدت و بلند مدت مورد مطاله قرار می‌گیرد.
1ـ4ـ8 سازمان‌های تامین کننده منابع مالی
1ـ4ـ8ـ1 بانک‌ها22
بانک‌های در تامین مالی پروژه‌های بزرگ صنعتی، نفتی و گازی نقش اساسی را برعهده دارند.
در فاینانس چنین پروژه‌هایی معمولا یک بانک به تنهایی حضور نخواهد داشت، زیرا یا توان مالی لازم را ندارد یا می‌خواهد ریسک احتمالی پروژه‌ها را با سایر بانک‌ها تقسیم نماید.
بانک توسعه صادرات «تامین مالی صادرات»
برای اعطای اعتبارات صادراتی در برنامه اول توسعه سال 1370 بانک توسعه صادرات ایران تاسیس شد.این بانک وظایف زیر را دارد:
ـ به صادرکنندگان کالا و خدمات تسهیلات اعطا نماید.
ـ برای تدارک و تولید کالاهای قابل صدور به متقاضیان وام بدهد.
ـ به کشورهایی که خریدار کالا صادراتی ایران هستند اعتبار صادراتی اعطا کند.
در سال 1377 در چارچوب طرح ساماندهی اقتصادی کشور اقداماتی جهت تسهیل در اعطای اعتبار به بخش صادرات انجام شد، هر سال درصدی از بودجه ارزی کشور را به صورت Credit Bayer’s به کشورهای خریدار کالاهای ایران اعطا کند.
همچنین مقرر شد بانک‌ها اعتبار اسنادی به نفع صادرکنندگان را به عنوان سند بانکی و وثیقه قبول کنند و بر پایه آنها به صادرکنندگان وام و اعتبار دهند.
1ـ4ـ8ـ2 بیمه
حضور شرکت بیمه در فرآیند احداث و دوره بهره‌برداری یک پروژه صنعتی موجبات آسودگی خاطر وام دهندگان را فراهم می‌کند.
هنگام وقوع حادثه که منجر به وارد آمدن خسارت به تاسیسات و تجهیزات پروژه می‌گردد، شرکت‌های بیمه تنها منبع قابل اتکا برای جبران خسارت و پرداخت غرامت می‌باشند.23
وام دهندگان تاکید جدی دارند که قرارداد بیمه با شرکت‌های صاحب نام بین‌المللی منعقد شود.
1ـ4ـ8ـ3 شرکت‌های بین‌المللی IFC
افزون بر بانک‌ها و شرکت‌های بیمه، شرکت مالی بین‌المللی IFC در تامین مالی (اعطای وام) به پروژه‌های بخش خصوصی مشارکت می‌کند.
این شرکت وام‌های بلندمدت با نرخ ثابت و متغیر می‌دهد و تضمین دولتی را نیز قبول نمی‌کند.شرکت مذکور به طرح‌های کاغذسازی پارس، کارتن ایران، شرکت الیاف، نورد لوله اهواز وام اعطا کرده است.
1ـ4ـ8ـ4 بانک توسعه اسلامی (Islamic Development bank)
بانک توسعه اسلامی یکی از موسسات بزرگ مالی توسعه بین‌المللی و از نهادهای تخصصی سازمان کنفرانس اسلامی OIC محسوب می‌گردد.
این بانک در تامین مالی به صورت سرمایه‌گذاری، اعطای تسهیلات به بخش خصوصی و عمومی اقدام می‌نماید.کشور ایران در موارد ذیل از این بانک اخذ تسهیلات کرده است:
ـ گروه صنعتی گلبافت به میزان ده میلیون یورو.
ـ کشتی‌سازی بندرعباس به میزان 376 میلیون دلار.24
1ـ4ـ9 روی آوری بانک‌های خارجی به بانکداری بدون ربا25
مطمئنا اقتصاد توسعه یافته، منفعت محور و مشتری مدار کشورهای غربی و آمریکا اگر در ارتباط با ویژگی، کاربرد و مترقی بودن بانکداری بدون ربا به باور نمی‌رسید آن را به این وسعت به اجرا در نمی‌آورد.کارشناسان و اقتصاددانان برجسته جهان چون پروفسور منصورمالک نیز بی دلیل سال 2005 را سال بانکداری اسلامی نخوانده است. رشد ناگهانی بانکداری بدون ربا (اسلامی) آنقدر خیره‌کننده بوده که نگاه تمام بانک‌های جهانی را طی سال‌های اخیر به خود معطوف کرده است. هم اکنون موضوع بانکداری و فاینانس اسلامی به موضوعی مهم در بازار پولی و مالی جهان تبدیل شده، این مهم تا آنجا پیش رفته که خزانه داری فدرال آمریکا نیز در جلسه خود چارچوب قانونی برای فعالیت بانک‌های اسلامی تدوین کرده تا این بانک‌های بدون محدودیت به اجرای بانکداری بدون ربا بپردازند.بانکداری اسلامی به شکلی در اقتصاد جهان متبلور شده که شورای خدمات مالی انگلستان نیز با ایجاد تغییرات قانونی در نظام مالی این کشور راه را برای فعالیت آزادانه بانکداری بدون ربا براساس قوانین اسلامی بازکرده است.شرکت‌های بین‌المللی همچون کلیفرود چنس، کلایداندکو نیز به طور روز افزونی مشتریان خود را به استفاده از قراردادهای مالی اسلامی و بانکداری بدون ربا توصیه می‌کنند. موسسه اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری بریتانیا نیز اعلام کرده است که قصد دارد با موسسه امور مالی لبنان به منظور ایجاد مهارت‌های تخصصی در زمینه بانکداری اسلامی همکاری کند. براساس آمار بین‌المللی ارائه شده اعتبارات خدمات مالی انگلستان حساب‌هایی که خواستار تسهیلات بانکی مبنی بر قوانین شرع اسلام هستند از 200 میلیارد دلار به 500 میلیارد دلار افزایش یافته و هر ساله نیز 10 تا 15 درصد افزایش پیدا می‌کند.علاوه بر این بانک اسلامی بریتانیا که در شهریور ماه سال 83 (سپتامبر 2004) آغاز به کار کرد فراتر از شعب خود در لندن، بیرمنگام وستر، خدمات پستی و تلفنی به مسلمانان ارائه می‌دهد و هفت شعبه جدید ارائه دهنده خدمات بانکداری اسلامی در سراسر آن کشور راه‌اندازی کرده است.
بانکداری مترقی اسلامی چنان جای خود را در عرصه جهانی بازکرده و توانایی و کاربرد خود را به رخ موسسات پولی و مالی دنیا کشیده که بانک بین‌المللی «سیتی گروپ» که در بیش از یکصد کشور جهان حضور فعال داشته و بالغ بر 200 میلیون مشتری جذب کرده حساب ویژه برای بانکداری بدون ربا باز کرده و از سال 1996 تا کنون بیش از 6 میلیارد دلار از عملیات بانکی خود را بر مبنای مقررات اسلامی انجام داده است.
حضور موفق و توجه ویژه جهانیان به بانکداری بدون ربا به این جا ختم نمی‌شود «دویچه بانک» آلمان، بانک انگلیسی – آسیایی «اچ.اس.بی.سی»، بانک «آ.پ.ان.آمرو» هند، «استاندارد چارترد» انگلیس، بانک‌های «سویسته ژنرال» و «ب.ان.پ.پاریب» در فرانسه نیز طی سال‌های گذشته بخش‌های جداگانه و در عین حال ویژه جهت ارائه خدمات بانکی و مالی بر مبنای مقررات اسلامی تاسیس کرده‌اند.
بر خلاف تصور برخی کارشناسان توجه ویژه موسسات بین‌المللی و کشورهای توسعه یافته جهان به بانکداری بدون ربا را به دلیل ارتباط این موسسات با کشورهای اسلامی می‌دانند، اما نگارنده معتقد است اگر توانایی و انعطاف و کارایی بالای سیستم مترقی بانکداری بدون ربا (اسلامی) نبود این موسسات این‌گونه به آن اقبال نشان نمی‌دادند. این توجه به گونه‌ای بود که حتی در برخی نقاط جهان که ارتباطی با کشورهای اسلامی یا مسلمانان نداشت موسسات مالی آن، اقدام بر اجرای قوانین بانکداری اسلامی کردند و آن را سرلوحه و مبنای فعالیت‌های خود قرار دادند.نمونه بارز آن را می‌توان ایالت «زاکسن آنهالت» آلمان عنوان کرد.این ایالت علاقه ویژه‌ای به بانکداری اسلامی نشان داده به گونه‌ای که اوراق بهاداری به ارزش بیش از یکصد میلیون یورو بر مبنای مقررات اسلامی به علاقه‌مندان ارائه کرده، این مبلغ صرف سرمایه‌گذاری در بخش پروژه‌های ساختمانی و مسکن شده است. خریداران این اوراق نیز به جای گرفتن بهره ثابت پول خود، درآمدهای حاصله را به عنوان اجاره املاک دریافت می‌کنند. بدون شک وجود این برتری‌ها بود که باعث شد اوراق بهادار اسلامی منتشره در آلمان از

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان تامین مالی، اوراق بدهی، اوراق قرضه، اعتبار اسنادی Next Entries پایان نامه با کلید واژگان منابع مالی، اعتبارات مالی، مصرف کنندگان، شورهای اسلامی